Boyut Satış Hizmetleri, Targus ile yollarını ayırdı

Targus diz üstü çanta ve aksesuarları Türkiye dağıtıcısı olan Boyut Satış Hizmetleri 10 Haziran itibariyle Targus ile olan işbirliğinin sona erdiğini açıkladı.

YAKLAŞIK on yıldır diz üstü bilgisayar kullanıcısına kaliteli ve güvenli ürünlerle destek hizmetlerini sürdüren Boyut Satış Hizmetleri, 2003 yılında diz üstü bilgisayar satışlarının geçen yıllara oranla düşük olmasına rağmen aksesuar satışlarının hareketlilik gösterdiğini, ancak Targus’un alışılagelmiş fiyatlarının kullanıcıyı zorladığını belirtti. Dünya pazarında tartışmasız lider rakamlara sahip olan Targus, son yıllarda birçok ülkede uyguladığı yüksek fiyat politikası nedeniyle pazar kaybetmeye başlamıştı. Aynı durumun Türkiye’ye yansıması nedeniyle, Targus Genel Müdürlüğü aldığı ani bir kararla, Türkiye’deki yatırımlarını birçok ürünün genel dağıtıcılığını yapan başka bir şirkete devrederek pazar payını arttırmayı hedeflemekte. Boyut tarafından yapılan açıklamada; Targus işbirliğinin sona ermesi ile iş hayatına dünya pazarında Targus ile rekabeti zorlayan Dicota marka diz üstü çanta ve aksesuarları ile devam edileceği belirtiliyor. Ayrıca, bir süre daha Dicota ürünlerinin yanı sıra, Boyut stoklarında bulunan Targus ürünlerinin satışına devam edileceği kaydediliyor.

Garanti Sorunu
Yaşanan bu ani gelişme ile, bugüne değin Boyut tarafından “ömür boyu yenileme garantisi” ile satılan Targus çantaların ve limitli garantiye sahip aksesuarların herhangi bir arıza/sorun durumunda ne olacağı henüz netleşmiş değil. Boyut ile anlaşmanın sona ermesi ve dağıtıcılığın bir başka şirkete devredilmesi nedeniyle bu tür problemlerde çözüm üretme yetkisi de kalmayan Boyut, yeni dağıtıcı şirketin yapacağı açıklamaya kadar tüm sorunların Targus Genel Merkezine iletilmesinin daha doğru olacağını belirtiyor.

Dicota
Dicota, 1991 yılında kurulmuş bir Alman firması. Öncelikle insan unsurunu öne çıkaran, iş yaşamında oldukça büyük hareket özgürlüğü sağlayan diz üstü bilgisayarların amaçlarına uygun özgür tasarımlarla kullanıcı memnuniyetini sağlamayı hedeflemekte. Çanta tasarımlarında ayarlanabilir esnek omuz bantları, hava oluklu ayak tasarımları, maksimum koruma sağlayan iç yastıklar, ayarlanabilir diz üstü bölmesi, çelik koruyucu bantlar ürünün vazgeçilmez unsurları olarak ortaya çıkmakta. İmalat ve malzeme hatalarına karşı ömür boyu yenileme garantisi verilen Dicota çantaların en çekici yanı ise fiyatları. Özellikle fiyat/kullanışlılık olarak ele alındığında yenileme garantisine rağmen oldukça uygun fiyatlara sahip olan Dicota, dünya pazarında şimdiden bir çok diz üstü markasının vazgeçemediği ürün konumuna gelmiş durumda .
1991 yılında Almanya’da kurulan Dicota, 1998 yılında Uzakdoğu, 1999 yılında Amerika pazarına girmiş.
2000 yılında çantanın yanı sıra diz üstü aksesuarları üretimine de başlayan Dicota, 2001 yılında taşınabilir cihazlara çözüm şirketi olma vizyonunu üstlenerek yeni bir çok atılım yapmış.
Bugün, 15 ülkede bölge temsilcilikleri bulunmakta ve 2003 yılında Türkiye pazarında da güçlü bir konumda olmayı hedefliyor.