Kurumlar arası pazaryerlerindeki rekabette, taşlar yerine oturuyor

Amazon’un yan kuruluşu Alexa’nın verilerine göre Turkticaret.Net son üç ayda ziyaretçi sayısı açısından diğer kurumlar arası (B2B) pazaryerlerinin önünde yer aldı.

İSTATİSTİKLERE göre Turkticaret.Net, son üç ayda ziyaretçi sayısını yüzde 166 artırmayı başardı.
Türkiye’nin KOBİ’lere yönelik ilk B2B pazaryeri Turkticaret.Net’in Internet sitesi, Amazon.com’un Web sitesi trafiği ölçümleme kuruluşu Alexa’nın istatistiklerine göre ziyaretçi sayısı açısından sektör liderliğini ele geçirdi. Alexa verilerine göre son üç ay itibarıyla Turkticaret.Net, B2B pazaryerleri arasında en yakın rakibinden yaklaşık 4,5 kat fazla ziyaretçi toplamış durumda. Turkticaret.Net 2002 yılında gerçekleştirdiği atakla son 3 ayda ziyaretçi sayısını da yüzde 166 artırmayı başardı. Alexa, trafik ölçümlemelerini milyonlarca Alexa Toolbar kullanıcısından aldığı verilerle gerçekleştiriyor.

Yanıklar: “2002’de üye sayımızı iki katına çıkardık”
2002 yılında önemli yeniliklere imza attıklarını ifade eden Turkticaret.Net Genel Müdürü Murat Yanıklar, istatistiklerin başarılarını teyid ettiğini ifade etti. Yanıklar konuyla ilgili olarak şunları söyledi:
“KOBİ’leri e-işe taşıma misyonumuz çerçevesinde 2002 yılında birçok çalışma gerçekleştirdik. Internet sitemiz, bir yandan girişimcilerin alışveriş yapabilecekleri zengin bir pazaryeri sunarken, diğer yandan Girişimci Merkezi ile somut fayda sağlayan teorik ve pratik bilgileri de içeriyor. Diğer yandan 2002’de iş ortakları ailemizi daha da genişlettik, Temmuz ayında duyurduğumuz Internet paketlerimizle ise girişimcilere işlerini Net’e taşımaları için cazip bir fırsat sunduk. Tüm bu çalışmalar meyvesini verdi ve 2002 yılı sonu itibarıyla pazaryeri üzerinde gerçekleşen işlem hacmi 10 milyon Doları, üye sayımız 35 bini aşarak geçen yıla göre neredeyse iki katlık bir artış gösterdi. Çıkışımızı önümüzdeki yıl da sürdürerek 50 milyon Dolar iş hacmine ve 100 bin üyeye ulaşmayı hedefliyoruz”
Turkticaret.Net’in başarısı 2002 yılında bağımsız kuruluşlar tarafından da tescillendi. Kuruluşun Genel Müdürü Murat Yanıklar, “TOYP 2002 Türkiye” yarışmasında Türkiye’nin en başarılı genç girişimcisi seçildi. Yanıklar, 2003 yılı Kasım ayında “Dünyada Yılın En Başarılı Gençleri” yarışmasında Türkiye’yi temsil edecek.

Turkticaret.Net
Turkticaret.Net, 2000 yılının Ocak ayında, KOBİ'ler arasında ticari bir platform sağlamak amacıyla, Bursa'da faaliyet gösteren Bursanet bünyesinde kuruldu. Türkiye'nin KOBİ’lere yönelik ilk B2B Internet sitesi olma özelliğini taşıyan Turkticaret.Net, küçük ve orta ölçekli firmaların birbirleriyle elektronik ticaret yapabilmelerini, yeni müşteriler ve yeni pazarlar edinmelerini sağlayan ticari bir bilgi merkezi ve rehberi.
Turkticaret.Net sayıları kısa sürede 35 bini aşan üyelerine, aralarında Superonline, Garanti Bankası, DestekPatent, yenibir.com gibi sektörünün öncüleri ile HP ve PricewaterhouseCoopers gibi dünya devlerinin bulunduğu iş geliştirme ortaklarıyla, e- ticaret yapmaları için ihtiyaç duyabilecekleri tüm hizmetleri sunuyor.

Alexa
1996 yılının Nisan ayında kurulan Alexa Internet, kullanıcıların katılımıyla Web yönlendirmesini geliştirme vizyonuyla yola koyuldu. 1999 yılının Haziran ayında Amazon.com tarafından satın alınan Alexa, 2002’de Alexa Web Search ve Alexa Toolbar yazılımlarının 6.5 sürümlerini piyasa sundu. Google ile işbirliği yapan Alexa, yeni ve farklı bir arama motoru geliştirerek kullanıcıların yardımlaşarak en iyi siteleri bulmalarını sağladı.