EKT* sektörünün adının neden EKT olduğunu gösteren güzel bir işbirliği

Siemens Kurumsal Şebekeler, geliştirdiği OpenScape yazılım platformu ile birleşik mesajlaşma çözümlerini bir adım öteye taşıdı.

SIEMENS’in geliştirdiği OpenScape yazılımı, Microsoft’un yeni RTC Server 2003 sunucu işletim sistemine entegre olarak, kişisel bilgisayarlara sabit telefon, mobil telefon ve kablosuz haberleşme özelliği kazandıracak.
Siemens’in Kurumsal Şebekeler Birimi ile Microsoft, Gerçek Zamanlı Haberleşme (Real Time Communications) için güçlerini birleştirdi. Siemens’in geliştirmekte olduğu OpenScape ürünü Microsoft’un pazara sunulacak yeni işletim sistemi RTC Server 2003 ile entegre olarak gerçek zamanlı haberleşme çözümleri sunacak. Microsoft ve Siemens yetkilileri Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen “Avrupa Birinci Bilgi Transferi Konferansı”nda yaptıkları açıklamada bu işbirliği ile iletişime yeni bir yaklaşım getirdiklerini duyurdular. Bilgi çalışanlarının iletişiminde yeni bir boyut getirmeyi amaçlayan işbirliği temelde her zaman ağa bağlı olmayı, kişisel bilgisayarlara daha geniş özellikler kazandırmayı ve iletişimde yeni modeller sunmayı amaçlıyor. İşbirliği çerçevesinde gerçek zamanlı ses, video ve kablosuz iletişim, e-posta, ses postası ve kısa mesajın yanında ajanda ve işbirliği uygulamaları gibi birçok özelliği bir araya getirecek olan OpenScape yazılımı, Microsoft’un yakın zamanda duyurusu yapılacak RTC Server 2003 sunucu

Cem DEVRİM

işletim sisteminin üzerine oturacak. Böylelikle Microsoft’un işbirliğine yönelik uygulamalarına sabit, mobil telefon ve kablosuz haberleşme özellikleri eklenmiş olacak. Siemens Kurumsal Şebekeler Birimi Başkanı Bernd Kuhlin, Microsoft’un RTC Server 2003 duyurusundan hemen sonra OpenScape Beta sürümünün yıl sonuna kadar çıkacağını söyleyerek; “OpenScape, Microsoft’un işbirliği ve konuma dayalı haberleşme uygulamalarını ön plana çıkaran RTC Server 2003 sunucu işletim sistemine sabit telefon, mobil telefon ve kablosuz haberleşme özellikleri kazandıracak” dedi.
Konferanstaki sunumunda iletişim araçlarının mevcut ihtiyaçlarımızı karşılamakta yeterli olmadığına dikkat çeken Microsoft Gerçek Zamanlı Haberleşme Grubu Başkan Yardımcısı Anoop Gupta, “Günümüzde telefon sistemleri kişisel bilgisayarlar ile entegre değil. Uygulamaları ve verileri paylaşmakta zorlanıyoruz. Toplantılar ve konferans çağrıları için gerekli olan zengin uygulamalar yok. İletişimin yönlendirilmesini sağlayacak araçlarda ve kanallar arası iletişimde eksiklikler var. Bunların hepsinin tutulduğu arşiv de yok” dedi. Günümüzde haberleşmenin kritik iş süreçleri arasında yer almaya başladığını belirten Siemens Türkiye Kurumsal Şebekeler Birimi Yöneticisi Cem Devrim, “Dünya lideri iki şirket Siemens ve Microsoft, geçmişteki tecrübeleri ve yenilikçi yaklaşımları ile gerçek zamanlı haberleşmenin gerekleri olan her türlü bilgiye, her zaman, her yerden ve uç

Hakan DÜLGE
cihazlarından bağımsız olarak ulaşımı sağlayarak verimliliği artırmayı hedefliyor.
Siemens ve Microsoft arasında gerçekleşen işbirliği ile müşterilerimize bu teknoloji kısa bir sürede sunulabilecektir” dedi.
Microsoft Telekomünikasyon Sektör Müdürü Hakan Dülge ise “Microsoft geliştirdiği teknolojiler ve yarattığı ekosistem ile geleceğin haberleşme sistemlerinin yapısını değiştiriyor. Bilgisayar ve telefon dünyasının iki devi güçlerini birleştirdiğinde gerçek zamanlı sesli, görüntülü ve yazılı haberleşme teknolojilerinin ideal bir biçimde nasıl bütünleştiğini görüyoruz. Sesli mesaj, elektronik posta ve görüntülü haberleşme artık hayatımızın değişmez ve bütünleşik parçaları. Openspace ile Microsoft ve Siemens bu parçaları birleştiriyor” dedi.
Siemens Enformasyon ve Komünikasyon Şebekeleri (Information and Communication Networks-IC Networks), şirketler, ağ işletmecileri ve servis sağlayıcıları için bütünleşmiş ses ve veri ağları kuran öncü bir kuruluş. Kapsamlı portföyü, özellikle başta IP tabanlı çözümler olmak üzere, geniş bantlı erişim, optik iletişim ağları, bütünleştirme, hizmetler ve uygulamaları içeren tam bir ürün yelpazesine sahip. Böylelikle, Siemens Grubu ‘Yeni Nesil Şebekeler’in toplam altyapısını tek bir kaynaktan sağlayabilmekte. 2002 mali yılında (yıl sonu-Eylül 2002) IC Networks dünya çapında 38.000 çalışanı ile 9,6 milyar Euro düzeyinde bir satış cirosu gerçekleştirmiş bulunmakta.
Türkiye’nin bilgisayarlaşma sürecine ve bilgisayar okuryazarlığının artırılmasına verdiği destekle adından söz ettiren Microsoft, 10 yılda 7 bine ulaşan bayisiyle Türk bilgisayar sektörünün gelişimine ivme kazandırdı. “Her masaya bir bilgisayar” vizyonuyla 1993 yılında Türkiye pazarına giren şirket, dünyada faaliyet gösteren 78 ülkesi arasında en hızlı büyüyen ülke unvanına da sahip oldu.
* EKT: Enformasyon ve komünikasyon teknolojileri

Türkiye’nin e-dönüşümüne öncülük edenler seçildi

Türkiye’de e-dönüşümü gerçekleştirmiş ve bu konuda önemli çalışmalar yapan kişi, şirket, kurum ve örgütleri ortaya çıkarmak, örnek başarı öykülerini iş dünyasıyla tanıştırmak amacıyla Capital Dergisi ve Siemens Business Services (SBS) Türkiye tarafından düzenlenen “E-dönüşüm Liderleri” yarışmasının sonuçları, 3 Haziran 2003 akşamı Hürriyet Medya Towers Çetin Emeç Salonu’nda düzenlenen ödül töreni ile açıklandı.
Yarışma başvuru süreci sona erdikten sonra, altı ay gibi uzun bir sürede, Alcatel Genel Müdürü Lütfi Yenel başkanlığında ve Siemens Business Services Türkiye’den Çağlayan Arkan, Sabancı Üniversitesi’nden Doç. Dr. Dilek Çetindamar, Mc Kinsey’den Göktekin Dinçerler, Galatasaray Üniversitesi’nden Dr. Gülçin Büyüközkan, Microsoft’tan Haluk Maga, Capital Dergisi’nden Rauf Ateş ile Şeref Oğuz ve Ersin Arıoğlu’nun katılımlarıyla oluşturulan jüri zorlu bir değerlendirme süreci geçirdi. 6 farklı sektöre göre kategorize edilen projelerin değerlendirilmesi sonucu, jüri tarafından belirlenen “Türkiye’nin E-dönüşüm Liderleri” şu kuruluşlar oldu:

Sanayi : İntema
Bilişim : Otomax
Hizmet/ticaret : DHL
Finans : Ata Online
KOBİ : Kavrakoğlu
Danışmanlık
Kamu : Muhasebat Genel Müdürlüğü

Türkiye'nin alanında e-dönüşümü gerçekleştiren şirket ve kurumlarını ön plana çıkarmayı, iş dünyasına örnek öyküler sunmayı hedefleyen yarışmada ayrıca, Bilişim kategorisinin finalisti Uluslararası Nakliyeciler Derneği, “Jüri Özel Ödülü”ne layık görüldü.
3 Haziran 2003 akşamı, Hürriyet Medya Towers’de gerçekleştirilen “E-dönüşüm Liderleri 2002” ödül töreninde bir konuşma yapan Siemens Business Services Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan, “Bu yarışmayı Capital Dergisi ile düzenlerken amacımız, teknolojiden faydalanarak daha rekabetçi olmaya, verimliliklerini artırmaya, süreçlerini, iş yapma biçimlerini ve hatta iş modellerini değiştirmeye karar vermiş örgütleri bulmak, tanımak, cesaretlendirmek, diğerlerine örnek olmalarını ve hatalarından ders alınmasını sağlamak ve nihayet Türkiye’nin dönüşümüne ön ayak olmalarını temin etmekti. Vizyon ve cesaret isteyen bu yola çıkmış tüm kişi ve kurumları, yarışmamıza katılarak başkalarına örnek olmayı seçen lider kuruluşları ve liderlerini ve tabii ki yarışmayı kazanan e-dönüşüm liderlerini yürekten kutluyorum” dedi.
Özel sektörden kamu kuruluşlarına kadar çok geniş yelpazede katılımın olduğu yarışmaya tüm kategorilerde toplam 80 proje başvurdu. Jürinin titiz değerlendirmesinin ardından finale kalan 18 kuruluş ve projelerine ait öyküleri, Capital Dergisi ile birlikte kitap olarak yayınlandı.