Telefon Ahizesi Ekonomisi ve Bölümlenmesi

Özge Okyay

Farklı Pazar bölümleri çapında boyutlama fırsatları, özellik değerleri ve yenilik maliyetlerinin konu alındığı İnternet tabanlı seminer, Informa Telecoms & Media baş analistleri Malik Saadi ve David McQueen tarafından 22 Ocak Salı günü gerçekleştirildi.
Baş analistler Saadi ve McQueen seminerde farklı Pazar bölümleri çapında telefon ahizesi satış oranlarına ait tahminleri, mobil telefon ve teknoloji ayak izlerine ilişkin Ortalama Satış Fiyatları (ASP) ve Ürün Fiyatları (BOM), farklı donanım ve yazılım fiyatları, temel özellikler ve benzer eğilimleri, farklı telefon ahize bölümleri (akıllı ve akıllı olmayan) için pazar değerleri gibi konuları ele aldılar.
Akıllı telefonların telefon ahizesi bölümünde bir “yeniden düşünmeye” yol açtığının altını çizen McQueen, diğer akıllı olmayan cihaz satışları düşüşe geçerken akıllı telefon satışlarının 2014 senesinde pazarın hâkimi olacağını belirtti.
100 Amerikan dolarının altında gerçekleşen satışlar bağlamında kullanıcı deneyiminin temel özellik olduğunu vurgulayan Saadi ise Android’in gelişimini sürdüreceğini fakat Apple’ın bu konuda bir duraksama yaşayacağını söyledi.

Informa tarafından konu ile ilgili yapılan değerlendirmeler ise şu şekilde:

  • Akıllı telefon satışları, 2015 senesi itibariyle akıllı olmayan telefon satışlarını tamamen devralacak. Toplam ahizeli telefon satışları ise yeni gelişen pazarlardaki üye sayısında yaşanacak artış sebebi ile 2015 yılına kadar artış gösterecek.
  • Akıllı telefon pazarı kutuplaşacak. 2011 senesindeki %7’lik “süper” akıllı telefon satışlarının 2017 itibariyle %35’e çıkması bekleniyor. Bunun aksine çekirdek bölümün 2017’de %90’dan %34’e düşmesi bekleniyor.
  • Akıllı telefon satışlarındaki payını 2017 yılı itibariyle %72’ye çıkaracak olan Android, en çok satan akıllı telefon olmaya devam edecek. Pazardaki doygunluk oranına ulaşacağına ve bunun üzerine satışların duraksayabilecek olmasına rağmen Apple’ın iOS’u üst uç akıllı telefon pazarında lider kalmaya devam edecek.
  • İşlem temelinde gerçekleşecek olan daha kaliteli görsellik ve çözüm gösterimi; daha yaygın geniş bant erişimi ve daha geniş depolama gibi gelişimler aracılığı ile teknolojik performans, akıllı telefon pazarında farklılıklar yaratmaya devam edecek. Tüm bu özellikler temel sağlayıcılara ortalama satış rakamlarını koruyabilmelerinde yardımcı olacak ve performans üzerinde gerçekleşecek farklılıklar da cihaz sağlayıcılarının kar miktarlarını artırmalarını sağlayacak.
  • Satış fiyatlarının zaman geçtikçe düşüş gösterecek olmasına rağmen, 2012 yılında 81 Amerikan doları olan tüm pazar bölümlerine ait küresel satış fiyat ortalamasının 2015 yılında 90 Amerikan dolarına yükseleceği tahmin ediliyor.
Mobil telefon pazarının değeri, akıllı telefonlara ait yüksek ortalama satış fiyatlarındaki atağa rağmen, 2017 senesinde oldukça düşük orandaki gelişim ile birlikte sadece %3’lük bir yıllık bileşik büyüme oranına sahip olacak. Bunun sonucunda da değer zinciri çapında güçlü bir pazar yoğunlaşması gerçekleşecek.