Nokia N-Gage ile yeni etkileşimli oyun seçenekleri

Nokia; Los Angeles, Kaliforniya’da gerçekleşen yıllık E3 (Elektronik Eğlence Fuarı) Fuarı’nda Nokia N-Gage oyun konsoluna yönelik yeni ve farklı oyun seçeneklerini kullanıcılarla tanıştırdı.

NOKIA N-Gage oyun konsolu zaman, yer ve içerik açısından zengin oyun türlerine yönelik yeni bir platform yaratmayı hedefliyor. Aktif ve heyecanlı oyunları sevenler için geliştirilen Nokia N-Gage, günümüzün sevilen oyunlarının ağ üzerinden, mobil ortamda ve çoklu oyuncu katılımı ile oynanmasına olanak sağlıyor. Oyun özelliğinin yanı sıra Nokia N-Gage oyun konsolu aynı zamanda üç bantlı GSM 900/1800/1900 MHz şebekeleriyle uyumlu ve stereo FM ve sayısal müzik çalar (MP3/AAC) özelliğine sahip.
Belli başlı birçok oyunun mevcut olduğu Nokia N-Gage’de örneğin, Lara Croft’un kahramanlığında gerçekleşen olayların yer aldığı Tomb Raider, mobil şebeke üzerinden oyunculara etkileşimli olanaklar sağlamak üzere daha da geliştiriliyor. Activision’ın Tony Hawk’s Pro Skater’ı,
Bluetooth kablosuz teknolojisi yoluyla karakter yükleme, etkileşimli oyun, yüksek skor kaydetme gibi özellikleri ile çoklu oyuncu katılımına olanak sağlıyor. Gameloft’un Tom Clancy’s Splinter Cell oyununun, Nokia N-Gage’ye uyarlanmış iki oyuncunun işbirliği ile özel durumları çözmek için biraraya geldiği hali oyun pazarının yeni eğilimini belirliyor. Gameloft’ta bulunan diğer heyecan verici oyunlar ise Tom Clancy’s Ghost Recon, Rayman 3 ve Marcel Desailly Pro Soccer.
Nokia Mobile Phones Başkan Yardımcısı Anssi Vanjoki yaptığı açıklamada; “Nokia N-Gage, en bilinen oyun yayıncıları, geliştiricileri, şebeke operatörleri ve servis sağlayıcı firmalarla birlikte oyun sanayi için özel bir eğlence platformu oluşturmayı hedefliyor.
Oyun geliştirici firmalar için Bluetooth teknolojisi veya şebeke üzerinden oynanabilen mobil oyunlar yaratıcılık açısından yeni fırsatlar sunuyor. Activision, Eidos, Gameloft, Sega, Taito ve THQ gibi yayıncılarla oyunseverlere hem tanıdık hem de daha önce hiç tanımadıkları oyun türlerini ve senaryolarını sunmak için çalışıyoruz. Mobilite oyunlardaki en büyük yenilik, şebeke öğeleri ve hizmetleri oyun oynamanın ve oyun gruplarına katılımın modern yollarını gösteriyor” dedi.
Nokia, aynı zamanda Nokia N-Gage markalı oyunları yaratmak ve oyun portföyünü geliştirmek amacıyla oyun yayıncısı rolünü de alıyor. Nokia’nın orijinal ve ağ üzerinden oynanan savaş oyunu “Pathway to Glory” 2004 yılının bahar aylarında kullanıcılarla tanıştırılacak.
Nokia N-Gage oyun konsolu ve oyunları (çoğul ortam kartları üzerinde ayrı olarak satılacak) 2003 yılının Ekim ayında beş kıtada aynı anda pazara sunulacak. Yaklaşık 20 oyun ile başlayacak olan satışlara düzenli olarak yeni oyunlar eklenecek. Nokia N-Gage oyun konsolu ve oyunları bellibaşlı pazarlarda mobil telefon satılan noktalarla birlikte büyük perakende zincirlerinde, oyun ve video satış noktalarında da bulunabilecek.
Nokia N-Gage, yüksek çözünürlükte ışıklı renkli ekranı, sekiz yöne hareket edebilen ve Rocker adı verilen kontrol paneli ile mobil oyuna yönelik tasarlanmış ergonomik yapıda bir oyun konsolu. Nokia N-Gage oyun konsolu için geliştirilmiş mükemmel grafik ve ses özelliğine sahip oyunlar, oyun kartları üzerinde ayrı olarak satışa sunulacak. Nokia, oyun geliştiricileri, Nokia N-Gage oyun konsolu için yenilikçi kavram geliştirme ve yayınlama yönünde cesaretlendiriyor. İlgilenenler Nokia N-Gage oyun konsolu ve Nokia’nın cihaz ve platformları hakkında detaylı bilgiye www.forum.nokia.com/games adresinden ulaşabilir.
Nokia N-Gage oyun portföyü, temel özellikleri ve ürün resimlerine www.n-gage.com adresinden erişilebilir.

Nokia 3300 ile sayısal müzik çalarınız hep yanınızda

Nokia, sayısal müzik çalar, FM radyo, geliştirilmiş zil tonları ve bütünleşik hoparlör özelliklerinin tümünü yeni Nokia 3300 ile kullanıcılarına sunuyor.
Nokia, taşınabilir sayısal müzik çalar (MP3/AAC), stereo FM radyo, sayısal kayıt özelliği, değişik müzik türlerinde farklı zil tonları, geliştirilmiş mesaj ve oyun özellikleri ile müziğin tadını çıkarmak isteyen kullanıcılarına Nokia 3300 ile yüksek kalitede bir eğlence paketi sunuyor. GSM 900/1800 şebekeleri ile uyumlu Nokia 3300, Temmuz ayından itibaren Türkiye pazarına sunuluyor.
Stereo FM ve sayısal kayıt özelliği, bütünleşik hoparlör ve taşınabilir MP3/AAC sayısal müzik çalar ile oldukça gelişmiş bir teknolojide tasarlanan Nokia 3300 ile müzik servislerine tek tuşla hızlı ve kolay bir şekilde ulaşılıyor. Ayrıca Nokia’nın yeni Ses Yönetimi yazılımı sayesinde kullanıcılar müzik dosyalarını
bilgisayardan Nokia 3300’a indirebilir, önceden yüklenmiş çok sesli ve yeni True Tones özelliklerini kullanabilirler. Nokia 3300, şarkılar, doğa sesleri, özel efektler ve mekanik sesler içeren “True Tones”u destekleyen GSM pazarındaki ilk telefon. True Tones özelliği, 3GPP (Üçüncü Kuşak İşbirliği Projesi) tarafından GSM ve Üçüncü Kuşak Kablosuz WCDMA uygulamalarına yönelik Geniş Bant kodu olarak seçilen Adaptive Multi Rate Wideband teknolojisine dayanıyor.
İçeriğinde müzik dinleme özelliği barındıran Nokia 3300, aynı zamanda kullanıcılara oyun oynama, çoğul ortam mesaj gönderme ve aynı anda İnternet’e bağlanma olanağı sunuyor. 128x128 piksel renkli ekrana sahip Nokia 3300, ergonomik oyun kontrol ve hareket tuşları ile her iki elle de kullanım imkanı sunuyor. Ayrıca, yeni Nokia 3300’da oyun oynamak isteyenlere önceden yüklenmiş Java oyunları sunuluyor. Nokia 3300 kullanıcısı oyun oynarken aynı zamanda stereo kulaklık ile müzik çalardan ve FM radyodan müzik dinleyebiliyor.
Nokia, farklı zil tonlarına ek olarak geniş çaplı renkli grafik özelliği, müzik sanatçıları, çizgi film, sinema filmleri operatör logoları ve yüklenebilir oyunları içeren servis ve içerik sağlıyor. Nokia 3300 kullanıcıları yerel Nokia Web sitelerinden telefonlarına True Tones zil tonları yükleyebiliyorlar. Nokia 3300’da Nokia zil tonlarına, grafik ve oyunlarına link bulunmakta.
Müzik dosyalarını transfer etmeye yönelik USB çıkışının kullanımına olanak sağlayan Pop-Port kablosu ile donanımlı Nokia 3300 müzikli telefon satış paketleri içerisinde 64 MB MMC hafıza kartı bulunuyor. Farklı renklerdeki Xpress-on kapaklarıyla Nokia 3300, kişisel eğlenceye önem verenlerin tercih ettiği telefonlar arasında yer alıyor.
Yeni Nokia 3300’ın hacmi 115 cc, ağırlığı ise 125 gram. Nokia 3300 kullanıcıları sayısal müzik çalardan 11 saate kadar, FM stereo radyodan ise 9 saate kadar müzik dinleyebiliyorlar. Yeni Nokia 3300, 3 saate kadar konuşma ve 270 saate kadar bekleme süresi sunuyor.

Unisys ve Nokia’dan çoğul ortam hizmetlerinde işbirliği

Unisys ve Nokia, çoğul ortam mesaj servislerini (ÇOMS / MMS-Multimedia Message Services) küresel piyasaya daha hızlı yaygınlaştıracak ve telekomünikasyon şirketlerine gelir kazandıracak bir sözleşme imzaladılar. Mayıs sonunda yapılan sözleşmeyle Unisys, dünya üzerinde servis sunanlara ve mobil operatörlere “Nokia MMS Çözümü”nü sağlayacak.
Unisys tarafından sunulan çoğul ortam mesaj çözümü kişiden kişiye mesaj ve içerik erişimi amaçlı yüksek kapasiteli bir çoğul ortam mesaj platformu. Bu sözleşme ile Unisys, Nokia’nın piyasa lideri MMS çözümünü, Unisys’in telekomünikasyon programı çerçevesinde sunacak. Kullanıcılar ise içerik sağlayıcılar ve çoğul ortam mesaj servisi isteyen müşteriler arasında bir köprü vazifesi görecek.
Tüm bunların yanında Unisys, sistem entegrasyonu, destek servisleri ve spesifik olarak haberleşme alanında kişiye ve gruplara özel çözümler sunacak.
MMS çözümleri ile; kişileştirilmiş profil seçimi, çoğul ortam uyumlu olmayan terminallere de gönderime olanak veren destek, akıllı e-posta bağlantısı, MMS üzerinden ses mesajlaşması ve uzun süreli mesaj depolama sağlanıyor.
Bilindiği üzere MMS, mobil kullanıcılarına; bir mesaj içerisinde yazı, imaj, grafik, ses ve video klip içeren mesajları yaratma, alma ve gönderme imkanı veriyor. MMS; GSM, GPRS, CDMA ve WCDMA ağları ile çalışabiliyor.
Yapılan sözleşmeyle ilgili Unisys Küresel Komünikasyon ve Medya Endüstrisi Başkanı Michael J. Reuschel şu açıklamalarda bulundu: “Bu sözleşme başarımızı telekomünikasyon operatörlerinin katma değer servisleri alanından MMS piyasasına genişletti. Nokia MMS Çözümü ve Unisys MMS uygulamaları geleneksel sesli mesaj ve çoğul ortam servisleri arasında birleşme vazifesi görecektir.”
Nokia Mobile Software Başkan Yardımcısı Niklas Savander ise konu ile ilgili; “Nokia, MMS ürün ve çözümleri yaratmada dünya üzerindeki en güçlü performansa sahip. MMS’nin piyasada kullanımının artırılması için Unisys gibi MMS uygulamaları konusunda lider olan bir kuruluşla ortaklık yapmaktan çok mutluyuz” dedi.