Bir ‘uydudan çift yönlü Internet servisi’ daha

Comturk, uydu teknolojilerinde 30’dan fazla patenti bulunan Tachyon firmasının servis ortağı olarak, Türkiye’de uydu üzerinden iki yönlü Internet servisleri vermeye başladı.

UYDUDAN iki yönlü Internet teknolojisi ile -herhangi bir altyapı yatırımı veya karasal bağlantı gerektirmeden- uydu üstünden geniş bantlı, yüksek hızlı ve kesintisiz Internet ve veri iletişimi sağlanabilmekte.
Internet dünyanın haberleşme şeklini ve firmaların iş yapma biçimini tamamen değiştirdi ve değiştirmeye devam ediyor. Sürekli gelişen teknoloji ile bugünün iş yapma biçimi, bulunduğunuz bölgeden bağımsız daha yüksek hızlı Internet erişimi ve daha fazla noktaya bağlantı gerektiriyor.
Ağustos 2002 tarihinde kurulan Komturk İletişim Ltd. Şti., Telekomünikasyon Kurumu’ndan aldığı Uydu Telekomünikasyon Hizmetleri ve Internet Servis Sağlayıcılığı lisansları ile uydudan iki yönlü Internet servisleri vermeye başladı.
İki yönlü uydu iletişim servisleri karasal bağlantı ve altyapı yatırımı gerektirmeden geniş bant erişim sunmakta. Böylelikle kurumların -Türk Telekom ve diğer Internet Servis Sağlayıcıları’nın ulaşamadıkları noktalar da dahil olmak üzere- Türkiye’nin heryerinde, herhangi bir sınırlama veya kesinti olmaksızın iletişim kurabilmeleri sağlanıyor.
Uydudan iki yönlü Internet teknolojisi, Net üzerinden çalışan her kurum için esnek çözümler sunuyor. Noktadan noktaya güvenli sanal özel ağ (VPN) kurulumu ve karasal hatların kesilmesi ihtimaline karşı “kullandığın kadar öde” seçeneği ile ağ yedekleme servisleri gibi kullanıcıların ihtiyaç duyabileceği birçok servis Comturk tarafından sağlanmakta.
İki yönlü uydu iletişim servisleri 2 Mb/s’ye varan hızlarla veri, Internet, video ve hatta ses için kullanılabiliyor (Tabii Türk Telekom’un 2004’e kadar geçerli olan ses tekelini saymazsak).
Comturk’un bu konuda sunmakta olduğu hizmetlerden yararlanabilmek için sadece iki saatte kurulabilen TAP 12000 Uydu Terminali yeterli. Bu terminal bina içi ünitesi ve bina dışı ünitesi olmak üzere iki parçadan oluşuyor.
Bina dışı ünitesi; küçük bir uydu anteni (0,98 cm) ve iki yönlü veri iletişimi sağlayan radyo ünitesinden oluşuyor. Bina içi ünitesi ise uydu modemi, yönlendirici (router) ve sunucudan oluşmakta.
Bina içi ünitesi, bir yönlendirici (router) gibi çalıştığı için, TAP 12000 Uydu Terminali kullanıcıların ayrıca altyapı harcamaları yapmasına gerek kalmadan varolan yerel ağlarla kolaylıkla entegre oluyor.
Comturk, ABD ve Avrupa’nın her yerinde VSAT uydu iletişim teknolojileri sunan Tachyon firmasının Türkiye Servis Ortağı olarak hizmet veriyor.
Firmanın açıklamasına göre; VSAT uydu teknolojilerinde 30’dan fazla patent almış olan Tachyon, diğer VSAT servisi sunan firmalardan 4 kata kadar daha yüksek performans sağlayabiliyor. Bu teknoloji ile karasal hatlara benzer performans ve hız sağladığı için, sadece VSAT ürünlerine değil kiralık hatlara da rakip bir ürün.
Tachyon VSAT servisleri “Fortune 500” şirketleri tarafından da tercih ediliyor. Tachyon teknolojileri ile
kurumsal servislere odaklanmış olan Comturk, 2003 yılı içerisinde bireysel kullanıcılar ve küçük işletmeler için de uygun maliyetli, uydudan iki yönlü Internet servisleri vermeye başlayacak.

Tachyon
Tachyon Inc. ABD, Avrupa, Kuzey Afrika ve Ortadoğu’yu kapsayan uydu kapasitesi ile uydu üstünden iletişim servisleri vermekte ve bu konuda yeni teknolojiler geliştirmektedir. Tachyon, patentli uydu sinyal teknolojisi ile, varolan uydu teknolojileri arasında en hızlı iletişimi sağlamakta olduğunu bildirmekte. Daha detaylı bilgi için www.tachyon.net adresini ziyaret edebilirsiniz.