Sinan OYMACI

Saydam

Kablosuz görüntü aktarımı

AirPlay, Miracast ve WiDi. Şu anda üç farklı sistem mevcut kablosuz görüntü aktarımı yapabileceğiniz.
Wi-Fi Alliance denilen bir birlik var, kablosuz haberleşmedeki çalışmaları bir araya getiren. Bu birliğin son gözdesi ‘Miracast’.
Intel’in WiDi – WiFi Direct - sistemi bir süredir pazarda. WiDi uyumlu cihazlar birbirleri arasında kablosuz görüntü ve ses alışverişi yapabiliyorlardı. 1080p ve 5.1 ses kalitesinde üstelik.
Miracast ise Android işletim sistemli cihazlarda Jelly Bean 4.2 sürümü ile gündeme geldi.
Intel’den gelen son bilgiye göre WiDi’nin son sürümü de Miracast’ı destekleyecek.
Sistemin nasıl çalıştığını kısaca anlatayım:
Taşınabilir bir cihazınız var; diz üstü bilgisayar, netbook, tablet bilgisayar, phablet, mobil telefon vb.
Bu cihazdaki içeriği - video ve ses - herhangi bir kablo ile projeksiyon, televizyon veya ev sinemasına aktarabiliyorsunuz. Tabi ki, projeksiyon, televizyon veya ev sineması sisteminizin bu protokole uygun olması gerek.
Eğer bu sistemler uyumlu değilse pazara yavaş yavaş miracast veya WiDi destekleyen aparatlar çıkmaya başlamış durumda. Bu tarz cihazları kullanabilirsiniz.
Apple dünyasında bu iş Airplay özelliği ile geliyor. Apple cihazları Airplay aracılığı ile birbirlerine görüntü ve ses aktarabiliyorlar. Ayrıca Airplay özelliği olan başka cihazlarda var pazarda. Onlar da bu fonksiyonu kullanabiliyor. Örneğin Synology veri depolama şirketinin kullandığı yazılımın son 4.2 sürümü Synology cihazlarına Airplay özelliği ekliyor. Ne işe yarayacak derseniz; veri depolama ünitesindeki içeriği – örneğin film – AppleTv ‘den izleyebileceksiniz.
Burada söz etmemiz gereken bir diğer konu da; sadece film izlemek veya müzik dinlemek için değil bu sistemler.
Taşınabilir cihazınızdaki ekran görüntüsü, içerik veya oyunlar da kablosuz olarak ekrana gönderilebiliyor.
Microsoft Windows 8’de henüz Miracast desteklenmiyor ancak Windows 7’de WiDi bulunduğu için Miracast desteğinin de gelmesi bekleniyor.
Kablosuz görüntü ve ses iletimi aslında yeni bir konu değil. Çeşitli donanım ve yazılım eklentileri ile bu yapılabiliyordu. Yeni olan; işin belli bir standart kavuşması ve yeni bazı cihazların bu özellik ile pazara sunuluyor olması.
Artık cihaz alırken dikkate almamız gereken bir özelliğimiz daha var. Hayırlı olsun herkese.
Görüş ve düşüncelerinizi bana iletin ki, neyi doğru neyi yanlış yapıyoruz görelim. Tüm güzellikler sizlerle olsun. Bilgi paylaştıkça çoğalır. Sağlıcakla kalın. (İstanbul – 31.Ocak.2013)