GSM telefonlarınız için radyasyon kalkanı

Sektörümüzde yaşanan gelişmeler ve GSM telefonların kullanımının artması hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştırmış durumda. Ancak teknolojinin beraberinde getirdiği olası yan etkilerin giderilmesi için önlemler alınması gerektiği gerçeği gözardı edilmemeli.

6 yıldır kozmetik ve temizlik sektöründe, yenilikçi ürünler sunan Aka Dış Ticaret A.Ş., ürün yelpazesini genişleterek, teknolojik ürünlerden doğabilecek sağlık tehditlerini azaltmaya yönelik çözümler sunmaya başladı. Aka’nın “Sağlıklı Teknoloji Ürünleri” olarak tanımladığı yeni ürün grubuna öncelikle, modern yaşamın gerekliliği olan GSM telefonları için WaveShield Radyasyon Kalkanı piyasaya sürüldü.
WaveShield Radyasyon Kalkanı, taşınabilir telefon kulaklığına monte edilen bozuk para büyüklüğünde bir radyasyon koruma sistemi. “M.E.S.H” teknolojisiyle üretilen Waveshield, iç kulak yoluyla beyne giren yakın alan radyasyon dalgalarını %99 oranına kadar bloke ediyor. Dünyanın kalite onaylı tek radyasyon koruyucu sistemi olan WaveShield, her telefon modeline uyuyor ve iletişim kalitesini etkilemiyor.
Aka’nın “Sağlıklı Teknoloji Ürünleri” grubunda ayrıca; dizüstü bilgisayarlar, mikrodalga fırınlar gibi günlük hayatı kolaylaştıran cihazların yarattığı elektromanyetik kirliliğin insan sağlığı üzerindeki olası zararlarını önlemek amacıyla hazırlanan ekran, monitör, mikrodalga fırınlar için radyasyon kılıfları, radyasyon önleyici kulaklılar, araba içi radyasyon önleyici hoparlörlü kitler ve elektromanyetik koruyucular gibi teknoloji ürünleri bulunuyor.

Bilim adamları olması gerektiği gibi şüpheci yaklaşıyor
“İnsanın göz, kulak, beyin gibi hassas organlarının olduğu kafasının birkaç milimetre ötesinde 1-2 Watt’lar mertebesinde güç yayan bir cihazı kullanmasının kısa ve uzun dönem etkileri çok önemli olabilir. Bilim adamları bu konuda aralıksız çalışmalarını sürdürmektedir.” (Doç. Dr. Levent Sevgi; Elektromanyetik Kirlilik, Cep Telefonları ve Baz İstasyonları, TÜBİTAK-MAM Bilişim Teknolojileri Enstitüsü, bkz. http://www.emo.org.tr)
“Kablosuz iletişim teknolojilerinin milyonlarca kullanıcısı olduğu için güvenli olduğu ya da olmadığı sonucuna varmak için elimizde henüz yeterli bilimsel veri mevcut değildir” (U.S Food and Drug Administration, bkz. http://www.fda.gov)
Yapılan araştırmalar sonuçlandıkça GSM telefon güvenliğiyle ilgili tartışmalar alevlenmektedir. Son olarak, GSM telefon teknolojisinin kalbinin attığı ülkelerden biri olan Finlandiya’da, Radyasyon ve Nükleer Güvenlik İdaresi tarafından yapılan bir araştırmada Finlandiyalı bilim adamları, GSM telefonların beynin hücre yapısında değişikliğe yol açtığını ortaya çıkartmıştır. Bu araştırmalardan elde edilen sonuçlar Türkiye ve dünya basınında yer almış, geniş yankı uyandırmıştır.

Basında yer alan haberlerden örnekler
Milliyet: 21/06/2002 “Mobil telefon kullanırken bin kez düşünün! Alo şu anda beyniniz büzüşüyor.”
Hürriyet: 21/06/2002 “Vodafone’ye bir milyar Dolar’lık kanser davası.”
Cnn.com: 22/05/2001 “Mobil telefonların sağlığa zararları konusunda araştırmalar.”
BBC: 15/06/2000 “İngiltere’de düzenlenen bir panelde çocukların mobil telefon kullanmasının zararları üzerinde duruldu.”
ABS News: 23/11/2000 “İngiltere mobil telefonlara ‘Sağlığa Zararlıdır’ uyarıları ekliyor.”
Cnn.com: 03/08/2000 “Mobil telefonun kansere sebep olduğu iddiasıyla 800 milyon Dolar’lık dava açıldı.”
The Irish Times: 25/05/1999 “Mobil telefonların beyin tümörüyle ilişkisi.”

Şimdiye kadar yayınlanmış çeşitli görüşler için www.sagliklicep.com veya www.waveshieldturkey.com adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

Ancak tüm bu haberlere karşın mobil telefonların sağlığa zararlı olduğu ile ilgili somut kanıtlar bulunmamaktadır.