Temmuz 2002 Sayı: 82

Telepati

Konular

Telekomun tarihi değişti
Yıllardır süren tartışmalara, Amerikan Temsilciler Meclisi son noktayı koydu. Ölümünden 113 yıl sonra, 11 Haziran 2002'de, Antonio Meucci'ye "iade-i itibar" yapıldı.

Oyak Genel Müdürlüğü teknoloji altyapısı yenileniyor
HP, Oyak'ın bilgi ve iletişim altyapısı için, bugünün ve geleceğin ihtiyaçlarını karşılayacak çözümleri sağlayacak.

Alptürk: "Yurtdışına açılım için ortaklıklarımız sürecek"
Türk Telekom Genel Müdürü İbrahim Hakkı Alptürk, Koç Holding Bilgi Grubu ile birlikte Bulgaristan Telekom İdaresi'nin özelleştirilmesine talip olmalarının ardından başka ülkelere açılım için başka şirketlerle de ortaklıklarının süreceğini açıkladı.

GAP'tan daha büyük eTürkiye Projesi yürüyecek zemin arıyor
Hükümet, Avrupa Birliği'ne sunduğu Ulusal Programda, eAvrupa girişimini desteklediğini taahhüt ederken, eTürkiye Projesi'nin yürütülmesini sağlayacak ve AB'deki çalışmalarla eşgüdümü gerçekleştirecek 'kurumsal yapı'nın oluşturulmasında; her kafadan bir ses çıktığı için henüz bir adım atılamadı.

Çin'in halka açık en büyük telekom şirketi ZTE Türkiye'de
Çin'in halka açık en büyük telekom şirketi olan ve Çin pazarında yüzde 40 düzeyinde payı bulunan ZTE Corporation, 2 yıllık pazar araştırmasının ardından Türkiye'de bir büro açtı.

NCR Türkiye 100 yaşında
NCR Türkiye, bugün başarılarla dolu bir yüzyılı geride bırakmanın onur ve heyecanını yaşıyor.

Sanal proje ofisiniz ProjeOnline.com açıldı
IBM Türk Lotus Çözümleri ve Bnet'in teknolojik altyapısı ile oluşturulan ProjeOnline'ın hayata geçişi kutlandı.

Karneler artık Internet'te
Velilerin, çocuklarının bilgilerine ulaşabilmeleri için gereken tek şey Internet ve şifre.

Türkiye'nin ilk elektronik oyun etkinliği e-OYUN 2002 gelenekselleşecek
Gelecek yıl MMS ve GPRS teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla yoğun olarak m-oyun temasının da yer alacağı e-OYUN 2002 sadece çocukların değil, büyüklerin de ilgi odağı oldu.

Sesli yanıt sistemleri şekil değiştiriyor
Kurulduğu 1992 yılından bu yana sesli yanıt sistemleri üzerine çalışmalar yürüten SYS, bu alanda sektörün öncü kuruluşları arasında yer alıyor.

iBelde Projesi heyecan veriyor
Finansal kaynağın bulunması halinde tüm illere yaygınlaştırılması planlanan, TBD ve KOSGEB'in Denizli'nin 4 beldesinde başlattıkları iBelde Projesi, yöreye heyecan getirirken, projenin uygulamaya geçmesiyle birlikte Yatağan'ın bıçak, ev aletleri, Yeşilyuva'da üretilen ayakkabılar ile Buldan ve Tavas'ın tekstil ürünleri dünyaya pazarlanacak.

Pargem, ürünleriyle veri, ses ve görüntünün bütünleştiği noktada
Bütünleşik bilgi ve iletişim teknolojileri uygulamalarını Türkiye'ye getirme hedefiyle 1991 yılında kurulan Pargem, Borusan'la 2000 yılında gerçekleştirdiği evlilikle birlikte oluşan sinerjiyle çalışmalarını geliştirerek sürdürüyor.

XP daha verimli
Dünyada daha fazla sayıda bilgisayarda kullanılmaya başlanan Office XP ve Windows XP, son bir yılda çalışan verimliliği konusunda öne çıkan yazılımlar oldu.

Veri depolama çözümlerinde eksiksiz ürün yelpazesi
Ülkemizde önemli veri depolama firmalarının
temsilciğini yapan Datatek, kurumsal veri depolamanın önemli isimlerinden NetApp'in çözümlerini de sunacağını açıkladı.

AB adayı ülkelere yatırım yapan Avusturyalı Türkiye'de
Avrupa Birliği'ne aday ülkelerde yatırım yapan Avusturyalı bilişim şirketi S&T ve Protek birleştiler.

K.V.K.'da görev değişikliği
Sektörün deneyimli yöneticilerinden Bülent Çavuşoğlu, bu ay itibariyle K.V.K.'daki Haluk Gökçe'den boşalan Genel Müdürlük görevini devraldı. İki yıldır A-Tel'de Genel Müdür olarak çalışmakta olan Çavuşoğlu, daha önce Pagephone çağrı sistemleri ve Çukurova telekom kuruluşlarında çeşitli görevler üstlenmişti.

Dünya Kupası'nda iletişim teknolojileri öne çıktı
Şirketin FIFA Dünya Kupası için kurduğu dev iletişim altyapısı ile ilk kez, iki ayrı ülkede gerçekleşen maçlar, sanal bir ortamda birleştirilerek, ses ve veri iletişimindeki sınırlar ortadan kaldırıldı.

"Gelecek ellerimizde 2002" Toplantısı Kuşadası'nda gerçekleşti
İletişim sektörünün önde gelen kuruluşlarından Netpa, her yıl geleneksel olarak düzenlediği "Gelecek Ellerimizde" başlıklı yetkili satıcı toplantısını 6-8 Haziran 2002 tarihleri arasında, Kuşadası Pine Bay Otel'inde gerçekleştirdi. 2,5 gün süren etkinliklere 200'e yakın Netpa yetkili satıcısı ve seçkin konuğun yanı sıra, Netpa'nın geçtiğimiz dönemde gerçekleştirdiği önemli projelerin müşteri temsilcileri de katıldı.

Kobiline'ın birinci yaşgünü kutlandı
Microsoft Başkanı Steve Ballmer Kobiline'ın birinci yaşgününe özel bir kutlama mesajı gönderdi.

Çinli mobil operatör Shenzhen Unicom CA'i seçti
CA'in Advantage, Unicenter, AllFusion ve CleverPath çözümleri, şirketin maliyetlerini azaltmasına, veri analizini geliştirmesine ve müşteri hizmetlerini iyileştirmesine yardımcı olacak.

Yeni, iddialı, rekabetçi ağ ürünleri pazarda
Elkotek, düzenlediği toplantılar ile yeni, dördüncü nesil Alcatel anahtarlayıcıları Türkiye pazarına tanıttı.

Çok uygun bir maliyetle ofis uygulamaları paketi
OpenOffice.org üyeleri, çalışanları ve yazılım uzmanları tarafından iki yıldan fazla süren çalışmalar sonucu oluşturulan açık kaynak kodlu aynı adlı ofis yazılımı OpenOffice.org, Gelecek A.Ş'nin katkılarıyla Haziran ayında Türkiye'deki kurumsal kullanıcılarıyla buluşuyor.

Daha gelişmiş kurumsal çoğulortam iletişimi için…
Nortel Networks Enterprise Multimedia Xchange (CSE MX) için Succession Çağrı Sunucusu'nu (call server) piyasaya sürdü.

Artık her an bağlı kalmanızı sağlayacak bir e-yardımcınız var
Konuş. Düzenle. Bağlan. İşte Handspring'in popüler iletişim cihazı Tréo'nun sloganı. Konuşmak, bize çok da yabancı olmayan bir eylem.

Setfon diyor ki: "Telefonlarınıza zarar gelmemesi için orijinal aksesuar kullanın"
Türkiye'ye yayılmış 12 servis merkeziyle Motorola GSM telefonu kullanıcılarına ve bayilerine teknik servis hizmeti vermekte olan Setfon, aynı zamanda Motorola GSM telefonları orijinal aksesuarlarının da Türkiye distribütörlerinden.

SBS Türkiye Uzmanlık Merkezi olma yolunda
Siemens Business Services (SBS) Başkanı Paul A. Stodden; dünya çapındaki tüm SBS çalışanları ile birebir tanışmak üzere gerçekleştirdiği "Town Talk" ziyaretlerinin Türkiye adımı için İstanbul'daydı.

Tekofaks Servis A.Ş.'den GSM telefon kullanıcılarına uyarılar
Yaz aylarında tüketici hatalarından kaynaklanan hasar oranlarında artış gözlendiğini vurgulayan Tekofaks Servis A.Ş., tüm GSM telefon kullanıcılarını olası yanlış kullanımlara karşı uyarıyor ve onarım bedelleriyle ilgili bilgiler veriyor.

Mesajlaşmada 3. kuşağa bir adım: MMS
GSM alanındaki yenilikleri Türkiye'ye sunmakta öncü olan Telsim MMS (Çoğulortam Mesajlaşma Servisi) teknolojisi ile ilgili gerçekleştirdiği çalışmaları, 6 Haziran 2002 tarihinde, Merkez Binası'nda düzenlenen basın toplantısında tanıttı.

Turkcell Tırı, "Türkiye Turu"nda
"Turkcell Türkiye Turu" kapsamında 25 Mayıs 2002'de İstanbul'dan yola çıkan Turkcell Tırı'nın, 29 Ekim'e kadar 84 ili dolaşması planlanıyor.

Motorola V70 pazarda
Geçen sayımızda geniş yer verdiğimiz Motorola'nın yeni model GSM telefonu Motorola V70, Rahmi Koç Sanayi Müzesi'ndeki basın toplantısıyla Türk basınına tanıtıldı. Motorola'nın tasarımı ile dikkati çeken yeni modeli V70'in tanıtım toplantısına yaratıcısı Lulius Lucaci'de katıldı.

Modeksan Başkent'e çıkarma yaptı
Motorola'nın Türkiye'deki ilk Servis Merkezi Modeksan, her yıl düzenli olarak organize ettiği "Genel Koordinasyon Toplantısı"nı bu yıl Ankara'da yaptı.

Sony Ericsson'un ilk küresel reklam kampanyası
Sony Ericsson ilk reklam kampanyasını küresel olarak elevizyon, sinema, açık hava, yazılı ve sayısal mecralarda başlattı.

Tekirdağ Kapaklı telefon santralı açıldı
Alcatel Teletaş 15 Haziran 2002'de, Türk Telekom A.Ş.'nin 2001 yılı içerisinde imzalamış olduğu, 17 merkezde toplam 150.000 abonelik "Gelir Paylaşımlı Bina-Santral" Projesi kapsamında Tekirdağ Kapaklı ilçesinin telefon santralının açılışını gerçekleştirdi.

Siemens'in yeni mobil telefonları çok yakında pazarda
Siemens Mobile, CommunicAsia 2002'de kişiselleştirme ve eğlence odaklı yeni GSM telefonu C55'i tanıttı. Siemens C55 kullanıcılara çoksesli (polyphonic) zil tonlarını yükleme imkanını sunmasının yanı sıra sevdikleri müzikleri kaydedebilme şansını da veriyor.

Siemens'ten Siemens'e mobil iş çözümü
Siemens Tıp Çözümleri Bölümü, üç yıl önce başlattığı mobil iş uygulamalarını bir adım öteye taşıyor.

Makinalarınızı GPRS üzerinden konuşturun
Ericsson Enterprise'ın Türkiye'deki yetkili tek işortağı olan CPG, makineler arasında kablosuz ve mobil iletişim kavramı olan M2M'yi GPRS teknolojisiyle gerçekleştirmeyi sağlayan Sony Ericsson GM 47 modülünü pazara sunuyor.

Genpa bayilerine muhteşem bir gezi düzenledi
Genpa ve SonyEricsson olarak gerçekleştirilen seyahatte Genpa bayileri hayatları boyunca unutamayacakları bir tatil yaşadılar.

Philips, Bosch, Profilo Telra elele
Philips, Profilo Telra ve Bosch (BSH PEG), yaptıkları açıklamada Türk pazarı için bazı Philips televizyon modellerinin üretimi ve dağıtımını içeren bir ortaklık anlaşması imzaladıklarını belirttiler.

Bir şirket profili: Uluslararası uydu operatörü Eurasiasat S.A.M.
Eurasiasat, Türk Telekom ve Alcatel Space ortaklığı ile 1996'da Monaco'da kurulan bir anonim şirket.


Köşe Yazıları


Finans
Finans mühendisliği programı geliyor
MasterCard Türkiye, Avrupa'nın en başarılı ülkesi seçildi
"Tek Ekran" Türkiye'de sadece Pamukbank'ta, ama…
Hasar durumu takibi için tuşlayın
www.securities.com artık daha zengin içeriğe sahip
Dışbank'ın verileri EMC ile koruma altında

Kısa Haberler

Turkticaret.Net'e Bursa ve İstanbul'da iki yeni ofis
bascuda.com ve filyus.com'da SYS-Televantage kullanılıyor
SunOne Kurumsal Çözümler Günü, zengin içeriğiyle sektörü aydınlattı
Polycom ile Dünya Kupası bilgisayar ekranlarındaydı
Üstün özellikleriyle NEC MobilePro 300E pazarda
Emlak ilanını bırak, hemen sat, hemen kirala
TBV Ankara Temsilciliği'ne Aydın Kolat getirildi
Maestro'ya yeni kan
3225 üzerinden toplu kısa mesaj gönderimi hizmetinizde
Telekom sektörü yöneticisinden pazarlama ve satış rehberi
Müşteri ilişkileri yönetimi için tıklayın

Koreli hakeme e-posta yağmuru

imedya.com Internet altyapısı Comnet'ten
GVZ'den 6.Çerçeve'ye 7 proje
estore'dan iki yeni kategori: "Seyahat" ve "Bilet"
İndirimli Sony Ericsson GSM telefonlar
Web tasarımında Kampüs Bilişim
DorukNet'te görev değişikliği
Her Nokia 5510 alana bir de televizyon

Kısa Haberler ANKARA

Telekomünikasyonda kamu yansımaları
Türk Telekom holdingleşiyor
Niyet Mektubu'nda da yer aldı
Telekom'un değeri yeniden belirlenecek
Telekom-Koç ortaklığı Bulgar Telekom'una talip
DSL ihalesinde Siemens ve Lucent'in teklifleri değerlendiriliyor
Dünya Kupası telekartlarda
Kablolar yeraltına iniyor
Avrupa Bilgi Toplumu Bakanlar Konferansı
Türkiye, Avrasya'nın uydu yayın merkezi olmayı hedefliyor
Havelsan, Ulaştırma Bakanlığı'na BİM altyapısı kurmayı planlıyor
"Erken Uyarı" yanlış frekansta
Aycell'in faturasız hattı; "Dolunay"
Netaş ile Aycell arasında sözleşme
Telekomünikasyon Kurulu'nda iki yeni üye
Anayasa Mahkemesi RTÜK'ün 4 maddesini iptal etti
Karaca: "Internet konusunda son kararı Üst Kurul verecek"
Vizyon, Ankara'da da hizmet veriyor
Kobi-Net'e Türk Cumhuriyetleri de katılacak

"Deprem Bilgi Bankası oluşturulsun"

Orta Asya Bilim -Teknoloji Sistemleri Konferansı
Microsoft'tan iBelde Projesi'ne destek
Netsis'in Anadolu çıkartması
Xerox'la sıradışı renkler teknolojiyle beraber
ÖTV kabul edildi
Kültür Bakanlığı'ndan Korsan'a karşı film
Mecliste bilgi ve bilişim komisyonu çatışması
TBD Bahar Kupası Aycell'in
58 milyon kişiye vatandaşlık numarası verildi
AB 6'ıncı Çerçeve Programı Bahçeli'nin gözetiminde
ULAKNET'te ortalık karıştı
eDevlete anketle isim bulundu
Teknoloji Serbest Bölgesi hizmete açıldı
Sanal bahis ihalesine yeniden çıkıldı

GSM Mobil Telefonlar Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey

GSM Ürünler
Türkiye'de Satılan GSM Mobil Telefonların
Karşılaştırmalı Fiyat Tablosu

GSM Tablo
GSM Servisleri


GSM Hatlar