Callipso’dan bir başarı hikayesi: Onduline Avrasya

“Onduline Avrasya olarak ilk amacımız hangi iç abonemiz kimi ne kadar aramış türünden bir hafiyelik yapmak, ya da telekom faturamızın ne düzeyde geleceğini belirlemek olmamasına rağmen, meraklısına Callipso bu konularda da geniş olanaklar sunuyor.”

DERGİMİZİN misyonu doğrultusunda yapmakta olduğumuz tarafsız ve doğru habercilik ilkesiyle; sektörümüze ve ekonomimize birazcık da olsa katkıda bulunabilmek, sektörümüzün üretimlerini, bütünleşik çözümler üretilebilir düşüncesiyle sektörümüzün diğer kuruluşlarına ve pazarlanmasında yardımcı olabilmek adına da, diğer sektörlere bildirmek ana görevlerimizden bir tanesi durumda.
Sektörümüz kuruluşlarından Bircom’un pazarlamakta olduğu Callipso komünikasyon yazılımı için, bakın Onduline Avrasya Bilgi İşlem Müdürü Kemal Çevik neler anlatıyor:
“Onduline Avrasya’nın Maslak Genel Müdürlük, Fabrika, Ankara ve İzmir bölge müdürlüklerinden oluşan intraneti kurulurken sesin de bu ortamda yer alması doğal olarak gündeme geldi. Ancak gündeme gelen bir başka soru ise ses için yapılacak ek yatırımın ne kadar zamanda kendini ödeyeceği, buna değip değmeyeceği idi. Daha önceleri sadece dizi halinde bilgi alınabiliyor, alınan bilginin daha sonra Excell ya da Access ile işlenmesi gerekiyordu. Yaklaşık dört yıl önce bu sorulara yanıt bulabilmek ve telefon görüşmelerimizin analizini yapabilmek için, son derece basit bir yazılım genel müdürlük santralına kuruldu.
Bu basit yazılım bile çok kısa zamanda telefon görüşme trafiğinin çok iyi analiz edilmesi halinde, ne gibi önlemler alınarak ne kadar tasarrufta bulunabileceğimizi gösterdi. Ancak bu analizin ses ağının her noktasında, en azından öncelikle genel müdürlük ve fabrikada yapılması gerekiyordu. Elimizdeki sistemle bunu yapmak olası değildi ve yeni bir ürün arayışına başladık. Bu sırada elimizdeki kapasiteleri yetersiz kalmış santralları yenilemek isterken Bircom ile tanıştık ve ister istemez konu ses ağı analizine geldi. Gökte aradığımız çözüm yere inmiş tıpış tıpış ayağımıza kadar gelmişti : Callipso, hem de daha test sürümü. Daha tam olarak ayağa kalkmamış bu sürüm bile < tamam işte aradığımız bu > dememize yetti. Sunduğu analiz çeşitliliği, kolay kullanımı, uzak şubelerden kolaylıkla veri toplayabilmesi ile aklımıza takılan her soruya yanıt verebiliyordu. Onduline Avrasya olarak ilk amacımız hangi iç abonemiz kimi ne kadar aramış türünden bir hafiyelik yapmak,
Kemal Çevik
Onduline Avrasya
Bilgi Sistemleri Müdürü
ya da telekom faturamızın ne düzeyde geleceğini belirlemek olmamasına rağmen, meraklısına Callipso bu konularda da geniş olanaklar sunuyor. Kuruluşumuzda daha çok bir analiz aracı olarak kullandığımız Callipso sayesinde, tabii bu arada test sürmününün yerini, belki içinde bizim de önermiş olduğumuz değişiklikleri içeren en sonuncusunun alındığını da belirtelim. Bugünlerde, santrallarımıza FCT’ler ilave ettik, VoIP kanallarımızı yeniden düzenledik ve Telekom faturalarımızda önemli indirimler sağladık. En önemli nokta ise, Callipso kendi başabaş noktasını kendisi ölçebiliyor. Onduline Avrasya’da uygulanmaya başlanan yeni sistemin 4 ayı bile bulmamasına rağmen inanılmaz tasarruf ve verimlilik artışı sağlandı.”

Kemal Çevik
6 yılı aşkın bir süredir Onduline Avrasya’nın Bilgi Sistemleri Müdürlüğünü yapan Çevik, endüstri mühendisi olup, meslek yaşamı süresince çalıştığı kuruluşların, Otoyol,, İstanbul Yapaş, ITT Bilka, Oyak-Renault, genellikle yeniden yapılandırma ya da ilk kuruluş aşamalarında görev almıştır.

Onduline Avrasya
Onduline Avrasya A.Ş., Onduline Group'un Ağustos 1994'den beri Türkiye’de faaliyetlerini sürdüren kuruluşudur. Onduline Avrasya'nın ürünleri, çatıdan temele, çatı kaplama, çatı ve temel yalıtımı malzemeleri konusunda kullanıcının her ihtiyacına cevap verebilen zengin bir yelpaze içinde sunulmaktadır:
İzmit yakınlarında 113.000m'lik bir alan üzerinde kurulu olan üretim birimlerinde çatı - cephe kaplama levhası Onduline HR, alaturka kiremit altı su yalıtım levhası ‘Rufoline.S’, Marsilya ve Portekiz tipi kiremit altı su yalıtım levhası ‘Isoline’ ve 1998 yılından bu yana ise su yalıtım membranı ‘Bituline’ üretilmektedir.
Çatı kaplama, çatı ve temel yalıtımı malzemelerinin üretim ve pazarlamasını gerçekleştiren firmanın yelpazesindeki ürünlerin büyük bölümünün esasını "bitüm" oluşturmaktadır. Ana konu olan çatı kaplama alanında ise kuruluştan bu yana 25 milyon m. çatı kaplanmıştır.