Subat 2005 Sayı: 113

Konular

Ne Alsak
Ayın ürünleri...

PTT şubelerinde mobil telefon satışı başlıyor
Son yıllarda zarar eden konumdan kar eden kurum konumuna gelen PTT hizmette sınır tanımıyor. Hizmet çeşitliliğini her geçen gün artıran PTT, gişelerinde kitap satışının yanında telsiz telefon ve GSM telefon satışı yapmayı da planlıyor.

Hızlı feribota “Hızlı bilet hizmeti” Biletix'ten
İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş.'nin (IDO) Biletix ile yaptığı işbirliği sonucunda hızlı feribot biletlerini Biletix satış kanalları üzerinden de satın almak mümkün.

‘GSM Suçları Yasası' hazır gibi…
Türkiye'de ilk defa Telepati dergisi tarafından yıllar önce derginin sayfalarından yazılı olarak dile getirilen ve hazırlanan bir rapor ile Telekomünikasyon Kurumu İstanbul Bölge Müdürlüğü aracılığıyla Kurul'a iletilen konu, nihayet son aşamaya ulaştı. GSM operatörleri ve ilgili devlet yetkililerinin katılımı ile gerçekleştirilen çeşitli toplantılar sonunda, Adalet Bakanlığı'nın da devreye girmesiyle teklifimiz neredeyse bire bir yasallaşmak üzere.

Avrupa Birliği Bilgi Merkezi 1 yaşında
Avrupa Birliği Bilgi Merkezi (ABBM) birinci yılını kutluyor. Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu'nun 'AB İletişim Stratejisi' projesi kapsamında bir yıl önce kurulan ve resmi açılışı, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve Delegasyon Başkanı Hansjörg Kretschmer'in de katılımıyla, Avrupa Komisyonu eski Başkanı Romano Prodi tarafından gerçekleştirilen projenin ve Merkez'in 1 yıllık çalışmaları 18 Ocak 2005 Salı günü düzenlenen bir basın toplantısında değerlendirildi.

Bilgisayarınızın ilacı “icat” paketlerinde
Bilgisayar Hastanesi'nin kurulduğu günden bu yana edindiği tüm deneyim ve birikimler tek bir kutu içerisinde toplanarak, “icat” servis paketleri aracılığıyla Türkiye'deki tüm bilgisayar kullanıcılarının hizmetine sunuldu.

Unisys "Gerçek zamanlı Petabyte Challenger" duyurusunu yaptı
Araştırmacılar ve işadamları gerçek zamanlı, çok büyük miktarlardaki veriye çok hızlı ve daha ekonomik fiyatlarla erişecek.

Intel Başkanı Barrett: “İşlemciler ve kablosuz İnternet eğlence anlayışını değiştiriyor”
Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı'nda (CES), Intel CEO'su Craig Barrett, sayısal teknoloji ve yeniliklerin, bu güne kadar tüketicilere sunulan en iyi bilgisayar ve tüketici elektroniği cihazlarını mümkün kıldığını söyledi. Bu cihazlara kablosuz ağ üzerinden haberleşme olanakları da eklendiğinde, tüketiciler yeni ve değişik şekillerde eğlenebiliyor ve aynı anda birden fazla şey yapabiliyorlar.

Sayısal müfredat pilot uygulaması ile okul çantaları hafifliyor
IBM'in öğrencilerin gereksinimlerine göre düzenlenmiş ThinkPad diz-üstü bilgisayarları ve ThinkCentre masa-üstü bilgisayarları ile katıldığı bir pilot uygulamada, orta öğrenim seviyesindeki öğrenciler basılı ders kitapları yerine sayısal içerikle donatılmış diz-üstü bilgisayarlar kullanıyor.

Panda Software hızla büyüyor
Panda Software 72 milyon Euro olarak hedeflediği gelirini geçerek, 2004 yılında 84 milyon Euro'ya ulaştı. 2003 yılında bu rakam 30 milyon Euro civarındaydı.

Nortel Networks Netaş'tan telekom sektöründe kariyer geliştirme fırsatı
Nortel Networks Netaş'ın öncülüğünde, BHT-Bilgi ve Haberleşme Sektörüne nitelikli insan kaynağı yetiştirmek amacıyla SmartPro ve Boğaziçi Üniversitesi işbirliğiyle yaratılan eğitim programında katılımcılara staj imkanı sunuluyor.

Cisco'nun 4 milyonuncu IP telefonu Liz Claiborne'un
Ses ve veri haberleşmesinde dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olan Cisco Systems, alanında yine önemli bir başarıya imza attı. IP telefonlarında lider olan Cisco Systems, 4 milyonuncu IP-İnternet Protokolü telefonu satışıyla bu pazardaki liderliğinin altını bir kez daha çizdi.

İşte bilmediğiniz yönleriyle Nokia…
Mobil telefon deyince hepimizin aklına ilk gelen markalardan biri Nokia. 1960 yılında Türkiye pazarına Türk Kablo'nun bir kısmını satın alarak giren ve 1986 yılı itibarıyla, Türk Telekom'un NMT altyapı sağlayıcısı olarak faaliyet gösteren Nokia, şimdilerde mobil telefonlarıyla ülkemizde ve dünyada öncü konumda.

2005, LG için yeni bir başlangıç olacak
LG Electronics İstanbul Ofisi Genel Müdürü Jae-Geun Yoo: “2004 yılı içerisinde, problemlerimize sağlıklı çözümler ürettik. 2005 yılına ise, yeni bir başlangıç olarak bakıyoruz.”

Telefonlarıyla doya doya konuşmak isteyenler için Telsim'den yeni bir kampanya: “MegaPaket”
Telsim, GSM telefon kullanıcıları için birbirinden avantajlı hizmetleri içeren yeni bir kampanya hazırladı. “MegaPaket” adı verilen uygulama kapsamında telefon kullanıcılarına; en son teknoloji ürünü bir GSM telefon ile Telsim veya MyCep hattı bir arada sunuluyor.

Motorola, 2004 yılı rakamlarını açıkladı: Rekor büyüme
Motorola Türkiye, 27 Ocak 2005 günü bir basın toplantısı yaparak 2004 yılını değerlendirdi ve 2005 hedefleri hakkında bilgi verdi. Toplantıda, Motorola'nın tüm dünyada öncülüğünü yaptığı “Kesintisiz Haberleşme” kavramı çerçevesinde gelişen yeni organizasyon yapısıyla ilgili detaylar da paylaşıldı.

BenQ hayata eğlence ve kalite katmaya devam ediyor
Tasarım ruhunu ürünlerine yansıtan BenQ, M305 modeliyle 2005'e de iddialı girdi. Hayatınıza eğlence ve kalite katmak hedefiyle yola çıkan BenQ, 2004 sona ermeden başlattığı atılımı 2005'te sürdürüyor.

Yeni bir kamusal ağ geliştirme: Huawei WLL çözümü
Geçtiğimiz yirmi yıllık süre içerisinde, tüm dünyada 800 milyondan fazla aboneye telefon hizmetleri temin ederek, PSTN en yaygın kabul edilen kablo hattı haline gelmiş durumda. Radyo teknolojilerinin hızlı ilerlemesi ile, kablosuz ağlar son on yıl içerisinde sıçrama yapmış ve sınırsız kapsamı, yüksek kaliteli ses ve yüksek hızlı mobil veriler ile çok daha fazla abonenin ilgisini çekmekte.

“Taşıyıcıların Taşıyıcısı” hizmete hazır
Can Kıral: “Sektörün ortak yararı adına, kurulduğumuz günden bu yana sektörle birlikte hareket ederek yurt dışı deneyimlerimizi kendilerine aktardık.”

Tasarım ödüllü Motorola V171
Motorola'nın kapaklı telefonlar ligine katılan son oyuncularından V171, çarpıcı tasarımı, kolay kullanımı, güçlü pili ve ekonomik fiyatıyla dikkat çekiyor.

Mobil Polis/İtfaiye
Bu ay yine kamu kuruluşlarından bazılarında çeşitli mobil ve WI-FI uygulamalarından bahsetmeye çalışacağım. Şu anda Amerikada uygulanmakta olan bir örnekten yola çıkarak Türkiyede uygulama yolları üzerinde çeşitli düşünceler üretmeye uğraşıyorum.

Doğal afetlerde kesintisiz haberleşmeye Setkom desteği
Setkom İleri Teknoloji Ürünleri A.Ş, İsrail Gilat Satellite Networks firmasının uyduları ile Türkiye'de doğal afet öncesi ve sonrası kesintisiz haberleşmenin sağlanmasına katkı sağlıyor.

Samsung'dan 2005 sürprizi: 60 dakika kesintisiz video çekebilen D500
Samsung'un 60 dakika kesintisiz video çekim imkanı sunan GSM telefonu D500, Şubat'ta Türkiye pazarında. D500, iş yaşamını kolaylaştıran özellikleriyle de dikkat çekiyor.

Turkcell 2005'e ödüllerle başladı
Türkiye'nin lider GSM operatörü Turkcell, 2004 yılı performansıyla iki ödül birden kazandı. Turkcell'e ilk ödülü Capital Dergisi'nden gelirken, ikinci ödül Yıldız Teknik Üniversitesi İşletme Kulübü tarafından verildi.

STS bu defa sadece telekom sektörüne değil, tüm ülkeye sesleniyor
GSM sektörünün önde gelen kuruluşlarından STS, kendi gereksinimi için yaşadığı büyük bir sorunu çözerken; aynı çözümü Türk kullanıcılarının hizmetine de sunuyor. Saklama, yedekleme, eğitim ve tanıtım gibi gereksinimleri için yoğun olarak kullanmakta olduğu CD/DVD'leri, hem daha güvenli hale getiriyor hem de etiket ve kaplama sorunlarına alternatif bir çözüm sunuyor.

IP salgını haberleşme sektöründe dinamikleri nasıl etkiliyor?
Ses ve verinin, IP-İnternet Protokolü sayesinde ortak bir taşıma şebekesi (transport network) üzerinde taşınması telekom sektörünü çok değiştirecek. İnternet protokolü dönüşümü hakkındaki bu ikinci yazıda, tüketici ve şirketlerin temel eğilimlerinin telekomünikasyon sektörü üzerindeki etkisini ve yeni İnternet dünyasında hizmet sağlayıcılarının neler yapması gerektiğini inceleyeceğiz.


Köşe YazarlarıFinans
Dışbank'tan Kobi'lere özel krediler

Konut sahibi olmak artık daha kolay

Finans sektöründe elektronik sertifikalı ilk imza uygulaması Koçbank ile başlıyor

Tekstilbank'ta atama
New York Borsası teknoloji ile zirve yaptı
Türkiye'nin “ilk” karayolu ulaşım kartı Visa'dan

Kısa Haberler

AVEA, “Elele tarife” ile engelleri kaldırıyor

Avea, Güney Asya'daki depremzedeler için yardım kampanyası başlattı

Avea “Kazan-Kazandır” kampanyası ile iki türlü kazanın

Alcatel Teletaş, en iyi teklifi sundu

Borusan Telekom'dan alternatif video konferans hizmetleri

Ericsson Mobility World desteğiyle Asya'ya GSM'den yardım

ABAKUS ile 360 derecelik görüş

İşsizler için “Yeni fırsatlar”

Sevgilinizle haberleşmenin en kolay yolu: Jabra

Karel ve Telsim'den tasarruf sağlayan işbirliği

Motorola aşkın şifresini çözdü

Net İletişim'in uydu İnternet müşterileri aksamadı

NetOne Telekom'un kararlı tutumu tarifede indirim getirdi

Eğlence tutkunlarına özel: Siemens CFX65

Eğlence makinası Sony Ericsson K500i içinizi ısıtacak

Sun Microsystems eğitimde iş olanaklarına Bilginç ve Infopack'ı ekledi

Telenity'nin Londra ofisine Ruediger Baumann getirildi

Tesaş'tan “Akıllı alternatif telefon şebekeleri” projesi

Thuraya'dan kesintisiz haberleşme desteği
TURCom Teknoloji 2004 yılında yüzde 33 büyüme kaydetti
Turkcell yeniden Dünya GSM Birliği Yönetim Kurulu'nda
Turkcell RIM işbirliği ile Blackberry çözümü
Yazılım ekibinizin eğitimi VPAK'tan
Beko Elektronik Amerika pazarında
Hızlı, ekonomik, eğlenceli ve şık sevgililer günü hediyeleri için

ANKARA
Haberler

Türk Telekom ihalesinde 13 firma ön yeterlilik aldı
Türk Telekom bu defa satılabilir mi?
İhaleye Koç Holding ve Sabancı Holding birlikte giriyor
Türk Telekom’dan “Geleceğin Okulu” yarışması
Telsim yatırımlarına devam ediyor
Turkcell çağrı sonlandırmada Türk Telekom’la anlaştı
İran Meclisi Turkcell konusunda kararsız
Avea da depremzedelere yadımı destekliyor
Rusya ile Frekans Koordinasyon Toplantısı
DHMİ’nin veri ihtiyacını TÜRKSAT karşılıyor
Telekomünikasyon yetkilendirmelerinde yüzde 65 artış sağlandı
Avea’nın imtiyaz sözleşmesi imzalandı
Uzak Mesafe Telefon Hizmetleri (UMTH)
PTT posta hizmetlerinin düzenlenmesi
Elektronik imza
Türk Telekom’un özelleştirilmesi
Telsim’in satışı
GSM suçları
Standart referans ara bağlantı ücret tarifesi
UMTS
PTT’de Global Hayat ve Sağlık sigortası satılıyor
2005’te posta hizmetlerine zam yok
2005 Yılı Yatırım Programı
TOBB Türkiye Bölgesel ve Sektörel Ekonomi Şurası
TOBB Bilişim Sektör Kurulu toplandı
Kamu kurumlarının vatandaşla nasıl yazışacakları belirlendi
TSE’den standart çalışmalarına katılın çağrısı
OYTEK 2005’e hızlı girdi
Escort 1 milyon Euro’luk ihale kazandı


GSM ve DECT Telefonlar Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey

GSM Tablo


GSM Ürünler

GSM Tablo

GSM Hatlar