İşitme engellilere mobil iletişim özgürlüğü

Ericsson’un iş ortaklarıyla birlikte yürüttüğü araştırma projesinde, işitme engellilerin 3. Kuşak (3K) sistemleri üzerinden işaret diliyle anlaşarak iletişim kurmalarını sağlamak amacıyla çalışmalar yapılıyor.

BU yıl sonunda tamamlanacak bu çalışmalar sonucunda, işitme engelliler artık iletişim sorunu yaşamayacak. Günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan mobil telefonlar artık işitme engelliler için de kolay kullanılabilir ve yararlı hale gelecek. Ericsson tarafından yürütülen bir araştırma projesi olan “Wisdom”, işitme engellilerin 3K teknolojisi sayesinde işaret diliyle anlaşmalarını sağlayarak, kablosuz iletişimi işitme engeller için bir üst seviyeye taşıyor.
Ericsson Kablosuz Bilgi Servisleri tarafından işitme engellilere yönelik olarak yürütülen bir proje olan “Wisdom”, araştırma şirketlerini, işitme engelli kurumlarını, üniversiteleri ve operatörleri de içine alıyor. Amaç, mobil iletişimi işitme engelliler için daha erişilebilir bir hale getirmek.
Mobil telefonlardan metin halinde kısa mesaj göndermek, işitme engellilerin çok sık kullandıkları bir iletişim şekli. Her ne kadar mobil telefonlar işitme engelliler için özel olarak tasarlanmamış olsa da kısa mesaj işitme engelliler için vazgeçilmez bir iletişim kanalı oldu. Ama kısa mesaj gerçek zamanlı bir iletişim türü olmadığı için, doğal iletişim şekli işaret dili olan işitme engelli insanlar için mükemmel bir çözüm değil.
Ericsson İspanya’dan Uygulama Araştırma Bölümü Müdürü Julio Lopez Roldan, Wisdom projesiyle ilgili olarak şunları söyledi: “Bu projede yer alan iş ortaklarımızdan öğrendiğimize göre, kısa mesaj işitme engeliler için yeterli değil. Bu insanlar sadece yazılı olarak haberleşmekten rahatsızlık duyuyorlar. Onlar için iletişimin en rahat yapılabildiği yöntem işaret dili”.
Roldan’ın verdiği bilgilere göre Wisdom projesinde, 3K teknolojisi kullanılarak bir mobil telekomünikasyon cihazı ile video sunucu üzerinden metin ve grafik mönülerine ulaşılacak. İşaret dilini tanıyacak olan cihaz, işitme engellilerin kendi aralarında ve diğer insanlarla, üçüncü parti çeviri servislerini ve otomatik (sunucu) çeviriyi kullanılarak video konferans servisleriyle iletişim kurmalarına olanak sağlayacak.
Roldan, “Bu iletişim şekli, hem konuşma hem yazma hem de görmeye olanak sağlayan ve her insanın kullanabileceği bir yöntem olacak. Ayrıca, işitme engelliler için özel, belirleyici nitelikler de projeye eklenecek. Bu projenin sonucunda ticari bir ürün oluşturulup oluşturulmayacağını ise pazardan gelen talepler ve pazar koşulları belirleyecek” şeklinde konuştu.
Wisdom projesinin çalışmaları bu yılın Aralık ayına kadar sürecek. Bu proje sayesinde işitme engelliler diğer insanlarla herhangi bir uzaklıkta, herhangi bir dilde, her zaman iletişim kurabilecekler.

YarışKazan’da oyun heyecanı

Ericsson Mobility World’un proje ortaklarından YarışKazan, 5 yeni ödüllü oyunla yayın hayatına başladı. Yarışkazan, dünyada en fazla tanınan oyun ağı devlerini kendisine rakip olarak seçti.
Web oyunu kavramına yeni bir anlayış getiren site, diğer Web oyun sitelerinden hem içerik hem de oyun kalitesi açısından çok farklı. YarışKazan, bilgi yarışması Bilirkishi ile Birgarip Köşk, Zombisavar, Slalom, Yangın Var isimli beş yeni ödüllü oyunla yayın hayatına başlıyor. Oyunların hepsinde, senaryolarıyla, oyun fikirleriyle, görsel tasarım ve teknolojisiyle, Türk oyunseverlere alışılmışın dışında, yepyeni ve farklı bir oyun tecrübesi yaşatmak hedefleniyor. Uzun ve titiz bir çalışma süreciyle, tamamı Metodik ekibi tarafından özel olarak tasarlanıp, geliştirilmiş bu oyunlara periyodik olarak yenileri de eklenecek.
Ericsson Mobility World’un proje ortağı olan YarışKazan, dünyada en fazla tanınan oyun ağı devlerini kendisine rakip olarak seçmiş. Yarışkazan, çok yakında GSM telefonlarımızda da oynayabileceğimiz ve yarışarak hediyeler kazanabileceğimiz oyunlar ile karşımızda olmayı hedefliyor.
YarışKazan oyunları Haziran ayından itibaren Philips müzik setinden, MP3 çalarlara, Sony Ericsson GSM telefonlarından, Salcano dağ bisikletine kadar çeşitli hediyeler kazandırıyor. YarışKazan’ın ödülleri bu kadarla bitmiyor: YarışKazan oyunları ile sadece yarışma birincileri değil, her yarışmanın ilk 10’u da ödül alıyor. Her ay bu şekilde tam 50 yarışmacı Ideefixe ödül çekleri kazanıyor.
YarışKazan’ın getirdiği bir başka yenilik ise, reklamverene sunduğu oyun-reklam olanakları. Markalar, YarışKazan’da hedef kitleleriyle çok daha eğlenceli bir şekilde, bizzat oyunun bir unsuru olarak, oyun ortamında buluşarak, kendilerini daha etkili bir şekilde tanıtma imkanı buluyorlar.