Temmuz 2009 Sayı: 166


Konular

Ne Alsak?
Ayın ürünleri...

“Yakınsama: Fırsatlar ve Tehditler”
4. Karadeniz ve Hazar Düzenleyici Konferansı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu  tarafından 11-12 Haziran 2009 tarihlerinde İstanbul’da Ceylan InterContinental’de düzenlendi.

Bilgi Birikim Sistemleri’nden dev proje
Türkiye’de birçok firmaya bilişim anlamında kurumsal destek veren Bilgi Birikim Sistemleri, IBM Yazılım Grubu çözümleriyle İGDAŞ’ın altyapısını yeniledi.

Tekfen Sigorta Aracılık Hizmetleri ve ITS’den teknoloji iş birliği
“Tekfen Sigorta Aracılık Hizmetleri, birçok ilkleri ve yenilikleri gerçekleştirmiş bir şirket. Böyle bir şirketin telekomünikasyon alanında da ilkleri gerçekleştirmesi için birlikte bir proje gerçekleştirdik.”

Siemens Enterprise Communications müşterileriyle buluştu
Siemens Enterprise Communications’ın küresel olarak düzenlenen “Meeting of open Minds” müşteri etkinliği, 3 Haziran günü İstanbul Hilton Otel’de gerçekleştirildi.

Yeni Intel işlemciler diz üstünde tarz, performans ve pil ömrü standartlarını yeniden belirliyor
Intel Computex’de, isteğe bağlı Intel® My Wi-Fi teknolojisini kullanarak kablosuz bağlanabilen yeni cihazları da duyurdu.

SYS’den yatırımcı dostu IP çözümleri
SYS (Sesli Yanıt Sistemleri), şirketlerin eski haberleşme altyapılarını da kullanmalarına olanak sağlayan yeni nesil IP haberleşme platformu Wave IP’yi 17 Haziran’da Rahmi M. Koç Müzesi’nde düzenlediği konferansla iş ortaklarına tanıttı.

3Com H3C ürün serisi ile ağ pazarının kuralları değişiyor
3Com, büyük işletmelerin ve veri merkezlerinin ihtiyaçlarına yönelik olarak geliştirdiği yeni nesil anahtarlama ve ağ yönetim çözümlerini H3C ürün serisiyle duyurdu.

Superonline Süper Sınıf öğrencilerin İnternet’teki sınıfı
Süper Sınıf yaz tatilinde öğrencilere, biten öğretim yılında öğrendiklerini tekrar etme ve yeni sınıflarına hazırlanma fırsatı sunacak.

“Teknoloji Avcısı” MobiArts
2003 yılında GSM ürünler ile ilgili ARGE çalışmaları gerçekleştirmek üzere kurulan MobiArts, 2008 yılına kadar çalışmalarını sürdürdü.

Novatel Motorola ‘Yılın En İyi Ciro Yapan Distribütörü’ ödülünü aldı
Kuruluşundan bu yana başarılarıyla dikkat çeken Novatel, EMEA Bölgesi’nde yer alan 20 distribütör arasında ilk sıraya yerleşerek, ‘En İyi Distribütör Ödülü’nün sahibi oldu.
Bu sene Malta’da gerçekleşen Kanal İş Ortağı Konferansı’na (Channel Partner Conference) katılan Novatel, başarısını Motorola’nın EMEA Bölgesi’nden Sorumlu Başkan Yardımcısı Henrik Asbjorn elinden aldığı ödülle bir kez daha gösterdi. Hızla büyüyen ve yakında yeni projelerini açıklayacak olan Novatel, 2009 için de yüzde 40’a yakın bir büyüme hedefliyor.

Jabra’dan büyüyen çağrı merkezi pazarına yeni devrimci çözümler
Yenilikçi kulaklıklar alanında dünya lideri GN Netcom, dünyada ve Türkiye’de çağrı merkezi ve kulaklık sektörlerinde yaşanan gelişme ve yeniliklerle ilgili bilgi vermek üzere İstanbul’da bir basın toplantısı düzenledi.

Ericsson çözümleri işletim giderlerini azaltıyor
WCDMA baz istasyonlarının enerji verimliliğinde 2001 ve 2008 arasında %80 iyileştirme kaydedilirken, mobil anahtarlama çözümünde ise, abone başına %60 daha fazla verimliliğe ulaşıldı.

Huawei ve TeliaSonera işbirliğinden dünyanın ilk LTE şebekesi doğdu
Huawei ve TeliaSonera/Netcom, ticari olarak hizmet veren bir LTE ağ üzerinden dünyanın ilk mobil geniş bant İnternet bağlantısını  kurduklarını Norveç’in başkenti Oslo’da duyurdu.

Motorola’dan 4.Nesil erişimin ayak sesleri
Motorola, geniş bant teknolojileri ve medya gezginliği konularındaki en son çözümlerini, düzenlediği MOTO4YOU etkinliği ile 8-11 Haziran tarihlerinde İstanbul’da tanıttı.

Fotoğraflarla da konuşturan Nokia 6700 Classic Türkiye’de
SOkan Bayülgen’in çektiği fotoğrafların sergilendiği gecede, Hale Caneroğlu konuklara keyifli bir akşam yaşattı. Nokia 6700 Classic, Türkiye’de de satışa sunuldu.

Çevreci Sony Ericsson Naite ile hayatınız kolaylaşıyor
Naite, Sony Ericsson’un GreenHeart™ stratejisi doğrultusunda geliştirerek sunduğu ilk telefonlardan biri.

Samsung’tan iki yeni ve etkileyici dokunmatik telefon: S5233 Star ve S5603 Preston
Samsung S5233 Star ve S5603 Preston Samsung’un tam dokunmatik GSM telefon pazarındaki liderliğini bütünleşik tasarımları ve üstün özellikleri ile pekiştirecek.

LG Electronics, dokunmatik telefonlarıyla 20 milyon kullanıcıya ulaştı
Tüketici elektronik sistemlerinde dünya lideri ve teknoloji öncüsü olan LG Electronics’in iki yılı aşkın süre önce pazara sunduğu tam dokunmatik ekranlı telefonlar 2009 yılı Mayıs ayı itibariyle 20 milyon kullanıcıya ulaştı.

General Mobile’den dünyanın ilk Türkçe Android’li ve çift SIM kartlı telefonu
Dünyanın ilk Türkçe Android işletim sistemli çift SIM kartlı mobil telefonu General Mobile DSTL1 Amerika ile aynı anda satışa çıktı.

TTNet mevcut müşterilerine ‘Netbook’ hediye ediyor
TTNET, mevcut müşterilerine özel sunduğu ‘Hızlı İnternet’le Hızla Kazan’ kampanyasıyla her gün 80 kişiye Vestel marka netbook hediye ediyor.

Vodafone’dan Sony Ericsson R300 ve G502’ye binlerce hediye kontör
Sony Ericsson ve Vodafone Türkiye, Vodafone abonelerine özel düzenlenen kampanya dahilinde binlerce kontör hediye ediyor.

Türk Telekom borsaya yeni giren en iyi şirket
Uluslararası finans yayını Euromoney tarafından Orta ve Doğu Avrupa’da 2008 yılında borsaya kote olan yeni şirketler arasında en iyi şirket seçilen Türk Telekom, bu sonuçla uluslararası yatırım arenasındaki yerini daha da sağlamlaştırdı.

Turkcell, MIT Sloan öğrencilerine mobil teknoloji ve inovasyonu anlattı
Küresl ekonomiye yön veren kurumları yerinde incelemek üzere Türkiye’de temaslarda bulunan MIT (Massachusetts Institute of Technology) Sloan öğrencileri, Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv’i ziyaret etti.
Süreyya Ciliv, dünyanın en prestijli üniversitelerinden biri olan MIT Sloan’da ekonominin ve teknolojinin geleceğinde söz sahibi olmak üzere eğitim gören öğrencilere Turkcell’in teknoloji vizyonunu anlattı.

“Hayatın 3N Halleri” Avea Roadshow ile başladı
Avea, Türkiye genelinde düzenlediği roadshow kapsamında, tüketicileri şimdiden 3N ile tanışmaya ve bu teknolojiyi denemeye davet ediyor.

Test Merkezi
Nokia 6300 modeliyle son 1 yıldır iyi bir satış grafiği yakaladı ve özellikle operatörler ile yapılan paket satışlarla şirketin karına kar kattı. Nokia Türkiye Genel Müdürü Connor Pierce ile tanıtım gecesinde bu yeni model hakkında konuştuğumda ilk sözlerinden biri, “İşte 6300’ın gelişmiş modelini sonunda pazara sunuyoruz ve bu telefon birçok kullanıcının gönlünü daha ilk bakışta kazanacaktır” demek olmuştu. Nokia’nın bar tipi telefonları içinde gerçek anlamda görünüş ve incelik bakımından en zarif, en karizmatik modeli 6700 classic.

Arçelik bilgisayarlarla, teknolojide Grand Prix hızı
“Güçlü yetkili satıcı ve servis ağımız ile bilgisayar sektöründe de ana oyunculardan biriyiz.”
Teknolojik ve yenilikçi ürünleriyle Türkiye’de sektöründe lider Arçelik, ‘Grand Prix’ tasarımını uyarladığı, Intel® Core™ i7 işlemci teknolojisine sahip masa üstü ve Intel® Centrino® 2 işlemci teknolojisine sahip diz üstü bilgisayarlarının tanıtımını, Formula 1’de yarışan BMW Sauber’in ünlü Alman pilotu Nick Heidfeld’in katılımıyla gerçekleştirdi..

KETS’ten ABBYY PDF Transformer v3.0: PDF oluşturma ve dönüştürme için yeni sürüm
Yeni sürümün getirdiği teknolojik yenilik; dosyaların PDF’ye çevriminde çok daha güçlü ve kaliteli olması.
Doküman tanıma, veri yakalama ve dil bilimi teknolojilerinde lider sağlayıcı olan ve Türkiye’de KETS tarafından temsil edilen ABBYY PDF çevrimi ve PDF oluşturma alanındaki ödüllü ürünü olan ABBYY PDF Transformer’ın 3.0 sürümünü duyurdu.

Yeni BRAVIA Z5500 ile şimdiye kadarki en mükemmel görüntü kalitesi
“Sınır Sensin” tasarım kavramını bir adım öteye taşıyan yeni model, güç tüketimini azaltan yenilikçi çevre dostu özellikleriyle de fark yaratıyor.

Satko Teknoloji’den araç takipte bir ilk: GSM telefondan araç takibi
Dünya genelinde kanıtlanmış teknolojilerle mobil araç takibi ve filo yönetimi çözümleri sağlayan Satko Teknoloji, sektörde 17inci yaşını doldururken müşterilerine bir “ilk”i sunuyor!

Arvento Mobile Türkiye’de ve yurt dışında takipte
Ürettiği araç takip sistemleriyle Türkiye’de büyük bir pazar payı elde eden Arvento Mobile, geliştirmiş olduğu kişi takip sistemleriyle insanların güvenliğini ve hayatı kolaylaştırmayı hedefliyor.


Bu Sayı


Köşe Yazarları


Finans
Accenture, İstanbul’da Oracle inovasyon merkezi açtı
Set Group Holding, bankacılık işlemlerinde e-imza dönemini başlatıyor
“Bankasız Havale”, Garanti’ye inovasyon ödülü getirdi
IRTA Dünya Barter Birliği Yönetim Toplantısı Norveç’te gerçekleşti
ISO 9001:2008 Belgesine Sahip Tek Barter Şirketi, TÜRK BARTER

Kısa Haberler


8.Teknoloji Ödülleri sahiplerini buldu

Dünya mobil telekomünikasyon devi Huawei Türkiye’deki ilk ARGE merkezini açıyor

Sanal dünyanın Oscar’ları sahiplerini buldu

Microsoft’un yaratıcı stajyerleri işe başladı

CeBIT Bilişim Eurasia, 10 yaşında

Türkiye’nin BHT-Bilişim ve Haberleşme Teknolojileri sektörü son karnesini aldı

Google yeni hizmeti Voice ile operatörleri karşısına alıyor

Alcatel-Lucent, mobil WiMAX pazarında liderliğe koşuyor

11824 Şimdi de Avea’da

Yazarımız Dr. Azmi Koçak’a bir plaket daha...

Diller dünyasının lideri Babylon, yeni sürümü Babylon 8’i sundu

Global Bilgi, EMEA bölgesi’nin en iyi çağrı merkezi seçildi

Uluslararası Dragon Bot yarışlarında Karel Türkiye şampiyonu oldu

“Yüksek kaliteli ürünlerini uluslararası pazarda satmaya korkmayanlar, geleceğin yıldızları olacak”

Mio Explora K75 GPS’li GSM telefonuyla “Computex 2009 En İyi Seçim” ödülünü kazandı

Motorola’nın araştırmasına göre Türkiye’deki milenyum kuşağı daha fazla gezginlik talep ediyor

Olympus İstanbul A.Ş. açıldı

8 serisi led tv, teknolojisi ve tasarımıyla büyüleyemeye devam ediyor

Sanal tehditler çoğaldıkça, smile adsl Net’te güvenliği artırıyor

Yüzlerce “indirilebilir oyun” Türkçe arayüzle ilk defa TTNet OYUN’da

TurkNet’ten tatilcilere özel ‘kullan-bitir’ İnternet paketi

Vodafone 3N’nin sınırlarını zorluyor

Watchguard Teknoloji, Intercomp ile Türkiye’de

Cisco TelePresence ile toplantı odası stüdyoya dönüşüyor

 GSM ve DECT Telefonlar Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey

Türkiye'de Satılan GSM ve DECT Telefonların Karşılaştırmalı Fiyat Tablosu


GSM ve DECT Ürünler

GSM ve DECT Tablo

GSM Hatlar