Temmuz 2006 Sayı: 130

Konular

Ne Alsak?
Ayın ürünleri...

”Bilgi işlem birimleri birleştirilsin”
Sekizincisi gerçekleştirilen Kamu-BİB etkinliğinde kurumların bünyesinde dağınık olarak faaliyetlerini sürdüren bilgi işlem birimlerinin birleştirilmesi önerilirken, üst yönetimle bilgi işlem birimlerinin yakınlaşması gerektiği vurgulandı.

Şarköy Trakya'nın Çeşme'si olma yolunda…
Bilen bilir. ‘Medyasör'ümüz çok gezer. Yurt içi, yurt dışı sürekli gezer. Gezer de, hep iş için gezer. Geçenlerde üç gün dinlenmek için gezmeye kalkmış. Alışkanlık işte! Duramamış, dinleme gezisini de iş haline getirmiş. Bu sefer, gittiği yöreyi tanıtmak için almış kalemini pardon bilgisayarını eline, döktürmüş yine.

Türkiye virüs saldırılarında 4'üncü sırada
Symantec Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgeleri Kamu İlişkileri Yöneticisi Ilias Chantzos, Türkiye'nin virüs saldırılarında 4'üncü sırada yer aldığına işaret ederek, Türkiye'de en çok bankaların ve kamu kurumlarının tehdit altında olduğunu dile getirdi.

Yönetimini yenileyen TÜTED, telekom sektöründe istihdam ve insan kalitesini üç yıl içinde yükseltecek
Yeni yönetimini belirleyen TÜTED işe, ciddi oranlara ulaşan işsizlik sorunu içindeki ülkemiz için istihdama ilişkin umut veren bir mesaj vererek başladı: Önümüzdeki üç yıl içinde telekomünikasyon sektörüne en dört milyar Dolar'lık yatırım yapılacağını, bunun da 40 bin uzman için iş, her yıl Haberleşme Meslek Lisesi ve üniversitelerin haberleşme fakültelerinde okuyan en az 200 öğrenci için burs demek olduğu bir kez daha vurguladı.

Türkiye'nin ilk fen ve teknoloji lisesi bu yıl eğitim vermeye başlıyor
Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel:
“Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi'nde bilgi toplumunun öncülerini yetiştireceğiz” derken, bir hayli iddialı ve inançlı.

Microsoft, daha güvenli bir gelecek vizyonunu anlatıyor
Microsoft Türkiye 1 Haziran'da Conrad Oteli'nde düzenlediği Güvenlik Zirvesi'nde şirketin güvenlik vizyonunu bilişim sektörü ile paylaştı. Microsoft Başkanı Bill Gates de, kullanıcıların güvenliği konusunda endüstriye işbirliği çağrısında bulundu.

Apple iCan'06 ödülleri muhteşem final gecesinde sahiplerini buldu
4.000'i aşan başvuru, 700'ü geçen eser katılımı ve 128 jüri üyesi ile ilklere imza atan Apple iCan'06 muhteşem final gecesi ile de nefesleri kesti.

CA'nın müşterilerinin iş değerine göre verileri önceliklendirmesine ve taşımasına destek veriyor
Ca, brightstor depolama çözümünü “Arkivio dosya yönetimi” teknolojisiyle geliştiriyor, depolamadaki liderliğini genişletiyor.

USRobotics artık VoIP pazarında da iddialı...
İnternet erişimi ve ağ bağlantı ürünlerinde 30 yıldır, kalite, yenilik ve performansı bir arada sunan bir marka USRobotics. Firma, bütün dünyada 100 milyon satış adedine ulaşan analog modemler üzerindeki çalışmalarını sürdürürken, ev, ev-ofis ve KOBİ'ler için geliştirdiği yüksek hızlı geniş-bant modemler, kablolu ve kablosuz bağlantı çözümleri ve İnternet güvenlik cihazları ile pazardaki konumunu sağlamlaştırıyor.

Intel® o naylı d iz üstü b ilgisayar p rojesi mobil bilgisayardaki hızlı büyümeye yön verecek
Intel'in binlerce kanal üyesini buluşturduğu Türkiye'nin en büyük kanal organizasyonu Intel Kanal Konferansları'nın sonuncusu İstanbul'da gerçekleşti. Intel Ortadoğu, Türkiye ve Afrika Direktörü Ayşegül İldeniz ve Türkiye Genel Müdürü Ege Ertem'in katılımıyla gerçekleşen konferansta, bayi sistem ve bütünleştiricileri ile en son Intel ürünleri ve teknolojileri paylaşıldı.

Applix EMEA Başkanı Geoff Cooper : “Doğru zamanda, doğru yerdeyiz”
Dünyanın en hızlı iş zekası analitik motoru olarak anılan, planlama, bütçeleme, öngörü, konsolidasyon, raporlama ve analiz gerçekleştirmedeki hızlı ve esnek çözümleri sunan Applix, Servodata bünyesinde Türkiye pazarına girdi.

İddialı bir iş zekası
2000'li yılların başında bilgi teknolojileri sektöründe sıkça adından söz edilmeye başlanan iş zekası kavramı gün geçtikçe kurumların ihtiyacı haline geliyor.

Skype ile tüm dünyayla bedavaya konuşun
Tüm dünyayı bedavaya konuşturan Skype, sadece e-kolay.net farkıyla Türkiye'de.

Efsane muhabbetler Mynet ICQ ile geri döndü
Türkiye'nin en çok kullanılan ilk Türkçe içerikli İnternet kapısı Mynet, dünya çapında yaygın olarak kullanılan anında mesajlaşma servisi ICQ ile işbirliğine girdi.

Google Türkiye İstanbul'da açılıyor
Google, Türk kullanıcılar ve reklam verenlerin, en iyi yerel ürün ve hizmetlere ulaşmalarını sağlamak için büyük çabalar sonucunda Türkiye ofisini açıyor.

Türkiye'nin ‘İlk 500 Bilişim Şirketi' açıklandı
Türkiye bilişim pazarını yansıtan en geniş kapsamlı araştırma "Bilişim 500"ün sonuçları, gerçekleştirilen özel bir törenle kamuoyuna duyuruldu.

Xerox kağıttan arama motoru yaptı
Ethernet teknolojisini 1973 yılında bularak İnternet'in oluşmasına öncülük eden Xerox, şimdi de, kağıt dokümandan orijinal elektronik dosyaya ulaşmayı sağlayan bir teknoloji geliştirdi.

Kingston Technology, ‘Mobil Telefon' Net kapısı kurdu
Yeni Mobil Telefon Köyü “Mobil Phone Village” genişletilmiş bellek kartlarının kullanımı ve faydaları hakkındaki bilgileri kullanıcılara aktarıyor.

Nortel, “IT-Thin” çözümüyle şube bilgisayar sistemlerini basitleştiriyor
Nortel, kurumların şubelerindeki ağ ve bilgisayar altyapılarını birleştirerek verimliliklerini artırmalarını sağlayan yeni bir ürün geliştirdi. Tek bir ürün, çoklu şube uygulamalarının fonksiyonlarını güçlendiriyor.

Tekofaks 25 yıldır tek bir markayla istikrarlı gelişimini sürdürüyo!!!!!!!!r
Japon elektronik devi Matsushita'ya bağlı Panasonic markasının Türkiye temsilciliğini yürüten Tekofaks Şirketler Grubu, 25. yıl kutlamaları çerçevesinde, Türkiye genelindeki 350 bayisi ile buluştu.

Ttec, Skype telefonda tek tuşla ses kaydını başlattı
Tesan'ın teknoloji ürünleri alanındaki markası Ttec, tek tuşla ses kaydı yapma olanağı sunan yeni ve şık tasarımlı Skype telefonu TTC 206'yı pazara sundu. İnternet üzerinden tüm dünyayla ücretsiz görüşme sağlayabilen Skype programını kullanmayı zahmetsiz hale getiren TTC 206, bilgisayara USB bağlantı noktasından bağlanıyor ve alışageldiğimiz telefon rahatlığını sağlıyor.

Komünikasyon sektörünün kalbi ICC'2006'da attı
IEEE Uluslarası Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Enstitüsü'nün, haberleşme teknolojileri konusundaki uluslararası konferansı ICC'2006, 11-15 Haziran 2006 tarihleri arasında İstanbul'da dünyanın değişik ülkelerinden gelen yaklaşık 1200 katılımcı ile gerçekleştirildi.

Siemens'den sabit şebeke işletmecilerine yenilikçi teknolojiler
Siemens komünikasyon, eğlence, ev güvenliği ve kontrolü, ev şebekeleri ve sağlık gözetimi gibi akıllı ev uygulamalarında geliştirdiği yenilikçi teknolojileri, düzenlediği toplantılar ile Türk Telekom ve sektörün önde gelen alternatif operatörleri ile paylaştı.

Bakış açınızı değiştirin
STS olarak, Türkiye Distribütörü olduğu Pantech GSM telefonlarının iki yeni modelini Haziran ayı itibariyle pazara sundu. Pantech PG 8000 ve PG 1400 , STS bayi ve satış noktalarında tüketicilerle buluştu.

İnce, daha ince, en ince… Samsung X820 ve D900
Samsung dünyanın en ince mobil telefonunu geliştirdi. Mobil telefon sektörünün öncü markalarından Samsung, inanılmaz ince bir tasarıma sahip yeni GSM telefon modellerini duyurdu. Yeni GSM telefonlardan Samsung X820, sadece 6,9 mm ile dünyanın en ince GSM telefonu unvanını kazandı.

Atatürk Havalimanı'nın tüm uçuş bilgileri artık Callcium'la cebinizde
Mobil dünyada devrim yaratan Callcium, Atatürk Havalimanı uçuş bilgilerini cebinize kadar getiriyor. Artık hangi uçak gecikti, hangisi indi hangisi kalktı diye telaş etmek yok. Callcium sayesinde GSM telefonunuzdan uçuş bilgilerini anında görebileceksiniz. Üstelik de hiçbir ücret ödemeden.

Motorola, TETRA anlaşmalarına bir yenisini daha ekledi
İngiliz İtfaiye ve Kurtarma Hizmetleri, ülke çapındaki iletişim ağında Polis ve Ambulans Hizmetleri ile birleşiyor.

Nokia ve Siemens'ten büyük ortaklık: Nokia-Siemens Networks
Mobil haberleşme ve çoklu ortam cihazlarında dünya lideri Nokia, Siemens ile güçlerini birleştirerek sabit-mobil yakınsaması konusunda yeni bir haberleşme devi yaratıyor.

İncecik ve kusursuz bir tasarım harikası: Samsung D520
Şık çizgisi ve yuvarlanmış kenarları Samsung D520'nin beğenilen tasarımını oluşturuyor. Sürgü mekanizması ile D520'nin hafif kapağının parmağınızın ufacık bir hareketiyle bile açılması diğer bir kayda değer nokta. Dünyanın en küçük sürgülü kapaklı telefonlarından biri olan bu siyah ve sofistike şaheser sadece (101x46x15,9) mm boyutlarında ve 94 gram ağırlığında. D520 ile her zaman bir adım öndesiniz.

A lg gelecek !!!!!!e
Mobil dünyada devrim yaratan Callcium, Atatürk Havalimanı uçuş bilgilerini cebinize kadar getiriyor. Artık hangi uçak gecikti, hangisi indi hangisi kalktı diye telaş etmek yok. Callcium sayesinde GSM telefonunuzdan uçuş bilgilerini anında görebileceksiniz. Üstelik de hiçbir ücret ödemeden.

Palm'de hedef: Amerika dışı büyük pazarlar
GSM telefonların hayatımıza girmesiyle beraber edindiğimiz bir kültür mobil yaşam. Ve mobil olma ihtiyacı her geçen gün sınırlarını zorlayarak, insanların zaman ve mekan bağımlılığı olmadan her türlü veriye ulaşmalarına olanak tanıyor.

Türk Telekom sabit hatlarda devrim yaratıyor
Türk Telekom sabit hatlarda başlatacağı üç yeni katma değerli hizmetle Türk tüketicisine çağdaş ve üstün kaliteli haberleşme olanağı sunuyor.

Turkcell'in yurtdışındaki GPRS hizmeti 100 ülkeye ulaştı
Turkcell, yurtdışında da GPRS kullanımını sağlamak için anlaşma yaptığı ülke sayısını 100'e, operatör sayısını ise 257'ye çıkarttı.

Avea'dan Ericsson ve Siemens ile dev işbirliği
Avea bu yıl gerçekleştirmeyi planladığı 300 milyon Dolar'lık yatırım planının bir parçası olarak, Ericsson ve Siemens ile GSM teknolojisindeki son yenilikleri ve altyapı hizmetlerini almak üzere iki ayrı anlaşma imzaladı.

Kabloda taraflar masabaşı çözümden yana
Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş Genel Müdürü Osman Dur, kablo platformda sorunların aşılmasında masabaşı çözümde firmaların da bir noktaya geldiğini belirterek, hukuk yolunun devam ettiğini, ancak tarafların anlaşması halinde davalardan vazgeçilebileceğini söyledi.


Köşe Yazarları

 


Finans
Alman bankaları Phishing'e (yemlemeye) karşı e-İmza kullanıyor

Cybersoft MKK'ya giden yolu otoban yaptı

KOBİ için ticari kart “zaman kazancı”

Alışverişte güvenliği artıran “Dinamik Şifre Doğrulaması” ile ilk ödeme işlemi Slovenya'da

Ekonomi ve iş dünyası, hisse senetlerinin dönüşümünü kutladı


Kısa Haberler

Aylin Öztürk, Bilge Adam Kurumsal Satış Müdürlüğü görevine atandı

Bilge Adam, Medyasoft ve Mindsoft ile eğitimde güç birliği yaptı

Gözünüzü arkada bırakmayacak bir kablosuz ağ kamerası

2006 Dünya Kupası'nda Cisco imzası

Done İletişim ile hem WAP, hem de Web üzerinden sohbet edeceksiniz

Eczacıbaşı bilişim'den e-imza çözümü

Eczacıbaşı bilişim, Novell'in hem teknoloji, hem de çözüm ortağı

Global iletişim, Türk Telekom ile A Tipi Arabağlantı Sözleşmesi üzerinde mutabık kalan ilk operatör oldu

Gmail cebinize geliyor

M.V. Grubu ve K.V.K.'dan ‘hakia'ya 5 Milyon Dolar'lık yatırım

Karel Azerbaycan'da büyüyor

Yenilenmiş U2 iPod raflarda

Turkcell'e 2,2 milyar YTL sermaye

Motorola'nın yeni yüzü David Beckham

Türkiye Mynet ICQ'yu sevdi

OKI ile zaman ve maliyet tasarrufu

Panasonic SC-HT-990 sinema sistemi ile yeni bir deneyime hazır olun

Probil'den İsviçre'ye akıl ihracatı

Prysmian kablo ve sistemleri İtalya'da 400 milyon Euro'luk bir anlaşma imzaladı

Bağımsız oluşum: “Sony VAIO Türkiye Platformu”

Superonline aboneleri yurtdışında 58,000 havaalanı, Cafe ve Otel den kablosuz hızlı İnternet kullanacak

Türk Barter'in Dünya Barter Birliği'ne desteği devam ediyor


ANKARA
Haberler

e-Dönüşüm İcra Kurulu’nun yapısında değişiklik sinyali
“Üç ayda bir toplanma kurulun ‘icra’ yapısına aykırı”
EDMER kamuoyuna duyuruldu
Ostim’deki KOBİ’lere sanal çatı
“Geniş bant İnternet erişimi yüzde 25’e çıkacak”
PolNet Projesi yenilendi
Yenileme kapsamında neler değişti?
PolNet projesi sayesinde neler gerçekleşti?
E-imza, doğal gaz sektöründe kullanılıyor
IBM’den PC ve GSM’lere güvenlik standardı
TÜSİAD’dan Bilişim ve Telekomünikasyon Teknolojileri Raporu
Danıştay’dan Koç.net’e ceza onayı
TÜBİSAD yeni dönem Başkanı Tuğrul Tekbulut oldu
ODTܒde insan-bilgisayar etkileşimi laboratuarı
Bilgisayar ve İnternet kullanımında artış
Telgraf da artık İnternet’te
Cisco Systems’dan Türkiye’ye özel önem
BİLGİ GIS etkinliğini artırıyor


GSM ve DECT Telefonlar Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey

GSM Tablo


GSM Ürünler

GSM Tablo

GSM Hatlar