SAB, Web hizmetlerinde iddialı

Türkiye’de İnternet ağı yaygınlaştıkça bu alanda hizmet veren firmaların sayısı da çoğalıyor.

SAB İnternet ve Güvenlik Hizmetleri bu sektörün dinamik ve tecrübeli üyelerinden bir tanesi. Firma 1998 yılından bu yana İnternet kulvarında hizmet veriyor. Web yayını, Web tasarımı, alan adı, ağ ve görüntü sistemleri alanında çalışmaları olan firmayla ilgili ayrıntılı bilgiyi SAB İnternet ve Güvenlik Hizmetleri Genel Müdürü Amaç Palabıyık’tan aldık.
SAB’nin çalışmalarına 1998 yılında Amerika’da başladığını ve bu tarihten itibaren yurtdışında bulunan sunucuları üzerinden hizmet verebilir konumda olduklarını belirten Amaç Palabıyık, 2001 yılı itibariyle Türkiye’de faaliyete geçtiklerini söyledi. Palabıyık SAB ile ilgili şu bilgileri verdi:
“2001 yılından bu yana Türkiye’den servislerimizi vermeye devam ediyoruz. SAB olarak Web yayını ve tasarımı, alan adı, ağ ve görüntü sistemleri alanında uzman kadromuz ile Türkiye çapında hizmet veriyoruz. SAB özellikle kurumsal çözümlere yönelerek, düzenli kapasite artışlarıyla Türkiye’deki en yüksek bant genişliğine sahip Web yayını sağlayıcılardan biri konumuna gelmiş durumda. Kurulduğu günden bu yana kurumsal İnternet servisleri sunmak amacıyla çalışmalarını sürdüren SAB, altyapısını bu doğrultuda geliştiriyor ve teknik personelini bu yönde eğitiyor. Şimdiye kadar yaklaşık 2500 müşterimiz oldu. İstanbul dışında Ege Bölge Bayimiz EkinWeb ve Akdeniz Bölge Bayimiz CH Bilgisayar ile çalışıyoruz.
Bu bayiler paketlerimizin o bölgelerdeki dağıtımından sorumlular. Onlar devreye girene kadar dağıtımımızı merkezimizden yapıyorduk. İleri dönemde Avrupa’ya açılmayı düşünüyoruz. Yurt dışında ürünlerimizi öncelikle İsveç ve Almanya’ya dağıtmayı planlıyoruz. Anadolu’da yaygınlaşma konusunda iki tane dağıtıcı pazarlama firma ile görüştük. Bu yönde görüşmelerimiz devam edecek. Bu doğrultuda yeni girişimlerimiz olacak. Firma olarak, müşterilerimize İnternet servisleri sunmanın yıllar boyu sürecek bir birlikteliğin başlangıcı olduğunun bilincindeyiz ve bu doğrultuda ihtiyaçlara uygun çözümler sunuyoruz. SAB teknolojinin sürekli değişim içerisinde olduğu bir ortamda en yeni sistemleri müşterilerine sunmanın mutluluğunu yaşıyor.”

SAB’nin sunduğu hizmetler
Firma olarak iki ana dalda hizmet verdiklerini ifade eden Palabıyık, bunları İnternet ve güvenlik hizmetleri olarak sıraladı. Palabıyık SAB’nin hizmetlerini anlattı:
“İnternet hizmetlerimizin alt dallarını Web tasarımı, Web yayını, alan adı tescili ve arama motorlarına kayıt olarak sıralayabiliriz. Web tasarımı hizmetlerimizin amacı; müşterimizi Web sitesi konusundaki beklentilerine ve hedeflerine ulaştırmak. Bu amaca ulaşmak için öncelikle, siteyi ziyaret edecek kitleyi belirliyoruz. Web sitesinin hazırlanış amacını göz önünde tutarak kişisel bilgisayar, Macintosh gibi tüm ortamlarda ve Internet Explorer, Netscape, Opera gibi yaygın olarak kullanılan sunucularda sorunsuz çalışabilecek, firmayı en iyi şekilde temsil edecek, içerik bakımından zengin, kısacası kaliteli bir tasarım gerçekleştiriyoruz. Burada temel amacımız, birçok firmadan farklı olarak kısa sürede yüklenebilen, hedef kitledeki potansiyel bütün ziyaretçiler tarafından kolaylıkla kullanılabilecek, mümkün olan minimum boyuta indirilmiş resim ve grafikleri içeren, anlaşılır, kullanıcı dostu Web sayfalarını; en son teknoloji ve güncel yazılımları kullanarak hazırlamak. Müşterilerimizin tasarımın her aşamasından haberdar olması, tasarımına etkin olarak katılabilmesi, site tasarım aşamalarını kontrol ederek gerekli gördüğü yerlerde değişikliklerin hızlı bir biçimde yapılabilmesine olanak sağlanması için, sadece müşterilerimize verdiğimiz Web adresi üzerinden yaptığımız çalışmaların tüm aşamalarını yayınlıyoruz. Bu bize aynı zamanda ileride ortaya çıkabilecek muhtemel sorunları önleme ve müşterilerimizle koordineli olarak tasarımı kısa sürede bitirebilme olanağı sağlıyor.
SAB olarak yine birçok Web tasarımı yapan firmadan farklı olarak, yeni Web sayfasının arama motorlarında, faaliyet konusu ile ilgili anahtar kelimelerde üst sıralarda çıkmasına yönelik olarak çalışmalar yapıyoruz ve bu konuda müşterilerimize sayfa tasarımı ile ilgili öneriler götürüyoruz. Web tasarımı esnasında bunu göz önünde bulundurup, hazırlanacak olan metinlerde buna dikkat ediyoruz ki müşterilerimizi hedef kitlesiyle buluşturacak en uygun sayfalar tasarlanmış olsun. Yine bizi rakiplerimizden ayıran bir başka nokta da, tasarım grubumuz tarafından tamamlanan sayfaların yerli ve yabancı önde gelen önemli arama motorlarına kaydedilmesi, sonuçların gözlemlenmesi ve arama motorlarındaki performansların rapor edilmesi hizmetlerinin müşterilerimizin talebine bağlı olarak sunulmasıdır. Tasarım paketlerimiz; verilen hizmet ve fiyat aralıklarına göre ekonomik, standart ve profesyonel olmak üzere üçe ayrılıyor. Arama motoruna kayıt hizmetimizle müşterilerimizin sitelerini dünya üzerindeki bir buçuk milyon arama motoruna kaydediyoruz. İşlem süresi ise 15 günle 3 ay arasında değişiyor.”
Elektronik güvenlik hizmetleri konusunda çözümler sunan SAB Elektronik, firmanın başka bir kanadını oluşturuyor. Elektronik güvenlik sistemleri alanında uluslararası standartlarda, kaliteli ürün ve hizmet anlayışıyla çalışmalarını sürdüren firma, hırsızlık alarm sistemleri, yangın ihbar sistemleri, kapalı devre kamera sistemleri ve kartlı giriş sistemleri konusunda müşterilerine hizmet veriyor. Palabıyık, güvenlik hizmetlerinde ürün kalitesi kadar hizmet kalitesinin de önemini kavramış uzman kadro ile teknolojik yenilikleri sürekli takip ettiklerini vurguluyor.
Firma ayrıca müşterilerinin ağ hizmetleri konusundaki ihtiyaçlarına da cevap veriyor. Geniş ve yerel alan ağı ile ağ araştırma çalışmalarının yanı sıra firma Windows NT, SCO Unix ve Novell sistemleri üzerine anahtar teslimi projeler sunuyor. İnternet ve ağ konusunda danışmanlık hizmetleri verdiklerini belirten Palabıyık, sözlerine şöyle devam etti:
“Proje yönetimi, yazılım, donanım ve ağ sistemlerinin kurulumu, desteği, bakımı ve yazılım geliştirme alanlarında faaliyet gösteren firmamız; kurduğu ağ sistemlerinde dünya lideri markaları portföyünde bulundurarak kaliteli, hızlı ve güvenli çözümler sunuyor. Ayrıca büyük ölçekli firmalara donanım, altyapı, sistem ve ağ konularında bakım anlaşması hizmeti de veriyoruz. Mevcut ağ ile uzaktan erişim, veri transferi ve kontrol işlemlerini hizmete sunan projeler de üretiyoruz.”

“Dünyanın en ucuz alan adı kaydını yapıyoruz”
SAB, hizmetleri arasında yer alan adı kaydında oldukça iddialı bir çıkış yapmış durumda. Palabıyık alan adı kaydı ve Web yayını hizmetleri hakkında şunları söyledi:
“Şu anda dünyanın en ucuz alan kaydını biz yapıyoruz. Yıllık alan adı kaydı 6,59 Dolar + KDV.
Bu konuda bize en yakın rakiplerimizi bile oldukça geride bırakmış durumdayız. Com, net, info gibi altı farklı uzantıda alan adı kaydı yapıyoruz. Web yayınında ise Mini, Maxi, Eko ve Mega olmak üzere dört ayrı paketimiz var. Paket fiyatlarımız diğer firmaların yarısının da altında. Ama bu şöyle algılanmasın: Fiyat ucuz, kalite düşük. Hizmet kalitemizden hiçbir şekilde ödün vermiyoruz. Gerçekleştirdiğimiz kullanıcı dostu panelle kullanıcılarımız istedikleri özelliklerinden faydalanabiliyorlar. Bu panelin içinde yüzlerce özellik var ve Türkçe kullanıma açık. Kullanıcı paketi aldığı zaman, içinden bir CD, şifre
ve kullanım kılavuzu çıkıyor. CD’yi bilgisayarına taktığı zaman kullanıcı otomatik olarak ana sayfamıza bağlanıyor. Sitemizde kullanıcı adı ve şifrenin girişini yapıp önce alan adlarını alıyor, sonra yayın bölgelerini açıyor. Kullanım kitapçığında yapılacak bütün işlemler açıklanıyor. Kullanıcı rahatlıkla kurulumu gerçekleştirebiliyor.”
Web yayını hizmeti alırken kullanıcıların öncelikle hizmet aldıkları firmanın uydu çıkışlarını araştırmalarını öneren Palabıyık, firmanın köklü bir geçmişinin olmasının da diğer bir önemli nokta olduğunu söyledi. Palabıyık konuyla ilgili şunları ekledi:
“Türkiye’de her önüne gelen bir bilgisayar alıp dışarıdan Web yayını hizmeti satıyor. Fakat birkaç ay içinde bunu karşılayamıyor ve hizmetlerini kapatıyor. Bu durumda müşteriler ortada kalıyor. Bu nedenle bir firmanın en az 3-4 yıllık bir geçmişinin olması lazım. Çünkü bu süreyi atlatmış olan bir firma her zaman ayakta kalabilir. Gerekli portföyünü yakalamıştır. Türkiye’deki Web yayını sektörüne ortalama her ay bir firma katılıyor. Ama maalesef sektörde ayakta kalamıyorlar. Bunun en önemli sebepleri ise firmaların maddi gücünün az olması ve deneyimli çalışanlara sahip olamamaları. Bu sektöre katılmayı düşünen firmaların ilk birkaç yıl kar marjı yakalamalarının çok güç olduğunu bilmeleri lazım. Bu hizmette müşteri portföyü büyüdükçe kazanç sağlanıyor. Müşteriler ücretten çok verilen hizmete bakıyorlar.”

SAB’nin referansları
Callser, Dermacare, İlmaksan, Muya Terlikleri, Grand Aşiyan Hotel, Meyer&Meyer Uluslararası Nakliyat, AS Mutfak Sanayi, Jupiter Spor Ve Turizm İşletmeleri, Darüşşafaka Tesisleri, Bursa Yenişehir Belediyesi.