Temmuz 2008 Sayı: 154

 


Konular

Ne Alsak?
Ayın ürünleri...

Telekomünikasyonda ev ödevlerimiz…
Misyonunu, ülkemizin Bilgi Toplumuna geçiş sürecini hızlandırmak olarak belirleyen Türkiye Bilişim Vakfı, Avrupa'nın önde gelen düşünce kuruluşlarından biri olan Avrupa Politika Araştırmaları Merkezi–CEPS ile, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.'nin desteği ile, 17 Haziran 2008 tarihinde İstanbul Ceylan Intercontinental Otel'de ana teması “Telekomünikasyon: Bilgi Toplumunun Kaldıracı” adında bir konferans düzenledi.

Bilişim Limited'in hedefi dış pazarlar
Bilişim Limited Genel Müdürü Prof. Aydın Köksal, şirketin 23 yılı geride bıraktığını, birikimlerini dış pazarlara da taşımak amacıyla 5 yıldır çalışma yaptığını belirterek, uygulama yazılımı ve bilişim çözümleri sunarak ulusal düzeyde 100'e aşkın projeye imza attıklarını anlattı.

TESİD Yenilikçilik Yaratıcılık Ödülleri 2008
Hızlı teknolojik değişmeler, kullanıcı ihtiyaçlarının karşılanması konusunda çok değişik seçenekler sunmakta. Küresel rekabete açık ortamda, firma seçiminde belirleyici etkenler arasında, teknolojik açıdan güçlü ve yenilikçi bir ürün, ön sıralarda yer almakta. Böyle bir ürün elde etmek için yapılacak çalışmaların temelinde ise firmaların teknolojik yenilik (innovation) ve yaratıcılık becerileri bulunmakta. İnovasyonun teşvikine yönelik olarak da, Türk Elektronik Sanayicileri Derneği (TESİD) her yıl “Yenilikçilik-Yaratıcılık Ödülleri” vermekte.

TÜBİSAD bilişim sektörünün bilgi merkezi oluyor
TÜBİSAD Olağan Genel Kurulu 29 Mayıs'ta yapıldı. TÜBİSAD'ın son dönemdeki faaliyetlerinin aktarıldığı Genel Kurulun gündemine EITO işbirliği damgasını vurdu.

İnternet'te yeni alan adı uzantısı “.tk”
İnternet üzerinden alan adı kaydı yapan Dot TK, Türkiye pazarına girdi. “Türk İnternet Adresi” olmayı hedefleyen firma, sunacağı yeni Türkçe alan adlarıyla, Türk İnternet sektöründe büyük bir yeniliğe imza atmayı planlıyor.

Bütünleşim…
2.İstanbul Bilişim Kongresi Kurumsal Yazılım 2008 “Bütünleşim” başlığı ile Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi tarafından 3-4 Haziran 2008 tarihleri arasında İstanbul Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi'nde düzenlendi. Kurumsal yazılım üreten, uygulayan, kullanan, altyapı sağlayan ve eğitimini veren tüm tarafların katılımı ile geçen yıl ilki düzenlenen kongrede dünyada ve Türkiye'de Kurumsal Yazılım'ın nereye gittiği tartışılmıştı. Bu seneki kongrede ise; bir adım daha ötesine bakarak kurumlarda yazılımların, donanım ve ağ bütünleşimi için önemi tartışıldı ve teknoloji, iletişim ve iş süreçleri anlamında birbiriyle bağlantılı ve kesintisiz çalışan kurumsal yazılımlar ile altyapı kavramına vurgu yapıldı.

Yazılımcılar ARGE'yi tartıştı
Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) tarafından 28 Mayıs tarihinde İTÜ Maslak Yerleşkesi Arı 2 Teknokent Binası'nda düzenlenen “Yazılım geliştirme ve ARGE'de ne durumdayız?” konulu seminerde ARGE Kanunu ve TÜBİTAK destekleri konusunda akla takılan pek çok soruya yanıt arandı. YASAD'ın düzenlediği bilgilendirme toplantısının açılış konuşmasını Yazılım Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gülara Tırpançeker yaptı.

Coşkunoğlu: “İnternet Kurulu sivil toplum örgütlerini temsil etmiyor”
CHP Uşak Milletvekili Osman Coşkunoğlu, İnternet Kurulu'nun sivil toplum örgütlerini tam olarak temsil etmediğini ileri sürerek, “İnternet Kurulu'nun içinde önemli katkılar yapabilecek çok değerli isimler de var, ancak Hükümet kendine göre bir kompozisyon belirledi” diye konuştu.

Siemens yeni ürünleriyle Türkiye pazarında fark yaratacak
Siemens yeni IP (İnternet Protokolü) tabanlı haberleşme platformu HiPath 2000'i ve ofis kullanımına yönelik olarak geliştirilen OpenStage telefonları standarttan gelişmişe doğru dört farklı modeli ile Türkiye pazarına sunuyor.

Symantec, Sun Microsystems ve Deloitte'tan “Bilişim Teknolojileri Altyapısında İş Sürekliliği ve Felaket Kurtarımı” semineri
Symantec, Sun Microsystems ve Deloitte'un işbirliği ile düzenlenen ve iş sürekliliğinin bilgi teknolojileri altyapılarındaki yansımalarını ele alan bu etkinlikte; iş sürekliliği planlaması, stratejiler ile esnek bilgi teknolojileri altyapıları üzerinde kesintisiz veri ve uygulama erişimini sağlayan çözümler ve de yönetim platformları gibi konular üzerine kapsamlı sunumlar gerçekleştirildi.

Pakistan'ın ilk WiMAX Rev-e şebekesini Alcatel-Lucent kuracak
Pakistan'ın en büyük mobil operatörü ve tamamen Orascom Telecom Holding'e bağlı bir yan kuruluş olan Pakistan Mobile Communications Limited ("Mobilink"), ilk ticari şebekesini kurmak için Alcatel-Lucent'i seçti. Alcatel Lucent'in, Universal 802.16e-2005 ile kuracağı WiMAX şebekesi, Pakistan'ın ilk şebekesi olacak. Şebeke, Pakistan'ın finansal sermaye ve en büyük iş merkezi sayılan Karachi gibi büyük şehirlerini kapsayacak. Tüm dünyada 70'ten fazla pilot uygulama, kurulumlar ve 2007 yılının başından beri imzalanan 25 sözleşme ile bu yeni proje, Alcatel-Lucent'in WiMAX pazarında lider olduğunu gösteriyor.

Volvo Ocean Race Ericsson ile IPTV ve Mobil TV'den izlenecek
Bu yıl Volvo Ocean Race, Ericsson (NASDAQ:ERIC) sayesinde canlı yayınla mobil TV üzerinden ya da yarış rotasındaki her kasabada kurulan IPTV'den izleyebilecek. Liman içi görüntüsünün bir çok noktadan izlenmesini sağlayan izleyici kontrolündeki kameralar ile yarış severler, kişiselleştirilebilir servislerin keyfine varacak.

Tellcom, İnternet ve VPN hizmetine kalite ve fiyat avantajı getirdi
Türkiye'nin yenilikçi telekom operatörü Tellcom, son yaptığı yatırım ile abonelerine ADSL ve G.SHDSL bağlantılarında da “kendi IP omurgası” üzerinden de hizmet vermeye başladı. Böylece özellikle İnternet ve VPN-Özel Sanal Ağ hizmetinde rakiplerine göre daha hızlı ve kaliteli servis sağlayan Tellcom, ADSL hizmetlerinde sunacağı rakipsiz kampanyalar ve VPN hizmetlerinde klasik yöntemlere göre %65'e varan fiyat avantajı ile de dikkat çekiyor.

Mobil belediyecilikte bir ilk
Fatih Belediyesi ve Intel Türkiye'nin, belediyecilik alanında bir ilke imza atarak hayata geçirdikleri WiMAX Projesi ile mobil belediyecilik alanında çağdaş ve ekonomik sunarken, dünyaya da örnek oluşturuyor. Henüz test aşamasındaki proje, 4 Haziran 2008 tarihinde Barceló Eresin Topkapı Hotel'de Fatih Belediyesi, Superonline ve Intel'in yanısıra çok sayıda kamu yetkilisi ve basın mensubunun da katıldığı basın toplantısında tanıtıldı.

Sosyal yaşamın paylaşım platformu
Sosyal yaşamın yeni paylaşım platformu Mekanist.net, test sürecini tamamlayarak yayın hayatına başladı. Bünyesinde 4.000'i aşkın mekân hakkında detaylı bilgi ve yorum barındıran Mekanist.net, kullanıcılar açısından yepyeni bir paylaşım platformu olma özelliği taşıyor. İşletmelerin reklam ve pazarlama faaliyetlerine yeni bir bakış açısı getirmeye hazırlanan Mekanist.net, kullanıcılarına aynı zamanda pek çok yenilikçi mobil hizmet sunuyor.

BT altyapı kütüphanesi uygulamaları ile işinize ve müşterinize değer katın
BT yönetiminde dünyanın önde gelen yönetim yazılımları şirketlerinden biri olan CA ve CA'nın Türkiye'deki önde gelen iş ortaklarından BT Bilgi, ITIL (BT altyapı kütüphanesi) yeni sürümü üzerine önemli bir kaynağı Türkçe'ye çevirdi.

IP tabanlı yeni nesil şebekelerde arabağlantı yaklaşımları
Mevcut telekomünikasyon şebekeleri (geleneksel şebekeler) devre anahtarlama esasına göre çalışan merkezi yönetimin esas olduğu şebekelerdir.

Bilişimciler özlük haklarının peşinde
Türkiye Bilişim Derneği'nin (TBD) bu yıl onuncusunu düzenlediği “Kamu Bilişim Platformu” etkinliği 21-25 Mayıs 2008 tarihleri arasında Antalya'da gerçekleştirildi.

smile adsl Pazarlama Müdürü: “İnternet hizmeti sadece erişim demek değildir”
ADSL ve geniş bant İnternet erişimi alanlarında Doğan Telekom bünyesinde hizmet veren smile adsl, kullanıcılarına avantajlarla dolu bir dünya sunuyor.

Jabra â BT320s ile plajda müzik dinleme keyfi
Kullanıcılara müzik keyfi sunan Jabra BT320s'in en büyük özelliği ise su geçirmemesi.

Business Monitor International, Türkiye telekom pazarı raporu (Ocak-Nisan 2008)
Numara taşınabilirliğinin sağlanmasının ardından, 3G/3N-3. Nesil ihalesi gerçekleşecek ve yeni nesil teknolojilere rağbet artacak.

Omsan Lojistik'in başarılı RFID projesinde Oytek ve Altis imzası
RFID projesi ile;  OMSAN'ın çekici ve yarı römorklarına RFID etiketleri yerleştiriliyor ve bu sayede  tüm araçların tesislere giriş - çıkışları gerçek zamanlı olarak takip edilebiliyor.

HTC Corporation ' ı n son bombası Touch Diamond Türkiye'de
iPhone egemenliğine karşı ciddi bir rakip olarak ortaya çıkan Touch Diamond'ı Telepati Dergisi olarak Türkiye'de ilk kez ayrıntılı şekilde inceledik. Cihazla ilgili tüm teknik detaylara ‘Test Merkezi' sayfalarımızdan ulaşabilirsiniz.

Sony Ericsson W890i Walkman®: Sizinle seçiminize göre yaşayan telefon
Sony Ericsson, Walkman® telefon serisine eklediği son ürünü W890i ile müzikle yaşamaktan keyif alanları yepyeni bir deneyimle tanıştırıyor.

Samsung M620: Parlak ve marifetli
Tasarımları ve teknolojisi ile her zaman fark yaratan, GSM telefonunun lider markası Samsung, pratiklik ve estetiği M620 modelinde birleştirdi. Kayan kapağı ve çoklu ortam özellikleri ile sizi kendine çeken M620; konforu, rahat kullanımı, tasarımı ve performansı ile dikkat çekiyor.

Nokia N73 ile hem çalın, hem oynayın
Nokia Nseries'in yeni kampanyası futbol tutkunlarının gönlünde taht kuracak.

Test Merkezi
Mobil telefon sektöründe yeni bir çığır açacağı düşünülen HTC Corporation 'ın yeni akıllı yakışıklısı Touch Diamond'u yoğun çabalarımız sonucunda, herkesten önce Test Merkezi'mize misafir etmeyi başardık.

MOTO U9: Çarpıcı ve duyulara hitap eden bir erişim
Motorola'nın en son ürünü MOTO U9 dokunmatik müzik kontrolü ve dış ekranındaki zengin animasyon seçenekleriyle duyulara hitap ediyor.

Avea'nın gençlik ortamı Patlican 1 yaşında
Patlican, birinci yaşında 1 milyon üyesi, sayısız müzik ve eğlence etkinliği, eğitim kampanyaları, etkileşimli uygulamaları ile Türkiye'nin en hızlı büyüyen gençlik ortamı oldu.
Avea'nın gençlik ortamı Patlican 1 yaşına girdi. Kapılarını 2007 yılının Haziran ayında açan Patlican, gençlerin kendilerini ifade edebilmelerine, birbirleri ile iletişim içinde olabilmelerine fırsat tanıyor.

Vodafone Türkiye Çağrı Merkezi'nde Verint çözümlerini kullanıyor
Müşterileri ile iletişiminde çok önemli bir kanal olarak gördüğü çağrı merkezinin hizmet kalitesini iyileştirmeye yönelik sürekli çalışmalar yapan Vodafone Türkiye, bu kapsamda sektörün öncü firması SYS ile çalışarak Verint I-360 WFO (Workforce Optimization) çözümlerini kullanmaya başladı.

Turkcell akademi'den İTÜ öğrencilerine GSM sertifikası
Turkcell Akademi ve İstanbul Teknik Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirilen “Turkcell Akademi GSM Gelişim Programı” gerçekleştirilen sertifika töreniyle tamamlandı. Mayıs ve Haziran aylarında devam eden program sonunda İTÜ Elektronik Fakültesi'nde okuyan 12 öğrenci sertifikalarını alarak iş dünyasının kapılarını açmış oldu.

Türk Telekom teknoloji atağına devam ediyor
ARGE çalışmalarında atağa geçen Türk Telekom, Almanya'nın önde gelen araştırma merkezlerinden Dai-Labor'un Türkiye iş ortağı AnelArge ile güç birliğine gitti. Anlaşmayla Türk Telekom, her yıl en az 6 ARGE projesi geliştirmeyi hedefliyor.

Netron ve DIGITURKwebtv bilişim eğitimini İnternet'e taşıdı
Netron ve DIGITURKwebtv'nin gerçekleştirdiği işbirliği sayesinde bilişim eğitimi artık İnternet üzerinden alınabiliyor. Böylece bilişim alanında kendini geliştirmek ya da kariyer yapmak isteyen herkes, dilediği zaman ve mekanda eğitim almanın avantajını yaşıyor. Netron ve DIGITURKwebtv işbirliğiyle uygun koşullarda sahip olunabilen eğitim programları DIGITURK üyelerine özel indirimlerle sunuluyor.


Bu Sayı


Köşe Yazarları


Finans
Küresel kart teknolojileri Cardist'te buluştu

Kısa Haberler

Telekomünikasyon sektörünün çözüm odaklı sivil örgütü TÜTED Yönetim Kurulu'nda görev dağılımı yapıldı

Enerji sektörünün sayısal adresi (www.elektrikport.com ) yayında

45.000 üniversiteli genç, Avea Footballl Fever festivaliyle futbolun tadını çıkardı

Patlican üyeleri artık kısa ve çoklu ortam mesajlarını saklayabilecek

Gözler işini yeniden keşfedenlere çevriliyor

British Telecom Avrupa WAN hizmetleri pazarının lideri

Eczacıbaşı Bilişim'in yeni Pazarlama ve Satış Müdürü, sektörün önemli isimlerinden
“Mustafa Ertuş”

Fujitsu Siemens Computers, ekibini yeni atamalarla güçlendirdi

“Global İletişim'le Alo'da” kampanya

Global Bilgi'den Türkiye'ye iki büyük ödül

Helyum Bilişim Hizmetleri yeni adresinde

HP Türkiye Kişisel Sistemler Grubu'na yeni pazarlama müdürü

ITD – Interactive Intelligence Kullanıcı Konferansı gerçekleşti

Görüntülü Telefon Nortel IP Phone 1535 Türkiye'de

OYTEK'te yeni bir isim: Mazhar Karagülle

Eğlencede sınırlar yok oluyor: Avrupa Müzik Ödülleri bu yıl cebinde

Barter sistemi ile milyon sınırını geçtiler

Turkcell ortalama %3,66 oranında fiyat ayarlaması gerçekleştirdi
Türkiye, Milli Takım coşkusunu Turkcell'le yaşadı
Vodafone Mobile Connect USB çubuk ile İnternet'e bağlanmak artık ‘an' meselesi
“Vodafone Konuşkan Paketler”den telefon çıkıyor
İnternet'te yüksek hız ve güvenlik arayanlara ZyXEL'den özel kampanya

ANKARA
Haberler
Türkiye’nin yazılımda Avrupa’nın bilişim üssü olması hedefleniyor
AB’den bilişim ve haberleşmeye yeni bir destek daha
İnternet Kurulu Başkanlığına Menteş seçildi
e-Devlet Çalışma Grubu
Üniversite-sanayi işbirliği meyvelerini veriyor
ODTÜ öğrencileri Vestel için geleceğin endüstriyel ürünlerini tasarladı
Türkiye’nin İnternet öncüleri ODTܒde bir araya geldi
e-Devlet Kapısı Temmuz’da açılıyor
Bilişim profesyonelleri Kıbrıs’ta buluştu
Karmasis ve Microsoft’tan 5651 sayılı Yasa için çözüm
Electro World Türkiye’de büyümeye devam ediyor
Ortadoğu’daki İnternet kullanıcıları, Hacktivism’e karşı uyarılıyor
MEB, bilişim projelerini kamu kurumlarına tanıttı
Bilgisayar okur-yazarlığı seferberliği
2’inci Özgür Yazılım Konferansı yapıldı
LKD Yılın Penguenleri Ödülleri
LKD yeni yönetimini belirledi


GSM ve DECT Telefonlar Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey

Türkiye'de Satılan GSM ve DECT Telefonların Karşılaştırmalı Fiyat Tablosu


GSM ve DECT Ürünler

GSM ve DECT Tablo

GSM Hatlar