Türk insanı yaratıcılığa “kanat açtı”

4 Şubat’ta başlayan ve Bilkom Apple’ın bu yıl ikincisini düzenlediği “i-CAN Film ve Müzik Yarışması” muhteşem bir finalle sona erdi. Heyecanın doruk noktasına ulaştığı gecede “i-CAN” diyen yeni yeteneklerin eserleri büyük alkış aldı.

BİLKOM Apple’ın düzenlediği “i-CAN Film ve Müzik Yarışması 2003” İstanbul Park Orman’da yapılan muhteşem finalle sona erdi. Yarışmacıların ve gençlerin yanısıra iş ve sanat dünyasının önde gelen isimlerinin de yoğun ilgi gösterdiği gecede, dereceye giren yeni yeteneklere ödüller yağdı.
Ödül töreninde bir konuşma yapan Apple Bilkom Genel Müdürü Tijen Mergen “Yolculuğumuza çıkarken “Aç Kanatlarını” dedik. Dört aylık bu yolculukta o kadar çok i-CAN diyen var ki... Üç yıl önce ortaya çıkan projemizle bir kez daha gurur duyduk. Türk insanının içindeki yaratıcılığa olan inacımız hiç azalmadı, hatta her gün daha da arttı. Güvendiğimiz teknolojimizle onları ortaya çıkarıyoruz ve çıkarmaya da devam edeceğiz. Çünkü i-CAN ile elde ettiğimiz başarılar bizi gelecek yıl uluslararası arenaya taşıyor” dedi.
Ceyda Düvenci’nin sunuculuğunu yaptığı ödül töreninin ardından, “Rebel Moves”, Nil Karaibrahimgil, DJ Yakuza ve DJ Murat Uncuoğlu sahne aldı. Gece muhteşem bir parti ile son buldu.

Yarışma, büyük çekişmeye sahne oldu
Bu yıl yarışma gerçekten çok büyük bir çekişmeye sahne oldu. İlk yirmi ve sonrasında ilk üçü belirlemek için jüri üyeleri eserleri defalarca dinledi, seyretti. 20 – 30 yaş grubunun büyük ilgi gösterdiği yarışmanın birincileri de yine aynı yaş grubundan gençler oldu. Bu yıl ilk defa yarışma sponsorlarından Bonus, özel bir ödül verdi. Bonus özel ödülünü, “Mahalleden Arkadaşlar” adlı eseriyle Cenk Özakıncı kazandı.
Müzik kategorisinde birinci Tansu Kaner, ikinci Murat Engin, üçüncü ise Hikmet Hükümenoğlu oldu. Film kategorisinde Ankara’dan yarışmaya katılan Özgür Kurtuluş’un “Görünmez Adam” isimli eseri birinci, İstanbul’dan “Sen Kapat Ben Ararım” adlı eserle Okan Yalabık ikinci, Eskişehir’den katılan “Fransız” adlı eserle Seyfi Cem Baskın üçüncülük ödülünü aldı.

Dereceye girenlere ödül yağdı
i-Can Film ve Müzik Yarışması birincileri Tofaş’tan birer Fiat Palio, ikincileri Apple eMac Combo 17” bilgisayar ve yanında müzik ve film kurgulama yazılımları, üçüncüleri ise BOOKINTURKEY’den yurt dışı seyahati, Bonus özel ödülünü alan eser sahibi ise 1 milyar değerinde hediye çeki kazandı.

Halk Oylaması sonuçlandı
26 Mayıs – 04 Haziran arasında İnternet üzerinden gerçekleşen halk oylamasına katılarak doğru tahminde bulunanlar, 5 Haziran’da noter huzurunda yapılan çekilişle hediye kazandılar. Film kategorsi birincisini doğru tahmin eden Alim Temuz ile müzik kategorisi birincisini doğru tahmin eden Attila İnanlı birer iMac 600 kazandı. Kazananlar, 8 Haziran günü Radikal Gazetesi’nde yayınlandı.

Film Jürisi

Murat Akdilek, Ali Atıf Bir, Okan Bayülgen, Meltem Cumbul, Sinan Çetin, Serdar Erener, Ömer Faruk Sorak, Ali Hakan, Sevin Okyay.

Müzik Jürisi
Ozan Çolakoğlu, Mercan Dede (DJ Arkın Ilıcalı), Melih Kibar, Tarkan, Hakan Özer, Ömer Özgür, Özkan Uğur, Murat Uncuoğlu, Nezih Ünen.

Sponsorlar
Tofaş www.tofas.com.tr, Arçelik www.arcelik.com.tr, Garanti Bonus www.garanti.com.tr, Radikal www.radikal.com.tr, NTV www.ntvmsnbc.com.tr, Number 1 FM www.numberone.com.tr, Tanı İletişim www.paro.com.tr, BOOKINTURKEY www.bookinturkey.com.tr, HP

www.hp.com.tr, İstanbul Park Orman www.parkorman.com.tr.