Türk Telekom’un “ses tekeli” yasal olarak kırıldı

Bu yılki COMPEX Digital Fuarı’nda en fazla ilgiyi çeken standlardan biri, şüphesiz MOR-TEL standı oldu. VoIP (Voice Over Internet Protocol) teknolojisi ile bilgisayar üzerinden çok ucuz fiyatlarla uluslararası telefon görüşmeleri yaptıran MOR-TEL Internet Telefonlarını, onbinlerce ziyaretçi yakından tanıma ve deneme fırsatı buldu.

ASLINDA GSM operatörlerinin yıllar önce kırdığı, Türk Telekom A.Ş.’nin 1 Ocak 2004 tarihine kadar yasal tekel hakkı olduğu söylenen “Ses taşıma” tekeli, şimdi de VoIP uygulaması ile belirtilen süreden önce tekrar kırılıyor.

MOR-TEL hakkında ayrıntılı bilgi almak için, MOR-DATA Pazarlama Müdürü Yavuz Çerçi ile görüştük.

Piyasada farklı şirketler tarafından pazarlanan VoIP çözümlerine oranla, ilk kez siz tüketiciye ve son kullanıcılara perakende bir çözüm paketi ile ulaşıyorsunuz. MOR-TEL İnternet Telefonunun piyasadaki diğer ürünlerden farkı nedir?
Ses kalitesi, kullanım kolaylığı ve üstün teknolojiye ilave olarak en önemli fark MOR-TEL’in tamamen yasal olmasıdır. Bugün piyasada bir-iki istisna ürünün dışındaki ürünlerin tamamı ülkeye yasa dışı yollardan girmektedir. Dolayısıyla bu ürünlerin hem ithalatında farklı gümrük tarifeleri deklare edilerek gümrük kaçakçılığı suçu işlenmekte hem de son kullanıcıya faturalanması gerçek dışı şekilde yani suç unsuru teşkil edecek şekilde yapılmaktadır. Keza, bazı şirketler kanunen yasak olmasına rağmen yerel telefon hatları üzerine kurdukları kaçak haberleşme omurgaları üzerinden VoIP hizmeti vermektedirler. MOR-TEL Internet Telefonları ise yasal olarak ithal edilmekte ve tüketiciye T.C.Sanayi ve Ticaret Bakanlığı onaylı Garanti Belgesi ile satılmaktadır.

Sistem nasıl çalışıyor? Ürünü satın alan son kullanıcı, nasıl kurup telefon görüşmesi yapabiliyor?
MOR-TEL İnternet Telefonu, yazılım ve donanım olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Donanım olarak, bilgisayarınızın ses ve mikrofon yuvalarına kolayca takacağınız bir telefon ahizesi alıyorsunuz. Aslında bu telefon ahizesi gerçek anlamda "telefon şeklinde üretilmiş" bir mikrofon ve kulaklık. Bu cihazın üretiminde kullanılan teknoloji, sesin karşı tarafa daha net ve kaliteli olarak iletilmesini sağlarken, bu tür bağlantılarda yaşanabilen "eko-yankı" sorunlarını ortadan kaldırmaktadır. Bu telefonu kullanarak bilgisayarınızdan telefon görüşmesi yapmanız için, size verilmiş olan yazılımı kullanarak gerekli programı bilgisayarınıza kurmanız, İnternet üzerinden telefon görüşmeleri yapmaya başlamanız için yeterli olmaktadır. Yani, yükle çalıştır sistemi.

Bu şekilde bir İnternet bağlantısı ile teknik olarak telefon görüşmesi nasıl yapılabiliyor?
İnternet’e bağlandığınızda herhangi bir Web sayfası açarken veya bir dosya gönderirken tüm bu işlemler veri alışverişi şeklinde olmaktadır. Size verilmiş olan özel yazılım sesi veriye çevirip, paketler halinde İnternet üzerinde taşımaktadır. Böylece karşılıklı olarak sesli görüşme yapabilmektesiniz. İşlemler İnternet üzerinden yapıldığı için de, yerel Telekom şirketlerine astronomik bedeller ödememektesiniz.

Bu tür aramalarda, aradığınız kişinin de bilgisayarı olması ve İnternet’e bağlı olması gerekiyor mu?
Hayır. Siz kendi bilgisayarınızdan dünyanın her ülkesindeki sabit ve mobil telefonları arayabilirsiniz.

Sizin uyguladığınız görüşme fiyatları ile, Türk Telekom fiyatları arasında inanılmaz bir fark var. Örneğin; sizin bir dakikalık ABD arama ücretiniz 50 bin Lira civarındayken, Türk Telekom’un fiyatı 1.166.000 TL. Fiyatlarınız neden bu kadar ucuz?
Aslında bu soruyu Türk Telekom fiyatları neden bu kadar pahalı diye sorsanız daha doğru olur! Bugün ne yazık ki Türk tüketicisi nasıl otomobile, benzine ve elektriğe dünya standartlarının çok üzerinde bir bedel ödüyorsa, aynı şekilde ülkemizdeki telefon ücretleri de dünyanın en pahalı ücretleri klasmanında.

Yani fiyatların bu derece pahalı olasında suç Türk Telekom’da mı diyorsunuz?
Burada Türk Telekom’u suçlamak yanlış olur. Herşeyden önce, Türkiye’de ses taşıma işi tekel konumunda olduğu için, bu tekelin sahibi ister devlet isterse özel sektör olsun, tüketiciye bugün olduğu gibi aşırı derecede yüksek fiyatlar ödetecektir. Ayrıca, Türk tüketicisinin böylesine insafsızca fiyatlara maruz kalmasının suçunu sadece Türk Telekom’da aramamak gerekir. Bu bir devlet politikasıdır. Devletimiz sağlıklı bir gelir-gider altyapısı kuramadığı için, ancak bu şekilde vatandaştan para toplayabilmektedir.

1 Ocak 2004’de Türk Telekom’un ses tekelini kaybedecek olmasını nasıl yorumluyorsunuz?
VoIP teknolojisinin icadı Atatürk’ün Samsun’a ayak basması, Türk Telekom’un ses tekelini kaybedeceği 1 Ocak 2004 tarihi ise, İzmir’den düşmanı denize döktüğümüz gün gibi tarihte yerine alacaktır. Türk tüketicisi, adeta bir sömürge şirketi gibi kendisine fahiş fiyatlar ödeten bir uygulamanın tekelinden ve pençesinden kurtulmuş olacaktır.

1 Ocak 2004 tarihi ile beraber gelecek olan serbest rekabet görüşme ücretlerini düşürünce, buna paralel olarak hem Türk Telekom A,Ş,’nin hem de sizin gibi özel şirketlerin karları da düşmeyecek midir?
Ucuzlayan fiyatlar tüketicilerin daha fazla konuşma yapmasına neden olur. Bu nedenle, fiyatların düşmesi bizim için bir dezavantaj değil, bilakis kullanım artacağı için önemli bir avantajdır.
MOR-TEL markası altında bugün piyasaya verdiğiniz ürünlerin dışında başka ürün ve hizmetleriniz var mı?
Elbette. Ancak şu an için sadece yasaların izin verdiği ölçüde hizmet verebiliyoruz. Hem kurumsal hem de bireysel olarak hizmet verebilecek çok geniş ve güçlü bir altyapımız bulunmakta olup, bugün için Türkiye’de 10 milyon aboneye hizmet verebilecek bir teknolojiye sahibiz. Sabit telefon, mobil telefon, İnternet, uydu, taşınabilir ve avuç içi bilgisayarlar gibi her platform üzerinden kullanıcılara ulaşabilen ve onlara çok cazip fiyatlarla telekomünikasyon servisleri ve hizmetleri verebilecek konumdayız.

1 Ocak 2004 tarihi ile birlikte gelecek serbest rebaket ortamında, karşınızda Türk Telekom gibi bir devin dışında bir sürü farklı şirket daha olacak. Böylesine bir rekabet ve Türk Telekom gibi devler sizi ürkütmüyor mu?
Kesinlikle hayır. Bakın bugün Türk Telekom’da son derece değerli yöneticiler ve yüzlerce, binlerce işini iyi bilen, becerikli ve başarılı elemanlar var. Ancak, Türk Telekom A.Ş.’nin bir kamu kuruluşu olduğu sürece, yönetimi ve ekibi ne kadar iyi olursa olsun serbest piyasa ortamına ayak uyduramaz. Zira siyasi müdahaleler, bürokratik engeller ve kamu ihale yasası gibi bir takım mevzuatlar her zaman için Türk Telekom’un elini kolunu bağlayacaktır. Ayrıca, bu tür işlerde başarı için oturmuş, tecrübeli ve büyük bir şirket olacaksınız diye de bir kural yoktur. IBM’nin bilgisayar sektöründe bir dünya devi olduğu dönemde, 3-5 kişilik bir ekiple Microsoft isimli adı sanı duyulmamış bir şirket Windows işletim sistemi ile bilgisayar sektörüne standardizasyonu getirmiş ve kısa süre içinde dünyanın en değerli şirketi konumuna gelmiştir. Benzer örnekleri yakın geçmişte ülkemizde de yaşamadık mı? Star, Kanal D, Show TV ve ATV gibi, hiçbir televizyon yayıncılığı geçmişi olmayan şirketler 1-2 yıl gibi kısa bir zaman içinde TRT’yi ekranlardan silmediler mi? Peki Turkcell ve Telsim’in başarısına ne demeli? Bakın bugün Türk Telekom A.Ş. Aycell ile, sadece nal ve ahbap-çavuş ilişkileriyle kamu sektöründen abone toplayabilmekte.

Compex Fuarı süresince ürünleriniz çok büyük ilgi gördü ve standınız ziyaretçilerle dolup taştı. Fuar dışında tüketicilere ve son kullanıcılarınıza ürünlerinizi nasıl ulaştırıyorsunuz?
Ürünlerimizin perakende ve kurumsal satışını bugüne kadar kendi bayilerimiz ve çözüm ortaklarımız yapıyordu. Ancak MEP İletişim A.Ş. ve TeknoSA ile yapmış olduğumuz işbirliği neticesinde, Temmuz ayından itibaren MOR-TEL ürünleri, Türkiye genelindeki 3000’inin üzerindeki satış noktasına dağıtacaktır. Bunun dışında, ülkemizin büyük telekom dağıtıcıları ile görüşmelerimiz sürmektedir. Böylece, tüketicilerin ürünlerimizi satın alması çok daha kolay olacaktır.