Antivirüs yazılım üreticileri için bir kötü, bir de iyi haber


Microsoft Trustworth Computing Initiative stratejisi kapsamında RAV antivirüs adıyla satılmakta olan bir Romen firması GeCAD’a ait antivirüs yazılımını satın aldı.

BU anlamda kötü haber, Microsoft’un antivirüs piyasasının ev kullanıcıları, orta ve küçük çaplı işletmeler bölümüne giriyor olması. Ancak kartel yasaları uyarınca Microsoft işletim sistemi pazarındaki avantajını bu pazarda haksız rekabet sağlayacak şekilde kullanamayacak.
İyi haber ise, Microsoft’un bu pazara girmesi ile güvenlik stratejilerinde belirli standardizasyonların oluşacak olması.
Panda Software Türkiye Genel Müdür’ü Haydar Bektaş, Panda Software için bu oluşumun oldukça avantajlı bir durumu beraberinde getireceğini ifade etti.
Haydar Bektaş konuyla ilgili olarak Panda Software tarafından şu açıklamaları yaptı:
“Panda Software kendi işi olan virüs ve malware dediğimiz tehlikelere karşı ne kadar hızlı ve rakipsiz çözümler sunduğunu kullanıcılara çok daha kolay bir şekilde kanıtlayabilecek. Bilindiği gibi Panda Software uzun zamandan beri Microsoft ile uyumlu çalışabilmek için bir çok ortak çalışma yaptı. Bunlar arasında Panda Software’in Exchange, Proxy, ISA Server çözümlerini örnek göstermek mümkün.
Bu yakın çalışma nedeniyle Panda Software Microsoft’un AV pazarına girebileceğini çok önceden tahmin edip kendi stratejisini geliştirdi. Bu stratejiden kısaca bahsetmek gerekirse;
Panda Software’nin stratejisi; BT kaynaklarının en etkin kullanımına olanak sağlayacak ve sistem durma zamanını minimuma indirecek yüksek kaliteli antivirüs ve anti-malware çözümleri geliştirmek ve sunmaktır. Biliyoruz ki artık virüsler ve solucanlar aynı anda birçok yol ile sistemlere zarar verebiliyorlar. Bunlara verebileceğimiz en güzel örnek SQL Slammer isimli solucandır. Bu solucan çok kısa bir zaman içerisinde binlerce SQL kullanıcısının sistemini çalışamaz hale getirmiştir. Panda Software’ in sunmuş olduğu Panda Appliance çözmünü kullanan kullanıcıların hiçbiri bu solucandan etkilenmemişledir.
Bu örnekten de anlaşılabileceği gibi, artık antivirüs teknolojisinde ön korumaya ihtiyaç vardır. Bu sayede yeni çıkabilecek solucanlara karşı herhangi bir ön bilgi bile olmadan da koruma sağlanması mümkün olabilecektir.

Bu anlamda Panda Software’nin sunmuş olduğu çözümler

1-) Proteus Ttechnology
2-) Panda Administrator
3-) ASP Security Model

Proteus Nedir?
Panda Software’in Mayıs 2002’de beri üzerinde çalıştığı bir projedir. Kullanıcılara alışılagelmiş antivirüs yazılımlarının aksine ön güvenlik sağlar. Sadece bilinen viriüslere karşı değil flash threats (güncel tehlikeler), blended threats (karmaşık tehlikeler), vulnerabilities (uygulama zayıflıkları), spyware (casus yazılımlar), istenmeyen mesajlar, korsanlar, hoaxes vs. gibi yazılımlara karşıda sisteminizi korur.

Panda Administrator
Yeni Güvenlik Yönetim Konsolu. 3.0 sürümü ile evvelki sürümlerine oranla oldukça geliştirilmiş yönetim aracı.

ASP Security Management Modeli
Panda Administrator’la hemen hemen aynı performansa sahip Web üzerinden yönetim yapabileceğiniz bir araç. Bu sayede uzak ofislerinizi ve kullanıcılarınızı denetleyip yönetebilirsiniz. Tüm küçük, orta ve büyük işletmeler için ideal bir yönetim aracı.”