Veri mahremiyeti tehdit altında

Baykan Çallı

Trend Micro tarafından, 17 Ocak Perşembe günü Radisson Blu Otel’de gerçekleştirilen organizasyonda, 2012 yılı tehditleri ve 2013 yılı tehdit beklentileri katılımcılara aktarıldı.
İnternet’in hızlı ve yaygın kullanımı, kullanıcıların ve şirket yapılanmalarının güvenliklerini tehdit etmeye devam ediyor. Akıllı cihaz kullanım oranlarının hızla yaygınlaşıp çoğalması, tüm dünyada etsini sürdürmekte ve bu artış beraberinde ciddi tehditleri sürüklüyor.
Trend Micro tarafından gerçekleştirilen ve açılış konuşmasını TrendLabs EMEA Bölge Müdürü David Kopp’un yapmış olduğu etkinlik kapsamında, geçmiş yıllardaki tehditler ve 2013 yılı beklentileri ve alınması gereken önlemler masaya yatırıldı.

David Kopp: “Yeni standartların oluşturulması gerekiyor”
Trend Micro’nun 2013 yılı ve daha sonrası için açıklamış olduğu öngörüler şöyle; kurumsal, sayısal ve bulut odaklı saldırılar. Bu üç ana başlık altında ele alınan raporda; 2013 yılında saldırıların hiç olmadığı kadar karışık bir hal alacağı belirtiliyor. Rapor; karmaşıklaşan yapı içerisinde kendimizi hiç olmadığı kadar çaresiz hissedeceğimizi ve savunmasız olduğumuza dikkat çekiyor.
2013 yılında gerçekleşecek olan tehditler için yeni standartların oluşturmasının gerekliliğine değinen TrendLabs EMEA Bölge Müdürü David Kopp, yeni yıla iyimser yaklaşarak şöyle devam etti: “Bütün olumsuzluklara rağmen, siber suçla olan mücadelemizi sürdürüyoruz. 2013 yılında insanlar, kullanmış oldukları mobil cihazlarının güvenliğini sağlamakta çok zorlanacaklar. Teknolojinin hızla ilerleyişi ve tabi ki, İnternet’in bu hıza fazladan değerler katması güvenlik sorunlarını da beraberinde getiriyor. Yeni oluşan platformlar, ürünler ve benzeri birçok cihaz, güvenliğimizi tehdit eder konuma geldi. Birçok olumsuzluğa rağmen, 2013 yılını, yeni standartlar ve çözümler oluşturmak adına olumlu olarak değerlendiriyorum. Güvenliğimi tehdit eden uygulamaların önüne geçebilmek adına 2013 yılının çözümler yılı olacağını düşünüyorum” dedi.

Kurumsal, sayısal yaşam ve bulut güvenlik tehditleri raporu başlıkları
Trend Micro’nun açıkladığı, “Kurumsal, Sayısal Yaşam ve Bulut Güvenlik Tehditleri” (Security Threats to Business, the Digital Lifestyle, and the Cloud) raporu, önümüzdeki yıl kurumları ve bireysel kullanıcıları en fazla zorlayacak 10 tehdidi ortaya koydu. Trend Micro’nun öngörülerini barındıran satırbaşları şu şekilde oluştu:

  • 2013 yılı boyunca en ciddi tehditler zararlı ve yüksek risk barındıran Android uygulamaları olacak. Trend Micro öngörülerine göre, 2012 sonunda 350 bini bulan Android tehditleri, 2013 yılında 1 milyona ulaşacak.
  • Geleneksel zararlı PC yazılımları, gelecek yıl az da olsa arka planda kalacakken, yerlerini Android işletim sistemiyle çalışan cihazlara gerçekleştirilecek saldırılara bırakacak.
  • Kullanıcıları daha fazla sayısal yaşama taşıyacak cihaz sayısının artması, tehditlerin yeni ve beklenmedik alanlarda kendilerini göstermesine sebep olacak. Örneğin son dönemde sayısı hızla artan akıllı televizyonlar ve diğer sayısal ev eşyaları yeni tehdit alanları yaratacak.
Siber suçlular için Afrika, sığınılacak en güvenli liman olma yolunda hızla ilerliyor. Kıtada İnternet altyapısı hızla gelişirken, devletlerin ülkelerdeki asayişi sağlamada yetersiz kalması, küresel saldırılar için Afrika’nın merkez olarak seçilmesine sebep oluyor.