Numan AYDINOĞLU

@ktör

Sorgulama beyefendi…

Hayır,  ben sorgulamak istiyorum ve sorgulayacağım… Neden ben?  Şu anda buradan onlarca insan geçiyor ve sen bana gelerek senden şüphelendim ve seni arayacağım diyorsun. Ben de neden beni potansiyel suçlu olarak görüyorsun? Bunu soruyorum ve sormanın da en doğal hakkım olduğunu söylüyorum. Sen de benim bu soruma gerekçelerini koyarak cevap vermekle yükümlüsün.  Verebileceğin en kötü cevabı vererek “SORGULAMA” diyorsun. Neden sorgulamayacağımı da belirtmeden hemen başka tarafa geçiyorsun.
Bir kere üzerine giymiş olduğun özel güvenlik üniforman sana beni arama yetkisi vermediği gibi, senin beni potansiyel suçlu yerine koyma hakkını hiç vermez.  Eğer orada bir güvenlik sorunu var ise, bunun için yapılacak şeyin; burnunun koku almasına güvenerek insan seçip aramak olmadığı çok net.  Bana diyebilirsin ki: “bu dünyanın her yerinde var biz de yapıyoruz”. Çok haklısın. Bak sana iki anımı anlatayım: Bir tanesi Amerika, New York’ta bir diğeri de Hollanda Amsterdam’da.
Önce New York’tan bahsedeyim; pasaport kontrolünden geçtikten sonra valizimi aldım çıkışa doğru gidiyordum. Yanıma bir bey yaklaştı ve kimliğini göstererek valizimi aramak istediğini söyleyerek kendisini takip etmemi rica etti. Bakın rica etti diyorum. Ayrıca benimle bu tür bir konuşma yaptığını da kimseye hissettirmemeye gayret gösterdiğini özellikle bana anlatmaya çalışan bir tavrı vardı. Bizi kimsenin göremediği bir yere geldikten sonra benden valizimi açmamı rica etti. Valizimi açtıktan sonra ben kenara çekildim. Valizimi aradı. Yeniden eski haline getirecek şekilde toparladı ve valizimi kapatarak yanıma geldi. Benden vaktimi çaldığı ve beni meşgul ettiği için özür dileyerek kendisini takip etmemi söyledi ve benim bir başka kapıdan, hiçbir kuyruk beklemeden havaalanı dışına çıkmamı sağladı.
Detaya girmeme gerek yok ancak tıpatıp benzerini Amsterdam’da da yaşadım. Emin olun onlara da sordum neden ben diye. Her ikisinden de cevap aldım. Her ikisi de bana şu cevabı verdi: “Neden siz olduğunuzun kesin bir cevabı yok aslında. Bu bir güvenlik mekanizması biz tesadüfen seçiyoruz ve sizi böyle bir duruma düşürdüğümüz için kusura bakmayın. Bu sayede eğer gerçekten etrafta gerçekten suç işlemiş birileri var ise, onların telaşlanmasını sağlıyoruz. Biz sizinle ilgilenirken, diğer arkadaşlarımız da bu sayede etrafı gözetliyorlar”. Bu doğru veya değil ama bana yaklaşımları açısından en azından kibarca idi. Bana, “SORGULA BEYEFENDİ” diyerek kafa tutmadılar. Ayrıca benim itiraz etmeme gerek bırakmadan benden özür de dileyerek mahcubiyetlerini belirttiler.
İleri demokrasilerde güvenlik tedbiri alınmayacak diye bir şey olmadığını biliyorum. Tabi ki olacak. Ancak, ileri demokrasilerin en önemli ögelerinden biri olan SORGULAMA da olacak. Tabi ki özür dilemek de. Eğer siz güvenlik için her şeyi yaparım diyorsanız ve bunun için sorgulama hakkımı elimden alıyorsanız, bunun adı güvenlik sistemi olmaz. Sözlüklerde daha farklı bir tanımı oluyor bu davranışların.
Güvenlik uygulaması için tayin edeceğiniz görevlilere üniforma giydirmeden önce onlara iletişim eğitimi vermek gerektiğini bir kez daha hatırlatarak, kimsenin potansiyel suçlu yerine konmadığı bir yaşam özlemimle herkese yeniden iyi ve özgür bir yıl diliyorum.
Saygılarımla.