SİNERJİTÜRK'te ilk adım atıldı

Fatma Ağaç

Dünya pazarındaki ARGE ve patent çalışmalarında Türkiye'nin sesini yeterince duyuramadığı bu günlerde, SİNERJİTÜRK; telekomünikasyon sektöründe yurtiçi ve yurtdışında çalışan üst düzey yöneticileri ve girişimcileri bir araya getirdi.
17-20 Ocak 2008 tarihleri arasında Antalya Gloria Golf Resort Otel'de gerçekleştirilen SİNERJİTÜRK Etkinliği'nin kapanışında konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'nin bilgi ve haberleşme sektöründe bir değer yaratmak zorunda olduğunun altını çizdi. Yıldırım, SİNERJİTÜRK'ün yurtiçindeki ve dışındaki girişimcileri bir araya getirdiğine işaret ederek, bu girişimcilerin sürekli iletişim halinde olmalarını sağlayacak bir alt yapıya ihtiyaç olduğunu kaydetti. Türkiye'ye “marka” kazandıracak altyapıyı temin etmemiz gerektiğinin üzerinde duran Yıldırım, “Hazırlanan bu altyapıda üretim ve katma değeri birlikte yapacaksınız” dedi. SİNERJİTÜRK Platformu'nun buna bir vesile olacağını belirten Yıldırım, “Böyle bir girişimi sonuna kadar destekleyeceğiz” diye konuştu. Yıldırım, bugün geçmişten daha çok sinerjiye ihtiyaç olduğunu dile getirerek, beyin göçünün ülkemizin çok önemli bir kaybı olduğunu söyledi. Yıldırım, yerli katkıya ve katma değer kazandıracak ürünlere, çalışmalara özellikle ağırlık vereceklerine işaret ederek, SİNERJİTÜRK'ün kurumsal bir yapıya kavuşturulması ve bir haberleşme ağı kurulması için üzerlerine düşeni yapacakları sözünü verdi.
Etkinliğin açılışında konuşan Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer ise, Türk telekomünikasyon ve bilişim sektörünün dünya ölçeğinde bir sektör olmasını istediklerini vurguladı. Acarer, 2008 sonunda GSM telefonu kullanım oranının yüzde 100'e ulaşmasını beklediklerini kaydetti.
Ulaştırma Bakanlığı Müşaviri Barış Tozar da ARGE ve istihdamın önemine değinerek, ARGE'nin geri dönüşümü yüksek bir yatırım olduğunu belirtti
SİNERJİTÜRK Etkinlik Danışma Kurulu Başkanı Ali Akurgal da konuşmasında; Türkiye'nin hizmet sektörü ile bir yere varabileceğini anlatarak, “Hizmet sektörüyle de dünya ile rekabet edebiliriz” dedi.
SİNERJİTÜRK Etkinlik Başkanı Abdullah Raşit Gülhan ise; bilgi ve haberleşme sektörüne katkının, ülkeye katkı olduğunu belirterek, sektöre uygulanan vergi ve teşviklerin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı. Gülhan, bilgi ve haberleşme sektörünün ‘stratejik' sektör kabul edilmesini istedi.
Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv de, hükümetle ve kurumlarla birlikte çalışarak ülkemizdeki EKO sistemin yaratılması gerektiğinin altını çizdi.

Tersine beyin göçü amaçlanmıyor
SİNERJİTÜRK yaklaşımında, tersine beyin göçü yerine, yurtdışında çalışan her Türk'ün bulunduğu yerde bir üst pozisyona gelmesinin ülkemiz için çok önemli bir kazanım olduğu bilinciyle bu yönde de gayret gösterilmesi amaçlanıyor.
SİNERJİTÜRK yapısında olmasa da İsrail, Çin, İrlanda ve Hindistan gibi ülkelerde kendi diasporaları ile yakın iş birliği çalışmaları yapıldığı ve bu çalışmaların kiminin kurumsal bir düzen içinde yürütüldüğü biliniyor. SİNERJİTÜRK ülkemizin rakibi olan ülkelerden daha hızlı yol almasını sağlamaya yönelik bir çaba, bir işbirliği platformu olarak nitelendiriliyor.
SİNERJİTÜRK'ü diğer konferans ve etkinliklerden ayıran temel farklılıklar ise şöyle sıralanıyor:
-Yurt içindeki şirketlerin ARGE ve inovasyon yeteneklerinin artmasına ve patent başvurularının çoğalmasına destek olmak ve öte yandan yurtdışındaki Türk yönetici ve girişimcilerin başarılı çalışmalar sonucu daha üst bir pozisyona geçmelerine destek olmak,
-ARGE ve inovasyonun gelişmesinin önünde hukuki veya uygulamadan kaynaklanan engelleri tespit ederek, bir eylem planı oluşturmak ve yeterli kaynak oluşursa bu engellerin kaldırılması için bir sonraki konferansa kadar çalışmalar yapmak ve tüm katılımcıları her üç ayda bir ilerleme raporları ile bilgilendirmek.

Ciliv: “Turkcell dünyanın ikinci en büyük veri tabanına sahip”
SİNERJİTÜRK Etkinliği sırasında gazetecilerle sohbet toplantısı yapan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Turkcell'in dünyanın ikinci en büyük veri tabanına sahip şirketi olduğunu bildirdi. Bu durumun da birçok iş fırsatının doğmasına neden olduğunu söyleyen Ciliv, Turkcell'in 2007 yılında Forbes dergisi, CNBC, Merrill Lynch ve Deutsche Bank gibi kuruluşlar tarafından yatırım yapılacak şirketler arasında gösterildiğini söyledi. Ciliv, “Eskiden ABD'de Türkiye nerede diye sorsanız, size Pakistan, Afganistan yakınlarında bir yer tarif ederlerdi. Şimdi ise Turkcell'e yatırım yapmaktan bahsediyorlar. İşte Turkcell bunu başardı” diye konuştu. Turkcell'in ekosisteme çok fazla önem verdiğini anlatan Ciliv, “Birçok firma Turkcell'i rakip olarak görüyor ama durum böyle değil. Turkcell, Türkiye'de teknoloji ekosisteminin lokomotifidir” dedi.
Ciliv, Turkcell'in kurulduğundan bu yana altyapıya çok büyük yatırım yaptığını belirterek, haberleşme altyapısının daha da iyileşmesi için rakip firmalarla işbirliği yapacaklarını ve bu kapsam da Vodafone'la baz istasyonlarının yaygınlaşmasına yönelik anlaşma imzaladıklarını kaydetti.
Ciliv, yurtdışı satın almalarla ilgili de bir grup oluşturduklarına değinerek, bütün satın alma fırsatlarını dikkatle takip ettiklerini ve Suriye ile Azerbaycan'la ilgilendiklerini belirtti.

AirTies SinerjiTürk Konferansı'nın yıldızı oldu
Ses veri görüntü aktarımı alanında Türkiye”nin lider şirketi olan Airties SinerjiTürk konferansında yatırımcıların ilgi odağı oldu. AirTies”ın haberleşme teknolojileri sektörünün önde gelen şirketlerinden Aneltech ile gerçekleştirdikleri IPTV işbirliği konferansta büyük ilgi gördü.
2004 yılından bu yana kablosuz ağlar ve geniş bant İnternet erişimi konusunda, geleceğin teknolojisini bugünden üreterek adından söz ettiren AirTies, 17 – 20 Ocak 2008 tarihlerinde Antalya'da gerçekleştirilen SinerjiTürk Konferansı'nda ilgi odağı oldu.
Konferansa katılan tüm konuşmacılar, Türkiye'nin ARGE konusundaki başarılı örnek şirketi olarak AirTies”ı gösterdi. Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv AirTies'ın başarısına atıfta bulunurken, konferansın kapanış konuşmasını yapan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “Türkiye'de modem üreten firmalar var. Onlar, Türkiye'de bunun yapılabildiğini herkese gösterdiler” şeklinde konuştu.
ARGE ve yaratıcılık (inovasyon) kültürünü geliştirmek, Türkiye'nin bir teknoloji üretim ve geliştirme merkezi olma hedefine doğru güçlü bir katkı sağlamayı hedefleyen SinerjiTürk'ün konuşmacılarından önemli konuşmacılarından biri de AirTies Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Çelebi idi.
Çelebi, yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bölgesinde daha güçlü bir ekonomiye sahip olabilmesi için, ARGE'ye verilen önemin artırılması ve daha etkin bir biçimde yapılandırılması konusundaki gereklilikleri ortaya koydu.
AirTies konferansta iki yeni işbirliğini açıkladı: Konferansın sürprizi ise, AirTies Yönetim Kurulu Başkasnı Bülent Çelebi ve Aneltech Mobil Şebekeler İş Birimi Yöneticisi Mustafa Aykut'un, birlikte bir “sinerji” yaratarak M-140 ürününü Türkiye'de üretmeye başladıklarını açıklaması oldu. Rusya'daki kullanıcılar için üretilen ‘IPTV Alıcısı'nı konferansta görücüye çıkaran iki firma, Türkiye'de bu tip ortaklıkların sayısının artmasını gerektiğini belirtiler. Konferansa katılan SayNET ile görüşen Bülent Çelebi, SayNET Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Saygın ile birlikte ARGE faaliyeti yapmak konusunda görüş birliğine vardıklarını açıkladılar.
SİNERJİTÜRK Etkinliği'nin sponsorluğunu Türk Telekom ile Turkcell'in yayında GENPA, MOBİSAD, STM, Air Ties, Aneltech, Cisco, Ericsson, Kampanya ve Superonline üstlendi.
Etkinliği destekleyen kuruluşlar ise şunlardı: Ulaştırma Bakanlığı, Telekomünikasyon Kurumu, TOBB, İTO, TEDER, TBD, TÜTED, TESİD, YASAD.