Altın Örümcek'e ilgi gittikçe artıyor

10 Haziran 2003 tarihinde yapılan ve İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna’nın katılımı ile gerçekleşen final gecesi ile, Altın Örümcek Web Yarışması 2003’de ödüller sahibini buldu.

YARIŞMADA, İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel işletmelerinin sitesi olan “www.iett.gov.tr” “En İyi Kamu Kurumu Sitesi” kategorisinde birincilik ödülü alırken, “En İyi Web Sitesi” ve “En İyi Portal” kategorilerinde iki birincilik ödülü alan “www.mynet.com“, “En İyi Kurumsal Kimlik” ve “En İyi Bankacılık/ Finans/ Sigortacılık” kategorilerinde iki birincilik alan “www.garanti.com.tr” siteleri en başarılı siteler arasında yer aldılar. Yarışmaya kişisel Web siteleri kategorisinde aday olan “www.eksisozluk.com” sitesi “En İyi Kişisel Web Sitesi” ödülünü aldı. Finale kalan site yöneticileri ve enformasyon ve komünikasyon dünyasının katılımı ile gerçekleşen geceye, dans@dans grubu’nun gösterileri de renk kattı.

Dereceye girenlerin tam listesi

KURUMSAL KATEGORİLER

En İyi Web Sitesi
1. www.mynet.com
2. www.ntvmsnbc.com
3. www.hurriyetim.com.tr

En İyi Kurumsal Kimlik
1. www.garanti.com.tr
2. www.tariszeytin.com.tr
3. www.turkcell.com.tr
En İyi Portal
1. www.mynet.com
2. www.turk.net
3. www.e-kolay.net

En İyi B2B Sitesi
1. www.indexpazar.com
2. www.boyex.com
3. www.ortax.net

En İyi B2C Sitesi
1. www.biletix.com
2. www.yemeksepeti.com
3. www.ideefixe.com

En İyi Bankacılık/Finans/ Sigortacılık Sitesi
1. www.garanti.com.tr
2. www.paragaranti.com
3. www.sigortam.net

En İyi Medya/Haber Sitesi
1. www.ntvmsnbc.com
2. www.hurriyetim.com.tr
3. www.radikal.com.tr

En İyi Görsel Tasarım
1. www.koton.com.tr
2. www.fashionpoint.com.tr
3. www.galliadesign.com

En İyi Sağlık Sitesi
1. www.bebek.com
2. www.kanbankasi.gen.tr
3. www.doktorumonline.net

En İyi Otomotiv Sitesi
1. www.otomax.com
2. www.arabam.com
3. www.opelmotorsport.com.tr

En İyi Turizm/Seyahat Sitesi
1. www.bookinturkey.com
2. www.biggtravel.com
3. www.sonfiyat.com

En İyi Eğlence/Oyun Sitesi
1. www.itiraf.com
2. www.kahkaha.com
3. www.yorumcu.com

En İyi Spor Sitesi
1. www.scubaturkiye.com
2. www.ajansspor.com
3. www.turkeyandgolf.com

En İyi Eğitim Sitesi
1. www.akampus.com
2. www.tebesir.com
3. www.mezun.com

En İyi Kamu Kurumu Sitesi
1. www.iett.gov.tr
2. www.ibb.gov.tr
3. www.ankaraemniyet.gov.tr

En İyi Sivil Toplum Sitesi
1. www.sikayetvar.com
2. www.denizfeneri.org.tr
3. www.tegv.org

KİŞİSEL KATEGORİLER

En İyi Kişisel Web Sitesi
www.eksisozluk.com

En İyi İçeriğe Sahip
Web Sitesi
www.gebelik.org

En Yaratıcı Tasarım
www.jayaka.com

En Fonksiyonel Tasarım
www.hazirkod.com

Mansiyon
www.bilgehanyazici.com

JÜRİ TEŞVİK ÖDÜLLERİ

www.turkihracat.org
www.fotoport.com
www.vergiportali.com
www.ido.sakarya.edu.tr
www.yariskazan.com
www.sirintepeevleri.com
www.kadikoy-bld.gov.tr
www.netbir.com
www.otodizayn.com
www.sigarayibirak.com
www.clubcadde.net
www.nisanyan.net


Kategori açıklamaları

Kişisel Web Siteleri
Bir veya birden fazla kişi tarafından gerçekleştirilen/işletilen, bu kişi veya kişilere ait ilgi alanları, günlük hayat, hobiler, anılar, profesyonel deneyimlere ait bilgiler, kişisel çalışmalar içeren, bir kuruma ait olmayan ve kar amacı taşımayan Web siteleri. Kurumsal kimliğe sahipmiş gibi gözükse de, yukarıda bahsedildiği şekilde, bir kuruma ait olmayan Web siteleri, bu kapsamda yarışmaya katıldılar.

Kurumsal Web Siteleri
En iyi B2B (Business to Business) sitesi: Temel amacı, İnternet kanalı ile kurumlar arası ürün ve servis satışı olan ve ağ üzerinden sipariş işleminin gerçekleştiği Web siteleri.
En iyi B2C (Business to Consumer) sitesi: Temel amacı, İnternet kanalı ile son kullanıcılara (tüketicilere) ürün ve servis satışı olan ve ağ üzerinden sipariş işleminin gerçekleştiği Web siteleri.
En iyi bankacılık/finans/sigortacılık sitesi: Bankacılık, finans ve sigortacılık kurumlarına ait veya bu sektörle ilgili hizmet, haber, bilgi sunan Web siteleri. Bankaların, borsa aracı kurumlarının, sigorta şirketlerinin, finansal kiralama, portföy yönetimi şirketlerinin ağ üzerinden işlem gerçekleştirilebilen siteleri bu kapsama girmekte.
En iyi medya/haber sitesi: Temel amacı, basılı, radyo, TV ve İnternet kanalı ile haber yayını olan kurumlara ait Web siteleri.
En iyi Net kapısı (portal): Dikey veya yatay Net kapısı siteleri. Yatay Net kapıları, birden fazla ana konuda, ziyaretçilerinin ihtiyacı olabilecek orta derinlikte bilgi yoğunluğundaki Web sitelerini içermekte. Dikey Net kapıları ise, tek bir temel konuda, derin ve yüksek bilgi yoğunluğuna sahip Web siteleri.
En iyi sağlık sitesi: Sağlık sektöründe çalışan kurumlara ait Web siteleri ve sağlık ile ilgili haber, bilgi içeren Web siteleri. Sağlık sektöründeki profesyonellerin oluşturduğu veya bu profesyonellere yönelik olarak bilgi içeren Web siteleri bu kapsamda.
En iyi otomotiv sitesi: Otomotiv sanayiindeki kurumlara ait Web siteleri, otomotiv veya otomobiller ile ilgili haber/bilgi içeren Web siteleri.
En iyi turizm/seyahat sitesi: Turizm ve seyahat servisleri sunan kurumlara ait siteler. Net üzerinden seyahat rehberleri, rezervasyon ve bilet satışı siteleri, otel tanıtımı ve diğer turizm/seyahat sektörü ile ilgili Web siteleri.
En iyi eğlence/oyun sitesi: İnternet kanalı ile eğlence ve oyun imkanı sunan siteler. Her türlü görsel, sesli ve diğer çoğul ortam imkanlarını kullanarak, eğlence imkanı sağlayan Web siteleri. Net üzerinden oyun imkanı sağlayan veya oyunlarla ilgili bilgiler içeren siteler, eğlence dünyası ile ilgili olarak haber ve etkinlikleri duyuran Web siteleri bu kapsamda.
En iyi eğitim sitesi: İnternet kanalı ile eğitim/öğretim servisleri sunan, eğitim/öğretime destek veren etkinliklerde bulunan siteler. Çocuklar ve yetişkinler için eğitim servisleri sunan, eğitim görevlilerine yönelik servisler içeren veya uzaktan eğitim/öğretim servisleri içeren siteler.
En iyi kamu kurumu sitesi: Kamu kurumlarına ait Web siteleri. Bu kurumlara ait bilgi/haber içeren, kamu kurumları ile ilgili işlemlerin Net üzerinden gerçekleştirilmesini sağlayan siteler, yerel ve ulusal yönetim kurumlarına ait Web siteleri, hükümet kurumları ve bakanlıklara ait Web siteleri.
En iyi spor sitesi: Spor ve sporla ilgili haber, istatistik ve etkinlikleri duyuran siteler, spor kulüplerine ait Web siteleri, spor tarihi siteleri ve sporu desteklemeye yönelik diğer Web siteleri.
En iyi sivil toplum kuruluşu sitesi: Kar amacı gütmeyen ve kamu yararına çalışmalar gerçekleştiren dernek, vakıf vb. sivil toplum kuruluşlarına ait veya bu amaçla çalışan sivil toplum kuruluşlarını desteklemek amacını taşıyan Web siteleri.
En iyi Web sitesi: Hedeflediği amacı en iyi şekilde gerçekleştiren ve görsel, fonksiyonel ve operasyonel anlamda mükemmelliğe en fazla yaklaşmış Web sitesi. “En iyi Web sitesi”, diğer temel kategorilerin herhangi birinden olabiliyor. “En iyi Web sitesi” ödülü, Altın Örümcek Web Yarışması 2003’ün en büyük ödülü.
En iyi kurumsal kimlik Web sitesi: Ait olduğu kurumla ilgili, kurumsal kimliği en başarılı şekilde yansıtan, Net üzerindeki ve Net dünyası dışındaki kurum kimliğinin en iyi şekilde bağdaştırıldığı Web sitesi. “En iyi kurumsal kimlik Web sitesi”, diğer temel kategorilerin herhangi birinden olabiliyor.
En iyi görsel tasarıma sahip Web sitesi: Mevcut görsel tasarım olanaklarını en iyi ve verimli şekilde kullanabilen, her bakımdan etkileyici bir görselliği, fonksiyonellikten mümkün olduğunca kopmadan sergileyen Web sitesi. Bu kapsamdaki siteler, herhangi bir türdeki Web geliştirme teknolojisi ile hazırlanmış olabilirler. “En iyi görsel tasarıma sahip Web sitesi”, diğer temel kategorilerin herhangi birinden olabiliyor.

Seçici Kurul
Çiğdem Akın-Microsoft Ltd. Şti., Yurtsan Atakan-Hürriyet Gazetesi, Filiz Behrendt-Nexum A.Ş., Engin Çetinkaya- Nurol Holding, Ersin İpek-Microsoft Ltd. Şti., Cenk Kırbaş-Ericsson-CreaWorld, Cavit Önen-Homestudio İnternet Technologies, Serdar Öner-DorukNet, Orkun Peşinci-Phono Click, Timur Sırt-Sabah Gazetesi, Abdürrahim Sönmez-Marjinal Reklam ve Tanıtım, Serdar Turan
İnfomag Dergisi, Atıf Ünaldı-MassNet.
Akampus.com eğitim siteleri arasında bu sene de birinci
Üniversite gençliğinin buluşma noktası Akampus.com, Altın Örümcek Web Sitesi Yarışması’nda “En İyi Eğitim Sitesi” dalında bu sene de birincilik ödülüne layık görüldü.
82 üniversiteyi ve 90 bin üniversiteliyi bir araya getiren Akampus.com, Altın Örümcek Web Sitesi 2003 Yarışması’nda zorlu rakipler arasından sıyrılarak birinci oldu. Akampus.com, 2002 yılındaki yarışmada da aynı kategorinin birincisi seçilmişti.
2000 yılının Ağustos ayında, Boğaziçi Üniversiteli üç gencin, başlangıç aşamasında Burhan Karaçam Partnership’ten destek alarak kurdukları ve ilk adım olarak Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine yönelik olarak yayına geçen Akampus.com, şu anda tüm üniversiteli öğrenci ve mezunlara hitap eden içerik ve servisler sunmakta. Nihai hedef olarak, İnternet kullanıcısı tüm Türk gençliğine hitap edecek bir içerik ve altyapı hazırlamak benimsenmiş. Sitede, Kampüs Online, Arşiv Online, Akariyer, Apazar, Our Life, Bumbastik gibi bölümler yer alıyor. Akampus.com, yeni dönemde mobil ortamda da içerik servisi sunmayı ve gençlerin en büyük iletişim ve bilgi paylaşım platformu durumuna gelmeyi planlamakta.

Otomax.com otomotiv kategorisinde Altın Örümcek sahibi oldu
Otomax.com, DorukNet ve Microsoft işbirliğiyle düzenlenen “Altın Örümcek Web Yarışması”nda otomotiv kategorisinde birinci oldu. Türkiye’nin ilk çok kanallı ve markalı 2. el otomobil referans sitesi Otomax.com’un üye sayısı 200 bine yaklaşıyor. Site, teknolojinin sunduğu tüm olanaklardan yararlanarak oto sahibi üyelerine katma değerli çözümler sunuyor. Sitedeki çözümlerin birçoğu Otomax Club çatısı altında yer alıyor. Gelişmiş bir müşteri ilişkileri yönetimi uygulaması olan Otomax Club’ı, Otomax’ın yanı sıra iş ortakları da müşteri ilişkileri yönetimlerinde kullanabiliyorlar. Otomax.com’un üyelerine sunduğu diğer hizmetler arasında ise Net üzerinden kredi ve yeni uygulamaya giren Otomax.com garanti sayılabilir. Otomobillerde fabrika garantisi bittikten sonra oluşacak arızalara karşı geliştirilen garanti paketi, araçların mekanik ve elektrik arızaları sonucu oluşan yedek parça ile işçilik giderlerini karşılıyor.
İnternet sitesinin ardından, Türkiye’nin ilk ve tek resimli ikinci el otomobil alım satım rehberi ile de otomobil meraklılarına ulaşan ve 100 binlerce otomobil alıcısını tüm Türkiye’den satıcılarla güvenli bir platformda buluşturan Otomax.com, İstanbul’da başlayan ve hızla genişleyerek kısa sürede tüm Türkiye’ye yayılan üye bayi ağına sahip.

Turkcell’e en iyi kurumsal kimlik başlığında ödül
Turkcell’in Web sitesi, “Altın Örümcek Web Yarışması”nın “En İyi Kurumsal Kimlik Web Sitesi” kategorisinde üçüncü oldu. Turkcell’in, Golmaximesaj sitesi “En İyi Spor Sitesi”, Tourist Info Online da “En İyi Turizm/Seyahat Sitesi” kategorilerinde yarışmadaki en başarılı ilk on arasında yer aldı.
Turkcell’in Web sitesinde (www.turkcell.com.tr) ziyaretçiler her türlü bireysel ve kurumsal hizmet hakkında ihtiyaç duydukları bilgiye erişmenin yanı sıra, sağlanan güvenli bağlantı üzerinden mesaj göndermekten abonelik hizmetlerinde değişikliğe kadar birçok işlemi yapabilme olanağı buluyor.
Turkcell’in “En İyi Spor Sitesi” dalında ilk ona giren GolMaxiMesaj sitesinde (www.golmaximesaj.com), ziyaretçilere Süperlig’deki gelişmeleri ve en yeni haberleri izleme, gol görüntülerine erişme, bunları kısa mesaj ve çoğul ortam mesajı ile gönderme olanağı sağlanıyor.
Türkiye ve Türkiye’de mobil iletişim konusunda turistlere çok çeşitli bilgiler sunan TouristInfoOnline Web sitesi de (http://touristinfoonline.turkcell.com.tr) “En İyi Turizm/Seyahat Sitesi” kategorisinde yarışmadaki en başarılı ilk on arasında yer aldı.
Turkcell yetkilileri, teknolojik gelişmeleri dünyayla eşzamanlı olarak abonelerine sunduklarını belirtti. Bugüne kadar “mobil dünya” olgusuyla geliştirilen 100’ü aşkın servisin bir kısmını İnternet ortamında da sunarak, hem daha geniş kitlelere ulaştırmaya hem de hizmetlerini kişiselleştirmeye çalıştıklarını söyledi.

Mynet’e iki ödül birden
Türkiye’nin lider Net kapılarından Mynet, bu yıl ikincisi düzenlenen “Altın Örümcek Web Yarışması”nda “en iyi Web sitesi” ve “en iyi portal” kategorilerinde birinci seçilerek iki ödül birden aldı.
Tüm dünyada akıllı sörf yazılımı kullanarak İnternet sitelerinin trafik ölçümünü yapan Alexa Research’ın yaptığı en çok ziyaret edilen “TOP 500” sıralamasında Mynet, dünyada en çok ziyaret edilen ilk 500 site içerisinde tek Türk Net kapısı olarak yer alıyor. Mynet 3,5 milyon üye sayısı ve aylık 189 milyon sayfa gösterimi ile bugün Türkiye’de lider konumunda.
Mynet, bünyesinde e-posta, Web sitesi hizmeti, arama, haber, finans, kadınca, seyahat gibi pekçok konuda içerik, alışveriş, mobil, ilan servisleri, hızlı mesaj, oyun sohbet ve e-kart gibi yirmiyi aşkın hizmet sunuyor.
Mynet, hızlı, gelişmiş ve güvenli Mynet Email’i ve Mynet Proservis adıyla kurumların İnternet’te yerlerini almalarını sağlayan alan adı kaydı, alan adına bağlı e-posta ve Web sitesi hizmetlerini de tamamı ağ üzerinden sunuyor.