"Geçtiğimiz sayıda Apple bomba gibi geliyor demiştik. İşte, yılın ilk patlamaları..."

Bilgisayar kullanımını kolaylaştırma ve kullanıcıların yaratıcılıklarını en etkin şekilde ifade edebilmeleri için çok önemli adımlar atan Apple, 10 Ocak 2006 tarihinde San Francisco'da, Apple CEO'su Steve Jobs'un ev sahipliğinde yeni ürünlerini tanıttı. Geçen yılın son çeyreğinden beri neredeyse her ay yeni ürünler tanıtmaya devam eden Apple, yeni yıla da 5 yeni ürün tanıtımıyla başladı.

Geçen ayki sayımızda, "Apple bomba gibi geliyor" demiştik. Bu sayımızda da, Apple'ın yeni girişimlerini ve yeni ürünlerini size duyurmaya devam ediyoruz. San Francisco'da gerçekleştirilen MacWorld Fuarı'nda Apple, İntel Core Duo işlemcili Apple iMac, Apple MacBook Pro, Apple iWork06,Apple iLife 06 ve iPod radyo uzaktan kumanda ürünlerini tanıttı. Apple IMC Genel Müdürü Tansu Yeğen'in de katıldığı fuarda, Apple CEO'su Steve Jobs 2005 yılı değerlendirmelerini de yaptı.

Fuarda yaşananları Apple IMC Genel Müdürü Tansu Yeğen'in ağzından dinledik. Bu heyecan verici sunumla ilgili ayrıntıları, biz de Tansu Yeğen'den öğrendiğimiz kadarıyla sizlerle paylaşıyoruz...

Bir İntel işlemci bir Mac içinde ne arar?

Apple IMC Genel Müdürü Tansu Yeğen konuşmasına, "Bir İntel işlemci bir Machintosh içinde ne arar?" sorusuyla başladı. Aslında bu bir soru değil, Apple'ın İntel işlemciye geçmesinin ardından kullanmaya başladığı slogandı ve "Bir Mac içinde, bugüne kadar kişisel bilgisayarlarda yapamadığından çok daha fazlasını sunmak ve Mac'lerin diğer kişisel bilgisayarlardan çok daha üstün olduğunu göstermek için yer alır" şeklinde devam ediyordu.

Bunun, ABD'deki son günlerin en önemli sloganı olduğunu vurgulayan Tansu Yeğen, "Steve Jobs'un Haziran ortasında açıklamış olduğu '2006 yılının ortasından itibaren İntel platformuna geçeceğiz ve 2007 yılı sonuna kadar bütün geçişler tamamlanmış olacak" duyurusu bu ay başı itibariyle gerçekleşti" dedi. Yeğen toplantıdaki bir anı da şöyle dile getirdi:

"Toplantı esnasında sahneye, elinde bir çiple, İntel Başkanı Paul Otellini geldi ve çipi Steve Jobs'a vererek, "İntel şu anda hazır" dedi. Steve Jobs da "Apple da hazır" diyerek yanıtladı. O sırada, borsadaki hisse senedi yükselişi daha yeni başlamıştı.

Bir bakıma İntel'e geçiş sürecinin 6 ay önceden başladığını dile getiren Yeğen, MacWorld'de yaklaşık 2500 kişinin katıldığı ve Steve Jobs'un uzun ve etkileyici bir sunum gerçekleştirdiği toplantı hakkında bakın neler anlattı:

Toplantı başladığında Apple hisse senedi 75 Dolar'dı, bittiğinde ise 81

"Steve Jobs sahneye çıktıktan hemen sonra 'Günaydın' dedi ve ardından tek bir kelime etmeden direkt rakamlara girdi. Etrafımda birçok finans uzmanı oturuyordu ve bütün hepsi heyecanla ellerinde iki mobil telefon, önlerinde bilgisayarla Wall Street'e haber geçmek üzere bekliyorlardı. Toplantı başladığında Apple hisse senedi ise, 75 Dolar'dı. Steve Jobs konuşmaya başladı ve ilk olarak tüm dünyada 135 mağazaya ulaştığımızı duyurdu. Son 1 yılda 40 mağaza daha eklenmişti ve bu mağazaları 26 milyon kişi ziyaret etmişti. Yani neredeyse Türkiye nüfusunun 3'te biri kadar kullanıcı, Apple mağazasına uğramış. Uğramakla da kalmamış, yapılan alış veriş sonucu 135 mağaza yılın son üç ayında tam 1 milyar Dolar ciro gerçekleştirmiş. Bu gerçekten Apple'ın hedeflerine yol almasında önemli bir rakam. Bu açıklamanın ardından Steve Jobs, 'Apple'ın son üç ayda ne kadar ciro yaptığını da söylemem lazım' dedi. Hemen hemen tüm analistlerin maksimum tahminleri 5.3 milyar Dolar'dı ve Jobs, '5.7 milyar Dolar'lık' satış yaptık deyince sahiden salonda inanılmaz bir şaşkınlık yaşandı. Tüm telekomünikasyon aletleri devreye girdi, bir anda Wall Street ile bağlantılar yapıldı. O anda tek hatırladığım, etrafta söylenen 'Hisse senedi tepeye vuruyor, bana da alın' cümlesiydi. Nitekim toplantı başında 75 Dolar olan Apple hisse senedi, toplantı sonunda 81 Dolar'a kadar yükselmişti".

Dünyada satılan iPod adedi 42 milyona ulaştı

"Steve Jobs daha sonra iPod satışladı ile ilgili bilgi vermeye başladı. 2004 yılında 4 buçuk milyon adet iPod satılmıştı ve 2005'in Eylül sonu itibariyle tüm dünyada kullanılan iPod sayısı 28 milyon adet olmuştu. Hatta Apple, son 3 ayda da ciddi bir eleştiri almıştı, özellikle Temmuz, Ağustos ve Eylül ayındaki 6.5 milyon ve 2005 yılındaki toplam 28 milyon adetlik satış, borsa tarafından çok tatmin edici bulunmamıştı. Steve Jobs "Son 3 ayda kaç adet iPod sattığımızı paylaşmak istiyorum" dedi ve son 3 ayda 14 milyon adet iPod satıldığını söyledi. Daha sonra dünyada kullanılan toplam iPod adedinin 42 milyona ulaştığını bildirdi. Ve artık bu rakamla beraber yanımdaki analistlerin hepsi büyük şaşkınlık yaşadı. 2005 yılı itibariyle 42 milyon adet iPod satılmış oldu. Sahiden inanılmaz bir başarıydı. Yani neredeyse, her dakika başına 100 adet iPod satılıyor gibi bir tablo çıktı. Bu rakamlar borsaya büyük bir darbe etkisi yaptı".

Artık video klip de satın alınıyor

Daha sonra iTunes'a geçildi, Jobs bu yıl 850 milyon şarkı satın alındığını ifade etti ve "Yaklaşık 1 milyar şarkıya doğru gidiyoruz. Bu da her gün 3 milyon şarkı sattığımız anlamına geliyor" dedi. Düşünün, İnternet üzerinden 99 Cent'e günde ortalama 3 milyon şarkı satın alınıyor. Böylelikle iTunes'un pazar payının, İnternet üzerinden şarkı satan siteler içinde % 83 olduğunu duyurdu ki, sahiden bu da inanılmaz bir rakam. Ayrıca 12 Ekim'de videolu iPod'un duyurulmasından bu yana, tam 8 milyon adet video klip indirilmiş. Bu da çok büyük bir başarı. Video müziğin, video klibin, filmlerin bedelli olarak bu kadar adette indirilmesi, yine analistler tarafından beklenmeyen bir öngörüydü. Bu aynı zamanda, yepyeni bir pazar oluştuğunun da sinyalleri. Kişiler artık şarkı değil aynı zamanda video klipte satın alıyorlar".

Ciddi bir iPod camiası oluştu

"iPod o kadar başarılı ki, şirketler çok ciddi şekilde tamamen iPod kitlesini hedeflemeye başladı. Hatta şu anda tüm dünyada, şunun tartışması yapılıyor: "Bir Machintosh kitlesi var, bu kitlenin özellikleri var, bir de iPod kitlesi var ve bu kitlenin de farklı özellikleri var" Artık ciddi bir iPod camiası oluştu.

Bunların arkasından herkes yeni bir iPod duyurusu bekliyordu, birde akıllarda hep FM tarzı bir ürün ya da radyoyu da destekleyen bir ürün beklentisi vardı. Ve Jobs şunu söyledi: "Bu arada tüm iPod'lar için FM ara birimini duyuruyoruz" Bu çok hoş bir set ve bunu direkt iPod'unuza takıyorsunuz. Bu arada bugün itibariyle, Amerika'da satılan araçların %40'ı, iPod ile bütünleştirilmiş biçimde satılmaya başladı. Sahiden çok etkileyici. Ülkemizde de en son Ford, BMW, Volvo ve Volkswagen'le de Ipod bütünleşmesini duyuruldu".

Mac'te neler oluyor?

iMac ürünü, büyük beğeni ile karşılanan çok şık bir tasarım ürünü. Hatta Avrupa'da tasarım müzelerinde sergilenen, açıkçası benimde en çok kullanmak istediğim ürünlerden bir tanesi. Ayrıca bu üründe İntel Core Duo dediğimiz, çift çekirdekli işlemci yer alıyor. Böylece Machintosh bilgisayarlar, şimdiye kadar kişisel bilgisayarlarda görülen işlemciyi desteklemeye başlayarak, performansları 2 katın üstüne çıktı. İşin en güzel tarafı da üzerindeki yazılımlar. Artık Apple'ın tüm yazılımları 'universal'. Yani bu yazılımlar hem eski işlemcilerle (Motorola, IBM/RISC) hem de yeni işlemcide %100 performans ile çalışabiliyor. İntel işlemciye geçişle birlikte Apple için yeni bir dönem başladı ve ülkemizde de yeni iMac'lar ile bir anda bilgisayar kullanımının artması yolunda büyük bir fırsat yaratıldı".

Apple iWork, kelime işlemci ve sunum yazılımı içeriyor

"Bu duyuruda açıkçası en çok beklenenlerden biri de iWork yazılımıydı. iWork yazılımı Pages ve Keynote olmak üzere 2 paketten oluşuyor. Keynote animasyonları ve hareketleriyle çok başarılı bir sunum paketi. iWork 06 ile Pages ve Keynote 3 boyutlu grafikler, iPhoto benzeri gelişmiş görüntü işleme ve maskeleme araçları, elektronik tablo özellikleri gibi önemli gelişmeler getiriyor. Bunun ardından 'Acaba üçüncü olarak da, Excel'e benzeyen bir paket çıkacak mı?' beklentisi oluştu. Böyle bir duyuruyu yapmak yerine, hem Keynote'un hem de Pages'in elektronik tabloları da desteklediği belirtildi. Ben de açıkçası, Excel benzeri bir yazılım bekliyordum. Onun yerine, Microsoft'tan Machintosh tarafındaki sorumlu kişi sahneyi aldı ve Apple'la olan anlaşmalar içerisinde 5 yıl daha ofis programlarının en son sürümlerinin destekleneceği ürünlerin geliştirileceği duyurusunu yaptı". Bu arada iMac ürünlerinde herhangi bir fiyat değişikliği yok".

iLife ile daha yaratıcı bir dünya

"Steve Jobs sunumunda yaklaşık 2 saatini iLife dediğimiz pakete ayırdı. iLife şu anda bütün Mac'lar üzerinde yüklü gelen bir yazılım. iLife 06 iPhoto ile yüksek performans, yeni basılmış kitaplar, takvimler, kartlar ve Apple'in yeni yaratıcı Photocasting çözümü ile İnternet üzerinden resim paylaşımı, iMovie HD 6 ile filmlerinize yeni hareketli temalar sayesinde çok etkileyici prodüksiyon değeri katma, iDVD 6 ile DVD'leri günümüzün geniş ekran TV formatına çevirme, Garage Band 3 ile profesyonel kalitede Podcast'ler üretme imkanını sunuyor.

Buraya ayrıca, iWeb diye yeni bir yazılım daha eklenmiş. Bu yazılım, çok amatör kullanıcıların dahi profesyonel Web siteleri yaratmasına yardımcı oluyor".

İntel işlemcili ilk diz üstü bilgisayar; MacBook Pro

"Sahiden çok etkileyici bir sunumdu ve Steve Jobs sunumunun zevkini çıkarttı. Daha sonra herkes sunum bitti derken Jobs 'birşey daha var' dedi ve ekledi 'Eski Powerbook'ların adlarını artık MacBook Pro olarak değiştiriyoruz" Böylelikle bundan sonra bütün bilgisayar serisi adı Mac'la başlıyor olacak. İlk İntel işlemcili Mac diz üstü bilgisayar olan MacBook Pro, 1 inç kalınlığında ve etkileyici alüminyum bir yüze sahip. Bütünleşik video kamerası ile mobil konferans imkanı sağlıyor. Ayrıca uzaktan kumandası ile de, kullanıcıların her yerde kendi içeriklerini kullanabilecekleri basit, yaratıcı ve güçlü bir ortam sunuyor. MacBook Pro, Apple'ın özellikle mobil kullanıcılar için geliştirdiği manyetik güç adaptörü bağlantısı özelliğini de içeriyor.

Ayrıca enteresan bir özelliği de, kablosuna ayak takılması sonucu bulunduğu yerden yere düşmesinin engellenmesi özelliği: Ofislerde genelde yaşanan; kabloya ayağınız takılır diz üstü bilgisayar aşağı düşer. Ama MacBook Pro'nun 3 noktası mıknatıslı yapılmış, yani oraya bir soket girmiyor, orayı kuvvetli bir mıknatıs tutuyor. Dolayısıyla, ayağınız takıldığı zaman sadece mıknatıs yerinden sökülüyor. Ayrıca Apple diz üstü bilgisayarlar da standart - kullanıcıların dikkatini çok çekmiyor ama - bilgisayarı düşürdüğünüzde, ya da herhangi bir şekilde bilgisayarın yeri değiştiği zaman diz üstü bilgisayar 3 boyutlu koordinasyonunu kaydediyor. O koordinatlarda olacak en ufak bir değişiklikte, disk duruyor ve ekran kapanıyor. Disk ve ekran durduğu için, düşmeden oluşan bilgisayar arızaları en aza indirgenmiş oluyor".

Borsayı ve insanların kafasını karıştıran değişiklikler ve yenilikler bu kadardı. Ama, The New York Times gazetesinin 16 Ocak tarihli sayısında insanlar bir şok daha yaşıyordu. John Markoff imzalı yazıda; toplantı sonrası Borsa'nın kapanışından sonra, Steve Jobs'un şirket çalışanlarına yolladığı elektronik ileti hala tartışılıyor. Borsa gün sonu itibariyle, Dell ve Apple firmalarının hisse değeri toplamında, Apple Dell'i geride bırakmıştı. 1997 yılında, Steve Jobs'un Apple'a geri dönüşünden kısa bir süre sonra binlerce teknoloji uzmanının önünde, Dell'in kurucusu ve başkanı Michael S. Dell şöyle demişti: "Jobs'un Aplle katacağı bir değer kalmamıştır. En iyisi hisseleri satıp ortaklarına dağıtsın ve işten el çeksin". Çalışma arkadaşlarına yolladığı mesajda ise Jobs şöyle diyor: "Yarın her şey değişebilir. Ama, bu anın tadına varmak istiyorum. Şu an itibariyle, Dell'in değerinin üzerinde bir şirkete sahibiz ve aradaki fark her an bizim lehimize büyümekte. Michael S. Dell'in, geleceği görmede çok iyi olmadığını gördük. Bu anı, tarihimiz sayfalarına kaydediyorum".

Gazetenin notuna göre, Dell yetkililerine henüz ulaşılamamış. 17.01.2006.

Apple 10 günde %12 değer kazandı

"Ve Steve Jobs "Sizleri bir daha göremeyeceğim. 1 Nisan 1976'da kurulmuş olan şirketim bundan bir iki ay sonra 30 yaşına geliyor. 30.yılımız hepimize kutlu olsun. Değişik etkinliklere bu yılda devam edeceğiz" diyerek sunumunu sonlandırdı. Ve 75 Dolar'la başlayan hisse senedi, duyuru sonunda 81 Dolar'dı. Bugün itibariyle ise 90 Dolar'a ulaşmak üzere. Sadece geçen 20 günlük süreç içinde, yaklaşık % 16 değer kazandı. Böylece Apple'ın hayatında 3. bir dönem başladı. Önce Motorola sonra IBM şimdi de İntel".

2006'da Apple çok daha güçlü olacak

"2005 yılı Türkiye'de Apple'ın atağı açısından önemli bir yıl oldu. Bu sene artık Apple IMC olarak faaliyetlerimizi sürdürmeye başladık. Bunu, 14 Haziran'da açıklamıştık. 2005 yılındaki en önemli etkinliğimiz Apple günleri idi. 12 bin kullanıcın katıldığı ve tüm Apple ekosisteminin biraraya geldiği çok hoş bir etkinlikti.

Ayrıca 2005 yılında, iki tane Apple Store açıldı. Aslında hedefimiz 2005 yılı için 5 adet Apple Store açmaktı. Bu sayının 3 adet gerisinde kaldık, ama bu tasarlanan 3 adet Apple Store'nin boyutu daha düşüktü. Bunları daha iyileştirmek için kısa bir gecikme yaşandı. Yeni Apple Store'ler Şubat'tan itibaren bu yıl içerisinde açılmaya devam edecek.

2005 yılının bir başka önemli etkinliği 11 üniversite ve 30 ilde yapılan iCan çalışması.

2006, ülkemizde Apple'ın daha da kuvvetle atağa kalktığı bir yıl olacak. Önümüzdeki hafta içerisinde Apple'dan yine başkan yardımcısı seviyesinde 3-4 kişi Türkiye'ye gelecek. Konuştuğumuz bir çok proje ve destekler konusundaki temelleri atıp hızlıca o temellerin üzerine buradaki operasyonları oturtmaya başlayacağız. 2006 yılında faaliyetlerimizi daha çok ses getirecek şekilde yapacağız. Bunun için hemen hemen tüm kuruluşlarla anlaşmalarımızı yaptık. Bütün bilgisayar şirketleri ve iş ortaklarımız Apple'ın bütün eğitimlerini tamamladılar ve hepsi şu anda Apple logosunu kullanmak üzere dünya çapındaki geçerli Apple yetkili iş ortağı statüsüne yerleştiler.

Fuarda inanılmaz derecede iPod aksesuarı vardı. Her türlü ülkeden her türlü şirket iPod aksesuarı üretmek için ve bunları pazarlamak için olanaklar bulmaya çalıştılar. Bizde bunların birçoğu ile anlaşma yaptık. Şu anda ciddi bir atak içerisindeyiz".

Apple 5 yeni ürün tanıttı. İlk Intel işlemcili Mac'lerde bu yeni ürünler arasında

10 Ocak 2006, MACWORLD EXPO, San Francisco, ABD.

Bilgisayar kullanımını kolaylaştırma ve kullanıcıların yaratıcılıklarını en etkin şekilde ifade edebilmeleri icin çok önemli adımlar atan Apple 10 Ocak 2006 tarihinde San Francisco'da, Apple CEO'su Steve Jobs'un ev sahipliğinde yeni ürünlerini tanıttı. Geçen yılın son çeyreğinden beri neredeyse her ay yeni ürünler tanıtmaya devam eden Apple, yeni yıla da 5 yeni ürün duyurarak başladı.

Yeni! Intel Core Duo İşlemcili yeni Apple iMac

Yeni iMac 2 kat daha hızlı. Mac OS X işletim sistemi yeni Intel Core Duo işlemci üzerinde çalışacağı duyuruldu. Böylece Machintosh bilgisayarlar şimdiye kadar PC'lerde görülen işlemciyi desteklemeye başlayarak, performansları 2 katın üstüne çıktı. Geniş beğeni toplayan iMac tasarımı, çift işlemcili Intel, bütünleşik video kamera ve benzersiz medya deneyimi sunan 'Front Row' uzaktan kumanda ve basit bir şekilde odanın bir ucundan içeriğe ulaşımı sağlayan kablosuz erişim özelliğiyle birlikte sunulmakta.

Apple'in CEO'su Steve Jobs: "iMac PC'lerin altın standardı olarak anılıyordu; umarız kullanıcılarımız yeni iMac'i iki katına varan hızıyla daha çok severler" dedi. "Mac Os X Plus ve Intel'in son çift çekirdekli işlemcisi ile yeni iMac'in performansı müşterilerimizi çok şaşırtacak" diye ekledi. Apple IMC Genel Müdür Tansu Yeğen, Intel işlemciye geçişle birlikte Apple için yeni bir dönem başladığını ve ülkemizde de yeni iMac'ler ile bir anda bilgisayar kullanımının artması yolunda büyük bir fırsat yaratıldığını belirtti.

Yeni iMac uzaktan kumandası ile kullanıcıların iMac'lerindeki içerikleri zevkle kullanmaları için basit bir çözüm sunmaktadır; böylelikle iTunes müzik kütüphanelerine, fotoğraflardan dia gösterilerine, kişisel filmlere ve İnternet üzerindeki yayınlara kolayca ulaşılabilmektedir.

Yeni! Apple MacBook Pro

Intel işlemcili ilk diz üstü bilgisayar MacBook Pro; Intel Core Duo işlemci ile Powerbook G4'ten 4 kat daha hızlı.

Apple, Intel Core Duo işlemcili yeni MacBook Pro diz üstü bilgisayarını tanıttı. MacBook Pro; Powerbook G4'ün 4 kat üstünde yüksek performans sunuyor. İlk Intel işlemcili Mac diz üstü bilgisayar olan MacBook Pro; 1 inç inceliğindeki kalınlığı ve etkileyici alüminyum bir yüzeye sahip. Bütünleşik video kamerası ile mobil konferans imkanı sağlıyor. Ayrıca uzaktan kumandası ile de, kullanıcıların her yerde kendi içeriklerini kullanabilecekleri basit, yaratıcı ve güçlü bir ortam sunuyor. MacBook Pro; Apple'ın özellikle mobil kullanıcılar için geliştirdiği manyetik güç adaptörü bağlantısı özelliğini de içeriyor.

Apple CEO'su Steve Jobs; MacBook Pro'nun çift işlemcili bir masaüstü performansını ince ve şık bir notebook'ta sunduğunu belirtirken, sözlerine "Yeni MacBook Pro; Intel Core Duo dual-core işlemci ile sadece bir değil, iki G5 işlemcisinin performansını 1 inç inceliğindeki tasarımı ile sunuyor." diyerek devam etti. Apple IMC Genel Müdürü Tansu Yeğen yeni MacBook Pro'nun uzun zamandır artan beklentilerin üzerinde karşılandığını ve performans, özellik ve tasarım harikası olarak şimdiden çok beğeni topladığını söyledi.

Her yeni MacBook Pro bütünleşik video kamera içermekte; böylelikle mobil video konferans uygulaması ya da video podcast kayıtları ya da standart yüklü gelen iLife 06 yazılımı kullanılarak film, müzik, fotograf, DVD uygulamaları kolaylıkla kullanılabilmekte. MacBook Pro'da aynı zamanda bütünleşik kamera ile kaydettikleri resimlere eğlenceli görsel efektler katarak, kolaylıkla paylaşımına imkan veren PhotoBooth uygulaması da bulunmakta. Yeni MacBook Pro %67 daha parlak 15 inç ekran ve daha hızlı performans için tümüyle yenilenmiş bir sistem mimarisi sunmakta.

Yeni MacBook Pro dünyanın en gelişmiş işletim sisteminin son sürümü; Mac OS X Tiger ile sunulmakta. Ayrıca, yaratıcı yazılım tercüme teknolojisi Rosetta sayesinde Mac OS X Power PC uygulamalarının sorunsuz işlemesini sağlamaktadır.

Yeni! Apple iWork 06

3-D üç boyutlu grafikler, gelişmiş görüntü işleme araçları, elektronik tablolar kelime işlemci yazılımı Pages ve sunum yazılımı Keynote'un yeni özelliklerinden bazıları.

Apple yeni özellikleriyle kullanıcıların daha iddialı dokumanlar ve sunumlar yaratmasını sağlayan verimlilik yazılım paketi iWork 06'nin yeni sürümünü tanıttı.

iWork 06 ile Pages ve Keynote 3 boyutlu grafikler, iPhoto benzeri gelişmiş görüntü işleme ve maskeleme araçları, elektronik tablo özellikleri gibi önemli gelişmeler getiriyor. "Mac OS X'in gücünü kullanarak ve fotograf, film ve müziği bütünleştirerek, iWork 06; tam anlamıyla verimlilik yazılımını hayata geçiriyor." diyen Apple Uygulama Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Rob Schoeben "Pages ve Keynote'un yeni özellikleri ile iWork 06; profesyonel görünümlü dokuman ve sunumlar yaratma, sunma ve yayınlamanın birçok yeni imkanını da sunuyor" diye sözlerini tamamladı. Apple IMC Genel Müdürü Tansu Yeğen gelişmiş özellikleri ile iWorks'un hem is dünyası hem de ev kullanıcıları için işlerini daha az zamanda daha fazla görsel efektlerle yapabilmeleri için görsel efektlerle donatıldığını söyledi.

Yeni! Apple iLife 06

iPhoto, iMovie HD, iDVD & Garage Band'in yeni sürümlerini ve yeni iWeb yazılımını sunan kapsamlı bir geliştirme. Apple sayısal yaşam tarzı uygulamalarını içeren ödüllü paketinde belki de bugüne kadar yapılmış en kapsamlı geliştirmeleri içeren yeni iLife 06 yazılımını tanıttı.

iLife 06; iPhoto 6 ile yüksek performans, yeni basılmış kitaplar, takvimler, kartlar ve Apple'in yeni yaratıcı Photocasting çözümü ile İnternet üzerinden resim paylaşımı, iMovie HD 6 ile filmlerinize yeni hareketli temalar sayesinde çok etkileyici prodüksiyon değeri katma, iDVD 6 ile DVD'leri günümüzün geniş ekran TV formatına çevirme, Garage Band 3 ile profesyonel kalitede Podcast'ler üretme imkanını sunuyor.

Apple CEO'su Steve Jobs'un iLife 06 için şunları söyledi; "Apple, gelişen sayısal yaşam tarzını destekleyen uygulamalarda hep liderlik yaptı ve bunları iLife paketinde topladı. Life'daki bu kapsamlı geliştirme ile PC'deki mevcut herhangi bir uygulamanın çok daha ötesine gidiyoruz". Apple IMC Genel Müdürü Tansu Yeğen iLife 06 sayesinde, kişilerin yaratıcılıklarını artık daha da etkin ifade edebilecekleri ve İnternet ortamından bütün dünyaya duyurabilecekleri ortamın yaratıldığını söyledi.

iLife 06 aynı zamanda iWeb'i sunmaktadır. Bu uygulama sayesinde fotoğraflar, filmler ve Podcast ile oluşturulmuş etkileyici Web siteleri kolaylıkla yaratılarak İnternet'te yayınlanabilmekte. iPhoto 6, 250,000'e kadar fotoğraf destekleyerek inanılmaz bir performansla yeni Photocasting'i sunmakta. Bu sayede, Mac'teki iPhoto üzerinden fotoğraflarınızı direkt olarak dostlarla ve ailelerle paylaşabileceksiniz. iMovie HD 6, devrim yaratacak yeni Apple tasarımlı hareket temalarıyla kullanıcılarına Hollywood tarzında prodüksiyonları bir dakikada yaratma fırsatını sunuyor.  

Yeni! iPod radyo uzaktan kumanda

Radyo dinlemenin en konforlu yolu. iPod Radyo Uzaktan Kumanda müzik severlerin: iPod'ları ceplerinde ya da çantalarında olduğunda bile parçalar arası geçiş yapmak ve iPod'larının sesini ayarlayabilmeleri için ideal bir imkan sunmakta. Ayrıca, FM radyo istasyonlarını dinlerken iPod'larının ekranlarında istasyon ve şarkı bilgilerini görebilecekler. iPod Nano ve video destekli yeni iPod'u destekleyen radyo aksesuarı aynı zamanda iPod ekranından dinlenen kanal bilgilerini de göstermekte.

Apple iPod Ürün Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Greg Joswick, iPod Radyo Uzaktan Kumanda'sının en iyi uzaktan kumanda ve iPod için en iyi FM radyo dinleme deneyimini sunduğunu belirtti. Apple IMC Genel Müdürü Tansu Yeğen, bu yıl ülkemizde de yoğun şekilde satışa sunulan iPod aksesuarları ailesine katılan özellikle radyo aksesuarının en fazla talep edilen aksesuar olduğunu söyledi.

iPod, kendisi için bugüne kadar tasarlanmış 2000 aksesuara ek olarak tanıttığı yeni Radyo Uzaktan Kumandası ile birlikte, iPod AV bağlantı seti ve yeni iPod Nano kulağa yerleştirilebilen Lanyard kulaklıklarını tanıttı. iPod AV bağlantı seti ile iPod'u televizyona bağlayarak fotoğrafların slayt-dia olarak görüntülenmesi, video izlemek ya da stereo bir sisteme bağlanarak müzik dinleyerek iPod'u sarj etmek için gerekli her özelliğe sahip.

Yeni iPod Nano kulağa yerleştirilebilen Lanyard kulaklıkları; bugüne kadar ki en geliştirilmiş Lanyard kulaklığı olmakla birlikte, Apple'in kulaklıkları arasında en iyi özelliklerinin biraraya getirilmiş, kullanım kolaylığı ve ses kalitesini içeren bir model.

Apple IMC Türkiye:1984 yılından beri dünyanın bilgisayar sektöründeki devi Apple'in Türkiye'deki faaliyetlerini sürdüren Apple IMC Türkiye, 2000 yılından beri Koç Bilgi Grubu tarafından temsil edilmekte olup, başta Macintosh modeli bilgisayarlar ve iPod olmak üzere, Apple ürünlerinin Türkiye'de her türlü pazarlama ve satış faaliyetlerini yürütmekte. Bugün önemli miktarlarda Apple bilgisayar ve iPod satışı yapan ve Türkiye çapında dağılmış 2000 nin üzerinde yetkili satış/servis/destek noktası olan Apple IMC Türkiye, ayni zamanda dünya yazılım devi Adobe'nin Türkiye temsilcisi. (www.apple.com.tr)