Dr.Azmi KOÇAK
dr.azmikocak@gmail.com

Medyasör

Ev alacaksan Irak'tan, yar istiyorsan Prag'tan...

Evliya Çelebi ve Seyahatname isimli ünlü eserini bilmeyen yoktur. Ama ne var ki, kaçımız "Seyahatname'yi" okumuştur? Bu konuda çok fazla bir kişi olduğunu doğrusu düşünmüyorum. 17. yüzyılda yazılan eser, tam on ciltten oluşuyor. Evliya Çelebi merhum üstadımız 25 Mart 1611 tarihinde İstanbul'un Unkapanı semtinde dünyaya gelmiş. Yani burcu koç. Yükselen burcu hakkında bir bilgi yok. Gez, toz, yaz... Da nereye kadar?
Çelebi, 1682 yılında ahirete göç etmiş. Topu topu 71 yıl bu dünyada yaşamış. O zamanki şartlara göre güzel gezse de, günümüz olanaklarına göre pek fazla bir yol yaptığı söylenemez. Geçenlerde Prag kaldırımlarını arşınlarken, aklıma geldi ünlü gezgin.
Hem Prag ve hem de dönüşümde İstanbul'da yaptığım araştırmalarda, Evliya Çelebi'nin Prag ve çevresine hiç bir kere bile gitmediğini saptadım. Keyif onun değil mi? İster gider, ister gitmez. Ama ben, özellikle gençlere mutlaka Prag'a gitmelerini öneriyorum. Genel olarak hava çoğu zaman soğuk ama meraklanmayın hiç üşünmüyor.
Her tarafta seyyar ısıtıcılar sizi ısıtmak için hazır vaziyette. Çek dostlarımla konuşuyoruz. Tüm dünyada en fazla 15 milyon Çek yaşıyor. Bunan yaklaşık 10,5 milyonu, Çek Cumhuriyeti'nde gerisi çok çeşitli ülkelere dağılmış. Çek kadınları yabancılarla pek evlenmiyorlar ve pek doğum yapmayı düşünmüyorlar. Çeklerin ataları, 5. yüzyılda Karadeniz ve Karpat dağlarından orta Avrupa'ya göç etmiş olan güney Slavları'dır.
Irak'ta ortalık karışık ama emlak yatırımı yapanlar çok kısa zamanda büyük paralar kazanıyorlarmış.
Benden söylemesi:
Ev alacaksan Irak'tan,
Yar bulacaksan Prag'dan...