Yurtiçi İnternet trafiği rahatlayacak

Türkiye’nin dört büyük İnternet servis sağlayıcısı (İSS), bir telekomünikasyon şirketi ve bir sistem entegratörü İnternet trafiğini TR-1 ağıyla rahatlatacak.

Bnet, Doğanonline, Koç.Net, Sabancı Telekomünikasyon, Siemens Business services (SBS) ve Superonline güç birliği yaparak komünikasyon ağı TR-1’i kurdular.
Türkiye’nin 4 büyük İnternet servis sağlayıcısı, bir telekomünikasyon şirketi ve bir sistem entegratörü İnternet trafiğini rahatlatmak üzere önemli bir girişime imza attı. Bnet, Doğanonline, Koç.Net, Sabancı Telekomünikasyon, SBS ve Superonline’nin katılımıyla hayata geçen komünikasyon ağı TR-1, Türkiye içindeki İnternet trafiğinin hız, güvenlik ve kalitesini artırmayı hedefliyor. Ağ, tüm İSS’ler ve Türk Telekom’un da katılımına açık.

Yüksek kapasitede trafik çeken Türkiye İnternet pazarının önemli oyuncularını bir araya getiren TR-1 sayesinde, üyeler birbirlerinin ağlarındaki site ve servislere doğrudan ve hızlı erişim sağlayabilecekler. Diğer İSS’ler de TR-1’e katılmaları durumunda aynı avantajlardan yararlanabilecekler. Öte yandan Türk Telekom’un gelecekte komünikasyon ağına katılması durumunda TTNet kullanıcıları da içeriğe daha hızlı ulaşabilecekler.

TR-1, Türkiye içi İnternet trafiğinde TTNet’e bağımlılığını önleyecek alternatif değişim noktası (peering point) olarak faaliyete geçiyor. İnternet’in birden çok bağlantıyı akıllı kullanan bir omurga olması nedeniyle, yeni alternatiflerin ortaya çıkması kesinti, yavaşlık, çökme gibi durumların önüne geçilmesini sağlayacak. Dolayısıyla TR-1 sayesinde Türkiye daha ekonomik ve yedekli bir İnternet omurga yapısına kavuşacak.
34 Mb/s’lik hatlardan oluşan, belirli bir coğrafi bölgedeki en üst düzey ağ omurgası TR-1 sayesinde, üye kuruluşların yurtiçi bağlantı hızları ve performansı artıyor. Ayrıca, diğer İnternet bağlantılarının da (Uydu ve TTNet) üye İSS’lere yönelmiş trafikten arınarak kullanımlarının azaltılması mümkün hale geliyor.

TR-1’e ait üye kuruluşlar ve Otonom Sistem (ASN) numaraları:
Bnet ASN: 15924
DoğanOnline ASN: 12978
Koç.Net ASN: 8386
Sabancı Telekomünikasyon: ASN: 8705
SBS ASN: 12981
Superonline ASN: 6822

Avantajları
Yurtiçi İnternet trafik yükünün paylaşımına çözüm bulmak üzere bir araya gelen Türkiye İnternet pazarının önemli oyuncularına, TR-1 ağı önemli avantajlar sağlamakta:
Birden fazla (Multiple) 34 Mb/s’lik hatlardan oluşan, belirli bir coğrafi bölgedeki en üst düzey ağ omurgası TR-1 sayesinde üye kuruluşların yurtiçi bağlantı hızları ve performansı artmakta.
Üye İSS’ler kendi Otonom Sistem Numaraları (ASN) yanı sıra müşterilerine ait ASN’leri de TR-1 omurgası üzerinde ilan edebilmekteler. Böylelikle yurtiçindeki mevcut IP adreslerinin birçoğuna TR-1 omurgası üzerinden hızlı bir şekilde erişilmesi mümkün olmakta.
Yurtiçi trafiğin TR-1 tarafına kaydırılması, üye İSS’lerin diğer İnternet çıkışlarındaki trafik yükünün azalmasını sağlayarak nispeten maliyeti yüksek İnternet çıkışlarının daha efektif olarak kullanılmasına olanak sağlayacak.
TR-1 omurgasını oluşturan yüksek kapasiteli hatlar herhangi bir arıza durumunun kullanıcılara yansıtılmasını önlemek amacı ile yapılandırıldı. Bu sayede her üye İSS’nin yurtiçi trafiği için servis sürekliliği en yüksek düzeye çıkarılabilmekte.

Topolojisi
TR-1 yapısında yer alan altı üyeden her biri bu yapıya diğer üye İSS’ler gibi 3 adet 34 Mb kiralık hat ile bağlanmakta. Toplam 9 adet 34 Mb/s’lik hatla TR-1’in toplam trafik kapasitesi 306 Mb/s.