Visa AB Yönetim Kurulu’nda yeni bir Türk


YAPI Kredi Bankası Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nazan Somer, Visa Türkiye üye bankaları tarafından, Visa Avrupa Birliği Bölgesi Yönetim Kurulu Türkiye temsilcisi seçildi. Visa Avrupa Birliği Bölgesi Yönetim Kurulu üyesi olarak, Somer aynı zamanda Visa Türkiye Üst Kurulu Başkanlığı görevini de yürütecek. İki yılda bir gerçekleşen Visa AB Yönetim Kurulu seçimleri kapsamında Nazan Somer görevi, 1999 yılından bu yana yürüten Akbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Binbaşgil’den devralacak. Visa AB Yönetim Kurulu, AB Bölgesi’ndeki üye bankaların üst düzey yöneticilerinden oluşan 15 temsilciyi kapsıyor. Yılda üç kez toplanan Visa AB Yönetim Kurulu, Visa’nın Avrupa Birliği Bölgesi’ne ilişkin stratejilerini, faaliyetlerini ve finansman planlarını görüşerek onaylıyor. Visa AB Yönetim Kurulu üyeleri arasında, Visa AB Başkanı Hans Van Der Velde de bulunuyor. Visa tarafından Türkiye pazarında uygulanması öngörülen politikalar ve faaliyetler konusunda Visa Türkiye yönetimine danışmanlık yapan Visa Türkiye Üst Kurulu ise, 8 ana Visa Türkiye üye banka temsilcisi ile Visa AB Başkan Yardımcısı Steve Perry ve Visa Türkiye Genel Müdürü Berna Ülman’dan oluşan 2 Visa Türkiye temsilcisini kapsıyor.
Nazan Somer’in Visa AB Bölgesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Visa Türkiye Üst Kurulu Başkanı seçilmesi konusunda bir açıklama yapan Visa Türkiye Genel Müdürü Berna Ülman; üye kuruluşlarla yakın işbirliği içerisinde yürütülen çalışmaların, Visa’nın Türkiye pazarındaki başarısı açısından büyük önem taşıdığının altını çizerek; “1997 yılından bu yana çalışmalarını sürdüren Visa Türkiye Üst Kurulu, bu süreçte her zaman kritik bir rol üstlenmiştir.” şeklinde konuştu. Nazan Somer’in son üç yıl içerisinde Visa Türkiye Üst Kurulu üyesi olarak çalışmalarda bulunduğunu belirten Ülman; “Sayın Somer’i yeni Visa AB Yönetim Kurulu Üyeliği ve Visa Türkiye Üst Kurulu Başkanlığı görevlerinden dolayı kutluyorum. Visa AB Yönetim Kurulu, Visa’nın AB Bölgesi’ndeki tüm çalışmalarına ilişkin kararları veren ve yürüten ana mecradır. Sayın Somer’in Türkiye adına Yönetim Kurulu’na değerli katkıları olacaktır.” dedi.

Nazan Somer
Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.
Genel Müdür Yardımcısı

Nazan Somer 1963 yılında Istanbul’da doğmuştur. Orta ve lise öğrenimini İstanbul Amerikan Robert Lisesi’nde tamamlamış, 1985 yılında Boğaziçi Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olmuştur.
1985 – 1988 yılları arasında aile şirketinin yönetiminde görev alan Somer, Ağustos 1988’de profesyonel iş yaşamına Arthur Andersen Türkiye ofisinde başlamıştır. Arthur Andersen’deki iş yaşamı boyunca finans sektörü mali ve yönetim danışmanlığı projelerinin yönetiminde yer alan Somer, Ağustos 1999’da Arthur Andersen’in Türkiye ve Balkanlar finans sektöründen sorumlu ortağı olmuştur. Eylül 2000’de Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.’ne katılan Somer, halen Bireysel Bankacılık’tan sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütmektedir. Nazan Somer Visa AB Bölgesi Yönetim Kurulu’ndaki ilk ve tek kadın üyedir. Somer, evli ve bir çocuk annesidir.