Temmuz 2004 Sayı: 106

Konular

"Alo"nun güvenliği
Telekom sektöründe özel şirketlere haberleşme lisanslarının dağıtılmasıyla Türk insanı için yepyeni bir dönem başladı. İlk etapta lisans alan özel şirket sayısı 27 idi. Sonraki dönemde bu sayının artması bekleniyor.

Türk Telekom'un özelleştirilmesi için Bakanlar Kurulu karar alacak
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Türk Telekom'un özelleştirilmesi için yeni bir Bakanlar Kurulu kararı alınacağını bildirerek, özelleştirme ilanının 15 Temmuz 2004 tarihinden önce verileceğini ve ihale için şartname hazırlığının sürdüğünü söyledi.

AB küçük ölçekli işletmeler için kredi programını başlatıyor
Avrupa Birliği, ticari bankaların küçük ölçekli işletmelere yönelik kredilerini piyasa fiyatlarından sunmalarını sağlamak amacıyla, küçük ölçekli işletmeler için kredi programını (SELP) başlatıyor.

Mobil Satış ve Pazarlama Uygulamaları ile Bilgi Hep Cebinizde!
İş dünyasında yaşanan rekabet, operasyonel verimlilik beklentileri ve hareket halindeki çalışanların bilgiye erişimi gibi birçok ihtiyaç çerçevesinde kurumsal mobil uygulamaların yaygınlığı her geçen gün artıyor. Gartner Grup araştırmalarına göre, 2002 yılının sonunda tüm Avrupa'da yaklaşık 800 farklı şirketin mobil uygulamalara yönelik projeleri başlattıkları görülüyor. 2006 yılında kurumsal mobil uygulamalara yönelik dış kaynak temelli projelerin oluşturduğu pazarın 1 milyar Dolar'lık bir hacme kavuşması bekleniyor. Özellikle hızlı tüketim malları, gıda, kozmetik, perakende, ilaç ve finans sektörlerinde mobil uygulamaların ön plana çıktığı ve başarıyla kullanıldığı görülüyor.

Okullar için, İnternet tabanlı, etkileşimli yazılım uygulamaları
Eğitim kurumları için hazırlanan, etkileşimli ve İnternet üzerinden erişilebilen ‘SchollKingdom' yazılımının sağladığı olanak ve avantajlar konusunda Kağan Demirdöğen ile yaptığımız söyleşide edindiğimiz bilgileri sizler için özetledik.

Kuzey Kıbrıs da e-dönüşüm istiyor
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Mehmet Ali Talat, çağdaş teknolojileri toplum yaşamına taşımanın devletin politik yaşamında son derece önemli olduğunu belirtti.

Avrasya ülkeleri, telekomünikasyon düzenlemelerinde işbirliği için İstanbul'da biraraya geldi
Kafkasya ve Orta Asya ülkeleri ile Türkiye arasında, telekomünikasyon düzenlemeleri alanında etkin ve kalıcı bir iş birliği ortamı tesis edilmesi amacıyla, Telekomünikasyon Kurumu ev sahipliğinde İstanbul Grand Cevahir Otel'de ‘Avrasya Telekomünikasyon Düzenlemeleri'nde işbirliği toplantısı düzenlendi.

Arşiv yönetiminde en deneyimli kuruluş: Hobim
Hobim Bilgi İşlem Hizmetleri A.Ş., çeyrek asrı aşan geçmişiyle Türkiye'nin önde gelen bilgi-belge işlem kuruluşları arasında yer alarak, 1976 yılından bu yana merkezi sistemlerle bilişim sektöründe hizmet veriyor.

Microsoft, satış arttırma stratejilerini belirledi
Microsoft, müşteri memnuniyetini arttırmak, sadakatini sağlamak ve satış pazarlamada maliyetleri düşürürken daha etkili sonuçlar alabilmek için, “Şirketinizin satışlarını nasıl arttırırsınız?” konulu bir seminer düzenledi.

Amaç; İnternet'i daha güvenli hale getirmek
“Dünyayı virüslerden kurtarmak ” sloganıyla yola çıkılan kampanyanın Resmi Web sitesi www.worldwidesecure.org, İnternet kullanıcılarına bilgisayarlarını İnternet tehditlerinden korumak için birçok ücretsiz araç ve bilgiyi birarada sunuyor.

Kurumunuzun ihtiyacına göre tarife
Bir yandan Türk Telekom'un özelleşmesinin ayak sesleri işitilirken, diğer taraftan da serbestleşme hızla gerçekleşmeye başladı.

Dördüncü boyutta oynamak
Oyun sahnesine hızlı bir giriş yapan Sennheiser Communications'dan üç yeni ürün. Sennheiser'in yeni USB modelleri, profesyonel oyuncuların tercih listesinde ilk sıraya yerleşecek gibi görünüyor. Güçlü sesi, şık tasarımı ve USB arabirimleri sayesinde bu ürünler evde veya yerel iletişim ağlarında ideal bir ortak olmaya aday.

Her şirkete Amerika'da ofis numarası
Net İletişim şirketlere, Amerika Birleşik Devletleri'ne hiç gitmeden, ofis açmadan Amerikan telefon numarası tahsis ediyor.

Küresel bir ses taşıyıcısı, Televersal
Ocak 2004'te İstanbul'da kurulan Televersal Bilgi İşlem ve İletişim A.Ş., telekom pazarının serbestleşmesinin ardından, Türk Telekom'a alternatif olarak hizmet vermeyi amaçlayan operatörlere servis ve altyapı desteği sağlamayı hedefliyor.

DorukNet artık ses pazarında
1993 yılında, bilgisayar mühendisleri Gökhan Erkman, Cengiz Özden, Bülent Çınarkaya ve Turgay Altılar tarafından kurulan DorukNet, Türkiye'deki İnternet ve haberleşme sektöründeki açığı kapatmak üzere çalışmalarına devam ediyor.

Vianet'le şimdi daha ucuza, daha uzun süre, hem de kaliteli konuşabilirsiniz
Vianet Telekomünikasyon, bireysel ve kurumsal kullanıcılara yönelik ‘Uzak Mesafe Telefon Hizmeti'ni başlatıyor.

Koç.net telekom pazarına iddialı fiyatlarla giriyor
Telekomünikasyon Kurumu'ndan 17 Mayıs 2004 tarihinde A tipi Uzak Mesafe Telefon Hizmeti lisansı alan Koç.net, uluslararası telefon görüşmelerinde uygulayacağı fiyat tarifelerini açıkladı.

Lisanslı işletmecilerin sayısı artıyor
Telekomünikasyon Kurumu 2003 Faaliyet Raporu yayımlandı. 109 sayfadan oluşan faaliyet raporunda çok sayıda konu, tespit ve istatistik bilgiye yer verilirken, ülkemizde lisanslı işletmecilerin sayısının giderek artış gösterdiğine işaret ediliyor.

Türkiye'nin en kapsamlı JAVA Uygulaması: NetBuS
2003 Senesinin son çeyreğinde başlanan ve kısım kısım Türkiye çapındaki tüm Metro Acenteleri tarafından kullanılmaya başlanan, Türkiye'nin en kapsamlı Java uygulamalarından birisi olan NetBuS Mayıs 2004 itibari ile tüm Türkiye sathında kullanılmaya başlandı.

Setkom'dan, Motorola ‘Talkabout' 5522 lisanssız telsizler
Setkom İleri Teknoloji Ürünleri'nin uzun zamandır beklenen Motorola Talkabout 5522 PMR lisanssız telsizleri artık piyasada.

Siemens'in tasarım harikası şimdi de siyah
Siemens Mobile, tasarım harikası SL55'in siyah sürümünü, tüm dünyayla aynı anda Türkiye'de de pazara sundu.

Mobil oylamalara yurtdışından katılım olanağı
Başarı Mobile, Ericsson'un geliştirmiş olduğu IPX servisi sayesinde, ATV'de yayınlanmakta olan Akademi Türkiye yarışması oylamasına yurtdışından da katılım olanağı sağladı. Bu altyapı ile T-Mobile, Vodafone, E-Plus, O2 ve Debitel gibi Almanya'nın en büyük mobil operatörleriyle doğrudan bağlantı kuruldu ve yurtdışında yaşayanlar oylamaya aracısız katıldı.

Zarif bir tasarım: Samsung X430
Canlı renkler, şık ve zarif bir tasarım. Samsung X430 tarz yaratmak isteyenler için geliştirildi.

LG Electronics Hutchison 3G için üretecek
LG, dünyanın en önde gelen üçüncü nesil (3G-3N) operatörlerinden Hutchison 3N için 3 milyon adet üçüncü nesil GSM üretecek.

Telsim, kontörlü hat abone kapasitesini Oksijen Teknoloji'nin "Akıllı Şebeke Platformu (INOX)" ile genişletti
Telsim, artan abone sayısı ve yeni pazarlama kampanyalarını takiben, kontörlü hat servis sistemini Oksijen Teknoloji'nin yeni nesil akıllı şebeke (IN-Intelligent Network) platformu INOX ile genişletti.

Alcatel, telekomünikasyon sektörünün nabzını tutuyor
Alcatel, gerçekleştirdiği sempozyumda telekomünikasyon sektörünün geleceğine ışık tutarken, kurumsal bütünleşmede çıtayı yükselten yeni nesil kablosuz veri iletişim alt yapısı ile kablosuz yerel iletişim ağı ürünleri ve ses çözümlerini tanıttı.

Aycell ve Aria, “Avea” markasıyla GSM sektöründe...
Birleşmeleri sonucu, Türkiye'nin en büyük sermayeli şirketi olan Aycell ve Aria, kısa bir süre önce başlayan yolculuklarında dönüm noktası sayılabilecek bir noktaya geldiler.

Nokia GSM telefon ailesinin en yeni üyeleri
Nokia, Singapur ve Helsinki'de düzenlenen yıllık “Nokia Connection Konferansı”nda tanıttığı katlanabilir ve döner kapaklı akıllı telefonu Nokia 6260'ı kullanıcıların beğenisine sundu.

Metnin sese çevrilmesi uygulamalarında, Nortel Networks-Loquendo iş birliği
Nortel Networks ve Loquendo, toplam bir çözüm paketi sunabilmek amacıyla Loquendo metin seslendirme ürünlerini, Nortel Networks IVR (Etkileşimli Sesli Yanıt), MPS 500/1000 (Medya İşlemci Sunucusu), VPS/is (Ses İşleme Serisi Bilgi Sunucusu) platformları üzerinde pazarlamasını ve dağıtımını yapmak üzere anlaşma imzaladılar.

Pazarlamada yeni mecra; mobil telefon
Turkcell ve iş ortaklarının düzenlediği toplantıyla, iş süreçlerine hız ve verim kazandıracak, zamandan ve mekandan bağımsız kişisel ve etkileşimli teklif sunumunu sağlayan kısa mesaj tabanlı mobil uygulamalarla ilgili son gelişmeler tanıtıldı.

Accenture
Telekomünikasyon sektöründe İnternet bazlı ‘‘Self-servis'' müşteri hizmetleri: Müşteri kullanımını arttırmanın yedi kritik yolu.


Köşe YazarlarıFinans
Worldcard kullanıcılarına, kart ödemelerinde yeni bir kanal: PTT

Mısır bankalarına Türk çözümleri

Visa'nın öncelikli hedefi gençler

İdeal kart ödemeleri de PTT'de

Bigpara'dan ikinci şans

MasterCard ile Diners Club işbirliği

NCR, “ATM Para Yatırma Modülü” uygulamalarıyla, sektörde büyük kolaylık

Kısa Haberler

Medyasör de NATO Zirvesi'ndeydi

Nisa Gençşaşmaz, Hesmak Canon'un yeni insan kaynakları müdürü

Türkiye'nin her yerine, uygun fiyatlı genişbant İnternet

İstanbul'da yasal aramalar devam ediyor

Kurum'a özel satış ve planlama eğitimi

Digiturk, Aquavision'la okyanus evinizde

Türk mühendislerinin başarısı

Philips'ten yeni bir monitör

Philips kulaklıklar ile, kaliteli müziğin keyfini çıkarın

LG ‘Info Tech 100'de dünya lideri

SBS Türkiye,Verisign ile iş ortaklığı anlaşması imzaladı

Tekofaks'da görev değişikliği

Eutelsat W3A uydusu hizmete girdi

TelcoTurk ilk bayilerine sertifikalarını verdi

TÜTED'de yeni yönetim

Telekomünikasyon Kurulu, Türk Telekom'un kiralık devre tarifelerini onayladı

Caretta İletişim sektöre hızlı girdi

Meteksan Sistem'den Polis Koleji'ne bilgisayar sınıfı

Jabra BT 250 ile, mobil haberleşmede özgürlük
HP-British Telecom (BT) stratejik işbirliği açıklandı
‘Altın Örümcek' 3 yaşında
Dünya Gazeteciler Birliği'nin 57.Genel Kurulu İstanbul'da yapıldı
NetOne Telekom teknoloji turu Akdeniz'e açıldı

NCR çalışanları bilişim sektöründe bir ilki gerçekleştirdi


ANKARA
Haberler

Türkiye’nin uyduları üzerindeki egemenliği uzayda da sürecek
Şener: “Strateji Belgesi” hazırlanacak
İşsizliğe bilgisayar desteği
İdea, Türkiye’nin en büyük e-öğrenme ihalesini aldı
Türk Cumhuriyetleri KOBİ’leri ile bilişim işbirliği
Intel Tır’ı Ankara’dan geçti
Meteksan, Ascential firmasının Türkiye temsilcisi oldu
Bilişimciler de sanayici sayılacak
Korsan yayıncılıkla mücadele sürüyor
PTT ile Metro Turizm arasında ‘bilet satış anlaşması’
“Açık Yazılımlar Dünyası”dan eğitime destekGSM Tablo


GSM Ürünler

GSM Tablo

GSM Hatlar