Temmuz 2010 Sayı: 178


Konular

Ne Alsak?
Ayın ürünleri...

Türkiye’de istihdamın anahtarı Kariyer.net
Kurulduğu 1999 yılından bu yana Türkiye’nin istihdam platformu olan Kariyer.net, iş arama ve işe alım süreçlerinde sürekli yeni nesil teknolojilerle iş arayanlarla işverenleri İnternet ortamında bir araya getirmekte.

Ericsson Sailing Team, yelken yarışlarında rüzgar gibi esiyor
Bu yıl içinde kurulan ve ilk kez yarışmalara katılmaya başlayan Ericsson Sailing Team, şimdiden elde ettiği iki birincilik ödülüyle yelkencilik yarışlarında Ericsson rüzgârı estiriyor.

Multinet, akılı kart çözümleriyle kurumlara, bireylere ve öğrencilere yönelik çok avantajlı hizmetler sunuyor
Akıllı kart teknolojileri alanında faaliyet gösteren Multinet, kurumlara ve bireylere avantaj sağlayan çözümleriyle hizmet vermekte.

Datateknik, müşterilerinin hizmet kalitesini artırıyor
Datateknik 2008 yılının başında Yıldız Bilişim Grubu’nun bünyesine geçmişti ve 2 yıl içerisinde Datateknik 2 alanda çok hızlı büyüme sağladı.

PTT’den posta tarihini değiştirecek proje
Posta gönderimleri hız kazanıyor.

Global İletişim fiber altyapı yatırımında hedef büyüttü
İstanbul’da Beşiktaş, Maslak, Zincirlikuyu ve havaalanı hattında altyapı yatırımlarına devam eden Global İletişim, 2010 sonu itibariyle bu alandaki yatırımlarını üç katına çıkaracak.

Türk yazılım sektörünün en geniş katılımlı kampanyası ‘Yazılım Hareketi’ başladı
BSA Türkiye’nin katkılarıyla geçekleştirilen “Yazılım Hareketi” kapsamında, gerilla pazarlama iletişimi taktikleri ve çevrimiçi mecralar etkin olarak kullanılacak.

WatchGuard ağ ve içerik güvenliği için yeni ürün ailesini tanıttı
WatchGuard’ın ürün ailesi en son işletim sistemi, hız, işlevsellik ve daha etkin koruma getiriyor.

İş ve Teknoloji Mühendisliği – Teknoloji ve işletmenin birbirine yakınsaması
Küreselleşme sürecinde yerel pazarların ve işletme faaliyetlerinin sınırları ortadan kalkıyor.
Üretim faktörleri olan, insan, makine ve sermaye dünya çapında değişilebilir (yer değiştirebilir) oldu. Ürünlerin yenilenme döngüleri gittikçe kısalıyor ve şirketler artan şekilde fikirleri gerçekleştirme ve müşterileri için çözüm halinde getirme, operasyon süreçlerini verimli çalıştırmak ve çalışanlarını hedefe dönük değişen gereklilikler için kalifiye hale getirme noktalarında baskıyı hissediyorlar.

Avnet Technology Solutions ile uçtan uca VMware çözümleri
Sanko ve Avnet Inc. ortak kuruluşu olarak faaliyetlerine başlayan Avnet Technology Solutions Türkiye, ülke çapında bayi kanalı ile Türkiye’nin en büyük katma değerli distribütörü olarak hizmet vermekte.

BT’den kurumsal telefonlara, masa üstü bilgisayarlara ses yeniliği
Onevoice Ribbit v1.0, Ribbit’in yenilikçi ses özelliklerini mevcut kurumsal telefon ortamlarına yerleştirerek İnternet dünyasını geleneksel kurumsal ses ağları ile birleştiriyor.

Sony ekolojik düşünceyle hayat verdiği süreç ve ürünleriyle gezegeni koruyor
Sony’nin yaratıcı ‘eko düşünce’ yaklaşımı, ürünleri için kullandığı malzemelerden, onları üretmek ve geri dönüştürmek için kullandığı üretim süreçlerine kadar yaptığı işin her parçasını etkileyen çevreye duyarlı düşünce tarzını ifade ediyor.

ASUS, Computex 2010’da tüm çoklu ortam üslerini kapsadı
ASUS Computex 2010’da; EeeTop PC ET 24”, Blu-ray 3D Optik Disk Sürücü, VG236H 3D LCD Monitör ve O!Play HD2 Medya Oynatıcı gibi en son çoklu ortam yeniliklerini sergiledi.

Huawei ve Saudi Telecom Company (STC), Ortadoğu’nun en büyük LTE ağını oluşturuyor
Ağ ile kullanıcı başına saniyede 100 MB’ye varan en üst sınır uydu-yer iletim hızı sağlanıyor.

SFR, LTE dünyasına Alcatel-Lucent ile adım atıyor
Alcatel-Lucent, SFR firmasının 2N/3N kablosuz ağının genişletilmesi ve yükseltilmesi projesinde hizmet vereceğini duyurdu. Projenin bir parçası olarak, Alcatel-Lucent, Long Term Evolution (LTE) mobil geniş bant teknolojisinin denemesini de yapacak.

Siemens Sürdürülebilirlik Konferansı
500’ün üzerinde katılımcının yer aldığı ve farklı sektörlerde sürdürülebilir büyümenin tartışıldığı “Siemens Answers: Sustainable Future” isimli konferans İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Salonu’nda düzenlendi.

Telco 2015 Raporu ve mobil haberleşmede IBM’in rolü
Telco 2015 Raporunu bir telekomünikasyon firmasının etkinliğinde anlatmak için IBM CEMEA bölgesi Telekomünikasyon ve İş Geliştirme Danışmanı Ekow, 23 Haziran Çarşamba günü İstanbul'daydı.

3.Nesil dünyasını, Samsung S3370 GenoA 3G ile keşfedin
Dokunmatik ekranı, ergonomik tasarımı ve uygun fiyatıyla Samsung S3370 GenoA 3G, mobil haberleşmede hız tutkunlarının tercihi olacak.

BlackBerry App World Türkiye’de
BlackBerry kullanıcıları birçok ücretsiz mobil uygulamayı keşfedip indirecek ve App World’ün keyfini çıkaracak.

Garmin-Asus M10 ile iş ve günlük yaşamınıza yön vereceksiniz
ASUS, Garmin ve Asus ortaklığının en yeni üyesi olan tam dokunmatik ekranlı, en son Windows Mobile® işletim sistemi ile güçlendirilen akıllı telefon M10’u kullanıcıların beğenisine sunuyor.

Renkli dokunuşlar Nokia 5228’de coşturuyor
Nokia’nın şimdiye kadarki en uygun fiyatlı dokunmatik cihazı Nokia 5228 yaz aylarında Türkiye’de.

Mobil geniş bant ve İnternet dosyası
Mobil geniş bant ile mobil İnternet bağlantıları için GSM veya CDMA tabanlı hücresel hizmetlerin bulunduğu her yerden Net’e bağlanabilirsiniz. Mobil bağlantılar ile bir yerden bir yere giderken bile İnternet bağlantınızı sürdürebilirsiniz.
Türkiye’de mobil geniş bant ilk yılını doldurmak üzere. 3.Nesil (3N) abone sayısı kısa sürede 9 milyona ulaştı. Telepati Dergisi olarak bu sayımızda yine daha önce yapılmamış kadar kapsamlı ve bilgilendirici bir mobil geniş bant ve İnternet dosyası hazırladık.

Telecity en yeni teknolojileri sektörle ve tüketiciyle buluşturuyor
Telecity Grubu 1994 yılından beri GSM ve Telekomünikasyon sektöründe faaliyet göstermekte.

Mobil İnternet alışkanlıkları Avea ile değişti
Avea, tüm faturalı ve faturasız abonelerine Mart ayından itibaren sunduğu süre bazlı İnternet paketleriyle; mobil İnternet alışkanlığını değiştiriyor.

Türkiye’de de, Avrupa’da da en hızlı 3.Nesil GSM: Turkcell
Paris, Berlin, Londra ile İstanbul, Diyarbakır, Trabzon’da yapılan saha ölçümlerinde Turkcell, “Ortalama Mobil İnternet Hızı”nda, 15 operatör içinde birinci oldu.

TTNET abonelerine avantajlı Mobil İnternet fırsatı
TTNET, özellikle yaz aylarının gelmesiyle açık havada daha fazla vakit geçirmek isteyen ve hızlı İnternet bağlantısından vazgeçmeyen abonelerine, “Hesabını Bilen Akıllı 3.Nesil Paketi” ile özel bir fırsat sunuyor.

Doğu ile Batıyı birleştirecek “JADI LINK” ile sayısal ‘İpek Yolu’ kuruluyor
Dört ülkenin telekom şirketleri işbirliği ile haberleşme köprüsü Türkiye olacak.

Küresel KOBİ platformu, 2010 sezonunu Vodafone’un ev sahipliğinde Kayseri’de açtı
Capital ve Ekonomist dergileri işbirliğinde, Vodafone’un sponsorluğunda düzenlenen "Global KOBİ Platformu"nun 2010 yılı ilk toplantısı Kayseri’de gerçekleşti.

Test Merkezi
Daha birçok mobil telefon üreticisi yokken ya da olanlar markalarını, modellerini yeni yeni belirlemeye başlamış, ayakta durmaya çalışırlarken vardı bu marka.

Hiç Bitmeyen Şarj
iPhone için özel olarak geliştirilen ve Apple Lisanslı ilk güneş enerjisi ile şarj etme özelliği olan “Surge” Türkiye’de satışta.

Turkcell, Gelecek Nesil Mobil Şebekesini Cisco’nun CRS teknolojisi ile güçlendiriyor
Turkcell, Türkiye’deki gelecek nesil İnternet yatırımlarını sürdürüyor.

Motorola, sezgisel yeteneklere sahip benzersiz teknolojilerini Singapur’da düzenlenen TETRA Dünya Konferansı 2010’da tanıttı
Motorola’nın mobil geniş bant teknolojileri, çoklu ortam uygulamaları ve gelişmiş cihazları içeren kapsamlı yelpazesi, kurumsal dönüşümlere ve gelecek nesil toplum güvenliğine yönelik görüşü ortaya koyan yenilikçi adımları temsil ediyor.

Eğlencenin yeni tarifi: “İzle, oku, dinle, değiştir ve paylaş!”
Sekizinci Webrazzi Gündem Toplantısı, “çevrimiçi eğlence servisleri” konusunu ile masaya yatırdı.

Takbis Otomasyon Projesi imzalandı”
Türksat A.Ş. ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün yürüteceği Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) Otomasyon ve İşbirliği Projesi, 30 Haziran 2010 Çarşamba günü Ankara’da düzenlenen bir törenle imzalandı.

Sanyo’dan dünyanın ilk su geçirmez tam HD çift konumlu kamerası
C5 Elektronik, Türkiye distribütörü olduğu Sanyo’nun “su geçirmez” tam HD dual-çift konumlu kamerası DMX-CA100’ü Haziran sonunda Türkiye pazarına sunacağını duyurdu.

Eğlenceyi suda da yakalayın
Samsung’un su geçirmeyen fotoğraf makinesi wp10 ile içinizdeki maceracı ruhu ortaya çıkarın.

Logitech HD destekli yeni Web kamera ailesini piyasaya sundu
Logitech herkese her yerde HD (yüksek çözünürlüklü) video sunma sözünü gerçekleştirmek için bir adım daha atarak; “Logitech HD Web kamera ailesinin yanı sıra, HD görüntülü konuşma yapmanın ücretsiz ve en kolay yolu olan “Logitech Vid HD”yi piyasaya sundu.

AOC’nin LED teknolojili yeni LCD TV serisi: Çekici tasarım ve yüksek kontrast
Bu modellerin inanılmaz ince tasarımı, modern ev ortamlarına mükemmel biçimde uyum sağlamalarına olanak tanıyor.

Panasonic ile canlı yayında ilk gerçek Tam HD 3 Boyut deneyimi
Panasonic, Fransa Açık Tenis Turnuvası’nın çeyrek finalinde Soderling’in Federer karşısındaki zaferini Eurosport 3D kanalından Türkiye’ye canlı yayında üç boyutlu olarak izletti.

3. Boyut Saturn’a ayak bastı
3 boyutlu TV ile evde sinema keyfi görsel bir şölene dönüşecek

Doğuş Yayın Grubu ve D-Smart Yeni HD Televizyon Kanalını Sunar: HD-en
NTV, NTV Spor, CNBC-e ve e2 programları, yüksek çözünürlük farkıyla sadece D-Smart HD’de izlenebilen HD-en kanalında.

Standartlar
Standartlar hakkında bir soruya Bill Gates şöyle yanıt vermişti: “Standartlar çok önemlidir, pazar payınızı gösterir”. Gerçekten, pazar payınız yeterince büyükse, işin standardını siz tanımlamaya başlayabilirsiniz. Bir zamanların IBM SNA ‘sistem ağ mimarisi’ de öyle idi.


Bu Sayı


Köşe Yazarları

 

Finans

Akbank saygın düşünce kuruluşu Chatham House’u İstanbul’da ağırladı

Euromoney Türkiye Finans ve Yatırım Forumu Akbank ana sponsorluğunda İstanbul’da yapıldı

Akbank’ın yeni Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hayri Çulhacı
Akbank’tan, Türkiye’nin ilk ‘iPad Şubesi’
Akbank ve Turkcell “Mobil Bilgi” kampanyası ile bir ilke daha imza attı
Avea’lılara TEB’den dosya masrafsız, %1.07 faiz oranı ile ihtiyaç kredisi ve Hyundai Accent Era kazanma fırsatı
DenizBank’ın bankacılık platformu Bilişim Oscarı’na layık görüldü
Yenilenen garanti.com.tr, hem yaratıcı hem iddialı

Kısa Haberler


Avrupa Gazeteciler Derneği ‘Yılın En İyileri Medya Ödülleri’ sahiplerini buldu

TELKODER vatandaşa kazandırmaya kararlı

Eagle Mobile, James Belushi ile Arnavutluk’ta yüksekten uçacak

Altın Örümcek’te halk oylamasına büyük ilgi

Alcatel One Touch Mini ile hayata eğlenceli bir dokunuş

Bilişim teknolojileri dünyası Turkcell Global Bilgi’nin “GlobalTech 2010” organizasyonunda buluştu

Global İletişim’de İş ve Ürün Geliştirme Müdürü Mustafa Ünal oldu

HP’de kritik uluslararası atama

İnform ve Socomec işbirliğiyle üç büyük ilde enerji seminerleri düzenlendi

İnnova’nın yetenekleri dünya standartlarında belgelendi

Türkiye’ye ilk 3 boyutlu TV’sini getiren LG’den şimdi de Türkiye’nin ilk 3 boyutlu TV belgesel filmleri

Mobilera MacCoffee Mobil Mesaj Kampanyası ile Kazakistan’da iki milyon kişiye ulaştı

Shell’den puanlarınızla, Bas-Konuş bedava

Tüm Telekomünikasyon İşadamları Derneği’nin (TÜTED) Yeni Yönetim Kurulu seçildi

Yemeksepeti.com, Türkiye, Kıbrıs ve Rusya’dan sonra şimdi de “foodonclick.com” adıyla Dubai’de


 GSM ve DECT Telefonlar Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey

Türkiye'de Satılan GSM ve DECT Telefonların Karşılaştırmalı Fiyat Tablosu


GSM ve DECT Ürünler

GSM ve DECT Tablo

GSM Hatlar