Temmuz 2003 Sayı: 94

Telepati
Konular

Rekabet Kurumu'ndan Turkcell ve Telsim'e rekor ceza
Rekabet Kurulu tarafından 04.03.2002 tarih ve 2-12/123-M Sayı ile yürütülen soruşturmaya ilişkin Nihai Kurul Kararı'nın 4054 Sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 49. Maddesi uyarınca taraflara açıklaması (Ankara - 9 Haziran 2003)

ISOC'dan Ben Edelman diyor ki: "İnternet, yaşamın ta kendisidir ve özel yasalara gerek yoktur"
Türkiye'de İnternet sorunlarının hukuki boyut kazandığı bugünlerde, uluslararası faaliyet göstermekte olan, Internet Society (ISOC) adına, Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi üyesi ve İnternet Hukuku'nda 'Guru' kabul edilen Ben Edelman, Avrupa Konferansları çerçevesinde ülkemizde de bir seminer verdi.

EKT sektörünün buluşma noktası "Compex Fuarı", 22. yılında sektöre hareket kattı
"Compex Digital 8. Bilgisayar, Görüntü, Ev ve İş Yaşam Teknolojileri Fuarı" 29 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasında Lütfi Kırdar Rumeli Fuar Merkezi'nde ziyaretçilere kapılarını açtı.

Cezayir Depremi'nden teknoloji dersi
Cezayir depremi nedeniyle kesintiye uğrayan İnternet trafiği, Türkiye'nin komünikasyon sorunlarını ve sorunlu kurumlarını bir kez daha gündeme getirdi.

E-dönüşüm Eylem Planı kamuoyunda tartışılıyor
8 çalışma grubunun önerileri ışığında DPT'nin hazırlayarak tartışmaya açtığı "E-dönüşüm Türkiye Projesi Kısa Dönem Eylem Planı" taslağı, e-devlet olmanın gereklerini ortaya koyarken, taslak www.dpt.gov.tr adresinde kamuoyunun tartışmasına, görüş ve önerilere açıldı.

Callipso'dan bir başarı hikayesi: Onduline Avrasya
"Onduline Avrasya olarak ilk amacımız hangi iç abonemiz kimi ne kadar aramış türünden bir hafiyelik yapmak, ya da telekom faturamızın ne düzeyde geleceğini belirlemek olmamasına rağmen, meraklısına Callipso bu konularda da geniş olanaklar sunuyor."

Telekomünikasyon Kurumu: "Ülkeler telekomünikasyon teknolojileri konusunda ortak çalışmalar yapmalı"
Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) tarafından organize edilen Dünya Bilgi Toplumu Zirvesi'nin ulusal hazırlık çalışmalarını yürüten Telekomünikasyon Kurumu, gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerin telekomünikasyon teknolojileri konusunda ortak çalışmalar yapılmalarını önerdi.

Boyut Satış Hizmetleri, Targus ile yollarını ayırdı
Targus diz üstü çanta ve aksesuarları Türkiye dağıtıcısı olan Boyut Satış Hizmetleri 10 Haziran itibariyle Targus ile olan işbirliğinin sona erdiğini açıkladı.

Antivirüs yazılım üreticileri için bir kötü, bir de iyi haber
Microsoft Trustworth Computing Initiative stratejisi kapsamında RAV antivirüs adıyla satılmakta olan bir Romen firması GeCAD'a ait antivirüs yazılımını satın aldı.

SAB, Web hizmetlerinde iddialı
Türkiye'de İnternet ağı yaygınlaştıkça bu alanda hizmet veren firmaların sayısı da çoğalıyor.

Türk Telekom'da 'tahvil' çıkmazı
Hükümetin Türk Telekom'un özelleştirilmesine ilişkin ilk adımı olan "hisse senedine çevrilebilir tahvil" uygulamasına ilişkin kararnamesi Cumhurbaşkanı'ndan döndü.

Atlas On-Line güvenli erişim paketleri
Atlas On-Line, 28 Mayıs tarihinde Harbiye Askeri Müze'de gerçekleştirdiği toplantıyla çözüm ortaklarını bir araya getirdi.

İnternet servis sağlayıcılar ve ara bağlantılar
Etkileri azalma eğiliminde olsa da geçtiğimiz yıllarda yaşanan küresel ekonomik bunalım özellikle teknoloji sektörleri üzerinde oldukça etkili olmuştur. Bu durum İnternet Servis Sağlayıcıların da işletim maliyetlerini azaltmak için yollar aramasına neden olmuştur.

Türk insanı yaratıcılığa "kanat açtı"
4 Şubat'ta başlayan ve Bilkom Apple'ın bu yıl ikincisini düzenlediği "i-CAN Film ve Müzik Yarışması" muhteşem bir finalle sona erdi. Heyecanın doruk noktasına ulaştığı gecede "i-CAN" diyen yeni yeteneklerin eserleri büyük alkış aldı.

Davetsiz misafirlere Bosch/Autodome sürprizi
Ateksis Akıllı Teknoloji Sistemleri Ltd. sayesinde dünyanın dev markası Bosch'un güvenlik alanında devrim yaratan son teknolojisi Bosch/Autodome artık Türkiye'de.

Bnet ve Medya Click'ten yeni bir reklam ortamı: İnternet Reklam Platformu
İnternet ortamında reklamcılık pazarı Türkiye'de çok eskiye dayanmayan bir kavram. Alternatif reklam kanalları arasında etkin yere sahip olan bu alan ülkemizde henüz emekleme aşamasında.

Optik Ethernet yapı taşları
İster özel (kurumsal), ister kamuya açık (servis sağlayıcı) olsun, bir optik Ethernet ağı oluşturmak için kullanılabilecek üç çeşit temel yapı taşı bulunmaktadır.

ITD, Interactive Intelligence'nin ana dağıtıcısı oldu
ITD, çağrı/kontak merkezleri, etkileşimli sesli yanıt sistemleri, birleşik mesajlaşma altyapıları gibi çoklu-kanal etkileşim yönetimi çözümleri sunan Interactive Intelligence'nin bölge ana dağıtıcısı oldu.

Yurtiçi İnternet trafiği rahatlayacak
Türkiye'nin dört büyük İnternet servis sağlayıcısı (İSS), bir telekomünikasyon şirketi ve bir sistem entegratörü İnternet trafiğini TR-1 ağıyla rahatlatacak.

Altın Örümcek'e ilgi gittikçe artıyor
10 Haziran 2003 tarihinde yapılan ve İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna'nın katılımı ile gerçekleşen final gecesi ile, Altın Örümcek Web Yarışması 2003'de ödüller sahibini buldu.

Türk Telekom'un "ses tekeli" yasal olarak kırıldı
Bu yılki COMPEX Digital Fuarı'nda en fazla ilgiyi çeken standlardan biri, şüphesiz MOR-TEL standı oldu. VoIP (Voice Over Internet Protocol) teknolojisi ile bilgisayar üzerinden çok ucuz fiyatlarla uluslararası telefon görüşmeleri yaptıran MOR-TEL Internet Telefonlarını, onbinlerce ziyaretçi yakından tanıma ve deneme fırsatı buldu.

Alcatel One Touch GSM telefonları Netcell bayilerinde
Alcatel dünyada One Touch serisi ile yakaladığı başarıyı, Türkiye'ye bu serinin OT 311 ve OT 525 modelleri ile yeniden taşıyor

NextiraOne, artık Cisco'nun Çok Uluslu İşortağı
TNextiraOne, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi'nde Cisco Systems'ten Çok Uluslu İşortağı Sertifikası aldığını duyurdu.

EKT* sektörünün adının neden EKT olduğunu gösteren güzel bir işbirliği
Siemens Kurumsal Şebekeler, geliştirdiği OpenScape yazılım platformu ile birleşik mesajlaşma çözümlerini bir adım öteye taşıdı.

Nokia N-Gage ile yeni etkileşimli oyun seçenekleri
Nokia; Los Angeles, Kaliforniya'da gerçekleşen yıllık E3 (Elektronik Eğlence Fuarı) Fuarı'nda Nokia N-Gage oyun konsoluna yönelik yeni ve farklı oyun seçeneklerini kullanıcılarla tanıştırdı.

Motorola'dan cazip bir yenileme kampanyası
Motorola, sloganı "Yenile" olan kampanya ile eski GSM telefonlarını 50 milyon liraya alıyor, yerine ise yeni bir Motorola C350 model telefon veriyor.

Anı paylaşmanın en hızlı ve kolay yolu
Sony Ericsson T610 en değerli anlarınızı hızlı ve kolayca sevdiklerinizle paylaşmanın keyfini size yaşatıyor. QuickShare özelliği ile GSM telefonunuzdan fotoğraf çekip göndermeyi sizin için ayrı bir keyif haline dönüştürüyor.

Özelleştirilmiş mobil içerik ve iletişim platformu
Günlük gelişmelere ilişkin taze bilgiler, maç sonuçları, mali piyasalardaki son durum, konser ve parti duyuruları, şehir yaşamıyla ilgili bilgiler, yeni insanlarla tanışma imkânı, oyunlar, melodiler...

İşitme engellilere mobil iletişim özgürlüğü
Ericsson'un iş ortaklarıyla birlikte yürüttüğü araştırma projesinde, işitme engellilerin 3. Kuşak (3K) sistemleri üzerinden işaret diliyle anlaşarak iletişim kurmalarını sağlamak amacıyla çalışmalar yapılıyor.

World Cyber Games heyecanı bu ay başlıyor
World Cyber Games 2003 Türkiye elemelerini düzenleyen Samsung Electronics, Türkiye'deki bilgisayar oyunu tutkunlarını maceraya davet ediyor.

Samsung'un Web'deki sayısal dünyası
Sayısal teknoloji alanında getirdiği yeniliklerle adından sıkça söz ettiren Samsung Electronics, teknoloji meraklılarına artık www.samsung.com.tr adresinden de sesleniyor.

Equant, düzenlediği seminerle Türkiye'nin dünya ile bütünleşmesini ele aldı
Equant müşterilerine ve basın mensuplarına yönelik "Türkiye'nin Dünya ile Entegrasyonu: Üründen Hizmete" konulu bir seminer düzenledi. 5 Haziran tarihinde gerçekleşen etkinliğe Equant Orta Avrupa-Orta Doğu-Afrika Bölgesi Güvenlik Hizmetleri Müdürü Jeff Schiemann ve Equant Orta Avrupa-Orta Doğu-Afrika Bölgesi Yakınsama ve Ses Hizmetleri Müdürü Micheal Schellenberg'in yanı sıra Cisco Türkiye Genel Müdürü Suat Baysan katıldı.


Köşe Yazarları


Finans
Bankacılık sektöründe akıllı kart uygulamaları
Visa AB Yönetim Kurulu'nda yeni bir Türk
Platinum MasterCard ayrıcalığı

Kısa Haberler

Alcatel, Çin pazarındaki yerini sağlamlaştırdı
Pargem ve Borusan Bilişim'e yeni genel müdür: Tayfun Türkalp
APC'den yeni bir Kesintisiz Güç Kaynağı
Tümü ZAP'la evinizde
Ofislerde Xerox dönemi başlıyor
Vestel, Türkiye'nin ilk TFT-LCD TV'sini üretti
Elektrik kesintilerine karşı, hassas cihazlar için
Thuraya'nın 2. uydusu da yörüngede
TÜBİSAD, bilişim sektörüne fon sağlayacak araçlarını tanıttı
Accenture'den SYS'ye
Renklerin büyülü dünyasına davet

Hazır Kart ve Superonline'den büyük kampanya

Oytek'te yeniden yapılanma çalışmaları sürüyor
Herşey, özürlülerin yaşamlarını kolaylaştırmak için
Saudi Telecom yöneticileri, özelleştirme ve rekabete hazırlanıyor
Kalite ödüllü kuruluşlar İstanbul'da biraraya geldi
İsrail'in önde gelen teknoloji firmaları İstanbul'a geliyor
Kamu BİB'de e-devlet ağırlığı

Sokak Çocukları Evi'ne, Maslak Rotary'den bilgisayar laboratuvarı

CMC ile koşulsuz müşteri memnuniyeti
StarDigital'dan sayısal dünyanıza yeni renkler
Anti virüs çözümlerinde kampanya

ANKARA
Haberler

Yeni alan adları devreye girdi
Elektronik imza yasa tasarısı Meclis'te
Yeni ceza yasasında "Bilişim"
GPRS tabanlı Trafik Bilgi Sistemi uygulamada
TBD BİM Kulüp, yeniden yapılanıyor
Cybersoft'a büyük ödül
Gümrüklerde e-belge uygulaması
"Bilişim Teknolojileri Işığında Eğitim Konferansı"
Tübitak'tan Türkiye'de ilk teknoloji anketi
CA ürünleri Digiturk'ün operasyonlarına hız kattı
Dilek Günçer, Oytek'e Ankara Bölge Müdürü oldu
İnternet için yeni yasa hazırlığı
Symantec Ankara'da ürünlerini tanıttı

GSM Mobil Telefonlar Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey

GSM Ürünler
Türkiye'de Satılan GSM Mobil Telefonların
Karşılaştırmalı Fiyat Tablosu

GSM Tablo
GSM Servisleri


GSM Hatlar