Alcatel, Çin pazarındaki yerini sağlamlaştırdı


Optik transmisyon şebekeleri alanında dünya lideri konumunda bulunan Alcatel, Çin Telekom ile batı-güney Çin bağlantılarını sağlayacak olan DWDM (Dense Wavelength Division Multiplexing) transmisyon omurga şebekesi kontratını imzaladığını duyurdu. Sözleşme, Alcatel’in özellikle son dönemde önemli başarılara imza atan, Çin’in önde gelen telekom teknoloji üreticisi konumundaki Alcatel Shanghai Bell tarafından kazanıldı.
Alcatel, kontrat kapsamında 10 Gbit/s hızında kanalların iletimini sağlayan 1686WM DWDM sistemi ile birlikte uçtan uca şebeke yönetimi özelliğini en ileri yönetim ve kontrol fonksiyonlarıyla sağlayan 1300NM şebeke yönetim platformunu sağlayacak. Bu sene içerisinde tamamlanması beklenen yeni şebeke, batı Çin’de Yunnan ve güney Çin’de Guizhou arasında kurulacak ve toplam optik link mesafesi 2,177 km olacaktır. Maksimum genişleyebilir yapıdaki Alcatel çözümü, yüksek güvenilirlik ile esnekliği de beraberinde sağlamakta olup, Çin Telekom’un bu şebeke yatırımından en yüksek faydayı elde etmesini garanti altına almaktadır.
Genişleyebilir ve ekonomik çözümü sunan Alcatel 1686WM sisteminde, daha önceden servise verilen kanallarda herhangi bir trafik kesintisi olmaksızın kapasite artırımı gerçekleştirilebilmektedir. Alcatel 1686WM sistemi, geleneksel ve yeni-nesil servisleri desteklemekte olup, bugüne kadar dünya çapında toplam 6000 adet sistem servise verilmiş durumdadır.
DWDM teknolojisini kullanan öncü ülkeler arasında yer alan Türkiye’de de Alcatel 1686WM sistemi ile sağlanan çözümler tercih edilmiş olup, ulusal optik omurga şebekesi 1686WM sistemi ile kurulmuştur. Halen bu alandaki %100 pazar payı ile lider konumda olan Alcatel Teletaş, en son teknolojileri ülkemize sunma misyonunu gerçekleştirmenin haklı mutluluğunu yaşamaktadır.