Pargem ve Borusan Bilişim'e yeni genel müdür: Tayfun Türkalp


Telekomünikasyon ve e-iş konusunda Türkiye’nin deneyimli isimlerinden Tayfun Türkalp, Pargem ve Borusan Bilişim’in Genel Müdürlüğüne getirildi.
Haberleşme entegrasyonu alanında Türkiye’nin önde gelen kuruluşları arasında yer alan Pargem, komünikasyon teknolojileri sektörünün deneyimli ismi Tayfun Türkalp’i Genel Müdürlük görevine getirdi. Türkalp, aynı zamanda birçok yeni nesil komünikasyon çözümünün Türkiye distribütörlüğünü yapan Borusan Bilişim’in de Genel Müdürü oldu. Türkalp’in ekonomide olumlu işaretlerin başladığı ve teknoloji yatırımlarının hız kazanacağı bir dönemde, Pargem ve Borusan Bilişim’de yeni bir atılım dönemi başlatması bekleniyor. Uzun yıllar dünya telekomünikasyon sektörünün öncülerinden Alcatel’de üst düzey yöneticilik yapan Türkalp, son olarak NextiraOne’ın Genel Müdürlüğü görevini sürdürüyordu.
Kariyerini yaklaşık 20 yıldır enformasyon ve komünikasyon teknolojileri sektöründe sürdürdüğünü ifade eden Tayfun Türkalp, bu alanın öncüleri olan Pargem ve Borusan Bilişim’de görev almaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti. Türkalp yeni görevi ile ilgili olarak şunları söyledi:
“Deneyimli, uzman kadro ve Borusan’ın yanı sıra diğer ortakların desteği ile Pargem ve Borusan Bilişim’de yeni bir atılım dönemi başlatacağımıza inanıyorum. Hedefimiz ses, veri ve görüntü iletişimini ve bu alandaki en yeni teknolojileri Türkiye çapında yaygınlaştırmak olacak.
Bu çerçevede bir yandan Pargem iletişim entegrasyonu alanındaki öncülüğünü yeni hizmet modelleri ile pekiştirecek, öte yandan Borusan Bilişim’in yeni nesil iletişime yönelik ürün yelpazesini geliştirerek daha geniş bir bayi kanalına sunacağız. Bnet ve diğer iş ortaklarımızla birlikte katma değerli servislerimizi çok geniş bir müşteri kesimine ulaştırmayı planlıyoruz. Ülkemiz iş dünyasının küresel pazarlarda rekabet edebilmesi için, süratle yeni teknolojileri iş süreçlerine entegre etmesi büyük önem taşıyor.”
1979 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nden mezun olan Tayfun Türkalp, 1984 yılından bu yana EKT-Enformasyon ve Komünikasyon Teknolojileri alanında faaliyet gösteren kuruluşlarda üst düzey yöneticilik yapıyor. 1984-1993 yılları arasında NCR Bilgi İşlem Sistemleri Pazarlama Müdürü olarak kariyerini sürdüren Türkalp, 1993 yılında kendi şirketi Test Teknoloji’yi kurarak NCR ve AT&T’nin yanı sıra Siemens’in çözüm ortaklığını üstlendi.
Türkalp 1998 yılında Alcatel Türkiye’ye Ülke Genel Müdürü olarak transfer oldu. 2000-2002 yılları arasında Alcatel e-Ticaret Dağıtım ve Pazarlama’nın Genel Müdürü olarak kariyerini sürdüren Türkalp, bu kuruluşun dünya genelinde Platinum Equity tarafından satın alınması sonrasında NextiraOne Türkiye’nin Genel Müdürlüğüne getirildi. Öte yandan Türkalp, halen TÜTED (Tüm Telekomünikasyon İşadamları Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevini sürdürüyor.