Şubat 2006 Sayı: 125

Konular

Denemeç: "İşin haberleşme tarafı olmadan, zaten BT'nin olması mümkün değil"
Sağlık ve sosyal güvenlik kurumlarının tek çatı altında toplanması konusunda geçtiğimiz yıl içerisinde önemli adımlar atan hükümet, 2006'da da sağlıkta ve sosyal güvenlikteki e-devlet uygulamalarında önemli gelişmeler kaydetmeyi planlıyor.

Logitech'ten küçük tasarımlı iki yeni kulaklık
Dünyanın önde gelen kablosuz Bluetooth® teknolojili aksesuar sağlayıcısı Logitech, iki yeni kompakt Bluetooth mobil telefon kulaklığı Logitech Mobile Traveller Kulaklık ve Logitech Mobile Express Kulaklık ile, ödüllü kulaklık serisini genişletti.

İşin sırrı takım olmakta
Bimel 22 yıllık tecrübesiyle bilgi ve haberleşme teknolojileri sektöründe yerli sermaye ile kurulan köklü şirketler arasında yer alıyor. Kuruluşu 1984 yılına dayanan şirket, bugün itibariyle 5 şirketi ve yaklaşık 100 çalışanıyla yoluna devam ediyor.

Epson renkli yazıcılardaki en gelişmiş sınıfı piyasaya sundu
Epson yeni sınıf yazıcılar, POS, CAD ve GIS pazarlarına yüksek verimlilik, kaliteli baskı, esnek medya uyumluluğu ve düşük fiyatta kullanım kolaylığı getiriyor.

Yeni Thinkpad X60 ve T60 modelleri 11 saate kadar 220V'a bağlanmadan çalışabiliyor
Lenovo dünyanın en tanınmış diz üstü bilgisayar markası ThinkPad ürün ailesine eklediği iki yeni ürün grubu ile performans ve taşınabilirlik ve pil ömrü özelliklerini geliştirdi.

Fujitsu Siemens'den üstün bir diz üstü bilgisayar: LIFEBOOK P7120
İstanbul, 4 Ocak 2005- Bilişim sektörünün lider firmalarından Fujitsu Siemens Computers, 1.28 kg.'lık ağırlığa, özel veri güvenliğine, mobil çalışma için uzun pil ömrüne, şık tasarıma ve çoklu ortam uygulamaları için görkemli geniş ekrana sahip LİFEBOOK P7120'u piyasaya çıkardı.

Elektronik Haberleşme Yasası yolda...
Hükümet tarafından Avrupa Birliği (AB) mevzuatına tamamıyla uyumlu bir düzenleme olarak nitelendirilen Elektronik Haberleşme Yasası, Ana Muhalefet Partisi CHP tarafından bazı yönleriyle yoğun olarak eleştiriliyor.

Sınıflarda projektörlü eğitim başladı
İstanbul'da bulunan Eyüboğlu Eğitim Kurumları, tüm sınıflarına Acer projeksiyon cihazları yerleştirdi ve bilgisayar ve projektörleri kullanarak eğitim vermeye başladı.

Türk özel telekom sektörü 2005 yılında 159 milyon Dolar ciro yaptı
Türk özel telekom sektöründe serbestleşme 2. yılını doldururken, ARG Danışmanlık ve İncobiz tarafından yapılan bir araştırma ile sektörün içinde bulunduğu durum açıklığa kavuştu.

Teknolojide akılcı özgüven
Bir ülkenin teknolojideki gelişmişlik düzeyini ölçmek için birçok değerlendirme yapılmaktadır.

Ne Alsak?
Ayın ürünleri...

Wi-Fi bağlantının gizli riskleri
Günümüz iş dünyasında Wi-Fi bağlantılı diz üstü bilgisayarlar, herkes ,özellikle de sık sık yolculuk yapanlar için artık vazgeçilmez.

"Geçtiğimiz sayıda Apple bomba gibi geliyor demiştik. İşte, yılın ilk patlamaları..."
Bilgisayar kullanımını kolaylaştırma ve kullanıcıların yaratıcılıklarını en etkin şekilde ifade edebilmeleri için çok önemli adımlar atan Apple, 10 Ocak 2006 tarihinde San Francisco'da, Apple CEO'su Steve Jobs'un ev sahipliğinde yeni ürünlerini tanıttı.

Türkiye'de ilk! Adobe Creative Suite 2 Türkçe
Yeni Creative Suite 2 Türkçe versiyonu Bilkom tarafından tanıtıldı. Adobe, Adobe Creative Suite 2 ile birlikte basılı medya, Web ve mobil yayıncılık iş akışlarını hızlandırıyor.

Intel yeni marka kimliğini açıkladı
Intel, tarihinde bir dönüm noktasını temsil eden ve pazarı yönlendiren platform çözümleri şirketine doğru değişimini gösteren yeni marka kimliğini tanıttı.

HP Procurve Networking'den Avrupa, Doğu Akdeniz ve Afrika'da hızlı yükseliş
HP ProCurve Networking, Finlandiya pazarında liderliği yakalarken, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'da (EMEA) da pazar payını yükseltti.

Ca, çözüm ve ürünleri önemli projelerde yer almaya devam ediyor
İETT'nin yönetim bilişim sistemi projesi'nde, Net kapısı ve raporlama için Ca'nın çözümleri tercih edildi.

Bilgisayar kullanmak hiç bu kadar kolay olmamıştı..
Treo 650'yi bir mobil telefon olarak değerlendirmek yanlış olur.

ABBYY FineReader 8.0 ile daha doğru bilgi ve daha yüksek performans
OCR-Optik Karakter Tanıma yazılımları üreten ve veri/doküman tanımlama çözümleri geliştiren Abbyy'nin, yeni nesil masaüstü sürümü FineReader 8.0 pazara sunuluyor.

Dış ticaret işlemlerinde e-Belge ile yeni bir dönem başlıyor
e-Dönüşüm Türkiye projeleri kapsamında önemli bir adım niteliğini taşıyan e-Belge Projesi Gemlik Serbest Bölgesi'nde hayata geçiriliyor.

Engellilerin istihdamına 'bilişim' desteği
Türkiye Bilişim Derneği ve Microsoft Türkiye, Kas Hastalıkları Derneği çatısı altında yürüttükleri eğitim projesiyle, fiziksel engellilerin nitelikli işgücü olarak istihdamına yardımcı olmayı amaçlıyor.

"Paraya hükmetmenin yolu, haberleşme teknolojilerinden geçiyor"
Cisco Systems Türkiye, 21-22 Şubat tarihlerinde, İstanbul Swissotel'de iş dünyası ile bilgi dünyasını buluşturmaya hazırlanıyor.

Koç.net, Bitelaç için girişimci arıyor
Koç.net ucuz fiyatlarla telefon görüşmesi yapılabilen arama noktaları Bitelaç'ların sayısını hızla artırmayı hedefliyor.

KoçSistem, Nortel'in "Yerel Alan Ağı Çözüm Ortağı" oldu
KoçSistem, Nortel"in uyguladığı Doğu Akdeniz ve Afrika-EMEA Çözüm Ortağı Programı çerçevesinde gerekli sertifikasyon programlarını tamamlayarak, Yerel Alan Ağı Çözüm Ortakları (LAN Solutions Partners) arasına girdi.

Superonline, WiMAX Forum'a katılan ilk Türk operatörü oldu
WiMAX Geniş bant kablosuz erişimin standartlarını belirlemek ve küresel kullanımını geliştirmek amacıyla kurulan WiMAX Forum'a İlk Türk operatörü olarak Superonline katıldı.

Forsnet, e-Devlet Kapısı'na içerik sunmaya talip
Uzman ekibiyle 10 yıldır faaliyet gösteren ve Merkezi Ankara'da bulunan Forsnet Bilgi Teknolojileri Limited Şirketi İnternet, Yayıncılık, çoklu ortam, bilgi teknolojileri, danışmanlık ve yazılım alanlarında hizmet veriyor.

Google haritaları Software AG ile kontrol altında
Software AG'nin Composite Application Integrator-Uygulama Bütünleştirme çözümü, Google haritalarını kontrol edebilen, AJAX (Asynchronous Java Script and XML) tabanlı ilk ürün olma özelliğini taşıyor.

Genpa ilklere imza atmaya devam ediyor
GENPA ABS QE tarafından ISO 14001 ve OHSAS 18001 ile belgelendirildi. Türkiye'nin lider distribütörlerinden GENPA, dünyanın önde gelen belgelendirme kuruluşlarından ABS QE tarafından 14 Kasım 2005 tarihinde OHSAS 18001 İşçi Sağlığı ve İş güvenliği ile ISO 14001:2004 Çevre Yönetim Sistemi belgesi ile belgelendirildi.

Çocuklar hem Türkçe hem de İngilizce alfabeyi öğreniyor
Okul öncesi ve ana sınıfındaki çocuklar hem eğlenerek, hem de öğrenerek; hem Türkçe hem de İngilizce'ye giriş yapabiliyorlar.

Epson renkli yazıcılardaki en gelişmiş sınıfı piyasaya sundu
AnyFilms.net adresindeki kısa film sitesi orijinal çalışmalarla mobil eğlenceye yeni bir açılım getiriyor.

Klasik hediyelerden sıkılanlara Jabra Bluetooth kulaklıklar
Kablosuz haberleşme araçları pazarının lider firması Jabra, Sevgililer Günü'nde birbirlerine klasik hediyeler almaktan sıkılanlara kesintisiz haberleşmenin ayrıcalığını sunuyor.

OYTEK Genel Müdürü Altay Elbek, 2005 yılını değerlendirdi yeni yıl hedeflerini açıkladı
2006 yılı kamu çalışmalarında Oytek imzası olacak diyen OYAK Teknoloji (OYTEK) Genel Müdürü Altay Elbek, Türkiye'de BT-Bilgi Teknolojileri sektörü için 2006 yılından çok umutlu olduklarını ve yüzde 15'lik bir artış beklediklerini belirtti.

Siemens'ten geleceği şekillendiren teknolojiler
Siemens A.Ş., Türkiye'de ilk kez düzenlediği "Geleceğin Teknolojileri" toplantısında önümüzdeki 10-20 yıllık dönemde gerçekleşecek teknolojik yenilikler konusunda ipuçları verdi.

Walkman telefon ailesi, EDGE telefon W810 ile genişliyor
Dörtlü bant Walkman telefon W810; otomatik odaklanma özellikli iki Megapiksel kamera ile artırılabilir belleğe sahip.

Bilgi Teknolojileri (BT) sektörü gençler için büyük bir fırsat
Günümüzde, bilgi teknolojileri sektöründe, yaşanan eleman açığı sıkıntısını gidermek üzere yola çıkan eğitim kurumlarından biri de SmartPro Bilgi Çağı Gelişim Akademisi.

"SMS ile randevu" sistemiyle hastane kuyruklarında bekleme dönemi bitiyor
Turkcell ve SRS işbirliğiyle sunulan "SMS ile Randevu Sistemi", hastanelerden randevu almayı kolaylaştırıyor. Artık GSM telefonundan 3443'e gönderilecek bir kısa mesaj ile randevu alınabiliyor.

Vodefone İspanya'nın tercihi Alcatel oldu
Vodafone grubunun en önemli operatörlerinden Vodafone İspanya, 3.Nesil-3N telefonlar ve PC kullanıcıları arasında görüntülü telefon servisleri sağlamak için Alcatel'i seçti.

İhracatçıları yurtdışıyla en ekonomik fiyattan görüştüren GSM operatörü: Telsim
Telsim'in TİM üyelerine yönelik tarifesi, grup içi 500 dakika ücretsiz görüşme olanağı ve yurtdışı görüşmelerinde yüzde 40'a varan indirim sağlıyor.


Köşe Yazarları

 


Finans
Bankacılık işlemlerinde yeni nesil çözüm: Mobildeniz

Net kapısı kurulumunun adresi Nexum Boğaziçi

Otel yöneticilerine mobil çözüm

Visa Avrupa'nın yeni reklâm kampanyası 21 ülkede aynı anda başlıyor

"Türkiye'de her 100 liranın 11 lirası Visa'yla harcandı"

Avrupalı lider ödeme sistemi kart işlemlerinde ve harcamalarında artış görüyor


Kısa Haberler

Avaya'dan görüntülü İnternet telefonu

Avea'dan gençlere yeni yıl hediyesi

AVEA ile "Yolculukta İnterne"r

Bea, veri erişim şirketi SolarMetric'i satın aldı

Digitus KVM anahtar ile donanım maliyetinizi azaltın

Ca "CONTROL-F1"i satın aldı

IAS Yazılım 2005 yılında %80 büyüdü

Dünya devi Xerox'tan Datagate'e ödül

Ufuk Barış EMC Türkiye ekibine katıldı

"Mert Baki'de EMC Türkiye'de''

Yiğit Kulabaş, Ericsson Türkiye ve İsrail Pazarlama ve İletişim'den Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığına getirildi

Filiz Akdede, HP tüketici sektörü bölüm müdürü oldu

Global Bilgi'de Hüseyin Özdemir Genel Müdür Yardımcılığı görevine getirildi

Red Dot tasarım ödülü Grundig'e

ViewSonic'in 19" geniş ekranlı yeni monitörü ile "Görüş Açınızı Genişletin"

Intel, BMW Sauber F1 Takımı'nın gücüne güç katacak

Intel, çalışan ilk 45nm işlemcileri ürettiğini açıkladı

ITD 14 Yaşında

Karel Hindistan'da üretime başlıyor

Tüm video kameralarla uyumlu DVD'ler Maxell'den
Meditera, tüm birimlerini arıtech haberleşme çözümüyle birbirine bağladı
MEP İletişim'e Turkcell'den transfer
Bayram ve karne bir arada: çocuklar Minicom'u hak etti
Netron'daki BT sektörü gurularına bir yenisi daha katıldı
Netron Bilişim Akademisi Bakırköy Şubesi'nde dersler başladı
InfoWorld'ün verdiği geleneksel "Yılın Teknoloji Ödülleri" sahiplerini buldu
Sony'nin yeni yedekleme çözümü Penta ile Türkiye'ye dağılackA
Kobi'lerin ufkunu bilişim ile açacak zirve : "İnovasyon"
Turkticaret.Net'ten herkese muhteşem TV ve DVD oynatıcılar hediye
2005 yılının en iyi ürünleri açıklamaya başlandı

ANKARA
Haberler

2006 Programı'nda hedefler büyük
9'uncu Kalkınma Planı 2007'ye kaldı
Ar-Ge destekleri yönetmeliği değişti Pardus kullanımda
Üst Seviyeli İnternet Alanı çalışmaları sürüyor
Karasal sayısal yayın başladı
Halk eğitimde bilgisayar istiyor
TÜBİDER'den "Ağ ve İnternet Güvenliği" eğitimi
Bilgi edinme başvurusunu reddetmek zorlaştı
Bilgisayar Destekli Dil Bilimi çalışmaları
Global Bilgi'de yeni atamalar
IBM, Türkiye'deki 3'üncü Linux Merkezi'ni açtı
Axalto ve Atılım ortaklığı
Software AG'nin çözümleri, IBM'in yeni bilgisayarını destekliyor
KOBİ'ler ve Bilişim Zirvesi
E-Belge Projesi hayata geçirildi
Gümrük ve ihracat sektöründe e-imza yaygınlaşıyor


GSM ve DECT Telefonlar Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey

GSM Tablo


GSM Ürünler

GSM Tablo

GSM Hatlar