Av. Tolga İşmen, LL.M. (KCL)
tolga@telepati.com.trKanun-e


Anguilla

THE Economist veya Financial Times’de yer alan iş ilanları ilginizi çeker mi? Benim çok hoşuma giderler. Her birini inceler, özelliklerimin şartları karşılayıp karşılamadığına bakar, uzun uzun hayal kurarım. Uzak bir ülkede, şu anda yaptığım işten tamamen farklı işte, bir süre için bile çalışmak fikri bana hep çekici gelmiştir. 10 yıldır avukatlık yapıyorum, Allah ömür verirse 40 yıl daha yapmayı planlıyorum, arada birkaç yıl daha eğlenceli bir şeyler yapma hayali kurmak çok mu?
The Economist’in son sayısında yer alan böyle bir ilan beni hiç bilmediğim bir dünyaya götürdü. Anguilla, kurulacak olan Kamu Hizmetleri Komisyonu için bir genel müdür aramaktaymış. Bu genel müdürün öncelikli görevi ise telekomünikasyon sektörünün düzenlenmesini temin etmek olacakmış. İlan çok profesyonel gözüküyordu ama bir yerde bir problem olduğunu da sezebiliyordum. Öncelikle Anguilla’nın neresi olduğu hakkında bir fikrim yoktu, ilan sadece Karayipler’de olduğuna dair bir ipucu veriyordu. İlanda verilen Web sitesine gittim. İşin detayları da eğlenceli, hatta maaşı da az olmakla beraber kabul edilebilecek bir seviyede idi. Anguilla hakkında topladığım ilk bilgiler ise Karayipler’de, Büyük Britanya’ya bağlı bir ada ülkesi olduğuydu. Hani fotoğraflarına bakarken ağzımızın suyunun aktığı o yeşil plajlar var ya, onlarla doluydu. Öğle yemeğinden önce eşimle konuşurken “Anguilla’ya taşınmak ister misin” diye şakayla karışık sordum. Yeni doğan oğlumuzla iki yaşındaki kızımızı birlikte idare etmekten bunalmış olan eşim, yeşil plajları duyunca biraz niyetli bile oldu. Ben de öğle yemeğinden sonra biraz araştırma daha yaptım. Anguilla’nın toplam nüfusunun 10.000 kişi civarında olduğunu öğrendim. 4 bakanları var ve milletvekillerinin bazıları (toplam 9 adet) okuma yazma bilmiyor. En büyük politik tartışma, muhalefet liderinin meclise ceket ve kravat takmadan gelmesi.
Bu bilgiler Anguilla hayalimin sona ermesine yetti. Ancak bu noktada bu yazının yazılma konusunu oluşturan dokümana ulaşmıştım bile. “Anguilla için yeni bir Telekomünikasyon Düzenleme Çerçevesi”. 22 sayfalık bu rapor son derece açık ve anlaşılır bir şekilde tüm dünyada uygulanabilecek regülasyona ilişkin ilkeleri ortaya koyuyor. Anguilla için tespit edilen sorunları ve çözüm yollarını ele alıyor. Telekomünikasyon sektörü ile ilgili olan herkesin boş vaktinde okuması için öneririm (http://www.gov.ai/telecommunications/index.html). Anguilla’da 6000 sabit telefon ve 2000 mobil telefon abonesi var. Buna rağmen son derece net bir telekomünikasyon politikaları olan, kendini telekomünikasyon sektörünü geliştirmeye adamış bir ülke. Bir uçtan diğerine 20 km, aslında telekomünikasyona ihtiyaçları bile yok ama günlük gazetelerinde daima telekomünikasyon hizmetlerine ve tekel durumundaki Cable Wireless’in uygulamalarına ilişkin bir yazı var.
Türkiye’nin, Anguilla ile karşılaştırınca, sınırsız kaynaklarına rağmen, bu kadar net bir telekom politikası yok. Hükümet, Türk Telekom, Telekomünikasyon Kurumu, Turkcell/Telsim, Aycell/Aria, hukukçular, sektördeki diğer oyuncular her birinde eşsiz bilgi ve tecrübe birikimi var, hepsi de tam aksi yönlere sektörü çekiyorlar. Hep beraber duruyoruz. Anguilla, 10.000 kişi hep birlikte aynı yöne doğru hızla hareket ediyor. Ben Anguilla ile ilgili artık sadece tatil hayalleri kuruyorum. Ama Anguilla örneği hepimize, “Ülkemizin kaynaklarını anlamlı ve anlaşılır bir şekilde verimli kılmak için ne yapmalıyız” sorusunu sormamızı zorunlu kılıyor.
Bu arada unutmadan muhalefet liderinin ceket ve kravat takmadığı gün yeni telekomünikasyon yasası tartışılıyormuş.


23 Haziran 2003
İstanbul


Köşe Yazarları