Eset’den siber suçlara karşı yeni önlemler

 

Eset, NOD32 ve Smart Security ürünlerinin 6’ncı sürümlerini kullanıma sundu.
Dünyanın en büyük antivirüs yazılım kuruluşlarından olan ESET, NOD32 ve Smart Security ürünlerinin 6’ncı sürümlerini kullanıma sundu. Eset 6, artan sosyal medya virüslerine karşı benzersiz “Social Media Scanner-Sosyal Medya Tarayıcısı“ uygulamasının yanı sıra fiziksel çalınmalara karşı hırsızları tespit edip fotoğraflarını çeken “Anti-Theft“ özelliği ile güvenlik önlemleri konusundaki çıtayı yükseltiyor.
Dünyada her gün üretilen 200 bin virüs, truva atı, solucan gibi zararlılara, casus yazılımlara ya da ortalama uygulamalarına karşı Eset, 6’ncı sürümünde yeni ve çarpıcı güvenlik uygulamalarını devreye sokuyor.

Sosyal medya tarayıcısı
Facebook dünyada 1 milyar, Türkiye’de ise 32 milyon kullanıcıya ulaştı. Bu büyük ilgiye siber suçlular kayıtsız kalmıyor. Sosyal medya ve özellikle de Facebook’ta artan zararlı yazılım ve ortalama (Phishing) faaliyetlerine karşı Eset, yeni bir önlem geliştirdi. Eset Sosyal Medya Tarayıcısı, kullanıcıların hesaplarını, duvarlarını, haber kaynaklarını ve özel mesajlarını bulaşıcı içeriğe karşı, kullanıcılar oturum açmamış olsalar bile koruyor. Bulaşıcı bir kod tespit edildiğinde kullanıcı e-posta aracılığı ile uyarılıyor. Uygulama aynı zamanda kullanıcının arkadaşlarını da duvarlarında yer alabilecek bulaşıcı bağlantılara karşı kontrol ederek koruyor.

Hırsızın fotoğrafını çek
Dünyada her 50 saniyede, bir diz üstü bilgisayarın çalındığı tahmin ediliyor. Eset’in Smart Security 6 ürününde sunduğu Anti-Theft (Hırsızlık Önleme) özelliği, kayıp diz üstü bilgisayarların yerini tespit edebilmeyi, çalınmış olabilecek bilgisayarın ekranında gerçekleştirilen eylemleri izleyebilmeyi ve hatta dahili kamera üzerinden hırsızın fotoğrafının çekilmesini sağlıyor. Anti-Theft özelliği ile bilgisayardaki veriye erişim engellenebiliyor veya silinebiliyor. Sayısal tehditlere karşı tam kapsamlı koruma sunan Eset NOD32 Antivirus ve Eset Smart Security 6, Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 8 ile uyumlu.

Siber suç dünyası ürkütücü şekilde büyüyor
Eset Türkiye Genel Müdürü Alain Soria, 2011 yılında 12,5 milyar dolara ulaşan siber suç dünyasının para hacminin 20 milyar doları bulduğunu tahmin ettiklerini söyleyerek, “Bu dünyanın yarattığı zarar ise, en az bunun 5 katı” açıklamasında bulundu. Eset’in yazılımlarıyla, siber suçluların çabalarını engelemeye çalıştığı ifade eden, Soria, bugün dünyada 100 milyondan fazla kişinin Eset’in güvenlik ürünlerini kullandığını, Türkiye’de de her üç kişiden birinin bilgisayarına Eset yüklediğini ifade etti.

Küresel siber hırsızlar Türkçe öğrendi
Türkiye’nin 32 milyon Facebook kullanıcısı ve 25 milyar TL’yi aşan yıllık e-ticaret hacmiyle küresel siber suçluların ilgi odağı haline geldiğini belirten Alain Soria, “Eskiden İngilizce metinlerle kullanıcıları ağına düşüren yabancı siber korsanlar, Türkçe içerik üretmeye başladı. Son dönemde e-posta yoluyla gönderilen yurtdışı kaynaklı ama Türkçe yazılmış sahte kredi kartı veya sahte GSM faturalarına çokça rastlıyoruz” bilgisini paylaştı.

Nitelikli suçlular artacak
Eset Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, toplantıda 6’ncı sürümlerin öne çıkan özelliklerini aktarırken, çalışmalarını Hollanda’da sürdüren ünlü virüs avcısı Eset Kıdemli Araştırmacısı Righard Zwienenberg ise virüslerin gelişimini aktardı. Zararlı yazılım yazmanın eskiden daha kolay olduğunu belirten Zwienenberg, “Gelişen teknoloji ve alınan önlemler virüs yazarlarının da işini zorlaştırıyor. Şimdi zararlı yazılım hazırlamak eskisinden zor, önümüzdeki dönemde ise daha da karmaşık olacak. Ama bu çabadan vazgeçmeyecekler, bu nedenle zeki ve nitelikli suçluların sayısında artış bekliyoruz” diye konuştu.