Sokak Çocukları Evi’ne, Maslak Rotary’den bilgisayar laboratuvarı


İstanbul Valiliği’ne bağlı Rotary Sokak Çocukları Evi’nde, Maslak Rotary Kulübü’nün ve HP Türkiye’nin desteği ile kurulan bilgisayar laboratuvarı, 18 Haziran’da açıldı.
Laboratuvarda; biri sunucu toplam 11 bilgisayar, lazer yazıcı ve çok amaçlı ekipman (fotokopi, tarayıcı ve faks) bulunuyor.
Beyoğlu Belediyesi ve İstanbul Valiliği’nden üst düzey yetkililerin katıldığı açılışta bir konuşma yapan HP Türkiye Görüntüleme ve Baskı Grubu Ülke Direktörü Fikret Ergüder, bilgi ve teknolojinin sokak çocuklarına yeni ufuklar açabileceğine değindi ve “HP olarak, bilgi teknolojilerinin sosyal amaçlı kullanımına olanak tanıyarak, kamuya faydalı pek çok çalışma için zevkle destek veriyoruz” dedi.
Maslak Rotary Kulübü Başkanı Haluk Çeçen, bu değerli kuruma bir bilgisayar laboratuvarı kazandırmaktan çok mutlu olduklarını söyledi. Daha önce de kulüp olarak, Gebze’deki Rotary İşitme Engelliler Okulu’na benzer bir laboratuvar kurduklarını, gelecek dönemde de Ağaçlı Köyü’ndeki Sokak Çocukları Sitesi’ne bir bilgisayar laboratuvarı kurmayı planladıklarını müjdeledi.
Toplantıda, Rotary 2420.Bölge’nin gelecek dönem Guvernörü Hitay Güner, Bölge Sekreteri Sedat Altunay, Kulüpler Sekreteri Oguz Güney ile geçmiş dönem guvernörlerinden Selçuk Somer ve Enver Aytaç da bulundular.
Enver Aytaç Rotary Çocuk Evi’nin temel hedeflerini özetledi ve bu önemli tesisin Bürokrasi (İstanbul Valiliği, Beyoğlu Kaymakamlığı, Beyoğlu Belediyesi...) ile Rotary gibi güçlü bir sivil toplum örgütünün nasıl işbirliği yapabileceğinin en güzel örneğini oluşturduğunu söyledi.
Hitay Güner ve Sedat Altunay da bir sonraki dönem Guvernörü Atilla Gönenli ile beraber bu çok değerli kuruma sahip çıkacaklarını vurguladılar.
Rotary Sokak Çocukları Evi; Çatma Mescit Mahallesi, Akarca Sokak, No:39, Şişhane - İstanbul adresinde faaliyet gösteriyor.