Eutelsat ile havada kesintisiz haberleşme devri başlıyor

 

Eutelsat Communications, yeni “Hava Erişim Hizmeti” ile uçak içinde geniş bant İnternet hizmeti sağlayarak, havada kesintisiz haberleşem dönemini başlatıyor.
Avrupa’nın lider uydu operatörü Eutelsat Communications, haberleşme konusunda yine devrim yaratacak bir yeniliğe imza attı. Şirket, “Eutelsat Hava Erişimi” adını taşıyan yeni hava mobil hizmetini duyurdu. Başlangıç olarak bu yılın ikinci yarısında Avrupa’da faaliyetini sürdüren ticari havayolları şirketlerinde kullanıma girecek servis, yolculara daha hızlı ve yüksek kapasiteli haberleşme olanağı sağlayacak.
Uçak başına 100 Mbps’ye kadar hız sunan bu yeni hizmette, Ka-bant kullanılarak sağlanan ve hava bağlantısı için mümkün olan en gelişmiş ve rekabetçi sistem ViaSat SurfBeam 2 teknolojisi kullanılıyor. Eutelsat'ın 90 Gbps toplam kapasitesi bulunan KA-SAT uydusu aracılığıyla sunulan bu hizmette KA-SAT’ın yüksek aktarım hızı ve bant genişliğinden yararlanılıyor.
Eutelsat Hava Erişimi, uçaklarda yolculara en yüksek kalitede İnternet erişimi sağlıyor. Tablet ve diz üstü bilgisayarlar ve akıllı telefonlar üzerinden video akışı ve GSM hizmetlerinin sunulmasını sağlayacak bu sistem, Avrupa ve Akdeniz havzası genelinde kullanılacak.

Uçakta sıkılmaya son
Eutelsat’ın uçaklara sunduğu yenilikler bununla da sınırlı değil. Şirket aynı zamanda canlı eğlence ve İnternet hizmeti sağlayan LiveTV ile de ortaklık kuruyor. LiveTV, uçak içi malzemeyi sağlayıp, bütünleşmeyi ve bakımını gerçekleştirirken, yolcular için kablosuz İnternet erişimi ve video akışını da yönetecek. Uçuş sırası canlı yayın ve İnternet pazarının öncülerinden olan LiveTV, halihazırda dünya çapında 700’den fazla uçakta, bu hizmetleri aynı anda sunuyor.
KA-SAT aracılığıyla sunulan bu hava hizmetleri hakkında konuşan Eutelsat Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Bölge Başkan Yardımcısı Ali Korur, “Uçuşta İnternet erişimi hızla büyüyen bir pazar. Bunun için son teknoloji ve güçlü ortaklıklarla hazırlandık. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde yolcu cihazları aracılığıyla uçuş esnasında yayın ve İnternet sağlayan uçakların Avrupa ve Orta Doğu’da %50, Asya ve Pasifik’te ise %80’den fazla artış göstermesini bekliyoruz” diyor.
Eutelsat’ın bu yeni hizmetinin buna paralel olarak tasarladığını ekleyen Korur,“Havayolu şirketlerinin yolcularına uygun maliyetlerle kabin içi İnternet hizmeti vermelerini sağlayacağı yeni bir döneme giriyoruzdiye vurguluyor.

Eutelsat Communications
Eutelsat S.A’nın iştiraki olan Eutelsat Communications (Euronext Paris: ETL, ISIN code: FR0010221234) ticari kapasite sağladığı 29 uydusuyla tüm Avrupa kıtasına, Orta Doğu, Afrika, Hindistan ve Asya ile Amerika’nın önemli yerlerine uydu haberleşme hizmeti sunmakta. Eutelsat elde ettiği gelir ile dünyanın önde gelen ilk üç uydu operatöründen biri durumunda. 30 Haziran 2011 itibariyle, Eutelsat uyduları 3800 televizyon kanalı yayını yapmakta. 1100’den fazla kanal 13 derece Doğu’da yer alan HOT BIRD ile Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki 120 milyondan fazla uydu ve kablolu televizyon abonesine hizmet sunmakta. Eutelsat uyduları aynı zamanda sabit ve mobil telekomünikasyon hizmetleri, televizyon besleme pazarları, kurumsal ağlar ve İnternet servis sağlayıcılar, karasal, deniz ve uçuş esnasındaki uygulamalar için geniş bant erişimi gibi gerekli ihtiyaçlara hizmet etmekte. Eutelsat’ın geniş bant yan kuruluşu Skylogic; Avrupa, Afrika, Asya ve Amerika’daki şirketlere, yerel halka, devlet kurumlarına ve yardım kuruluşlarına hizmet veren Fransa ve İtalya’daki ‘teleportlar’ aracılığı ile hizmetlerini yürütmekte ve pazarlamakta. Merkezi Paris’te bulunan Eutelsat, yan kuruluşları ile beraber 30 ülkede 700 satış, teknik ve operasyon çalışanı ile faaliyet göstermekte. (www.eutelsat.com; www.tooway.com)