Şubat 2008 Sayı: 149

Konular

Ne Alsak?
Ayın ürünleri...

2007'de kamu bilişim ve haberleşmede hız kesmedi; 2008 ise önemli gelişmelere gebe
Kamu'da 2007 yılı önemli gelişmelere ve değişmelere sahne olurken, bilişim ve haberleşme sektörlerinde yaşanlar ve yapılan yasal düzenlemeler hız kesmedi. 2008'in ise önemli gelişmelere gebe olduğu gözleniyor.

Devlet Bakanı Aydın: “Yazılım sektörünün büyütülmesi için yerli pazara ihtiyaç var”
Devlet Bakanı Prof. Mehmet Aydın, yazılım ve hizmet alanlarında sektörün büyütülmesi için yerli pazarın geliştirilmesine ihtiyaç olduğuna işaret ederek, “Bu büyük bir ihtimalle yazılım ve hizmet alanında ihracat yapabilme imkanları doğuracaktır” diye konuştu.

SİNERJİTÜRK'te ilk adım atıldı
Dünya pazarındaki ARGE ve patent çalışmalarında Türkiye'nin sesini yeterince duyuramadığı bu günlerde, SİNERJİTÜRK; telekomünikasyon sektöründe yurtiçi ve yurtdışında çalışan üst düzey yöneticileri ve girişimcileri bir araya getirdi.

Ülker, bilişimde satın alma ve işbirlikleriyle büyüyecek
Gıda devi Ülker markasını bünyesinde bulunduran Yıldız Holding, bilişim alanında faaliyet gösteren şirketlerini ‘Yıldız Bilişim Grubu' çatısı altında topladı. Yaklaşık 20 yıldır donanım, üretim, dağıtım, telekomünikasyon, perakende, sistem bütünleştirme ve yazılım gibi çeşitli alanlarda faaliyet gösteren Yıldız Holding, yeniden yapılandırdığı şirketleri ile gıda da olduğu gibi bilişimde de lider gruplar arasında olmayı hedefliyor.

Atmaca Grup, elektronik alanındaki faaliyetlerine iki yeni marka ekleyerek bilgisayar sektöründe de tüketiciyle buluşuyor
Yüksek teknolojiye sahip 110.000 m2'lik fabrikasında mühendisleri ve uzman çalışanları ile uydu alıcı, LCD TV üretimi gerçekleştiren ve üretiminin büyük bölümünü dünyaya ihraç den Atmaca Grubu, iki yeni markayla bilgisayar sektöründeki yerini alıyor.

Sun Microsystems, MySQL'i satın alıyor
Bu satın almayla 15 milyar Dolar'lık veritabanı pazarında güçlü bir oyuncu olan Sun Microsystems'ın büyüme stratejisi de hız kazanıyor.
Sun Microsystems, bir açık kaynak simgesi olan ve dünyanın en hızlı büyüyen açık kaynak kodlu veritabanı geliştiricisi MySQL AB'yi yaklaşık 1 milyar Dolar'a satın alacağını açıkladı.

Wind IPTV servislerini, Alcatel-Lucent'in uçtan uca çözümleri ile veriyor
İtalyan telekomünikasyon şirketi Wind, ticari olarak ülke genelinde IPTV hizmetini Alcatel Lucent'in pazardaki lider çözümleri ile veriyor. Wind'in IPTV servisleri, anında kanal değişimi, çoklu resim içinde resim (picture-in-picture), kişisel video kayıt (PVR) işlevi ve istek üzerine video (VoD) gibi kullanıcıya uygun özellikler ile daha gelişmiş üçlü oyun uygulamaları sunacak. Wind IPTV ile ilk aşamada 2 milyondan fazla ev kullanıcısına ulaşmayı hedefliyor.

Fujitsu Siemens Computers'dan çok şık ve güçlü yeni bir diz üstü bilgisayar
AMILO Si2636, 2008'e yeni bir diz üstü bilgisayar, başlamak isteyenler için kaçırılmaması gereken bir ürün.
Fujitsu Siemens Computers'ın yeni AMILO Si 2636'sı, nefes kesen bir görünüşle son teknolojiyi birleştiriyor. Kırmızı kontur ve şık hatlara sahip siyah parlak kapağı ile dikkat çekiyor.

Kingston, DataTraveler Mini Fun ve Mini Migo Edition USB sürücülerine hem yeni oyun ekledi hem kapasitelerini artırdı
DT Mini Fun daha çok oyun içerirken, DT Mini – Migo Edition daha çok alan sağlıyor.
Fountain Valley, CA – (Aralık 2007) -- Kingston ® Technology Company, Inc., Dünyanın en büyük bağımsız hafıza (bellek) üreticisi Kingston Technology, DataTraveler Mini Fun ve DataTraveler Mini-Migo Edition USB Flash sürücülerin 4 GB'a kadar kapasitelerle piyasaya sürüldüğünü duyurdu.

‘Karşının taksisi' HP ile tarihe karışıyor
HP'nin piyasaya yeni sürdüğü HP iPAQ 316 her nereye gitmek isterseniz size yol gösteriyor. Daha kolay yön bulma (navigasyon) için haritaları 3 boyutlu görüntüleme imkanı tanıyan HP iPAQ 316, üzerine yüklü milyonlarca “ne, nerede?” verileriyle yolunuzu bulmanıza yardımcı oluyor.

Teknosa Planet'le geleceğin alışveriş keyfine yolculuk başladı
Türkiye'nin lider teknoloji perakendecisi Teknosa, Teknosa Cep mağazalarından sonra Teknosa Planet mağazaları ile de farklı alışveriş deneyimi sunmaya devam ediyor. 11 Ocak 2008 Cuma günü İstanbul Mecidiyeköy Profilo Alışveriş Merkezi'nde gerçekleştirilen açılışa Teknosa Planet Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Sabancı Holding Perakende Grup Başkanı Haluk Dinçer ve Teknosa Genel Müdürü Mehmet T. Nane katıldı.

inter-Next ile bankacılıkta yeni bir pencere açılıyor
Intertech liderliğinde Microsoft işbirliği ile tasarlanan inter-Next, müşterilerine daha kaliteli ve daha hızlı hizmet sunmasını sağlamak amacıyla finans sektöründe faaliyet gösteren firmalara yeni bir açılım sağlıyor.

Anel Grup'tan yenilenebilir enerji sistemleri
Anel Grup, şirketi E-Sistem'in ürettiği “Solera” adlı ürünle yenilenebilir enerji piyasasına giriyor. Solera güneş ve rüzgar enerjisinden elektrik enerjisi üretecek.

Halkbank, KoçSistem ile birlikte “tam bütünleşik” “Kimlik Yönetimi” projesini hayata geçiriyor
Türkiye'de ilk defa tüm sistemlerle yüzde yüz bütünleşik olarak çalışacak Kimlik Yönetimi ile operasyonel verimliliği artırmak ve sağladığı otomasyonla güvenlik açısından önümüzdeki süreçlerde dokunulmazlık hedefleniyor.

Borusan Telekom'un satışı için Hintli telekom şirketi Dhanus ile anlaşmaya varıldı
Borusan Holding, Türkiye'nin alternatif telekom liderlerinden Borusan Telekom'un satışı için Hindistan'ın önde gelen telekom şirketlerinden Dhanus Technologies ile anlaştı. Borusan Holding Başkanı Agâh Uğur, bu satın alma ile Borusan Telekom'un küresel pazarlarda iddiasının ortaya çıkacağını vurguladı.

smile adsl 12,5 milyon haneye ulaşmayı hedefliyor
Araştırmalar, Türk halkının büyük bir çoğunluğunun İnternet'e bağlanmadığını ortaya koyuyor. Türkiye'de İnternet kullanımını artırmaya yönelik çalışmalarını hızla sürdüren smile adsl, bu nedenle, avantajlı kampanyalarını Ocak ayında da sürdürüyor.

Millenicom'un 2008 hedefi %20 pazar payı
Sunduğu yenilikçi telekomünikasyon hizmetlerinin yanısıra, ülkemizde bir ilk olan 1045 hizmetiyle sektörüne yepyeni bir ufuk açan Millenicom, 2007'yi 40 milyon ABD Dolar'ı ciroyla kapattı.

Cüneyt Türktan: “Avea artık kendi yağıyla kavrularak yatırımlar yapacak güce kavuşmuştur”
Türkiye'de GSM sektörüne rekabeti getirdiklerini ve “gerçek fiyata kaliteli haberleşme” sunmayı ilke edindiklerini her fırsatta dile getiren Avea yetkilileri, Telekomünikasyon sektörünün ve Avea'nın 2007 yılındaki performansının değerlendirildiği ve 2008 beklentilerinin paylaşıldığı bir toplantı gerçekleştirdiler.

Göz kamaştıran Nokia 7900 Crystal Prism Türkiye'de
Prism koleksiyonunun en yeni üyesi Nokia 7900 Crystal Prism Türkiye'de satışa sunuldu. Elmas kesimli tasarımıyla GSM telefonunda stil arayan kullanıcılara hitap eden Nokia 7900 Crystal Prism, ünlü tasarımcı Frédérique Daubal'den esinlenen duvar kağıtları ile dikkat çekiyor.

Motorola'nın W serisi genişliyor: Yeni W230 ve W270
Motorola, Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı'nda tanıttığı, W Serisi'nin iki yeni GSM
telefonu modeli W230 ve W270 ile kullanıcılarına eşsiz bir mobil müzik deneyimi sunuyor.
Motorola, Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı'nda tanıttığı yeni W230 ve W270 GSM telefonları ile kullanıcıların mobil haberleşme ve mobil müzik konusundaki beklentilerini fazlasıyla karşılıyor. Her iki model de kolay kullanım özellikleri, microSD kart ile genişletilebilir hafızaları, üstün ses kalitesi ve uygun fiyatları ile dikkatleri üzerinde topluyor.

Samsung'dan Sevgililer Günü'ne iki hediye alternatifi
Çift SIM kartlı yeni Samsung D880'le bir hattınıza sadece o ulaşsın, Samsung S5'le müziğin keyfini her yerde doya doya yaşasın...

Etkili iş haberleşmesini sağlayan Asus M530w
Asus, iş ortamında yüksek hareket kabiliyeti ve verimlilik sağlayan yeni M530w Smart Phone'u duyurdu. Kullanışlı mesaj özellikleri, yüksek hızda veri transferi, geniş kapsamlı iş uygulamaları ve eğlence seçenekleri ile Asus M530w şimdiden sizin ve işinizin ayrılmaz bir parçası olmaya aday.

“Mobil Cüzdan”la kredi kartınız artık telefonunuzda
Garanti Bankası ve Turkcell bir süredir üzerinde çalıştığı “Mobil Cüzdan” projesini16 Ocak 2008'de Conrad Otel'de bir basın toplantısı ile açıkladı. Türkiye'de bir ilk olan “Mobil Cüzdan” projesi ile kredi kartları artık GSM telefonlara girecek.

Bir iPod'dan daha iyi ne olabilir? Yepyeni bir iPod
Hem birbirinden şık tasarımları hem de kullanıcıların hayatını kolaylaştıran farklı ve yaratıcı özellikleri ile hayranlık uyandıran iPod'lar, şimdi de %20 oranında indirim sağlayan çok cazip değiştirme kampanyası ile kullanıcıların aklını başından alıyor.

2008-2009 mobil imzada kırılma noktası olacak
Mobil imza geliştirici firmalarından Finlandiya merkezli Valimo'nun Genel Müdürü Tapio Vailahti, İsveç , Almanya , Fransa ve Türkiye 'de iş ortakları ile mobil imza çalışmaları yaptıklarını ve mobil imzanın elektronik imzaya alternatif olarak çıktığını dile getirdi.

Sony Ericsson, bir Walkman® telefonu hiç olmadığı kadar kolay ve şık hale getirdi
Yeni Sony Ericsson W350, en beğenilen Walkman® özellikleriyle son derece şık tasarımı bir araya getirerek, müziği yeniden zirveye çıkardı.

Turkcell, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile İstanbul'lulara trafikte “yol gösteriyor”
Turkcell ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ortak çalışması sayesinde Turkcell aboneleri İBB CEP Trafik uygulamasını GSM telefonlarına yükleyerek trafik derdinden kurtuluyor. Büyük yenilik, İBB Başkanı Kadir Topbaş ve Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Yener'in katıldığı basın toplantısıyla kamuoyuna tanıtıldı.

Kabloİnternet'ten; ucuz İnternet, 6 Mbps'ye kadar geniş bant
Türksat A.Ş., gerçek geniş bant İnternet hizmetini aylık 10 YTL'ye kadar indirdi. 256 KB'den 6 Mbps'e kadar çok seçenekli geniş bant İnternet hizmeti sunan Türksat A.Ş., İnternet tarifelerindeki kotalı İnternet tercihi ile, Türkiye'de ilk defa kullandığınız kadar ücret ödeme imkanı tanıyor.

TTNet'ten bir ilk daha: TTNetMüzik
TTNet, abonelerinin ücretsiz şarkı indirebilecekleri ve Türkiye'de bir ilk olan müzik net kapısı TTNetMüzik, açılışını “Metamorfoz” albümünü piyasaya yeni sunan Tarkan'la yaptı. Sınırsız TTNet kullanıcıları ( www.ttnetmuzik.com ) adresinden Tarkan'ın son albümünün dışında 80 binin üzerinde yerli şarkıya da ücretsiz ve yasal olarak ulaşabilecek ve bilgisayarlarına kaydedebilecekler.


Bu Sayı


Köşe Yazarları

 


Finans
E-Güven Sertifikaları ile 9 Ayda 1,5 milyon mobil imza atıldı
Turkcell ve Garanti Bankası'nın yürüttüğü projeyle, Kredi kartı “mobil cüzdan” ile mobil telefonuna girecek
İnternet'te bankacılık işlemlerine parmak izi güvenliği geliyor
Türk Barter iş dünyasına çözüm oldu

Kısa Haberler

Motorola'nın Türk uzmanı AirTies'da

Mac OS X Leopard'ın Türkçe sürümü kullanıma sunuldu

Arena Bilgisayar'a Xerox'tan “Yılın Distribütörü” ödülü

İşte o Sevgililer Günü hediyesi

Avaya başarılı çözüm ortaklarını ödüllendirdi

Sevgilisinin sesini pırıl pırıl duymak isteyenlerin Sevgililer Günü armağanı: SennheiserVMX 100

BlackBerry ile “Seni Seviyorum” demenin renkli yollarını keşfedin

Ankara'da düzenlenen Hukuk Kurultayı 2008'de “Telif Hakları” konusu masaya yatırıldı

MovieMax'ta filmleri HD farkıyla izleyin

estore.com.tr'de alışveriş, Paris'te aşk başkadır

Aysu Balık, First Data'da

Fujitsu Siemens Computers Kanal Satış Direktörlüğüne Yavuz Doğruyol atandı

Yılbaşı alışverişinde çevrimiçi patlama

Mobile International, Avrupa'daki PS-CN ağları için Huawei'yi seçti

Son 15 yılın patent şampiyonu IBM, çevre korumasına yönelik patentlerini halkın kullanıma açıyor

Index, LG Electronics ile el ele veriyor

Taşınabilir eğlence kavramını yeni Motorola DH01 Mobil TV ile kişiselleştirin

Palm'den Treo 750 için ücretsiz Windows Mobile 6.0 güncellemesi
En güzel anları Sony Cyber-shot ile ölümsüzleştirin
Teknolojix Cumartesi günleri çıldırtacak
Türk Telekom her ilçeye “İnternet Evi” kurmaya devam ediyor

ANKARA
Haberler
Başbakan BTYK kararlarının uygulanmasını istiyor
Cumhurbaşkanı Gül’den, bilgisayar okur-yazarlığına destek
e-Beyanname yaygınlaşıyor
Elektronik beyanname düzenlemesi
Belediyelerde e-hizmet patlaması yaşanacak
“IBM Yazılım Akademisi”ne yoğun ilgi
e-Dönüşüm Türkiye Danışma Kurulu oluşturuluyor
Xerox 40 yıllık logosunu değiştirdi
SEÇSİS Projesi’nde başarıyı sağlayan etkenler
İnternet üzerinden dava açılabilecek
Hukuk bilişimle yakınlaştı
Oracle rekabet avantajı sağlayacak yeni çözümlerini tanıttı
Habib Soluk Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarlığı’na atandı
Vodafone Hesabını Bilen Tarife aboneleri “Konuşturan Seçenek” ile istedikleri kadar konuşuyor
Avea, Windows Live Messenger’ı telefonunuza getiriyor


GSM ve DECT Telefonlar Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey

Türkiye'de Satılan GSM ve DECT Telefonların Karşılaştırmalı Fiyat Tablosu


GSM ve DECT Ürünler

GSM ve DECT Tablo

GSM Hatlar