Avrupa Birliği Bilgi Merkezi, İstanbul'da hizmete girdi

Avrupa Birliği ve genişleme süreci ile ilgili olarak, Türk kamuoyuna, her kesimden ve her meslekten kişilere kapsamlı bilgi sunmak amacı ile, Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilciliği'nin Türkiye'de yürüttüğü AB İletişim Stratejisi kapsamında kurulan Avrupa Birliği Bilgi Merkezi (ABMM) 16 Ocak 2004'te İstanbul'da resmen hizmete girdi

MERKEZİN resmi açılış töreni, Avrupa Komisyonu Başkanı Romano Prodi, Genişlemeden Sorumlu Komisyon Üyesi Günter Verheugen ve beraberindeki heyet, Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Hansjörg Kretschmer ile Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün katılımı ile gerçekleşti.

Mete Caddesi Park Apt. No:30-32 Gümüşsuyu Taksim İstanbul adresinde faaliyet gösterecek olan bilgi merkezinde AB ile ilgili konularda deneyimli uzmanlar görev yapacak. Uzmanlar; ziyaretçilerin şahsi başvurularının yanı sıra telefon, faks veya e-posta yoluyla gelebilecek, AB'nin mali yardımları, Türkiye'nin Topluluk Programların katılımı, genişleme, AB politikaları, eğitim olanakları gibi çok çeşitli konulardaki soruları cevaplandıracak.

Avrupa Birliği Bilgi Merkezi Direktörü Seda Domaniç, merkeze gelen ziyaretçilerin kullanıma açık 10 bilgisayar aracılığıyla, Avrupa Birliği ve Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilciliği veritabanlarına erişme ve araştırma yapma imkanına sahip olacaklarını söyledi. Domaniç, ayrıca AB ve AB-Türkiye ilişkileri ile ilgili son gelişmelerin, etkinlik duyurularının yer aldığı ve AB Haberleşme Projesi tarafından hazırlanan haftalık e-bülten Güncel Haber'e de bilgisayarlar aracılığıyla ulaşılabileceğini belirtti. Seda Domaniç sözlerine şöyle devam etti; “Bilgi Merkezi'nde AB politikaları ve AB Türkiye ilişkileri ile ilgili çeşitli yayınlar bulunacak. Kaynak kitaplar ve süreli yayınlardan merkez içinde faydalanmanın yanı sıra, Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilciliği'nin bastığı broşürler ve Temsilciliğin iki aylık dergisi Güncel Haber'in kopyaları da ziyaretçilere ücretsiz olarak sunulacak. Merkez, üst düzey AB temsilcilerinin katılacağı toplantı, seminer, basın toplantısı gibi etkinliklere ev sahipliği yapacak. ABBM, ayrıca, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, akademisyenler ve medya

temsilcileriyle de işbirliği yaparak seminerler, toplantılar ve eğitim çalışmaları da düzenleyecek. Ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri için merkezde düzenlenen turlarla, gençlere AB'nin tarihi gelişimi, Avrupa Birliği'ni oluşturan temel ilkeler, değerler ve Türkiye-AB ilişkileri gibi konularda bilgi sunulacak. Öğrenci grupları önceden rezervasyon yapmak şartıyla bu hizmetten yararlanabilecek.”