Galata İş Melekleri'nden SOCIAPlus’a 400 bin TL yatırım geldi

Melek yatırım ağı Galata İş Melekleri (GBA), girişimci yatırımlarına devam ediyor. GBA son olarak, e-ticaret sitelerine, tüketicilerin alışverişlerinde diğer tüketiciler ile iletişim halinde olmalarını sağlayacak, dolayısıyla satın alma kararlarına yardım edecek sosyal ticaret uygulamaları sunan SOCIAPlus'a yatırım yaptı. E-ticaret sitelerinin İnternet üzerindeki tüm alışveriş süreçlerini ‘Sosyalleştiren’ SOCIAPlus’a 13 GBA üyesi 400,000 TL yatırım kararı aldılar.
Galata İş Melekleri Başkanı Emre Kurttepeli, son dönemde dünya e-ticaret sektörünün gündeminde olan 'Sosyal Ticaret’ modelini, İnternet üzerinden alışveriş yapanlar arasındaki iletişimi arttırarak karar verme süreçlerini kolaylaştıracak, bunu yaparken de e-ticaret sitelerinin değişen ihtiyaçlarına cevap verecek, satışlarını arttıracak çeşitli uygulamalar ve araçları sunan SOCIAPlus'ın iş modeline ve ekibine inandıklarını, böylelikle yatırım yapma kararı aldıklarını belirtti.
Yatırım liderliğini Melih Ödemiş'in yaptığı SOCIAPlus, Hande Çilingir ve Serhat Soyuerel'in Yönetici Ortak olduğu, Mehmet Sinan Toktay, Arda Köterin, Doğukan Özyıldırım dahil olmak üzere, 5 girişimci tarafından, zamanlarının çoğunu operasyona, pazarlama ve satışa, genel teknik sistemlerini oturtmaya harcayan ve tüketici taleplerini karşılamak için zamanla yarışan e-ticaret sitelerinin, herhangi bir zaman ve iş gücü sarfetmeden sosyal ticareti aktif hale getirebilmeleri düşüncesinden yola çıkılarak kuruldu.
SOCIAPlus'ın önümüzdeki dönemde Türkiye’de, önde gelen perakendecilerin çevrimiçi mağazaları ve diğer e-ticaret siteleri ile işbirliği yapmak, Avrupa’da ise e-ticaret sektörü hacminin en yüksek olduğu İngiltere ve Almanya pazarına girme hedefi bulunuyor.

GBA
Zamanlarını ve paralarını; yeni, ileri teknoloji ‘start up/yeni’ şirketlerine yatırım yapan girişimci, yönetici ve melek yatırımcılardan oluşan Galata İş Melekleri (GBA), bünyesinde “sanal endüstrisi”ni ilk elden bilen başarılı girişimcileri barındırıyor. Başkanlığını Emre Kurttepeli'nin yürüttüğü Galata İş Melekleri'nin ana amacı Türkiye’deki teknolojiye dayalı girişimciliği ve melek yatırımcılığı desteklemek ve geliştirmek. GBA'nin üyeleri arasında Mynet gibi sektörün öncü çevrimiçi Net kapısı, Markafoni gibi Türkiye’nin en önemli e-ticaret sitesi, başarısı sayesinde, büyük bir marka olan Ebay tarafından satın alınan Gittigidiyor gibi Türkiye'nin en büyük e-ticaret platformu ve Yemeksepeti.com gibi kendi alanında kategori yaratmış, benzersiz çevrimiçi yemek sipariş sitesinin kurucuları yer alıyor. Airties, Pozitron, Vepa Grup, 41-29 ve DBI Dijital Büro, Reklam Z, Galata İş Melekleri’nin kendi sektöründe öncü diğer önemli yatırımcı üyeleri arasında bulunuyor.
GBA üyelerinden Sociaplus yatırımcıları: Emre Kurttepeli, Melih Ödemiş, Önder Oztarhan, Erinç Özada, Burak Divanlıoğlu, Arif Akdağ, Ugur Seker, Fatih İşbecer, Serkan Borancılı, Alemşah Öztürk, Omer Hızıroğlu, Omer Akarca ve Ziya Boyacigiller.

Sociaplus Ekibi
Serhat Soyuerel
SOCIAPlus’un kurucuları arasında yer alan Serhat Soyuerel, London School of Economics, Ekonomi-Yönetim mezunu. 2006 yılında, ‘Bilgiaid’adlı projesiyle, JCI (Juniors’ Chamber International) tarafından yılın Sosyal Girişimcisi seçildi. 2009 yılında Hande Çilingir ile birlikte IM Academy Fethiye’yi kurdu. Eğitim turizmi kavramıyla kurulan okul, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, yurtdışından en fazla öğrenci getiren eğitim kurumu oldu. 2011 Kasım ayında buradaki hisselerini sattıktan sonra, SOCIAPlus’un kurucuları arasında yer aldı. Halen Yönetici Ortak olarak görev yapmakta.

Hande Çilingir
SOCIAPlus’un kurucuları arasında yer alan Hande Çilingir, London School of Economics, Ekonomi-Yönetim mezunu. 2006 yılında, JCI (Juniors’ Chamber International) tarafından yılın Sosyal Girişimi seçilen ‘Bilgiaid’ projesinin kurucularındandır. Çin’de uluslararası firmalarda ihracat, gayrimenkul ve yatırım bankacılığı alanlarında çalıştıktan sonra 2009 yılında Serhat Soyuerel ile birlikte IM Academy Fethiye’yi kurdu. 2011 Kasım ayında buradaki hisselerini sattıktan sonra, SOCIAPlus’un kurucuları arasında yer aldı. Halen Yönetici Ortak olarak görev yapmakta.

Doğukan Özyıldırım
SOCIAPlus kurucuları arasında, aynı zamanda İş Geliştirme Direktörü.

Mehmet Sinan Toktay
SOCIAPlus kurucuları arasında, aynı zamanda Yazılım Direktörü olan Sinan Toktay, İstanbul Teknik Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunu. Cumhurbaşkanı seçimleri için tasarlanmış Çevrimiçi Ulusal Oylama projesi ile IBM Yazılım Akademisi’nde derece kazandı.

Arda Köterin
London School of Economics, Ekonomi-Yönetim mezunu olan Köterin, SOCIAPlus kurucuları arasında, aynı zamanda Satış Direktörü olarak görev yapmakta. Procter&Gamble, Colgate gibi uluslararası firmalarda satış pozisyonlarında tecrübeleri bulunmakta.