Türk Telekom grubu 2012 yılsonu finansal sonuçlarını açıkladı


 

Türk Telekom Grubu 2012 yılında % 6,4 büyüdü 12,7 milyar TL gelir elde etti.
Türk Telekom, 2012 yılsonu finansal sonuçlarını açıkladı. 2012 yılsonu finansal sonuçlarına göre grubun gelirleri bir önceki yıla oranla % 6,4 artarak 12,7 milyar TL’ye ulaştı. 2012 yılında bütünleşik olarak 2,4 milyar TL yatırım gerçekleştiren Türk Telekom Grubu, altyapı çalışmalarına hız vererek FTTC (saha dolabına kadar fiber) ile ulaşılan 4 milyon haneye ek olarak FTTH/B (eve/binaya kadar fiber) ile 1,9 milyondan fazla haneye fiber altyapısı sağladı.
Türk Telekom Grubu Başkanı Hakam Kanafani, Türk Telekom’un 2012 Yıl Sonu sonuçlarına dair şu değerlendirmelerde bulundu: “Türk Telekom Grubu 12,7 milyar TL gelir ile tarihi bir rekora imza attığı 2012 yılında yüzde 6,4 büyüyerek güçlü bir finansal ve operasyon performansı gösterdi. Sabit ve mobil tarafta başarılı operasyon performansımızı sürdürdük; Grup FAVÖK 5,1 milyar TL’ye yükseldi. FAVÖK marjı ise, yüzde 40 seviyesinde korundu. Net gelirimiz yıldan yıla yüzde 27 büyüdü ve 2,6 milyar TL’yi aştı. Büyüme ivmesini sürdürmek ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmak için toplam 2,4 milyar TL yatırım yaptık.”
2012 yılında sınıfının en iyisi olan sabit geniş bant şebekemizi özellikle de fiber altyapıya yaptığımız yatırımlarla dönüştürmeye devam ettik. Türkiye’de fiber şebekenin lideri olarak 1,9 milyon haneye ulaşan fiber altyapımız ile süper hızlı geniş bant hizmetleri sunmaya başladık ve bunun sabit altyapımızın tüm ülkeyi kapsadığını gösteren önemli bir başarı olduğunu düşünüyoruz.
Perakende İnternet servis sağlayıcımız TTNET milyonlarca müşterisine yüksek hızda İnternet, televizyon, mobil geniş bant ve Wi-Fi hizmeti içeren eşsiz çoklu oyun paketleri sundu. TTNET’in yenilikçi tarifeleri sayesinde, müşterilerimiz artık ortak kotalı İnternet paketi alabiliyor ve ne zaman isterlerse hem sabit hem de mobil geniş bantta kullanabiliyorlar. Türkiye’nin lider IPTV servisi Tivibu’nun bilinirliğinin artırmasından memnuniyet duyuyoruz. Kısa zaman önce Tivibu’yu çeşitli Avrupa futbol liglerinden yeni içerikler ekleyerek zenginleştirdik.
Mobil şirketimiz Avea yüzde 13 büyüyen gelir ve yüzde 28 büyüyen FAVÖK ve yanı sıra, 730 bin net yeni müşteri ile 2012 yılında çok başarılı bir performans sergiledi. Hem ses hem de veri sınıfında güçlü performans gösteren Avea’nın geliri 3,5 milyar TL ile rekor seviyeye ulaştı. Mobil veri gelirleri pazardaki en yüksek büyüme oranını elde ederek yüzde 79 büyüdü. 2012 yılında kalite ve verimliliği desteklemek için mobil ağ ve kanallara 750 milyon TL’den fazla yatırım yaptık.
Avea, yenilikçi teklifler ve mobil numara taşıma sonucu net müşteri kazanımında lider konumunu 2012’de de sürdürdü. Eşsiz SEÇ tekliflerimiz müşterilerimize arama, kısa mesaj, veri ve cihaz paketlerini kendi ihtiyaçlarına göre tasarlama imkânı verdi. Güçlü veri şebekemizin faydalarını 2012’de de görmeye devam ettik ve Avea markasını taşıyan ilk kendi akıllı telefonumuz “Avea InTouch”ı müşterilerimize sunduk. Türkiye mobil pazarının yükselen yıldızı olarak, Avea dünyanın lider GSM operatörleri topluluğu olan GSMA’in yönetim kuruluna seçildi.
Eğlence, sağlık ve eğitim alanlarındaki dikey stratejimiz ile alanında küresel bir oyuncu olan şirketimiz Sebit eğitim alanında kullanılmak üzere yeni bir arama motoru geliştirdi. Çok yenilikçi bir teknolojiye sahip olan bu ürün, bölgede bir ilk olmasının yanı sıra dünyada da öncü bir ürün olma niteliğini taşıyor. Sebit’in eğitim Net kapısı Vitamin’in 50 milyondan fazla sayfayı ziyaret eden aylık 3 milyon farklı ziyaretçisi var.
Türk Telekom Grubu olarak Türkiye’de haberleşme alanında araştırma ve geliştirme çalışmalarında da lideriz. AB’nin fonladığı projeler vasıtasıyla Avrupa’da da Telekom şirketleriyle ortaklıklar kuruyoruz. Kısa zaman önce, 600’den fazla şirketi bir araya getiren Avrupa’nın saygın teknoloji platformu Networked & Electronic Media (Sanal Ağ üzerinde Elektronik Medya) Zirvesi 2012’nin ev sahipliğini ve organizasyonunu üstlendik.
Bağımsız derecelendirme sonuçlarına göre, kurumsal yönetim derecelendirme notunu 2012’de de arttırmaya devam eden Türk Telekom, Aralık 2012’de 10 üzerinden 8,8 alarak İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Kurumsal Yönetim Endeksinde yer alan ilk ve tek Telekom şirketi olma başarısını sürdürdü.
2013 yılında hem mobil hem de sabit operasyonlarımızda büyümeyi hedefliyoruz. Türk Telekom Grubu olarak Türkiye telekom pazarındaki lider konumumuzu sürdürmek için yakınsama stratejileri ve grup sinerjilerine odaklanıyoruz.
2012 yılındaki başarılı performansımız için Türk Telekom Grubu ailesinin her bir üyesine ve ayrıca Türk Telekom Grubu’nun artan başarısına destek ve katkıları nedeniyle müşterilerimize ve iş ortaklarımıza teşekkür ederiz.

Finansal Gelişmeler


Türk Telekom Grubu

2011

2012

Yıllık Bazda Değişim

Milyon TL

Satış Gelirleri

11.941

12.706

6,4%

Amortisman ve İtfa Giderleri Hariç Net
Faaliyet Giderleri

(6.864)

(7.610)

10,9%

Amortisman ve İtfa giderleri
Öncesinde Faaliyet Kârı (FAVÖK)

5.077

5.096

0,4%

Amortisman ve İtfa giderleri

(1.577)

(1.697)

7,6%

Faaliyet Kârı

3.501

3.400

(2,9%)

Net Finansal Gelir / (Gider)

(891)

(33)

(96,0%)

Vergi

(710)

(773)

8,9%

Net Dönem Karı (Azınlık Payları Öncesi)

1.900

2.593

36,5%

Net Dönem Karı (Ana Ortaklığa Ait)

2.069

2.637

27,5%

Yatırım Harcamaları

2.278

2.435

6,9%

Türk Telekom’dan cezaevindeki kadınlara mikro kredi
Kurumsal vatandaş sorumluluğuyla pek çok sosyal sorumluluk projesine imza atan Türk Telekom, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı, İzmir Sanayici İşadamları Derneği, Gediz Üniversitesi, İzmir Valiliği ve Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüs alanında bulunan Kadın Ceza İnfaz Kurumu yönetimi ile kadın hükümlülere yönelik pilot mikro kredi uygulamasını başlatıyor. Türk Telekom’un katkısı ile 50 kadın hükümlünün yararlanacağı uygulama Kadın Ceza İnfaz Kurumu Savcısı Turan Güzeloğlu’nun koordinasyonu ile yürütülecek.
Türkiye’ye Değer çatısı altında sosyal sorumluluk projelerini yürüten Türk Telekom, son olarak hükümlü kadınlara iş kurabilmeleri için başlangıç fonu sağlayacak. Mikro kredi konusunda uzman Türkiye İsrafı Önleme Vakfı’nın önderliğinde yürütülen proje ile Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi alanında bulunan Kadın Ceza İnfaz Kurumunda bulunan 50 kadın hükümlü fondan yararlanabilecek.
İzmir merkeze 1,5 saat uzaklıkta, Aliağa Ceza İnfaz Kurumları yerleşke alanında bulunan Kadın Ceza İnfaz Kurumu Savcısı Turan Güzeloğlu’nun başlattığı proje, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı’nın liderliğinde yürütülecek. Vakfın, mikro kredilerin kullandırılmasından sorumlu olacağı projenin ortakları arasında İzmir Sanayici İşadamları Derneği, Gediz Üniversitesi, İzmir Valiliği ve Kadın Ceza İnfaz Kurumu yönetimi yer alıyor. İzmir Sanayici İşadamları Derneği, kadın hükümlülere mikro kredi verilmesi için fon yaratılmasından, Gediz Üniversitesi ise bu krediyi kullanmadan önce girişimcilik eğitimi verilmesinden sorumlu olacak. İzmir Valiliği bu fonu kullanıp olumlu sonuç alanlara ek kredi sağlanması konusunda destek verecek. Projeyi ise Kadın Ceza İnfaz Kurumu yönetimi üstlenecek.
Türk Telekom Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, projenin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından da desteklendiğini vurgulayarak, “Saygıdeğer Bakanımız Binali Yıldırım ile bugün cezaevindeki kadın hükümlüleri ziyaret ettik. Proje herkesi çok heyecanlandırıyor. Bu çalışmanın sonunda insanların hayatında küçük dokunuşlarla büyük değişiklikler yapmalarına vesile olabilirsek ne mutlu bize” dedi.
Kadın Ceza İnfaz Kurumu Savcısı Turan Güzeloğlu’nun yönetiminde başlatılan mikro kredi uygulamasında Türk Telekom’un katkısı ile 50 kadın hükümlüye fon sağlanacak. Türk Telekom’un da iş ortakları arasına girmesiyle projenin başlangıç kapasitesinin iki kat artacağını söyleyen Güzeloğlu, “Cezaevlerinde mikro kredi uygulaması ilk olarak başlatılacak. Bu uygulama ile amacımız kredi kullanan her hükümlümüzün başarılı olmasıdır” diye konuştu.

Türk Telekom Grubu
Türk Telekom Grubu, sabit hat ve GSM’den geniş bant İnternet’e kadar bütünleşmiş telekomünikasyon hizmetleri sunmakta. Türk Telekom grup şirketlerinin 31 Aralık 2012 itibariyle 14,3 milyon sabit erişim hattı, 7 milyon geniş bant ve 13,5 milyon GSM abonesi bulunmakta. Grup şirketleri, tüm ülkeyi kapsayan modern şebeke altyapısıyla Türkiye genelindeki bireysel ve kurumsal müşterilerine geniş bir hizmet yelpazesi sunmakta. Geniş bant operatörü TTNET, yakınsama teknolojileri şirketi Argela, BT-Bilişim Teknolojileri çözüm sağlayıcısı Innova, çevrimiçi eğitim yazılımları şirketi Sebit, çağrı merkezi şirketi AssisTT, çevrimiçi oyun şirketi Sobee, toptan veri ve kapasite servis sağlayıcısı Pantel International AG ve iştiraklerinin  %100'üne sahip olan Türk Telekom, aynı zamanda Türkiye’deki üç GSM operatöründen biri olan Avea’nın hisselerinin %90’ına sahip durumda. Bunun yanı sıra, Türk Telekom, Arnavutluk’taki yerleşik telekom operatörü Albtelecom şirketinde de dolaylı azınlık hissesine sahip.