Saydam


Herşey IP'ye gidiyor

YUKARDAKİ başlığı “Her şey aypiye gidiyor” diye okuduysanız, teknoloji ile yakından ilgilisiniz ancak “her şey ipe gidiyor” diye okuduysanız, siyasetle fazla haşır neşirsiniz galiba.
Mobil cihazların sabit IP adresi almaları ile birlikte telefon görüşmelerinde harcanan paralar dikkat çekecek ölçüde azalmaya başlayacak. Sabit IP almasanız da mevcut taşınabilir cihazlarda kablosuz haberleşme kullanımının yaygınlaşması ve şehirlerdeki kablosuz haberleşme erişim noktalarının genişletilmesi sonucu, mobil telefon kullanmadan telefon görüşmesi yapmak mümkün olacak, hatta örnekleri de görülmeye başlamış durumda.
Özellikle şirketinde sürekli İnternet bağlantısı bulunanlar için herhangi bir seyahatte bu biçimde telefon görüşmesi yapmak, haberleşme maliyetlerini minimuma indireceğinden, çok avantajlı.
Yurtdışında pek çok noktada kablosuz haberleşme noktaları kuruluyor, bu noktalar genellikle bilgisayarların İnternet’e erişimi için kullanılıyor olsa da, çok yakın bir zamanda IP tabanlı kablosuz haberleşme cihazları pazara sunulduğunda, telefon görüşmeleri için de kullanılmaya başlanacak.
Yurtdışındaki büyük şehirlerde duvarlara çizilen bazı semboller ile şifreleme yöntemi kullanmayan kablosuz haberleşme noktalarının yerleri kullanıcılar arasında belirtiliyor. Bu sembolü gördüğünüz yerde taşınabilir bilgisayarınızı açtığınızda o civardaki bir kuruluşun İnternet erişimini şifrelemediği kablosuz erişim cihazı üzerinden kullanabiliyorsunuz.
Bu adresler için Londra’da aylık özel bir dergi yayınlanıyor. İşin ilginç tarafı bu adreslerin dergide yayınlanmasından sonra dahi, erişim noktalarının güvenliğini sağlamayan şirket çok. Buradaki sorun aslında bu tür cihazların şirket bünyesindeki yerel ağlara çok kolay dahil ediliyor olmaları. Şirketteki herhangi bir çalışan, bir mağazadan alacağı kablosuz erişim cihazını şirket yerel ağına hemen bağlayabiliyor. Varsayılan ayarları da değiştirmek aklına gelmiyor. Bu tür cihaz ve kişiler, potansiyel bağlantı noktası oluyor ücretsiz İnternet erişimi arayan kullanıcılara.
Şirketlerin bilgi güvenliği konusunda yeterli politika üretmemeleri sonucunda sorunlar oluşuyor. Konuya sadece şirket dışındaki kişilerin İnternet’e erişimi olarak bakmayın, bu tür bir cihaza erişen kişiler şirket yerel ağındaki sistemlere ve bilgilere de erişim sağlayabiliyorlar. Genellikle şirketlerdeki teknoloji departmanları şirket bilgi sistemlerinin güvenliğini İnternet’e bağlantı yaptıkları noktalara koydukları güvenlik yazılımı ile yaparlar ancak bu sistemler bir kullanıcının odasında rahat erişim için kendi başına karar verip kurduğu bağlantı noktasının güvenliğini denetleyemez. Bu kapıyı açık bıraktığınız anda istenmeyen ziyaretçilere hazır olun.

***

Mobil telefonların geleceği noktayı düşündüğümüzde, operatörlerin gelirlerinde, veri aktarımı ücretlerinin daha ucuz olmasından dolayı bir miktar gerileme olabilir. Ancak karşılarında ilginç rakipler oluşmaya başlıyor. Halihazırda VoIP dediğimiz büyük bir oranda sabit sistemlerde kullanılan İnternet erişimi üzerinden telefon görüşmeleri yaptığımız cihazlar taşınabilir hale geldiğinde, mobil telefon şebeke işletmelerinin karşısına yerel İSS’ler çıkmaya başlayacak. İSS’lerin kablosuz haberleşme noktası yatırımı yapmaları ile birlikte aylık sabit bir ücretle – IP’den IP’ye – telefon görüşmesini kullanıcıların yapması sonucunda taşlar yerinden oynayacak.
Bu dönem çok uzakta değil, pek çok şirketin bu konuda yatırım yaptığını ve cihazların pazara gelmek üzere olduğunu biliyoruz. Sabit IP olmaması da sorun değil, çünkü şu anda İnternet’e bağlandığınızda aldığınız IP numarasını, sabit IP gibi kullandıran servisler mevcut. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte yeni servisler, iş sahaları, ürünler ortaya çıkıyor. Pazar kendi içerisinde yeni kazanç noktaları üretiyor.
Uzun lafın kısası; yakın dönemde telekomünikasyon dünyasında ilginç ve güzel gelişmelere şahit olacağız. Adalet Bakanlığımızın, yeni bilişim ve telekom ceza yasa tasarılarını hazırlarken kesinlikle dikkate alması gereken bir konu. Son kullanıcı açısından harcanan paranın izafi olarak azalacağı günler yakında görünüyor.
Bir sonraki yazıda buluşuncaya değin, esen kalın. Sağlık, başarı, mutluluk ve barış sizlerle birlikte olsun. “Bilgi paylaşıldıkça büyür” görüşünden yola çıkarak, düşüncelerinizi iletin, paylaşın.


Köşe Yazarları

Saydam