Mobil geniş bant ve İnternet dosyası

Cenk Yapıcı

Mobil geniş bant ile mobil İnternet bağlantıları için GSM veya CDMA tabanlı hücresel hizmetlerin bulunduğu her yerden Net’e bağlanabilirsiniz. Mobil bağlantılar ile bir yerden bir yere giderken bile İnternet bağlantınızı sürdürebilirsiniz.
Türkiye’de mobil geniş bant ilk yılını doldurmak üzere. 3.Nesil (3N) abone sayısı kısa sürede 9 milyona ulaştı. Telepati Dergisi olarak bu sayımızda yine daha önce yapılmamış kadar kapsamlı ve bilgilendirici bir mobil geniş bant ve İnternet dosyası hazırladık.

Kablosuz geniş alan ağı (WWAN) teknolojisi olarak da adlandırılan mobil geniş bant teknolojisi, taşınabilir aygıtlar üzerinden yüksek hızlı İnternet erişimi sağlar.

Mobil geniş bant ile mobil İnternet bağlantıları için GSM veya CDMA tabanlı hücresel hizmetlerin bulunduğu her yerden Net’e bağlanabilirsiniz. Mobil bağlantılar ile bir yerden bir yere giderken bile İnternet bağlantınızı sürdürebilirsiniz.
Türkiye’de mobil geniş bant ilk yılını doldurmak üzere. 3.Nesil (3N) abone sayısı kısa sürede 9 milyona ulaştı. Telepati Dergisi olarak bu sayımızda yine daha önce yapılmamış kadar kapsamlı ve bilgilendirici bir mobil geniş bant ve İnternet dosyası hazırladık. Bu dosya için operatörlere altyapı sağlayan şirketlerin, operatörlerin, mobil terminal ve hizmet sağlayıcıların tepe yöneticileri ile görüştük ve fikirlerini aldık.

Ericsson geniş bandı geleceğe taşıyor
Ericsson, telekom operatörlerine teknoloji ve servis sağlama alanında dünya lideri. 2N, 3N ve 4N mobil teknolojilerde pazar lideri olan Ericsson, 1 milyardan fazla kullanıcıya hizmet veren şebekelerin yönetimini üstlenmekte ve yönetimsel servisler alanında lider konumda bulunmakta. Şirketin ürün yelpazesi operatörler, kurumlar ve medya endüstrisi için mobil ve sabit şebeke altyapısı, telekom servisleri, yazılım, geniş bant ve çoğul ortam çözümlerinden oluşmakta. Sony Ericsson ve ST-Ericsson ortak girişimleri, tüketicilere zengin özelliklere sahip mobil cihazlar sunmakta. Mobil geniş bant ve İnternet dosyamız için Ericsson Türkiye Genel Müdürü Özgür Tohumcu ile görüştük.

Türkiye’de mobil geniş bant
Türkiye’de kullanıcılar 3N macerasına 2009 yazında başladılar. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu rakamlarına göre 8 milyondan fazla 3N abonesi ve 600 binin üzerinde mobil geniş bant abonesi bulunuyor. Artık sadece mobil telefonundan değil; 3N bağlantısı olan bütün cihazlardan hiç kopmadan bağlı kalan milyonlarca kullanıcıdan bahsetmek mümkün. Mobil geniş bant, iş hayatını, toplumları ve bireylerin hayatlarını kökten değiştirmeye başladı. Mobil geniş bant üzerine gerçekleştirilecek servislerle eğitim, sağlık, ulaşım gibi birçok alan akıllı telekom sistemlerini kullanarak ciddi dönüşümler yaşamakta. Mobil geniş bandın makro düzeyde yaşattığı gözlenebilir dönüşümlerle birlikte, kullanıcıların mikro düzeydeki eğilim, kullanım alışkanlığı ve beklentilerini ölçebilmek adına “Ericsson Consumer Lab” adlı küresel pazar araştırmamızı "Mobil geniş bant" özelinde tüm Türkiye'yi kapsayacak şekilde yürütmekteyiz. Yaz sonunda tamamlanacak araştırma sonuçlarının gelecekteki değişimlerin ne olacağına ışık tutmasını beklemekteyiz.
Avrupa'da 3N’ye en son geçen ülkelerden birisi olmamıza karşın; 3N teknolojisini birinci günden itibaren HSPA(High Speed Packet Access) hızında ve geniş bir kapsama alanında kullanabiliyor olmamız mobil geniş bandın toplumsal yayılımını hızlandırdı. Operatörler de hem pazarlama hem de ürün geliştirme anlamında 3N’yi ön plana çıkararak başarılı uygulamalar sunmaktalar.

Ericsson operatörlerin ufkunu genişletiyor
Turkcell ve Avea’nın 2N altyapısında olduğu gibi; 3N şebeke altyapısında da ana tedarikçisi konumundayız. Ülkede yaşanan mobil geniş bant dönüşümünün altını kazıyınca Ericsson'u görmek bizi çok gururlandırıyor. Mobil geniş bant sadece bağlantı değil, bu bağlantıya erişimi olan cihazlar ve şebeke üzerinde çalışan uygulamalarla başarıyı yakalayabilmekte. Ericsson mobil geniş bandın şebeke tarafındaki tüm altyapısını kurduğu gibi; şebeke üzerinde çalışan “Mobil TV, Sosyal Ağlara Erişim, Video Servisleri” gibi birçok uygulamayı da yazılım ve sistem bütünleşme alanındaki yetkinliğini kullanarak uygulamaya geçirdi.

Ericsson’dan uçtan uca çözümler
Ericsson operatörlerin şebeke, donanım, yazılım, operasyon ve uygulama alanındaki tüm ihtiyaçlarına çözüm sunabilen bir portföye sahip. Dünya genelinde telekom altyapısının bu seviyeye gelmesinde Ericsson'un çok ciddi payı var. Küresel olarak operatörlerin yarısından çoğunun 3N, HSPA ve LTE altyapısında Ericsson teknolojileri bulunuyor. Erişim şebekesi dışında, IP, çekirdek ve taşıyıcı şebekelerde de tüm seviyelerde çözümler sunmaktayız. Bu altyapılar üzerinde çalışan uygulama ve servislerin geliştirilmesi ve bütünleşmesi de Ericsson'un öncelikleri arasında.

Dünyada ve Türkiye’de mobil geniş bandın önümüzdeki 5 yıldaki seyri
2020 yılına giderkenki öngörümüz “Geniş banttan faydalanabilecek her cihaz bir bağlantıya sahip olacak” şeklinde. Bu doğrultuda 2020 yılında dünya üzerinde 50 milyar bağlantılı cihaz olacağını öngörüyoruz. Mobil geniş bant günümüzdeki haliyle mobil telefonu, bilgisayar, Netbook benzeri cihazları kapsıyor. Bugün bile 2000’e yakın farklı cihaz mobil geniş bant bağlantısına sahip durumda. Mobil geniş bant evrimi ilerledikçe otomobilden, sayısal kameraya, beyaz eşyaya birçok farklı cihaz mobil şebekeler üzerinden geniş bant bağlantısını ve servisleri kullanıyor olacak. Avrupa'da ve Amerika'daki bazı devletler, 100Mbit düzeyindeki geniş bant bağlantısını tıpkı elektrik, su gibi her vatandaşın makul fiyata erişebileceği temel bir hizmet olarak tanımlamakta.

LTE ve ötesindeki teknolojiler belirleyici olacak
Bundan bir kaç sene önceye kadar 3N'den sonraki mobil teknolojinin ne olacağı bir tartışma konusuydu. Ancak şimdi 3N'nin sonrasının HSPA ve bir sonraki adımının LTE olduğu konusunda bir tereddüt kalmadı. Ericsson’un ARGE çalışmalarının bu teknoloji liderliğinde ciddi bir payı olduğunu söylemek mümkün. İsveç'te kurulan Dünya’daki ilk ticari LTE şebekesinin altında yine Ericsson’un imzası var. Amerika’da ve Avrupa'daki LTE kontratlarının büyük çoğunluğunda operatörlerin tercihi Ericsson'la çalışmak oldu. 50 milyar bağlı cihaza giden öngörüde LTE ve ötesindeki teknolojiler ana taşıyıcı güç olacak.

Alcatel-Lucent ile yeni nesil şebekeler
Alcatel-Lucent, tüm dünyada servis sağlayıcıların; işletmelerin; savunma, enerji, sağlık, ulaşım gibi stratejik sektörlerin ve hükümetlerin güvenilir dönüşüm ortağı olup, son kullanıcılara ses, veri ve video haberleşme hizmetleri sunmaya yönelik çözümler sağlamakta. Sabit, mobil ve yakınsak geniş bant haberleşme ağlarının yanı sıra IP teknolojileri, uygulamaları ve hizmetlerinde de bir lider olan Alcatel-Lucent, haberleşme sektörünün en büyük yenilik merkezlerinden biri olan Bell Laboratuarları’nın rakipsiz teknik ve bilimsel uzmanlığından yararlanmakta. 130’u aşkın ülkede faaliyet gösteren ve sektördeki en deneyimli küresel hizmetler organizasyonuna sahip bulunan Alcatel-Lucent, küresel erişimi olan yerel bir iş ortağı. 2009 cirosu 15,2 milyar avroya ulaşan Alcatel-Lucent’ın merkez ofisi Fransa’da. Alcatel-Lucent ülkemizde ve çevre ülkelerde başarı hikâyelerine imza atmaya devam ediyor. Alcatel-Lucent Teletaş Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kançal ile Türkiye’de ve Dünya’da yeni nesil mobil geniş bant öngörüleri üzerine konuştuk.

Her yerden erişim
Mobil şebeke evrimi, bir yanda kullanıcıların yüksek hızlı servislere yönelik talebinden, bir yandan da evde ve işyerinde aynı bant genişliği deneyimini yaşama isteğinden besleniyor.
3N teknolojisinin temel amacı, kullanıcıları her an her yerde birbirlerine bağlamak ve onlara sabit geniş bant kullanıcısının yaşadığı deneyimin aynısını sunmak. Hiç kuşkusuz 3N, mobil haberleşme dünyasının kilometre taşlarından biri oldu ve kullanıcıların haberleşme deneyimini inanılmaz ölçüde zenginleştirdi. 3N sistemleriyle, abonelere mümkün olan en iyi servislerin sunulması için pek çok erişim teknolojisi bir arada kullanılmaya başlandı. Maliyet ve bant genişliği verimliliği, temel hedeflerden oldu. 3N, kullanıcılara, çok çeşitli mobil cihazlardan, zaman ve yer bağımsız olarak, farklı hızlarda bağlantı kurma imkânı veriyor.
3N teknolojisiyle birlikte tüketicilerin mobil haberleşmeden sağladıkları fayda arttı. Örneğin, mobil telefonundan uygun maliyetlerle yüksek kaliteli video izlemek mümkün. Telsiz erişim açısından bakıldığında, 3N, daha yüksek aktarım oranları ve bit başına daha düşük maliyet anlamına geliyor. Bu da bant genişliğine ihtiyaç duyan servis ve uygulamaların sayısını artırdı. 3N ile birlikte, tümleşik işitsel ve görsel uygulamalar, sayısal veri aktarımları, dar bant/geniş bant çoğul ortam servislerinde de artış oldu. Turkcell, Vodafone Türkiye ve Avea ile 3N şebekelerinin transmisyon çözümlerinde birlikte çalışıyoruz.

Alcatel-Lucent ile başarı hikâyelerine her gün bir yenisi ekleniyor
Alcatel-Lucent, dünya çapında 60’ı aşkın operatörün 3N şebekesi için tamamen IP tabanlı çözümler sunmuş bulunuyor. Türkiye’de de Turkcell için yaptığımız 3N projesini örnek gösterebiliriz. 2009 yazında tamamlanan projeyle, Turkcell’in IP tabanlı servislerine, Servis Kalitesi garantisi, yüksek kullanılabilirlik, güvenilirlik ve esneklik özellikleri kazandırıldı. Turkcell, tamamen IP özellikli bir 3N şebekesine geçerek Türkiye’de bir ilk’e imza attı. Bu projeyle, mevcut şebeke kapasitesini tüm yurdu kapsayacak biçimde genişletti ve müşterilerinin 3N servislerine yönelik taleplerini karşılayabilecek hale geldi. Alcatel-Lucent IP/MPLS çözümünün yönetim kolaylığı ve Servis Kalitesi yetenekleri, ilk günden itibaren Turkcell müşterilerinin 3N veri trafiğini bir IP şebekesi üzerinden taşımayı mümkün kıldı.

Geniş kapsamlı hizmetler
Alcatel-Lucent, kurumsal ve dikey pazarlar için sabit veya mobil ortam üzerinden ses, veri ve video iletim hizmetlerinin verilmesini sağlayan teknolojik çözümler sunuyor. Ayrıca IP, DSL, IPTV, NGN, VoIP, IMS, FemTo-Mobile gibi yeni teknolojilerde önemli destek ve ARGE merkezlerinden biri haline gelen Alcatel-Lucent, yeni nesil şebekeler ile ilgili danışmanlık, tasarım, bütünleşme, kurulum, bakım, işletme ve dış kaynak kullanımı gibi kapsamlı hizmetler de veriyor.

Femtocell teknolojisi yaygınlaşacak
Mobil operatörlerde, Femtocell teknolojisinin yaygınlaşacağını ve yatırımların artacağını düşünüyoruz. Femtocell, küçük işletme ve konutlarda baz istasyonu kullanımı için tasarlanmış bir teknoloji. Geniş bant DSL ve 2.5N kablosuz standartlarını destekliyor ve IP standardının kullanılması nedeniyle özellikle daha küçük alanlara hizmet verilmesinde pahalı GSM antenlerinin yerini alıyor. Femtocell için “ev baz istasyonu”, “erişim noktası baz istasyonu”, “3N erişim noktası”, “küçük hücresel baz istasyonu”, “kişisel 2N-3N baz istasyonu” gibi teknolojik tanımlamalar da kullanılıyor.
Operatörler, son kullanıcının hayatını kolaylaştıracak ve yeni gelir modelleri yaratacak pek çok servis geliştiriyor. Örneğin, Mobil Cüzdan Servisi böyle bir açılım. Bu servis, mobil operatörleri, gelişmekte olan mobil ödeme sisteminin merkezine yerleştiriyor; kişiden kişiye para transferi, sanal indirim kuponları, müşteri sadakat ve hediye uygulamaları, mobil ticaret ve pazarlama gibi farklı tüketici uygulamaları sunmayı mümkün kılıyor.

Mobil reklamcılık
Aynı şekilde, Mobil Reklamcılık da yeni uygulamalara örnek gösterilebilir. Bu uygulamayla, mobil operatörlerin reklam verenlere kolaylıkla sunabileceği çok özel bir medya dökümü yaratılıyor. Çözüm; mobil operatörler için ek gelir olanakları geliştirmenin yanı sıra, abonelere daha kişiselleştirilmiş deneyimler sunma imkânı da veriyor. Reklam verenler, duyarlılığı yüksek, izin ve tercih tabanlı mobil pazarlamayla daha geniş ve odaklı bir izleyici kitlesine ulaşabiliyor. Birden fazla mobil operatör genelinde bütünleştirilen bu pazarlama yaklaşımıyla kampanya rezervasyon süreci basitleştirilip merkezileştiriliyor.
Ve tabii LTE teknolojisi var. LTE, mobil geniş bant deneyimini geliştirmek üzere önemli ölçüde artırılmış veri hızları ve daha iyi performans içeren bir standart. 3N’ye benzer bir güç kullanırken, 3N ve HSPA teknolojilerinin bir sonraki adımını temsil ediyor. LTE, kapasite artışı için geliştirilmiş kodlama ve optimize edilmiş veri içeriyor.

LTE’nin güçlü oyuncusu Alcatel-Lucent
Kablosuz haberleşme teknolojileri çok hızlı gelişiyor. 2N, 3N derken şimdilerde 4N, başka bir deyişle LTE teknolojisinden konuşuluyor. Alcatel-Lucent da bu alandaki yönelimini değişen pazar koşullarına göre belirliyor ve operatörleri 3N’den 4N’ye taşıyacak teknolojik birikime fazlasıyla sahip bulunuyor. Geniş bant teknolojilerde bir lider olan Alcatel-Lucent, bu birikimini all-IP (tam IP) kablosuz geniş bant altyapısına geçmek isteyen müşterileri için kullanıyor. Bu geçişte LTE kilit rol oynuyor ve bu nedenle şirket için stratejik bir yatırım alanı olarak görülüyor. Alcatel-Lucent, pazardaki en kapsamlı çözümü sunmak için, uçtan uca LTE haberleşme şebekesini ekosistem ortaklarıyla önceden tümleştiriyor; küresel servis ve tümleşme imkânları sağlıyor. Yeni servis kavramları geliştirmek ve pazara çıkış süresini kısaltmak amacıyla test (kavram kanıtlama) laboratuarlarından yararlanıyor.

ARGE ile gelişime devam
Alcatel-Lucent, küresel LTE geliştirme programını hızlı bir biçimde uyguluyor. ABD, Avrupa ve Çin’de LTE ARGE ekiplerimiz yoğun bir biçimde çalışıyor. Şirketimiz, bu çalışmalarını, dünya genelinde müşterilerinin yol haritasına ve ihtiyaçlarına uygun olarak sürdürmeyi planlıyor. Alcatel-Lucent, dünya genelinde operatörlerin değişen ihtiyaçlarına paralel olarak, LTE telsiz erişimi alanında NEC ile teknik işbirliği yapıyor. Böylece, LTE telsiz erişimi platformunun belli alanlarında ortak geliştirme anlaşmaları yapmaya odaklanıyor.
Alcatel-Lucent, LTE alanındaki ARGE çalışmalarını önümüzdeki dönemde daha da artıracak. Bu çalışmalar, telsiz erişimi, gelişmiş çekirdek paket, IMS, paket aktarımı dâhil uçtan uca LTE çözüm geliştirme programını kapsadığı gibi, cihaz, uygulama ve içerik ortaklarının oluşturduğu bir ekosistemi de kapsıyor.

Huawei en kaliteli ve hızlı hizmeti sunuyor
Huawei, 100’den fazla ülkede, dünyanın önde gelen 50 operatörünün 45’ine hizmet veren Huawei, Türkiye’de de mobil operatörlerin tamamıyla iş ortaklığı yürütüyor. Bugün Türk Telekom, Turkcell, Vodafone, Avea, Superonline, TeliaSonera Eurasia, Alb Telecom ve Eagle Mobile gibi Türkiye'nin ve bölgenin en büyük telekom operatörlerine çeşitli hizmetler veriyor Huawei. 2009 yılından itibaren de Türkiye’de Vodafone, Avea ve Turkcell’e 3N şebeke altyapı hizmeti sağlıyoruz. Huawei Türkiye Pazarlama Direktörü Tufan Ünal’dan mobil geniş bant şebekeleri ve hizmetleri konusunda bilgiler aldık.

Huawei tüm operatörlere hizmet veriyor
Avea’ya, Orta Anadolu Bölgesi ve Akdeniz Bölgeleri’nde 3N altyapı hizmeti veriyoruz. Yatırımların içeriğinde; 3N teknik yatırımları, 3N yönetim ve denetim sistemleri, 3.Nesil yedek parça yönetimi, 3N eğitim ve profesyonel destekleri gibi birçok kalem bulunuyor. Vodafone'a, Türkiye'deki 3N altyapısının kurulmasında ve 3N temelli hizmetlerin sunulmasında çözüm ortağı olarak hizmet veriyoruz. Turkcell’in ise Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde 3N şebekesi ve merkezi yönetim sisteminin kurulum ve tümleşme çalışmalarını yürütüyoruz. Tüm Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de hizmet verdiğimiz operatörler, 3N ile abonelerine en hızlı ve kaliteli hizmeti sunabilmek için, 3N’nin yanı sıra önümüzdeki dönemlerde gündeme gelebilecek teknolojileri de tümleştirebilirler.

Gelecek nesil LTE
3GPP standartlarına dayanan LTE teknolojisi, veri indirmede 326,4 Mbit/s; veri yüklemede ise 86,4 Mbit/s’e kadar hız sağlayarak veri aktarım hızında ciddi artışlar sağlıyor. LTE teknolojisinin ortaya çıkışındaki nedenlerin başında da, mobil haberleşmede günümüz itibariyle kapasite ve hız açısından var olan yetersizlikler yer alıyor.
Önümüzdeki 10 yılın evrensel kablosuz haberleşme teknolojisi olacağına inandığım LTE teknolojisi, çok daha yüksek hız ve kapasite sağlayarak tüketicilere mobil ortamda televizyon ve film seyretme, çevrimiçi oyun oynama gibi günlük yaşamın içinde yer alan tüm servislere erişme imkânını sağlayacak. Tamamıyla IP-tabanlı bir sistem olacak olan LTE’de sabit ve kablosuz teknolojiler birleştirilecek. Böylece, güncel mobil veya sabit şebekelerden çok daha yüksek hızlar sağlanacak. LTE’nin hayata geçirilmesiyle, tıpkı GSM’den 3N’ye geçişte olduğu gibi, 3N’den de gelecek nesle doğru bir evrim yaşanacak.
LTE’de, en büyük küresel sağlayıcı ve endüstri lideri olan Huawei olarak, tüm dünyada LTE patentlerinin %10’una; UMTS’nin %7’sine denk gelen 152 patentimiz ile dünya sıralamasında ilk 5 içerisinde yer alıyoruz. 2008’de dünyanın ilk ticari LTE/SAE anlaşmasını Avrupa’da imzalayarak, birçok müşterimizle LTE denemelerini yürütmeye başladık. Haziran 2009’da da Norveç TeliaSonera’nın alt kuruluşu Netcom ile Oslo’daki dünyanın ilk ticari LTE networku üzerinden “canlı” servisleri tanıttık.
LTE teknolojisi ile mobil operatörlerin yeni abone hedeflerini karşılamalarına yardımcı olurken, pazara hareketlilik getirecek yeni servisler sunmalarını, kapasitelerini artırarak yeni iş fırsatları yaratmalarını sağlayacak çözümler sunmaya devam edeceğiz.

Türkiye 3N’yi heyecanla karşıladı
3N’nin hayatımıza girmesi ile ülkemizde tüketici davranışları açısından ciddi değişiklikler oldu. Türk toplumu zaten, genç nüfusu ve yeniliklere kolay adapte olan yapısı ile teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor. Bu açıdan 3N teknolojisinin Türkiye’de devreye girdiği Temmuz 2009’dan Mart 2010’a kadar olan kısa sürede, 3N abone sayısının yaklaşık 8,7 milyona ulaşmış olması da bunun en iyi kanıtlarından. Üstelik dünyayla karşılaştırıldığında Türkiye’de daha geç hayata geçmesine rağmen 3N uygulamaları, gerek operatörlerin çok hızlı şekilde gerekli altyapı çalışmalarını tamamlamaları gerekse toplumun ilgisiyle gelişmesi açısından ciddi yol kat etti. Bugün tüketiciler, dilediği zaman ve dilediği yerden kesintisiz haberleşme sağlamak konusunda ciddi deneyim kazanıp talep yaratırken, operatörler de yenilikçi çözümleriyle farklı ihtiyaçları karşılamaya çalışıyorlar. Bu karşılıklı etkileşim, şüphesiz hem sektörün hem de toplumun gelişmesinde önemli bir yol oynuyor.

“Geniş bant her haliyle hayatımızda olacak”
2004 yılında ETSI bünyesinde 3GPP Organizasyonu içerisinde çalışmaları başlatılan LTE teknolojisi geleceği şekillendirecek. Bu teknoloji, mobil operatörlerin pazara hareketlilik getirecek yeni servisler sunmalarını, kapasitelerini artırarak yeni iş fırsatları yaratmalarını sağlayacak. Ciddi bir hız ve performans artışı anlamına gelen LTE teknolojisi ile kullanıcılar, saniyede en az 100 Mbit’lik hücresel erişim hızına ve 10 milisaniyeden düşük veri iletisi imkânına sahip olacaklar.
Geleceğin teknolojisini şekillendiren Huawei olarak bugün Avrupa Telekomünikasyon Standartları Enstitüsü (ETSI) tarafından verilen 1272 LTE patentinin 147’sine sahibiz. Öncü rol oynadığımız bu alandaki çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz. Son LTE saha denemesinde veri indirme hızında 173 Mbps'ye ulaştık, bu da kablosuz veri aktarım hızında bir rekoru ifade ediyor. LTE deneyimi, kullanıcılar açısından birçok yeniliği beraberinde getirecek. Video günlük, video mesajlaşma, yüksek kalitede video konferans, video tabanlı mobil reklam, etkileşimli TV, mobil etkileşimli oyun, VoIP, e-gazeteler, yüksek kalitede müzik dinleme, iş uygulamaları, M2M haberleşme, mobil intranet, LTE'nin hayatımıza getireceği yeni servislerden sadece bir kaçı. Kullanıcılar, bu servislere akıllı telefonlar, Netbook’lar, diz üstü bilgisayar, oyun ve video cihazları ile ulaşabilecek. Mobil medikal cihazınızdan elektronik sağlık kaydına eriştiğinizi hayal edin. Tıbbi geçmiş, alerjiler, son laboratuar test sonuçları ve tanısal görüntülere ulaşabileceksiniz. Cihazınız sağlık durumunuzu otomatik olarak izleyecek ve doktorunuzun izleme sistemine düzenli güncellemeler gönderecek.

116 ülkede 600 milyon aboneden fazla aboneye hizmet
Gelecek nesil telekomünikasyon çözümleri sağlayan lider bir şirket olarak, mobil endüstrisinde, dünyanın her yerindeki müşterilerimize uzun vadeli değer ve daha fazla büyüme potansiyeli katacak yenilikçi ve özelleştirilmiş kablosuz ürünler, hizmetler ve çözümler üretiyoruz. Bu noktada kalitemizi kanıtlamış bir şirket konumundayız.
Huawei olarak, hedefimize yönelik yaratıcı yaklaşımımızı ve bu konudaki disiplinimizi, şirketimizin dört önemli gelişim olgusu olan “Yakınsama”, “Geniş Bant”, “Yeşil-Çevre Dostu Teknolojiler ve uygulamalar “ etrafında yönlendirilmeye devam ediyoruz.
2009 yılı 4. çeyreği itibariyle, 116’dan fazla ülkede 600 milyondan fazla aboneye hizmet veren, toplamda 4,73 milyondan fazla GSM alıcı verici (TRX) kurduk. 1,45 milyonun üzerinde UMTS TRX satışına ulaştık. 130 HSPA+ şebekesinden oluşan 166’dan fazla UMTS/HSPA ticari sözleşmesine imza atma başarısı gösterdik.
Bugüne kadar 35 operatör için HSPA+ şebekelerinin kurulumunu gerçekleştirdik. Bunlardan 18’i HSPA+ ticari şebekeleri ve 17’si de kurulum ya da deneme aşamasındaki HSPA+ şebekeleriydi. 6 adet LTE ticari sözleşmesine imza atmış durumdayız ve aralarında TeliaSonera, Vodafone, China Mobile, Telenor, Belgacom ve T-Mobile’nin de yer aldığı, önde gelen 42’den fazla operatörle birlikte LTE geliştirme çalışmalarında birlikte görev yapıyoruz. Ayrıca 84 DORA şebeke sözleşmesi de dâhil olmak üzere, imzaladığımız 118 adet CDMA2000 1xEV-DO ticari sözleşme ile CDMA endüstrisinin liderliğini üstleniyoruz.
Huawei tüm dünyada 61 ticari WiMAX sözleşmesi imzalamış ve yeni imzalanan WiMAX ticari sözleşmeleri sıralamasında ilk sırada yer almaktadır.

“Parmaklarımızın ucundaki Dünya”
3N teknolojisi ile birlikte mobil geniş bant erişimi farklı bir boyuta ulaştı. Daha düşük maliyetle kullanıcıların her zaman ve her yerde bu teknolojiyi kullanma imkâna sahip oldu. 3N’nin uygulamaya başlamasının ardından operatörler tarafından sağlanan katma değerli servisler önem kazandı ve gelir getiren bir yer edindi. Kullanıcılar her zaman ve her yerde ‘çevrimiçi’ olmak istiyor. “Parmaklarımızın ucundaki Dünya” kavramı artık her yerde görülmekte ve bununla sağlanan uygulamalar çeşitlenmekte.
Huawei olarak kendimizi şirketlere müşterileri için uzun vadeli ve potansiyel değerler yaratmayı hedefleyen müşteri odaklı ürünler, uçtan uca hizmetler ve esnek, etkili ve özelleştirilmiş tümleşik haberleşme çözümleri sunmaya adıyoruz.
Huawei Software yaşamınızı renklendirecek eğlence, mobil ofis çözümleri, sayısal müzik, yakınsamış mesajlaşma ve video konferans çözümleri, eCity Sayısal Şehir Çözümü, Endüstriyel Çözümler sunuyor. Ayrıca Mobil TV, RBT, E-Kitap, Dosya Paylaşımı, IP Telefon, Sayısal Ev hizmetleri de Huawei platformları aracılığıyla sunulan hizmetlerden bazılarını oluşturuyor.

Turkcell ile hayat, ne güzel hayat
Turkcell, 36 milyondan fazla üzerinde abonesine değer yaratmaya ve üstün hizmet kalitesini sunmaya devam ediyor. Türkiye’ye güçlü altyapısı ile 3N’ye çok daha önce geçmiş Avrupa ülkelerinden daha hızlı ve kaliteli mobil geniş bant deneyimi sunan Turkcell’in Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Lale Saral Develioğlu bizlerle öngörülerini paylaştı.

“Onsuz hayat olmayacak”
Türkiye’nin lider haberleşme ve teknoloji şirketi olarak, Türkiye’yi 3N’yle tanıştırmaktan duyduğumuz gururu 3N hızıyla bile ölçemeyiz. Biz bu güne dek daima, yalnızca bir telefon operatörü değil Türkiye’nin geleceğine yatırım yapan bir teknoloji şirketi olduğumuz bilinciyle hareket ettik. 3N, son bir yıldır yaşamımızı kolaylaştırıp zenginleştiren, gezginliği keyfe dönüştüren, mobil telefonlarına değer katan, iş dünyasını yeniden yapılandıran ve iş yapış biçimlerini değiştiren, kısacası hayatın her alanına dokunan ve kullan herkese bir daha “onsuz” olamayacağını hissettiren müthiş bir yenilik oldu.

Türkiye’deki altyapımız Avrupa ülkelerini geride bıraktı
3N altyapısı, hızı ve kalitesi bakımından Türkiye, Turkcell farkıyla Avrupa’yla rekabet edebilecek hatta pek çok Avrupa ülkesini geride bırakabilecek kapasitede.
Türkiye’nin Turkcell’i, müşterilerine 1 yıldır 3N hızını ve kalitesini en avantajlı fiyat ve tarifelerle yaşatıyor. Turkcell 3N farkı, yapılan uluslararası testlerle de kanıtlanmış durumda. Nisan ve Mayıs aylarında IRIS Telekom tarafından Paris, Berlin, Londra, İstanbul, Diyarbakır ve Trabzon’da yapılan hareketli ve durağan testlerde Turkcell olarak “Ortalama Mobil İnternet Hızı”nda 4 ülke ve 15 operatör arasında 1. olduk. Daha önce de İstanbul, Ankara ve İzmir’de yapılan bağımsız ölçümlerde 3N İnternet hızında liderliğimiz belgelenmişti. Bugün geldiğimiz noktada 3N şebekemizin hem Türkiye’deki rakiplerimizden hem de sektörün dünyadaki devlerinden daha hızlı olduğu sertifikalanmış oldu.
Yılın ilk çeyreği itibarıyla 3N abone sayımız 5 milyonu aştı, aktif kullanıcı sayımız 2,5 milyonun üzerinde. Mobil veri kullanımı, 2009’un ilk çeyreğine kıyasla 18 kat arttı. 3N nüfus kapsama oranımız şimdiden yüzde 80’e yaklaştı.

Turkcell 3N’yi en kaliteli mobil uygulamalar ve hizmetlerle sunuyor
Turkcell olarak 3N destekli mobil servislerimizle sektöre liderlik ediyor ve pazara yön veriyoruz. Geçtiğimiz bir yılda, 3N lisans bedeli de dâhil olmak üzere mobil İnternet’e hayli ciddi bir yatırım yaptık. Bu yatırımlar sayesinde bugün sevdiklerimizle görüntülü görüşebiliyor, en yakınımızdaki eczaneye mobil telefonumuza bakarak ulaşabiliyor (Turkcell Pusula), her an her yerden evimizi kontrol edebiliyor (Turkcell 3G Gözz), mobil cihazdan televizyon izleyebiliyor (Turkcell Mobil TV), dilediğimiz kişiye görüntülü mesaj gönderebiliyor (Turkcell VideoGönder), mobil telefondan izlemek istediğimiz videoları arayıp buluyor (Turkcell Videobul), yapacağımız yolculukları önceden kolayca planlayıp mobil telefondan uçak bileti satın alabiliyor (Turkcell Seyahat), çektiğimiz fotoğraf ve videoları Türkiye’nin ilk bölge tabanlı sosyal paylaşım sitesi Gezenzi’ye yükleyerek hayata iz bırakabiliyor, ‘Turkcell 3G VINN’ ile otobüste, sokakta, plajda, kafede yani dilediğimiz her yerde Turkcell 3N hızı ve kalitesiyle kesintisiz İnternet keyfi yaşıyoruz. Zenginleştirilmiş gerçeklik teknolojisini kullanan Turkcell Konuşan İlan sayesinde gazete, dergi, afiş vb. gibi reklam alanları üzerine yerleştirilen sisteme kayıtlı resimlerle, reklama ait video içeriğini izleyebiliyoruz. Görüntülü Çağrı Merkezleri ile de hem işitme engelli müşterilerimize hizmet verebiliyor hem de kurumsal müşterilerimizin görüntülü olarak daha hızlı ve etkin hizmet vermelerini sağlıyoruz. (www.turkcell.com.tr) adresinden 3N destekli mobil uygulamalarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek mümkün.

Uygun fiyatlarla mobil geniş bant
Turkcell 3N hızını ve kalitesini yanında taşımak isteyenler için ideal bir ürün olan VINN’ın kullanıcı ihtiyacına göre 1 ve 4GB’lık alternatifleri mevcut. Yaza özel kampanyamızda; Turkcell’in 4GB’lık teklifiyle 6 ay boyunca 19 TL’ye, sonrasında 44 TL ödeyerek 24 ay kontratla VINN’lamak mümkün. 1GB’lık paket ise 3 ay boyunca 19 TL, sonrasında 29 TL ödeyerek 24 ay kontratla, yanında VINN’ıyla birlikte satın alınabiliyor.
İsteyen müşterilerimize kontratsız tekliflerimiz de bulunuyor. Müşterilerimiz VINN aldıklarında 4GB İnternet paketine 2 ay boyunca ayda sadece 11 TL’ye sahip olabiliyor. Faturasız kullanımı tercih eden müşterilerimiz ise 31 Temmuz’a kadar haftalık 1 GB İnternet’i 9TL’ye, aylık 4 GB İnternet’i ise sadece 29TL’ye hatlarına yükleyebiliyorlar.
Tek kişilik İnternet’le yetinmeyerek 3N’yi sevdikleriyle paylaşmak isteyenler, Türkiye’de ilk olan ve cepte bile taşınabilen Turkcell MultiVINN’ı tercih ediyorlar. 24 ay boyunca sadece 59 TL’ye 4 GB’lık İnternet keyfi yaşatan MultiVINN, 5 kişiye aynı anda İnternet’e ulaşma olanağı sunuyor. Üstelik tüm tekliflerde 31,78 TL tutarındaki hat açılış vergisini de Turkcell karşılıyor. Telefondan İnternet kullanan abonelerimizin ihtiyaçlarına cevap verecek çok avantajlı alternatiflerimiz bulunuyor. Telefondan İnternet’i sıkça kullanan abonelerimizin en çok tercih ettikleri İnternet paketi olan aylık 100 MB paketimiz sadece 10 TL. HazırKart’lı müşterilerimiz ise kendileri için özel olarak tasarladığımız haftalık 50 MB paketimizden haftada sadece 5 TL’ye yararlanabiliyorlar.

2020’de mobil İnternet’e bağlı cihaz sayısı 10 milyarın üzerine çıkacak
Ülkemizde ve dünyada mobil İnternet erişimi, akıllı cihazların yaygınlaşmasıyla giderek artıyor. Son Morgan Stanley araştırma raporunda masa üstü ve diz üstü bilgisayarlar ile İnternet erişiminin, 2012 itibarıyla liderliği akıllı cihazlara devredeceği öngörülüyor. Mobil İnternet kullanıcı sayısı, 2009 sonunda 666 milyon iken bu rakamın 2014’te 2,1 milyara, 2020 yılına kadar ise dünya çapında 10 milyarın üzerine çıkağı dile getiriliyor. Mobil İnternet’in başarısında kilit rol oynayan 3N ve sonrasındaki teknolojiler (WCDMA, HSPA, TD-SCDMA, 1xEV-DO, LTE ve WiMAX), 2010 yılında küresel çapta yüzde 20’lik kullanım oranına ulaştı. Bu oranın 2014 yılında yüzde 43’e kadar çıkması bekleniyor.
7 gün 24 saat İnternet’e bağlı olmak, bölge tanımlama sayesinde kişiselleştirilen ve kolaylaşan kullanım, bilgiye neredeyse sıfır gecikmeyle ulaşabilmek, daha uzun şarj süresi gibi kullanıcı beklentileri, önümüzdeki 5 yıl içerisinde hızla gerçeğe dönüşecek. Zengin içerik, video ve 3 boyutlu görüntülerle kullanım hızla artacak. Artık dünyanın avucumuzun içinde olduğu iddiası her geçen gün daha geçerli.

Vodafone, 3N’yi küresel tecrübesi ile kullanıcılara sunuyor
Dünya’da mobil geniş bant konusunda uzman mobil operatörü Vodafone, Türkiye’de de en kaliteli mobil İnternet’i kullanıcılarla buluşturuyor. Vodafone Türkiye Geniş Bant ve Çevrimiçi Hizmetler Bölüm Başkanı Dr. Ayşe Ufuk Ağar ile verdikleri mobil geniş bant hizmet ve uygulamaları üzerine söyleşi gerçekleştirdik.

3N hayatın her alanında
3N ile birlikte; 2N olarak tabir ettiğimiz ve hali hazırda kullandığımız GSM teknolojisinden ve hizmetlerinden farklı olarak kullanıcılar, gerçek anlamda hızlı İnternet ve daha fazla uygulamayla tanıştı. Görüntülü konuşmaya imkân sağlayan 3N teknolojisiyle kullanıcılar ayrıca, resim ve video dosyalarını anında paylaşabiliyor, sıcak gelişmeleri ve haberleri GSM telefonlardan anında kaliteli olarak izleyebilir hale geldiler. Bölge tabanlı servisler, mobil pazarlama, mobil ticaret ve eğitim alanlarındaki farklı servislerle, 3N kullanımı sayesinde gerek kişisel kullanım gerekse iş dünyası tarafında çok farklı hizmetlerden faydalanabiliyorlar. Mobil haberleşme hizmetlerini geniş bant ile sunabiliyor olmak 3N ile mümkün oldu. Böylece, hizmetlerin de zaman ve mekândan bağımsız çeşitliliği söz konusu hale geldi. İnternet özgürleşti ve her an her yerden hızlı İnternet’e ulaşımımız söz konusu hale geldi.

Vodafone Avrupa’nın en ileri HSPA+ altyapısını oluşturdu
Vodafone Grubu olarak giderek birbirine bağlanan dünyamızda, müşterilerimizin, istedikleri her yerden, her an haberleşebilmerini sağlayarak hayatlarını zenginleştirme hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Vodafone, 5 kıtada, 31 ülkede kendi markamızla, 40 ülkede de şebeke ortaklıkları yoluyla 71 ülkede toplam 341 milyon abonemize tecrübemizi, birikimimizi ve liderliğimizi sunuyoruz. 3N’de bu birikimimizi sunduğumuz en önemli alanlardan bir tanesi. Vodafone, 3N hizmetlerini ise yine 5 kıtada, Türkiye ile birlikte 17 ülkede yıllardır sunuyor ve bu tecrübeyle bu alanda büyük bir birikimin sahibiyiz.
Bu tecrübeyle, Avrupa’nın en ileri teknolojisi olan HSPA+ destekli altyapımızı oluşturduk ve Vodafone Türkiye olarak 3N teknolojisini, 30 Temmuz 2009 itibaren, Vodafone 3G+ markasıyla Türkiye’nin 81 ilde aynı anda başlattık. Uluslararası tecrübemizi ve bilgi birikimimizi Türkiye’deki altyapımızın oluşturulması için kullandık. Vodafone 3G+’sı 3N konusundaki liderliğimizi, birikimimizi, deneyimimizi, kullandığımız ileri teknolojiyle birlikte, kaliteli hizmet anlayışımızı ifade ediyor.
Bu sayede Vodafone 3G+ ile yenilikçiliğimiz ve tecrübemizle abonelerimize kaliteli bir hizmet sunuyoruz. Geride bıraktığımız bir yıl içerisinde de abonelerimiz bu bilgi ve deneyimden faydalandılar. Başlangıçtan bu yana çok başarılı bir şekilde sunduğumuz 3N hizmetinde mobil TV hizmetlerimiz ve her yerden her an süper hızlı İnternet hizmeti sunduğumuz bilgisayarlardan İnternet erişimi için kullanılan Vodem’ler yoğun olarak rağbet gördü. 3N hizmetlerinin sunulmaya başlanmasından kısa bir süre içinde abonelerimizin yüzde 17’si 3N hizmetlerini almaya başladılar. Abonelerimizin büyük ilgisinden mutluluk duyduk.
Vodafone şu anda Türkiye genelinde 3N için 4400’den fazla baz istasyonuna sahip durumda. 15,8 milyon Vodafone abonesinin yüzde 17’si 3N abonesi. Nüfusun yaklaşık yüzde 70’ini de 3N kapsaması altına almış bulunmaktayız.

Vodafone’un 3N destekli mobil uygulamaları ve kampanyaları hakkında bilgi verir misiniz?
Türkiye, 3N ile hızlı bir mobil haberleşme çağına girdi. 3N, İnternet’in özgürleşmesi ve demokratikleşmesi anlamına geliyor. Artık, “uzaklık” kavramı değişti. Geniş bant İnternet, kablodan bağımsızlaşıp, mobil hale geldi. Artık kafelerde, otobüste, vapurda ve her yerde İnternet’e girebiliyor, bütün işlemlerimizi yapabiliyoruz. 3G+ ile mobil İnternet, bize 3N kapsamasının olduğu her yerden süper hızlı İnternet dönemini sunuyor.
Vodafone Türkiye olarak müşterilerimizin bugüne kadar 3G+ teknolojisine ve hizmetlerine gösterdiği ilgiden çok memnunuz. 3.Nesil sürecinin başlamasıyla birlikte, kampanya ve servislerimizde müşterilerimizin hayatını kolaylaştıracak birçok yenilik getirdik.
3N’deki küresel liderliğimiz ve tecrübemiz ile mobil İnternet’ten daha iyi şekilde yararlanılmasını sağlayan cihazları ve çeşitli kolaylıklar sağlayan uygulamaları müşterilerimizin hizmetine sunduk.
En yaygın 3N uygulamalarına baktığımızda mobil İnternet kullanımı, abonelere süper hızlı İnternet’e erişimini cazip fiyatlarla sağlayan Vodem’lerin kullanımını görüyoruz.
İnternet kullanımının artması, bilgi toplumuna dönüşüm sürecinde katkı sağlayacak belki de en kritik noktalardan birisi. Toplumların BHT konusunda kapasitelerinin yükseltilmesi ve dünyaya her an her yerden bağlı kalmayı mümkün kılan İnternet ve bilgisayar kullanımının önündeki engellerin kaldırılması, bu dönüşümün önemli bir parçası. Bu çerçevede Teknosa ile çok önemli bir projeye imza attık. Teknosa ile yürüttüğümüz çarpıcı kampanyamızda dileyen herkese masa üstü veya diz üstü bilgisayarı 1.000 TL indirimle alma imkânı sunduk, kampanya çok büyük ilgi gördü.
Cihaz kampanyalarının yanı sıra İnternet kullanımını; uygun fiyat, erişilebilir hizmet, kolay kullanım ve hız faktörleriyle birleştiriyoruz. Bireysel kullanıma yönelik ilgiyi artırmak ve teknolojiden daha fazla yararlanılmasını sağlamak için birçok hizmet geliştirdik ve farklı yapılarda geliştirmeye devam ettik.
Bunlardan “Webşın”, mobil telefonlarında rahat ve hızlı bir İnternet deneyimi sağlayan tümleşik bir tarayıcı olarak yalnızca Vodafone 3G+ abonelerine sağlanıyor. Webşın, Web sayfalarını mobil telefonlarının ekran boyutuna uygun olarak biçimlendirirken, mobil cihazlarda İnternet kullanımına büyük kolaylık getiriyor.
Vodafone 3G+’ta, e-postalarımıza erişim konusunda da bir yenilik getirdik. Bu servisi geliştirirken, mobil telefonlarının büyük bir bölümünün e-posta kullanımını desteklediği, ancak e-posta ayarlarını yapmanın kullanıcılar için kolay olmadığı noktasından yola çıktık. E-posta sihirbazı, e-posta ayarlarının birkaç kolay işlemle otomatik olarak gönderilmesini sağlıyor.

Mobil İnternet kullanmak isteyenler neden Vodafone’u tercih etmeli?
Vodafone Türkiye, geçen sene 21,1 megabit/saniyelik veri indirme hız rekorunu 28,8 Megabit/saniyeye taşımayı başardı ve dünyadaki teknoloji liderliğini şu an Türkiye’de de sürdürüyor. Mobil İnternet hızında Vodafone şu an 1’inci sırada. Kablosuz telekomünikasyon sistemlerinde dünyanın önde gelen bağımsız ölçümleme şirketi LCC International, 4 şehri kapsayan testte ortalama olarak en hızlı veri indiren operatör olarak Vodafone'u tescil etti. "Veri İndirme Hızında 1 Numara" olarak sınıflandırılan Vodafone, testlerin yapıldığı tüm bölgelerde veri kurulumunu başarıyla gerçekleştirdi.
Dünyada 3N lideri Vodafone'un, Türkiye'de Avrupa'nın en ileri HSPA+ teknolojisini kullanarak kurduğu şebeke altyapısının en hızlı veri indirme hizmetini verdiği, bağımsız uluslararası bir kuruluş tarafından da tescil edilmiş oldu. Geçtiğimiz yıl, kablosuz telekomünikasyon sistemlerinde dünyanın önde gelen bağımsız ölçümleme şirketi LCC International'ın yaptığı testler sonucunda Vodafone, "Veri İndirme Hızında 1 Numara" olarak sınıflandırıldı. LCC International, İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya olmak üzere 4 ilde gerçekleştirdiği çalışmada bağımsız olarak kendi seçtiği bölgelerde eş zamanlı üç operatör için veri indirme hız testleri yapmıştı. Çalışmada ortalamada en hızlı veri indirme olanağını Vodafone'un 3N şebekesinin sağladığı tescil edilirken, Vodafone’un testlerin yapıldığı istisnasız tüm bölgelerde veri kurulumlarını başarıyla gerçekleştirdiği tespit edilmişti. 17 ülkede milyonlarca 3N cihazı kullanıcısıyla dünyadaki en büyük 3N şebekesine sahip olan Vodafone, 3N sonrası teknolojilerin şekillenmesinde de kilit bir rol oynuyor.
Vodafone’un 3N ile ilgili hizmet kalitesi ve hız konusundaki kararlılığı müşteri memnuniyetini de çok üst seviyelere çıkardı. Örneğin; 500K/saniye gibi bir hıza ulaşabilmek, ortalama 300 K/saniye gibi bir hızla İnternet’te gezinmek, dosya indirmek vb. Ayrıca, indirme ve yükleme hızındaki değerler de mevcut ve potansiyel abonelerimiz nezninde oldukça dikkat çekici nitelikte.

Saatlik, günlük, haftalık, aylık İnternet
Müşterilerimizin kullanım alışkanlıkları doğrultusunda her ihtiyaca çözüm sunabilecek bilgisayardan İnternet paketlerimiz mevcut. Türkiye de ilk defa Süresini bilen Vodemnet paketleri ile müşterilerimize ihtiyaçları kadar İnternet’i çok avantajlı fiyatlarla Megabayt sınırı olmadan kullanabilme imkânı sunuyoruz. Saatlik, günlük veya haftalık paket seçenekleri ile müşteriler herhangi bir tarifeye bağımlı olmadan, diledikleri yerden, istedikleri zaman, ihtiyaçları kadar İnternet’i sadece 99 kuruştan başlayan fiyatlarla alabiliyorlar. Düzenli ve yoğun İnternet kullanan müşterilerimize ise, ihtiyaçlarına yönelik 1 GB veya 5 GB Vodemnet paket seçenekleri ile aylık ekonomik tarifelerimizi sunuyoruz.
Mobil telefon üzerinden de İnternet erişim ihtiyacına yönelik çok avantajlı günlük ve aylık paketlerimiz mevcut. Mobil telefondan İnternet’e erişim konusunda kullanıcıların önünde engel olan sınırlı ve pahalı tarife yapısını ortadan kaldırarak herkesin rahatlıkla fatura şoku yaşamadan cep telefonlarından özgürce İnternet’e erişmelerine olanak sağlıyoruz. Günlük ve aylık ‘cepnet2 paketleriyle müşterilerimize, İnternet’i sadece 50 kuruştan başlayan fiyatlarla, Megabayt sınırı olmadan kullanabilme imkânı sunuyoruz.

Geniş bant öngörüleri
Tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye de 3N ile yepyeni bir iletişim çağına girmiş bulunmaktayız. 3N, İnternet’in özgürleşmesi ve demokratikleşmesi anlamına geliyor. Artık, “uzaklık” kavramı değişiyor. Geniş bant İnternet, kablodan bağımsızlaşıp, mobil hale geliyor. Artık ulaşım araçları, restoranlar ve benzer yerlerde yani her yerde İnternet’e girebiliyor, bütün işlemlerimizi yapabiliyoruz. 3N’nin en ileri teknolojisi olan HSPA+ ile bir önceki teknoloji olan EDGE’e oranla ortalama 20 kat daha hızlı İnternet hizmeti verilebiliyor. Böylece, GSM telefonlardan televizyon izlemek, görüntülü konuşmak mümkün hale geldi. 3G+ bize her yerden süper hızlı İnternet dönemini sunuyor.
3N teknolojilerinin sosyal ve iş yaşantımızın yanı sıra kamu alanındaki olumlu etkilerini de görebilmekteyiz. 3N ile birlikte e-devlet uygulamalarının ivme kazanması bekleniyor. 3N’nin hizmete girmesinin, eğitim programlarını farklı bir boyuta taşıması ve özellikle uzaktan eğitime büyük katkı yapması öngörülüyor. Görüntülü telefon ve telekonferans sistemlerinin devreye girmesi ile kurumlarda seyahat harcamalarının azalması ve bu yönde ciddi bir tasarruf sağlanması beklenmektedir. Özetle, 3N yaşam kalitesinin yükselmesine ciddi bir katkı sağlayacak. Bu yeni haberleşme teknolojisi bireysel yaşamlarımızın sosyal yönünü zenginleştirirken, Vodafone 3G+ hizmetleri kamusal yaşamımızda da devrim niteliğinde dönüşümlere yol açabilecek.

Avea 3N ile biDünya teknoloji
Avea Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hakan Kaplan mobil geniş bant ve İnternet dosyamız için hem Avea hem de sektör ile alakalı önemli değerlendirmelerde bulundu. Yenilikçi GSM operatörü Avea’nın öngörüleri ve son teknoloji hizmetleri dosyamızda en ince ayrıntılarla yer aldı.

3.Nesil ile kullanıcı alışkanlıkları değişti
2009 yılı, sunulmaya başlanan 3N hizmetleri ve yenilikçi tarifeler ile beraber sektörün yeni bir boyut kazandığı bir yıl oldu. Bu durum 2010 yılında da gelişerek devam etti. 3N ile mobil haberleşmenin hayatımızın her alanına getirdiği yeniliklere; eğitim, sağlık, finans gibi alanlara sağladığı katkılarla yaşamlarımızı kolaylaştırdığına şahit olduk ve olmaya da devam ediyoruz.
Ülkemizin bilgi toplumuna dönüşümünde önemli bir adım olan 3N teknolojisi sayesinde mobil iletişim hizmetleri hayatın içine çok daha fazla tümleşmeye başladı. Özellikle mobil İnternet kullanımı oranlarında artış gözlendi. 3N teknolojisi, geniş bant İnternet’ten yararlanma, bilgiye ulaşma, veri indirme, görüntülü konuşma ve daha birçok katma değerli servisi hayatımıza katarken, Türkiye'nin sayısallaşması ve bilgi toplumuna dönüşmesi yolunda hızla ilerlemesine katkıda bulunuyor. Genel olarak Türk kullanıcısının yeniliklere açık, teknolojiyi seven bir kimliği var. Dolayısıyla, 3N sayesinde yeni tanıştıkları ürün ve hizmetleri de hemen kullanmaya başladılar. 3N ile kullanıcıların alışkanlıklarının hızla değiştiğini görüyoruz. Bunların başında hızlı İnternet kullanımı, mobil ortam oyunları ve sabah haberlerinin trafikte izlenmesi gibi yeni alışkanlıklar geliyor. Aynı zamanda, kurumsal müşteriler de 3N’li ürün ve hizmetler ile iş süreçlerini hızlandırıyor ve verimliliklerini artırıyorlar.

Sektör büyüyor; Türk insanı yeni teknolojiyi seviyor
Türkiye’deki bilişim sektörüne genel olarak bakacak olursak; dünya ile karşılaştırıldığında şu an sektörün hala büyüme dönemini yaşadığını söyleyebiliriz. Ancak içerisinde 3N teknolojisinin de yer aldığı son yıllardaki gerçekleştirilen projeler ve yatırımlar göz önüne alındığında, Türkiye'nin gelecekte BHT-Bilişim ve Haberleşme Teknolojileri sektörünün liderleri arasına gireceğine inanıyoruz.
Özellikle 3N'nin gelişiyle birlikte telefonundan İnternet’e bağlanma deneyimi ayrı bir seviyeye taşındı. Rekabet sadece fiyatlarla değil, hız, deneyim, farklılık ve hizmet gibi konuların üzerinden de devam etti. Bu gelişmeler sonucunda hizmetleri en hızlı, en düşük maliyetli ve müşteriyi karlı çıkaracak şekilde hayata geçirmek isteyen pazar oyuncuları, her türlü değişikliğe hızlı ve etkin olarak cevap verdi. Türk kullanıcısının yeniliklere açık, teknolojiyi seven bir kimliği olması, 3N’nin sağladığı faydaların toplumun her kesimine hızla yayılmasını sağladı.

Avea’dan zengin katma değerli servis yelpazesi
Avea olarak 3N teknolojisi ile geliştirdiğimiz yenilikçi ve katma değerli mobil çözümler ile abonelerimizin hayatını kolaylaştırmaya devam ediyoruz. Temel amacımız, abonelerimizin Avea altyapısı ile sunulan hizmetleri kullanmasıyla, verimlilik ve ekonomi esaslı faydalar yaratabilmek. Başta sağlık, belediye, eğitim, güvenlik ve mobil ödeme olmak üzere farklı proje çözümleri ile hizmetler üretiyoruz. Aynı zamanda müşterilerimize mobil İnternet’in yanı sıra görüntülü konuşma, mobil telefonundan TV izleme, video paylaşma, uzaktan kamera, mobil oyun, mobil müzik gibi yenilikçi servisler sunuyoruz. 3N kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla ayrıca Netbook, 3N cihaz kampanyaları hayata geçiriyoruz.
Avea Mobil Ödeme Servisi’miz ile müşterilerimiz, sisteme dâhil olan üye işyerlerinden servis/hizmet veya ürün satın alabiliyor, satın aldıkları servis/hizmetin veya ürünün bedelini faturaları ile veya hatlarında bulunan bakiyeleri karşılığında ödeyebiliyorlar. Bunun için müşterilerimiz Avea Mobil Ödeme logosu gördükleri tüm üye işyerlerinde ilgili yönlendirmeleri takip ederek ödemelerini rahatça yapabiliyorlar.
Avea Mobil Ödeme servisimiz ile müşterilerimize alışverişlerinde, Avea faturaları veya Avea bakiyelerinden ödeme imkânı sunuyoruz. Üstelik yapılan harcamalar Ö.İ.V’den muaf tutuluyor.
Sağlık sektöründe de Ankara Keçiören Hastanesi ile yapılan proje sayesinde hasta yakınlarının hastaları ile görüntülü olarak görüşmesi, hastane görevlilerinin ilgili birimleri 7x24 izlemesi, “mobil ambulans” uygulaması ile kritik hasta bilgilerinin hastadan önce hastaneye ulaştırılması, hastane personelinin mail trafiklerinin mobil olarak yönetilmesi ve hasta laboratuar sonuçlarının KMS-Kısa Mesaj Servisleri ile ulaştırılması sağlıyoruz.
TRT ile gerçekleştirdiğimiz proje sayesinde Avea aboneleri, mobil ortama özel olarak hazırlanan haber içeriklerini; Türkiye’den ve dünyadan günün önemli gelişmelerini telefonlarından takip edebiliyor. Projede, Türkiye’nin “streaming-video yayını” altyapısına sahip tek video haber servisi ile 30 kişilik TRT mobil haber ekibi tarafından hazırlanan haber içerikleri yine TRT spikerleri tarafından sunuluyor.
Devlet meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü ile gerçekleştirdiğimiz stratejik işbirliği çerçevesinde ise, Türkiye’de ilk defa anlık hava durumu bilgilerini hem KMS hem de ÇOMS-Çoklu Ortam Mesaj Servisleri olarak abonelerimize ulaştırıyoruz. Bunun yanında, Ulaştırma Bakanlığı ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları işbirliği ile Ankara – Eskişehir ‘Yüksek Hızlı Tren’ hattında 3N altyapısı sunuyoruz. Bu sayede abonelerimiz bu hatta seyahat ettikleri zamanlarda da 3N teknolojisinden faydalanabiliyor. ‘Yüksek Hızlı Tren’ yolcuları, 1,5 saate kadar inen yolculukları esnasında Avea 3N teknolojisini kullanarak Hızlı Mobil İnternet, Görüntülü Konuşma, Mobil Televizyon gibi tüm Avea servislerinden yararlanabiliyor.
Son dönemde duyurusunu gerçekleştirdiğimiz iki konuyla ilgili de çok önemli çalışmalarımız oldu. Müzik ve sağlık alanındaki bu çalışmalarımızla, abonelerimiz ayrıcalıklı hizmetlerimizden faydalanmaya devam ediyor.

Müzik önemli bir kavram
Bilindiği üzere müzik, teknolojinin gelişmesi sonucunda artık daha yoğun şekilde sayısal olarak üretilip tüketiliyor. Bunu göz önünde bulundurduğumuzda, Türkiye de dâhil olmak üzere tüm dünyada geleneksel biçimlerde müzik satışının düşme eğiliminde olduğunu, buna karşılık sayısal biçimlerin satış grafiğinin sürekli arttığını söylemek mümkün. Biz de Avea olarak, müziği hem içerik hem de bir olgu olarak sonuna kadar sahipleniyoruz.
Bu alanda önemli yatırımlarımız mevcut. Abonelerimizin yüzde 54’ü 15-24, yüzde 32’si ise 25-34 yaş aralığındaki gençlerden oluşuyor. Onlara müzik alanında pek çok ürün ve hizmet sunuyoruz. Bugüne kadar sunduğumuz yenilikçi servisler arasında müzik sitemiz olan Aveamuzik.com, abonelerimize en yeni müzikleri dinlemede öncelik kazandıran kampanyamız Önce Sen Dinle, abonelerimizin dilediği zaman dilediği yerden müziğe ulaşmasını sağlayan ‘Müzikİndir’ servisimiz, müziği anında dinlemeyi sağlayan ‘MüzikÇalar’ımız, kullanıcı davranışlarına göre çeşitli öneriler geliştiren sanal zekâya sahip Akıllı Radyo’muz, artık herkesin çok yakından tanıdığı Ringa servisimiz yer alıyor.

Kamu hizmetleri için de katma değer
Sağlık konusunda yenilikçi ve Türkiye’de bir ilk olarak nitelendirilecek ‘AveaAloDoktorum’ servisiyle, ülkemizin bilgi toplumuna dönüşebilmesi için önceliklerimiz arasında yer alan sağlık sektöründe son teknolojilerin etkin bir biçimde kullanılmasına ve bilgiye hızlı bir biçimde erişim sağlanmasına alt yapı hazırladık.
3N tecrübesini yaşamak isteyen müşterilerimize özel olarak, tüm 3N hizmetlerimizi bir arada sunuyoruz. ‘3G Hoş geldin Paketi ile tek seferde hızlı İnternet, Görüntülü Konuş, Seçİzle ve MobilVizyon servislerinin hepsini ayda 7 TL’den başlayan fiyatlarla abonelerimizle buluşturuyoruz. Tüm bunların yanı sıra, kamuya yönelik sunduğumuz hizmetlerle de hem kamu çalışanlarının hayatlarını kolaylaştırıyoruz hem de gerçekleştirdiğimiz işbirlikleriyle mobil devlet uygulamalarının hayatın içine tümleştirilmesine aracılık ediyoruz.
Örneğin abonelerimiz, m-devlet uygulamamız ile e-devlet kapısından; (www.turkiye.gov.tr)’den sunulan devlet hizmetlerine telefonları üzerinden erişebiliyor. Avrupa E-Devlet Ödülleri’nde birincilik ödülü alan Adalet Bakanlığı UYAP etkileşimli KMS  ile Adalet Bakanlığı bünyesinde bulunan UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi) siteleri aracılığıyla vatandaşlar ve avukatlar birçok bilgiye kolayca ulaşabiliyorlar.
Bu servis ile mahkemeler; Cumhuriyet savcılıkları ve icra daireleri gibi adli birimlerce gerçekleştirilen ve taraflara iletilmesi gereken bilgi, veri ve duyurular KMS aracılığı ile anında ve kolayca alınabiliyor.
SGK Bilgi Servisimiz ile Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) bağlı sigortalı, emekli ve hak sahipleri, Avea hatlı mobil telefonlarından SGK hizmetleri ile ilgili bilgilere rahatlıkla ulaşabiliyorlar. Bunların yanında, Avea Mobil Devlet Servisleri kapsamında TUİK Sorgulama Servisi'ne ulaşan abonelerimiz, 17 farklı kategoriden istatistik bilgilere kolayca erişebiliyor, TEDAŞ Mobil Bilgi Servisi’miz ile de TEDAŞ fatura bilgilerini; telefonlarından kısa mesajla öğrenebiliyorlar.

Bölge tabanlı geniş bant uygulamaları
Ayrıca, geçtiğimiz dönemde Bölge Tabanlı Servisler alanında NeNerede, KimNerede ve MobilSaha servislerimizi müşterilerimizin hizmetine sunduk. Avea olarak konum bilgisini kullanan bu katma değerli servisler ile müşterilerimizin hayatını kolaylaştıran ve fark yaratan çözümler sunmayı amaçlıyoruz. ‘KimNerede’ servisimiz ile Avea aboneleri Web, WAP ve KMS kanallarından izinleri dâhilinde istedikleri abonenin yerini öğrenebiliyorlar. Ayrıca, önceden belirttikleri bir alan içine giriş yapan abonelerin bilgisine bu servis sayesinde erişebiliyorlar.
Kurumsal müşterilerimize sunduğumuz servislerimizden biri olan ‘MobilSaha’ ile firmalar, sahada çalışan elemanlarının konum bilgisini öğrenebildikleri gibi sağladığımız arayüz sayesinde istenilen eleman için görev ataması gerçekleştirilebiliyor. NeNerede servisimiz ile de abonelerimiz, ihtiyaç duydukları en yakın faydalı nokta bilgisini (Hastane, Polis, Eczane, Banka vb. ) ÇOMS ile alabiliyorlar.
Avea olarak müşterilerimizin hayatını kolaylaştıracak işbirlikleriyle Türkiye’de ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü işbirliği ile Türkiye’de bir “ilk”e daha imza attık. İşbirliği kapsamında hayata geçirdiğimiz Deniz Suyu Sıcaklığı Servisimiz ile Türkiye’nin 21 farklı noktasındaki deniz suyu sıcaklıklarını, Avea müşterilerinin telefonlarına ulaştırıyoruz.

Avea’nın Jet’i
Avea olarak, sunduğumuz avantajlı tarifelerin yanı sıra, geliştirdiğimiz katma değerli ürün ve hizmetler ile abonelerimizin hayatını kolaylaştırıyoruz. Bu kapsamda abonelerimizin diledikleri yerden en ekonomik fiyatlar ile Net’e bağlanabilmeleri için de kampanyalar düzenliyoruz. Bu kapsamda, abonelerimize diz üstü bilgisayarlardan İnternet’e ve e-postalara hareket halindeyken ulaşmayı sağlayan 3N destekli Avea Jet Mobil Modemlerimizi de en cazip tekliflerle sunuyoruz.

Dünyada ve Türkiye’de mobil geniş bandın önümüzdeki 5 yıldaki seyri
Bilişim ve haberleşme sektöründeki gelişmeler tüm sektörleri beraberinde geliştiriyor. Artık ana gündem maddelerini yeni nesil teknolojiler, yakınsama ve geniş bant oluşturuyor. İnternet ısınma, barınma, yeme, içme gibi temel tüketim maddeleri arasında yerini kalıcı bir şekilde almış durumda. AB’de, Avrupa 2020 stratejisi içinde yer alan “Digital Agenda for Europe” kapsamında geniş bant erişiminin ve kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla birtakım hedefler belirlendi. Bu politika doğrultusunda Avrupa Komisyonu, geniş bant İnternet hizmetlerinin yaygınlaştırılmasını sağlayacak yöntemler üzerinde çalışıyor. Bu kapsamda geniş bant hizmetlerin evrensel hizmet kapsamına dâhil edilmesi, sayısal yayıncılığa geçişte boşalacak düşük frekanslı spektrumun yeni nesil kablosuz hizmetler için kullanılması, işletmeciler arasında altyapı paylaşımının teşvik edilmesi gibi birtakım konular gündemde.
Toplumlarda İnternet kullanımının yaygınlaşması, nasıl iş yaptığımızdan nasıl sosyalleştiğimize kadar hayatımızın birçok alanını etkiliyor. Tüketici beklentilerinin ve taleplerinin çeşitlendiği bu noktada devreye geniş bant giriyor. Bu dönemde, yeni iş modellerinin desteklenmesi ve inovasyonun teşvik edilmesi önem taşıyor.

Araştırmalar daha fazla geniş bant diyor
Research and Markets’ın gerçekleştirdiği araştırmaya göre, gelecek yirmi yıl boyunca geniş bant ve birleşik video sistemlerinin televizyon karşısındaki yükselişi kesintisiz olarak sürecek. Araştırmaya göre; dünya genelinde 2010 yılında 440 milyonu bulacak olan geniş bant kullanımı, 2030 yılına gelindiğinde 1,2 milyar haneye yayılacak.
Türkiye, 2005 yılından itibaren geniş bantta en hızlı büyüyen ülkeler arasında yer alıyor. Bu büyümede hem kurulu kapasite hem de geniş bant hizmetlerinin yaygınlığı kritik başarı faktörü oldu. Artan kullanıcı sayısı tüketici ihtiyaçlarının da artmasını beraberinde getirdi. Önümüzdeki dönemde de Türkiye’de İnternet ve geniş bant İnternet kullanımı da küresel eğilime uygun şekilde artacağını öngörüyoruz.

TTNET mobil geniş bantta da var
TTNET, abonelerine özel olarak düzenlediği kampanyalarla kullanıcılarını mobil İnternet’le tanıştırdı. Hem TTNET modemler hem de Wi-Fi erişim noktaları abonelerin memnuniyetini üst seviyelere taşıyor. TTNET Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Timur Ceylan verdikleri hizmetlerin ayrıntılarını bizlere anlattı.

TTNET dörtlü oyuna hazır
TTNET olarak bugüne kadar müşterilerimizin talep ve ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çok sayıda ürün ve servisi hayata geçirdik. 2010 için hedefimiz, bireyin tüm haberleşme ihtiyaçlarına cevap verebilen, Türkiye’nin lider haberleşme markası olmak. Servis ve ürünlerimizi edindiğimiz yeni anlayış çerçevesinde müşterilerimize sunmayı hedefliyoruz. “EVET” diyerek başlattığımız bu yeni dönemde iletişim teknolojilerinin üç temel bileşeni olan televizyon, telefon ve İnternet’i sahiplenerek tüketicilerin tüm haberleşme ihtiyaçlarını tek elden karşılamayı hedefledik. Telefon, televizyon ve İnternet hizmetlerini içeren bu sisteme “üçlü oyun” diyoruz, bunlara mobil hizmetler de eklenince “dörtlü oyun” oluyor.
Bildiğiniz gibi televizyon tarafında hayata geçirdiğimiz Tivibu’yu, yeni dönemimizin ilk servisi olarak hizmete açtık. Bu adımımız IPTV ile devam edecek. İnternet tarafında, sabit geniş bant (ADSL, VDSL2, Wi-Fi, Metro Ethernet) ve mobil geniş bant hizmetlerimizin yanı sıra, katma değerli ürün ve servislerimizi de müşterilerimizin kullanımına sunmaya devam edeceğiz.
Diğer taraftan telefon alanında ise, gerekli lisansları daha önceden aldığımız sabit ses hizmetimiz hali hazırda mevcut. Bunu bir adım ileri götürerek bu sene içerisinde bir sanal işletmeci olarak mobil telefon hizmetleri de vermeyi hedefliyoruz. Bu konudaki çalışmalarımızın yıl sonuna doğru tamamlamasını ve sanal işletmecilik faaliyetlerimize başlamayı hedefliyoruz.

İnternet’in en genişi TTNET
İnternet hizmetinde dikkat ettiğimiz husus, her yerden ve kesintisiz hizmeti uçtan uca ve tek elden sağlayabilmek. Ev ve iş yerinde ADSL ile İnternet hizmeti verirken diğer taraftan İnternet’i her yerde kullanmak isteyenler için de iki farklı mobil İnternet çözümümüz bulunuyor.
Sahip olduğumuz Wi-Fi şebekeleriyle ev ve işyeri dışında İnternet’e bağlanmak isteyen abonelerimize, şu anda Türkiye’nin 81 ilindeki 7.900’ü aşkın erişim noktasında hizmet veriyoruz. Yıl sonunda bu sayı 10.000’e çıkacak. Wi-Fi ile mobil halde olan müşterilerimiz, kafe, restoran gibi yerlerde de çevrimiçi olabiliyorlar.
Diğer taraftan Avea işbirliği ile 3N mobil İnternet erişim hizmetleri sunuyoruz. 3N mobil modemleriyle, mobil İnternet alanında çeşitliliği artırmayı ve tüketicilerin farklı ihtiyaçlarını karşılamayı hedefledik. Kısa süre önce, esnek kota modeli ve kota aşımlarında belirlenmiş sabit ücret ile Türkiye’de bir ilke imza atan “Hesabını Bilen Akıllı 3G Paketi”ni hizmete aldık. İlk altı ay 5,99TL’den, sonraki 18 ay 9,99TL’den sunulan 500 MB'lık kotalı “Hesabını Bilen Akıllı 3G Paketi”, 2 GB’a kadar olan kota aşımlarında her ek 500 MB’lık kullanımı 7 TL’den fiyatlandırarak esnek bir model ortaya koyuyor. Böylece tüketiciler, mobil İnternet’i ihtiyaçları kadar kullanırken ödeme tutarlarını önceden hesaplama özgürlüğüne kavuşuyor. Sonuç olarak her türlü geniş bant teknolojileriyle 7/24 saat İnternet’e tek bir servis sağlayıcı ile bağlanabilmeyi mümkün hale getiriyoruz. Bu konuda farklı çözümlerimizi müşterilerimizle buluşturmaya devam edeceğiz.

Tivibu uygulaması mobil telefonlarda, özellikle iPhone’da ne zaman çalışır hale gelecek?
İzleyici taleplerini çok farklı açılardan karşılayan ve sektöre yenilikler kazandıran bir model olarak ön plana çıkan Tivibu izleyiciler için, yayın içeriklerine sadece mekândan bağımsız bir şekilde erişmeyi değil, yayın akışının planlanmış zamanlamasından da bağımsız olarak televizyon ve sinema keyfini yaşamayı mümkün kılıyor. Şubat sonunda hizmete aldığımız Tivibu ile ilgili ilk günden itibaren ifade ettiğimiz en önemli nokta; Tivibu sürekli gelişen özellikleriyle yaşayan bir platform. Biz de Şubat ayından bu yana tüketicilerin talep ve ihtiyaçlarını yakından gözlemleyerek geliştirme çalışmalarımıza devam ediyoruz. Tivibu’nun mobil telefonlarda yer alması da bu taleplerden bir tanesi. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor.

Windows Phone ile geniş banda akıllı telefon

Türkiye’de mobil geniş bant kullanımının başlamasıyla birlikte akıllı el terminallerinin kullanımı da gözle görülür oranda arttı. Donanımdan çok yazılımın önde olduğu platformlarda Windows Phone işletim sistemi kullanan kullanıcılar, Microsoft tabanlı Web ve kişisel bilgisayar hizmetlerini mobil ortamdan çok daha kolay şekilde kullanmaya başladılar. Microsoft Türkiye Tüketici ve İnternet Servisleri Mobil İş Grubu Yöneticisi Egemen Gönen yeni eğilimleri ve öngörüleri konuştuk.

Uygulamalar yaygınlaşıyor
3N teknolojisine geçişin üzerinden henüz bir yıl geçmesi nedeniyle şu anda geniş bant olanaklarını kullanan uygulamalar da henüz yaygınlaşma aşamasında. Windows Phone teknolojisinin kullanıcılara sağlamış olduğu zengin çoğul ortam olanakları, kullanıcıların mesajlaşma alışkanlıklarını da değiştirdiği kanısındayız. Kurum’un yapmış olduğu araştırma da bu eğilimi doğruluyor. Bu yılın ilk üç ayında metin tabanlı standart kısa mesaj gönderilerinin sayısı 36 milyon civarındayken, görsel veya sesli ileti göndermeye yarayan çoğul ortam mesajları ise 30 milyon seviyesine ulaştı. 2010’un ilk çeyreğinde kısa mesajlarda % 2 düzeyinde gerileme yaşanırken, ÇOMS-Çoklu Ortam Mesaj Servisleri gönderi sayısı % 8’in üzerinde artış göstermiştir. Bu da insanımızın kendisini daha iyi ifade etmek için teknolojiden yoğun bir şekilde yararlanmaya açık olduğunun bir işaretidir.
Yeni Windows telefonları kullanıcıya zengin Windows hizmet ve yazılımlarından yararlanma olanağı sunuyor. Microsoft Office Mobile, kullanıcıların Excel, Word ve PowerPoint dosyalarını açmalarını ve gerektiğinde düzenlemelerini kolaylaştırıyor.
Windows cep telefonu kullanıcıları, Outlook Mobile ve Exchange Server uyumlaştırması sayesinde birden çok e-posta hesabını şimdi daha iyi yönetebiliyor ve kullanabiliyor.
Bu telefonlar üzerinde bilgisayarınızla metin, ses, görüntü dosyalarınızı ve e-postalarınızı denkleyebiliyor, Windows yazılımları sayesinde işinizi ofis veya eviniz dışında da sürdürebiliyorsunuz.
Ayrıca Microsoft’un mobil platformları da destekleyen yazılım teknolojisi Windows telefonlarına yönelik zengin uygulamalar üretilmesini de kolaylaştırıyor. Bir başka önemli çevrimiçi hizmet olan ‘Windows Mobile Marketplace’ ise, telefonunuzda kullanmak istediğiniz en son yazılımları İnternet’ten indirmenizi sağlıyor. Bu servis ile şimdilik ülkemizden de ücretsiz yazılım yükleyebiliyorsunuz. Ayrıca Windows telefon kullanıcıları, halen Samsung Fun Club ve benzeri birçok siteden istedikleri yazılımları satın alıp telefonlarına yükleyebiliyorlar.

Microsoft operatörlerle değer yaratan projelere imza atıyor
Türk Telekom ve Microsoft Türkiye’nin liderliğinde dünyanın önde gelen markaları, özel bir kampanya ile yakınsama teknolojilerinin yaygınlaşmasına liderlik yaptılar. Bu kampanya kapsamında Türk Telekom, kullanıcılara özellikle yurtdışı görüşmelerde büyük maliyet avantajı sağlayan Wirofon teknolojisini, dünyanın önde gelen markaları Samsung ve LG üzerinde ve Windows Mobile avantajlarıyla kullanıcılara sunuldu. Büyük ilgi gören bu kampanya gibi zaman zaman diğer operatörlerimizle de çeşitli projeler üzerinde çalışıyoruz.
Dünyada ve ülkemizde artan akıllı telefon kullanımı, özellikle ülkemizde GSM operatörlerinin kontratlı teklifleri kapsamında akıllı telefonları bedelsiz vermesi, gelişen 3N altyapısı ve ticari ve bireysel uygulamaların artışı, işletmelerin ticari uygulamalarını mobil üzerine taşımalarında etkili oluyor. Özellikle saha operasyonu yöneten, bayi yapısına sahip, tedarik, dağıtım ve araştırma gibi iş alanlarda çalışan firmalar mobil uygulamaları tercih ediyor. Saha faaliyetlerinden elde edilen bir bilginin merkeze anlık olarak iletilmesi, yöneticilerin bu bilgilere göre pozisyon alması, çıkan önemli bir raporun hareket halindeyken anında okunabilmesi, seyahat rezervasyonlarının telefondan yapılabilmesi, piyasaların anlık olarak telefonundan takip edilebilmesi, araç filosunu telefondan takip edebilmesi bu tür uygulamalar için güzel birer örnek oluşturmaktadır.

“Katma değerli çözümlere odaklandık”
Haziran ayı sonunda biten 2010 mali yılımız Windows Phone’un Türkiye’de atılım yılı oldu. Akıllı telefon pazarı Türkiye’de son iki yılda özellikle 3N duyurusu ile birlikte ortalama %30 civarında büyürken, Windows Phone satışları sabit ve mobil operatörlerimizle işbirliklerimiz ile geçen yıla oranla iki katın üzerinde artarak ciddi miktarda pazar payını artırdı.
Bu büyümede özellikle Türk Telekom, Turkcell, Vodafone ve Avea ile birlikte hayata geçirdiğimiz tüketici kampanyalarımız etkili oldu. Cazip operatör faydalarıyla desteklediğimiz avantajlı Windows Phone tekliflerimiz pazarda beğeni topladı. Mobil uygulama geliştiren iş ortaklarımızla birlikte katma değerli çözümlere odaklanıyoruz.

Türkiye’de Windows Phone’a ilgi yüksek
Office, Internet Explorer gibi Windows tabanlı mobil uygulamaların yaygınlığı nedeniyle Windows Phone, hareket halindeki bireylere bilgisayar konforunu tüm boyutlarıyla sunuyor. Windows deneyiminin tüketicilere sağladığı kolaylık, özellikle mobil Windows Live Messenger kullanımında patlama yarattı. Mobil telefonundan Windows Live Messenger kullanımında % 45 oranında artış yaşandı.

Microsoft’un mobil servisleri fark yaratıyor
Henüz teknik bazı kısıtlamalar nedeniyle, mobil uygulamalar için, ofislerde kullanılan ticari uygulamaların bazı noktalarda hafif sürümü kullanılıyor. Ancak daha büyük bellek, uzayan pil süresi, daha hızlı işletim sistemi, İnternet’e erişim hızını ve kapsama alanının genişlemesi gibi faktörler, kullanılacak olan uygulamaların da daha zengin olmasını beraberinde getirecektir.
Gelişen mobil telefonlar ve akıllı telefonlarla birlikte mobil iş uygulamaları da daha kapsamlı hale gelecek, işletmeler tüm iş süreçlerini buna tümleştirecek. Diğer bir deyişle gezginlik, sahadaki bir personelin telefonundan girişini yaptığı bir bilginin, satışa ve hatta satışın teslimatına kadar olan tüm aşamaları içine alan toplam ticari uygulamaların bir parçası haline gelecektir. Rekabetin yoğun yaşandığı hızlı tüketim malları ve finans sektörüne yönelik uygulamaların artacağını ve kullanımının yaygınlaşacağını söyleyebiliriz. Bunun yanında lojistik, dağıtım, eğitim, sağlık gibi önemli sektörlere mobil çözüm sunan uygulamalar da pazardaki yerini alacaktır. Öte yandan mobil uygulamaların sadece sahadaki insanların girdikleri bilgilerden ibaret olduğunu düşünmek hata olur. Günümüzde artık telemetri dediğimiz uzaktan erişim ve kontrol sistemlerinin kullanımı gittikçe artmaktadır. Örneğin araçlardan, tarlalardan veya seralardan, sayaçlardan, balık çiftliklerinden, deprem algılayıcılarından alınan bilgilerin tümü hepsi birer mobil iş uygulamasıdır. Bu bilgiler uzaktan ölçüm ve otomasyon sistemleri ile birlikte güçlendirilerek çok daha verimli operasyon, hızlı servis, rekabet ile artan ürün kalitesi ve müşteri memnuniyetini beraberinde getirmektedir.
Yukarıda saydığımız tüm örneklerde olduğu gibi; uçtan uca bakıldığında, belki daha önce hiç mobil alanda bir gelir beklentisi olmayan taraflar bile artık bu çözümlerle birlikte işin içerisinde yer almaya başlayacaklar. 2009 sonuna doğru duyurusunu yaptığımız Windows Phone 6.5 işletim sistemimiz 2010 yılında da odak alanımız olacak. Halen üzerinde çalıştığımız Windows Phone 7 destekli telefonlarımızı ise gelecek yıl içinde pazarda görmeye başlayacağız.

Nokia, Türkiye’ye yeni nesil potansiyelini fark ettiriyor
Nokia, yıllardır pazara sunduğu 3N cihazlarıyla kullanıcıların en çok tercih ettiği ürün yelpazesine sahip. Türkiye’de mobil geniş bandın yaygınlaşması Nokia’nın geniş bant terminallerine olan talebin de artmasını sağladı. Nokia Türkiye Genel Müdürü Conor Pierce ile Nokia olarak yaptıkları yerelleştirme çalışmaları, 3N uygulamaları ve servisleri konusunda görüştük.

Ovi Mağaza artık Türkçe
3N daha pek yeni olduğu için henüz çok yaygın bir kullanıma geçilmemiş olsa da giderek yaygınlık kazanıyor. Nokia açısından bakıldığında yakın zamanda, şu anki stratejimizin temeli olan çözümler (cihaz ve servis) kapsamında önemli gelişmeler yaşadık. Örneğin Ovi Mağaza’yı Türkiye’de Türkçe sunmaya başladık. Şu anda Türkiye Ovi Mağaza’dan en çok uygulama indiren ilk 10 ülkeden biri haline geldi. Ayrıca bu yıl Mayıs ayında Türkiye’de Ovi Müzik mağazasına sınırsız erişim servisimizi sunduk, şu anda bu servisimiz Nokia X6 Comes With Music Edition ve Nokia 5235 Comes With Music Edition olmak üzere iki modelimizde kullanılıyor.

Potansiyel keşfedilecek
Daha bir yıl olduğu ve henüz yeterince yaygın kullanılmadığı için 3N uygulamalar da yaygınlık kazanmadı. 3N’nin gerçek potansiyelinin henüz keşfedilmediğini düşünüyorum. Ancak son dönemlerde satılan mobil cihazların ve akıllı telefonların büyük çoğunluğu 3N destekleyen cihazlar olduğu için yakın zamanda daha yaygın kullanımı gerçekleşecektir. Bunun sonucu olarak da uygulamalar da diğer ülkelerle aynı düzeyde olacaktır.
Türkiye’de mobil operatörlerle işbirliklerimize devam ediyoruz, örneğin Turkcell ile Ovi Müzik’e sınırsız erişim teklifimiz kapsamında önemli bir işbirliğine imza attık. 2010’un kalan yarısı için planlarımızı da sizlerle paylaşacağız.

Nokia Booklet 3G yakında Türkiye’de
Nokia Booklet 3G’yi geçen Eylül ayında duyurmuştuk ve birkaç ay içinde Türkiye’de de sunmayı planlıyoruz. Intel Atom işlemciye dayanan Nokia Booklet 3G, cepte taşınabilir cihazların bir sonraki nesline odaklanan daha geniş bir çalışmadan besleniyor. Belli bir cihazın hangi kategoriye girdiğini tanımlamak, gittikçe daha ustalık isteyen bir iş haline geliyor. Nokia Booklet 3G, bir mini diz üstü bilgisayar; çünkü insanların geleneksel olarak Netbook dedikleri şeye güçlü bir özellik seti ve tasarım ekliyor. Tek parça alüminyum gövde, HDMI kapısı, HD uyumlu cam ekran gibi özellikler, bu cihaza, tam gelişmiş bir kişisel bilgisayarın özelliklerini ve performansını kazandırırken, bir Netbook ile çağrıştırılan taşınabilirliği de sunuyor. Nokia Booklet 3G, Ovi Maps cihazıyla birlikte geliyor. Böylece, gerçek bir kişisel harita deneyimi için dâhili A-GPS ile sizi doğrudan haritaya bağlıyor. Nokia cihaz güncelleyicisi, Nokia yazılımlarının bütün son sürümlerini doğrudan Booklet 3G’nize gelmesini sağlıyor. Böylece, Nokia Music Store kanalıyla milyonlarca şarkıya erişebiliyor ya da Nokia akıllı telefonunuz ile mini diz üstü bilgisayarınız arasında, oradan da İnternet bulutuna, sorunsuz uyumlaştırma için Ovi Sync’i kullanabiliyorsunuz. Mesela, Ovi Suite ya da Nokia Music for PC client güncellenmiş durumda.

4.Nesil çalışmaları
Strategy Analytics’e göre küresel LTE (Long Term Evolution) telefon pazarı 2012’de gerçekleştireceği 70 milyon satış adedini ikiye katlayarak, 2013 yılında 150 milyonluk satış adedine erişecek. Mobil telefon taşıyıcıları şimdiden LTE deneme ağlarını tesis etti ve halen ilk dönem telefonları üzerinde çalışıyorlar. LTE teknolojisiyle kullanıcılar, 100 Mbps’lik hızlarda bir dakikadan daha kısa sürede 700 MB’lık film dosyasını indirebiliyor. LTE teknolojisi, tüketicilerin aynı anda 4 adet HD filmi arabelleğe almaksızın kesintisiz şekilde aktarmasına da imkân veriyor. LTE teknolojisinin ana avantajları, yüksek verimlilik, düşük gecikme süresi, ilk günden tak çalıştır rahatlığı, üstün son kullanıcı deneyimi ve düşük işletim maliyetleri getiren basit mimari olarak özetlenebilir. LTE aynı zamanda GSM, CDMA ve WCDMA gibi mevcut ağlara sorunsuz bağlanıyor.
LTE teknolojisi ile bu kadar hızlı veri aktarımı kullanıcıların daha çok içerik indirmelerine olanak tanıyor, bu da içerik sağlayıcılar, eğlence sektörü, mobil cihaz üreticileri ve servis sağlayıcıları için olumlu bir etki yaratıyor. Dolayısıyla Nokia da kesinlikle daha zengin kullanıcı deneyimi sunan, LTE ve Wi-MAX gibi yeni teknolojilerin gelişimini destekliyor.

Kazanç uygulamalarda
Ovi Mağaza’dan en çok uygulama indiren ülkeler arasında ise Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Rusya, Suudi Arabistan, Türkiye, İngiltere ve Vietnam yer alıyor. Nokia’nın çözüm odaklı stratejileri dâhilinde Mayıs 2009’da kullanıma sunulan ve 2010’un başında da Türkçe olarak Türk tüketicilerine ulaştırılan Ovi Mağaza (store.ovi.com), artık günde 1,7 milyon civarında uygulama indiriliyor. Her etkin kullanıcı ayda ortalama 8,5 indirme gerçekleştiriyor. Bu rakamlar da her ay artıyor. Şu anda Ovi Mağaza’da 10,000’in üzerinde içerik kalemi bulunuyor ve içerikler de gün geçtikçe çoğalıyor ve zenginleşiyor.
Türkiye’deki ilk yerel uygulamalardan olan ve ana ekrana ‘Widget’ olarak da yerleştirilebilecek Milliyet mobil uygulaması ile Türkiye’nin ve dünyanın gündemini her an ve her yerden takip etmek mümkün oluyor. Bir ReadJournal hizmeti olan diğer bir yerel uygulama Medya Cebimde ise kullanıcıların gazete ve İnternet medyasında merak ettikleri konular hakkında neler yazıldığını kolayca ve nerede olursa olsun takip edebilmelerini ve gazete kupürlerini telefonlarından alabilmelerini sağlıyor.
Ovi çatısı altında sunduğumuz servislerimizde 2011 yılı sonuna kadar 300 milyon aktif kullanıcıya sahip olmayı ve 2011 yılında küresel olarak servislerde 2 milyar avro net satışa ulaşmayı hedefliyoruz.

HTC geniş bandı terminalleri ile akıllandırıyor
“İlk olarak duyurusu yapılmaya bağlandığında görüntülü görüşme olarak bilinen 3. Nesil teknolojisi artık geniş bant İnternet olarak çok daha iyi bilinmeye başlandı. Görüntülü görüşmenin çok popüler olacağına inanan kullanıcılar aslında bunun böyle olmadığını, geçici bir heves olduğunu çok daha yakından gördüler. En büyük artılardan biri olarak Mobil İnternet tarayıcı kullanımının artışını gözlemliyoruz” diyen HTC Güney Doğu Avrupa Ürün Müdürü İbrahim Tuncay ile dosyamız için 3N ile hayatımızda nelerin değiştiğini, donanımlarında ne gibi yeniliklere yer verdikleri hakkında konuştuk.

Mobil TV kilit uygulama
Aynı zamanda 3N hızında modemlerin de piyasada yerini alması ile hızlı mobil İnternet kullanımı giderek artıyor. Hızın gelmesi ile beraber tabi ki 3. partiler tarafından geliştirilen büyük boyutlara sahip uygulamaların mobil cihazlar üzerinden indirilebilmesi imkânı ortaya çıktı. Mobil TV uygulamaları kullanıcıları cezbeden bir başka unsur. 3N hızında kesintisiz akıcı ve net televizyon seyretmek de günümüzde artık popüler bir hale geldi.

Operatörler hızlı çalışıyor
Dünya ile mukayese ettiğimizde, ilk nesil 3N kullanmadan HSDPA kullanımına doğrudan geçen ülkeler arasında Türkiye’de elbette, 3N duyurusunun ardından bazı bölgesel sıkıntılar ve 3N kapsama sıkıntıları yaşandı. Fakat kısa sürede bu konunun çözülmesi yönünde operatörler çalışmalarını hızla ve süratle yapıyorlar.

HTC’den operatör destekli yaz kampanyaları
HTC 3N’li cihazlar alanında Turkcell ile HD2 ve Touch2 modelleri, Vodafone Türkiye ile de Touch Diamond 2 ve HTC Tattoo modelleri ile Türkiye pazarında kendisini gösteriyor. Bunun dışında açık pazarda satılan 3N’li HTC modelleri de yer alıyor. Operatörler ile yapmış olduğumuz işbirliğimiz hızla büyüyor. Yakın zamanda farklı 3N’li HTC cihazları Türkiye pazarında artan pazar payı ile görmeye devam edeceğiz. Bu bilgilere ek olarak HTC olarak bir yıl önce 2.5N cihaz üretimini tamamen bitirdiğimizi ve tamamen 3,5N ve 4N cihazlar üzerine odaklandığımızı da belirtmek isterim.

4N’de de HTC
Geçen yıl HTC olarak 4MAX adıyla Rusya pazarı için bir 4N cihaz üretiminde bulunduk, çok da başarılı sonuçlar aldık. Bu yıl da Amerika pazarı için HTC EVO adlı bir model ürettik. 4N HTC için bugünün teknolojisi olarak kabul ediliyor, HTC’nin bu teknolojileri ileriden takip ettiğini çıkarmış olduğu modellerden de görmek mümkün.

Android ve Windows 7 esneklik sağlıyor
Android ve Windows Phone gibi işletim sistemlerinin beraberinde getirdiği en büyük avantaj, 3. parti uygulamaların cihazlara yüklenebiliyor olması. 2 işletim sistemi de bu konuda çok geniş bir yelpazeye sahipler. Bu yüzden uygulama indirmek geniş bant kullanımını çok ciddi miktarda artırıyor.

Bilgisayarda geniş bandın keyfi Sony’le yaşanıyor
Okuyucularımıza özel olarak hazırladığımız dosyamızda teknoloji Sony’nin Vaio Ürün Müdürü Levent Ertoğlu ile de bir söyleşi gerçekleştirdik.

Türkiye’de 3N’nin ilk yılı
Türk tüketicisi 3N’ye çok hızlı uyum sağladı. Servis sağlayıcılarının 3N’ye geçiş sırasında oldukça yoğun ve kolay anlaşılır tanıtımlarla bu geçişi kolaylaştırdığı söylenebilir. Türk tüketicisi zaten teknoloji konusunda yeniliklere oldukça yatkın. Bu nedenle de 1 yıl gibi kısa bir sürede 3N kullanımı oldukça arttı. Bunda cihaz kampanyalarının etkisi şüphesiz oldukça fazla. Tüketicilerin kablo veya kablosuz haberleşme noktalarından bağımsız her yerde özgür şekilde dünyayla iletişim halinde olabilecekleri fikri 3N uyumlu cihazlara olan talebi de oldukça arttırdı. Özellikle diz üstü bilgisayar ve akıllı telefonların satışlarında 3N duyurusuyla birlikte ciddi artışlar gözlendi.

Netbook’lar pazar paylarını artırıyor
Ben Türkiye’nin bu konuda oldukça başarılı olduğunu düşünüyorum. Sadece 1 yıl geçmesine rağmen Türk tüketicisinin 3N’yi bilme oranı Avrupa’dan hiç de farklı değil. Avrupa’da oldukça yaygın olan, 3N servisinin uyumlu cihazlarla birlikte sunulduğu ve “revenue sharing -gelirlerin paylaşımı” dayalı iş modeli henüz Türkiye’de kullanılmıyor, ancak gene de birleşik kampanyalar tüketicilerden yoğun ilgi gördü. 3N’den 1 sene önce mobil hayatımıza girmeye başlayan Netbook’ların Türkiye pazarında büyük ilgi görmesi de bu uygulamayı hızlandırdı.

4N ve Sony
Sony VAIO ürünlerinde daima son teknolojiyi kullanırken bu konuda ARGE çalışmalarına da hız kesmeden devam etmeye özen göstermiştir. WiMAX teknolojisini kullanan VAIO modelleri Amerika ve Rusya gibi ülkelerde altyapının da kurulmuş olmasıyla birlikte uzun zamandır bulunmakta. Türkiye’de de bu altyapı olduğunda ihtiyaçlar ve tüketici beklentilerini en iyi şekilde cevap verecek şekilde Türkiye’ye özel VAIO modellerini getirebiliriz.

Yeni Vaio’lar geliyor
Bu ay duyurusunu yapacağımız 3 farklı modelde (P, S ve Z serileri) 3N modem tümleşik olarak bulunuyor. Sim kartın cihaz içindeki kart yuvasına takılmasıyla İnternet’e ulaşım oldukça rahat sağlanabiliyor. Söz konusu modeller gerek tasarım gerekse ilave kullanım özellikleri olarak birbirinden oldukça farklılar. Renk, tasarım ve stile önem veren özellikle genç ve bayanların ilgisini çekeceğine inandığımız P serisi sadece 650 gramlık ağırlığı ve 8 inçlik yüksek çözünürlüklü ekranıyla ilgi çekiyor. Daha çok iş ortamında ve profesyonel çalışanların ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayacağını düşündüğümüz S ve Z serileri de 13 inç boyutunda yüksek ekran kalitesi ve ileri düzeydeki güvenlik özellikleriyle oldukça beğeni toplayacak.

ZyXEL’in İnternet’e ulaştırak bir çözümü mutlaka vardır
1989 yılında kurulduğu günden bu yana pek çok yeniliğe imza atmış bulunan ZyXEL, 3200'den fazla çalışanı ve 70 ülkedeki merkezleri aracılığıyla 150 ülkeye çözüm sunmakta. Merkezi Tayvan’da yer alan firmanın küresel çapta 32 bölge ofisi ve 2 ARGE merkezi bulunmakta. Küresel BHT-Bilişim ve Haberleşme Teknolojileri pazarının en önemli markaları arasında yer alan ZyXEL, ülkemizdeki faaliyetlerini 2007 yılı Haziran ayından bu yana ZyXEL İletişim Teknolojileri A.Ş. ismiyle yerel şirket olarak sürdürmekte. ZyXEL Türkiye Genel Müdürü Vefa Tarhan’dan dosyamız için yaptıkları çalışmaları ve öngörülerini bizlerle paylaşmasını istedik.

Mobil İnternet kullanım oranı artmalı
Telekom sektörüne ses ve İnternet servis sağlayıcıları açısından bakarsak, ikisinin de hızla büyüyen iş alanları olduğunu görüyoruz. İnternet’te halen kullanım oranımız düşük. Ülkemizde İnternet kullanım oranında net veriler olmasa da 6 milyon civarındaki tam anlamıyla İnternet’in tüm faydalarını en kaliteli olarak alma olanağındaki geniş bant ADSL aboneliği oldukça düşük. Bunun yanında 3.Nesil üzerinden İnternet kullanımı genelde aynı abonelerin tekrarlı mobil İnternet kullanım seçeneği olarak karşımıza çıkıyor. Yalnız 3N’nin veya onun alt düşük haberleşme teknolojisi olan EDGE’in çok basit olarak, insanların ihtiyacı olan anlık verilerde e-posta, yol, hava durumu, haber gibi ihtiyaçlarını karşılayan servisleri ele alırsak bu kullanım kapsamını çok genişletmekte ve genişletmeye devam edecektir.
Diğer ülkelere göre biz daha yeniyiz ama kesinlikle daha fazla bu konuya eğildiğimiz ve uygulama geliştirmeye çalıştığımız gerçek. Bireysel uygulamalar alanında beklenen olmadı; ancak mobil iş uygulamalarında önemli bir artış yaşandı. 3N ve WiMAX kullanıcı sayısı artıp fiyatlar düştüğünde yeni uygulama sayısında da önemli bir artış yaşanacağına inanıyorum.

DSL’den WiMAX’e kadar uzanan komple çözümler
Öncelikle telekom operatörleri ve sistem tamamlayıcıları ile birçok ürün kategorisinde proje temelli işbirliğimiz olduğunu vurgulamak istiyorum. Ayrıca çözüm ortaklarımız da diledikleri operatörlerle bizim ürünlerimizi bireyselden KOBİ’ye kadar, geniş bir müşteri grubunda uygulamaktadırlar. ZyXEL’in zengin ürün yelpazesi oldukça esnek çözümler üretebilmekte. ZyXEL komple İnternet erişim sağlayıcısı olarak, DSL’den başlayıp 3N ve WiMAX’e uzanan bir yelpazede her alanda çözüme sahip çok az sayıda firmalardandır. Haberleşme teknolojisi ne olursa olsun ZyXEL’in sizleri İnternet’e ulaştırmak için bir çözümü mutlaka vardır. Ses ve video taşımada gerek VoIP, IAD gerekse STB/ST/HD (Set Top Box) çözümlerimizle tüm çözüm grubuna sahibiz. Ürünlerimizdeki dinamik bant yönetimi aktif QoS sayesinde çok özel kaliteli çözümler sunuyoruz.

WiMAX’in farkı
3N ve WiMAX teknolojileri mobil geniş bant hizmetlerinde kullanılmakla beraber, aralarında bazı farklılıklar vardır. Örneğin WiMAX, 3N‘ye göre çok hızlı. Bu durum ses, veri ve video taşımak ve mevcut kablolu hatlarda geliştirilen uygulamaları çalıştırmak için büyük bir avantaj sağlıyor. Diğer yandan WiMAX’in 3N’ye göre kapsama alanının daha fazla olması, frekans verimliliğinden dolayı lisans için ödenecek miktarın daha az olması gibi sebeplerden dolayı daha az yatırım maliyetine sahip olması ve IP tabanlı olması gibi 3N’ye göre daha avantajlı olduğu noktalar vardır.
Diğer taraftan geniş bant İnternet’in Türkiye nüfusunun yaklaşık yarısına verilmediğini görüyoruz. Bunun en önemli sebeplerinden biri kırsal kesimdeki potansiyel müşteri sayısının yatırım maliyetini karşılamamasıdır. Oysa WiMAX teknolojisinin toplam sahip olma maliyetini düşündüğümüzde kırsal kesimlere geniş bant erişim vermek maliyet açısından çok avantajlı olacaktır. Bu sebepten geniş bant abone sayısında hatırı sayılır bir artış olacaktır. Ayrıca geniş bant erişimi mobil olarak elde etmek avantaj sağlamaktadır. Bunun yanında özellikle geniş bant servislerin günümüzde şehir içi veya kırsal alan olsun, kablolu ağdan veriliyor. Bunun yanında kullanıcılar yüksek hızlı uygulamaları mekân sınırı olmadan kullanmak istemektedirler. WiMAX’in getirdiği gezginlik ve yüksek hız yeni uygulamaları da beraberinde getirecektir. Veri, ses ve görüntü hizmetinin hepsini veren operatörlerin gelirlerine bakıldığında veriden, yani İnternet erişiminden kazanılan payın çok az olduğunu, asıl getirinin ses, video ve çevrimiçi uygulamalardan geldiğini görüyoruz. Bundan dolayı Yeni nesil geniş bant teknolojileri kullanılmaya başlandıktan sonra daha fazla üretilen veya üretilecek içerik geniş bir kapsamdan erişilecek bu durum hem içerik pazarını hem operatörlerin kazancını hem de bireylerin ve kurumların hayatını kolaylaştıracak. Rekabet güçlerini artıracak.

Türkiye’de WiMAX
WiMAX lisanslarının verilmesini bekliyoruz. Uzun süredir ertelenen bir konu. Yalnız, her halükarda kamu hizmeti amaçlı sosyal projelerde kullanılması önemli bir maliyet avantajı sağlayacaktır. Diğer taraftan LTE de gerçek anlamda geniş bant olan GSM’in yeni nesil çözümü; ancak LTE teknolojisi, WiMAX gibi ticari olarak kullanılmaya henüz başlanmadığı için bu teknolojinin ihalesinin yapılması ve sonrasında hayatımıza girmesi 2-3 seneyi bulacak gibi gözüküyor. WiMAX teknolojisinde ise ZyXEL olarak şu anda kullanıcı tarafındaki (CPE) ürünlerde yatırımlarımız var. Ürünlerimiz en güncel WiMAX standardı olan 802.16e, yani mobil WiMAX teknolojisine sahip. Ürün yelpazemize baktığımızda USB karttan başlayıp, bina için kullanım için tasarlanmış tek yuva kablolu, 4 yuva kablosuz ürünlerden kırsal kesimde kullanılan ve daha yüksek menzilde çalışan bina dışı 4 yuva kablosuz WiMAX uç ürünlerimizin olduğunu görüyoruz. Dünyada tamamlanan en fazla WiMAX proje sahibiyiz. ZyXEL Türkiye Ofisi, Türkiye’de satış, pazarlama, teknik destek ve teknik servis bölümlerini bünyesinde barındırmaktadır. Geçtiğimiz yıl Azerbaycan’a WiMAX ürün sağlamaya başladık. Türkiye’de xDSL, anahtar ve güvenlik ürünlerindeki mevcut birikimimizi WiMAX ürünlerine taşımayı hedefliyoruz.

Bircom, uygulama ve hizmetleri ile geniş bandın değerini yükseltiyor
Bircom Telekomünikasyon ve Bilişim Hizmetleri 1972 yılından bugüne kurumsal müşterilerine profesyonel ses çözümleri üretmekte. 2001 yılında gerçekleştirdiği unvan değişikliği ve yeniden yapılanma faaliyetlerinin sonucu olarak sunduğu hizmet ve ürünlere bilişim hizmetlerini de eklemiş bulunmakta. Bircom Genel Müdür Yardımcısı Tolga Seçilmiş’ten Bircom’un mobil geniş bant servisleri ve uygulamaları konusunda bilgi aldık.

“5 yıl önce hayaldi, şimdi olayın içindeyiz”
3N sayesinde büyük bir artış gördüğümüz mobil uygulamalar tüm hayatımızı değiştirmeye başladı. Bu altyapı ve kullandığımız cihazlar geliştikçe değişim hızlanarak devam ediyor. İş yaşantımızda veri alışverişimizi artık mekân sınırlaması olmadan yapıyoruz, toplantılarımızı, iş fırsatlarımızı mobil cihazlarımızdan kontrol ediyoruz. Telefon ajandanızda toplantımızı mobil uygulamayla hatırlıyor yine toplantımızın olacağı adresin üstüne geldiğinizde telefonun GPS’inden faydalanarak yol tarifi alıyor ve adrese ulaşıyoruz. Toplantıya giderken geçeceğimiz yol güzergâhını yine mobil uygulamalara bakarak tayin ediyoruz. Toplantı sonrasında toplantı notlarınız şirkete 3N vasıtasıyla ulaşıyor ve ilgili birimlerin siz toplantı bölgesini terk etmeden gerekli aksiyonu almasını sağlıyoruz. Günlük yaşantımızda artık alacağımız ürünün fiyat karşılaştırmasını mağazanın dışına çıkmadan telefonumuzdaki kamera yardımıyla barcode okuyucu gibi kullanıp ürünü telefon aracılığıyla sisteme tanıtıp İnternet üstünden yapabiliyoruz. Kısaca beş yıl önce hayal ettiğimiz servisleri bugün yaşıyoruz.

İş yaşamının her alanında geniş bant
Özellikle iş yönetimiyle ilgili tüm teknolojik uygulamaların mobil uygulamalarına da artık ulaşmamız mümkün hale geldi diyebilirim. Bugün küresel pazara hitap eden tüm CRM, teknik servis, muhasebe yazılımlarının mobil istemcileri mevcut. Firmaların günlük akışını sağladığı ve üstünde koştuğu platformlar yavaş yavaş mobil ortama uyum sağlıyor. Daha önce bu tümleşme özel geliştirilmiş mobil cihazlarla yapılırken bugün kullanmış olduğumuz telefonlar bu mobil cihazların yerini almaya başladı. Şirket içi ve dışı haberleşmeden, raporlamalara, veri girişinden, operasyonel yönetim uygulamalarına, muhasebeden insan kaynaklarına ve performans ölçüm araçlarına kadar firmaların kullandığı araç ve organlar mobil sistemlere uyum sağlama yarışında. Diğer taraftan bireysel uygulama geliştirimi anlamında daha kat edilecek çok yol olduğunu gördüğümü söylemeliyim. Bana göre bu da bireysel 3N kullanıcılarının artmasıyla gelişecektir.

Bircom ile uçtan uca çözümler
Öncelikle kurumsal 3N pazarına yönelik geniş bir ürün yelpazesine sahip olduğumuzu belirtmek isterim. GSM ağ geçitleri alanında dünya teknoloji lideri 2N Telecommunications firmasının 3N destekli çözümlerini Türk iş dünyasının kullanımına komple çözüm paketleri olarak sunuyoruz. Tek bir kutu içerisinde İnternet, VoIP ve GSM haberleşmesini bir arada getiren bu çözümler, işletmelere haberleşme alanında yepyeni açılım olanakları veriyor. Hem IP telefon santralı, hem GSM telefon görüşmesi ağ geçidi, hem de UMTS 7,2 Mbps hızında İnternet’i bir arada sunan ekipmanlar, kurumların tüm haberleşme süreçlerini bugüne dek hiç olmadığı kadar kolaylaştırıyor, verimli hale getiriyor ve haberleşme maliyetlerini azaltıyor. Ayrıca ISDN, VoIP, 3N, 2N özelliklerinin tamamını bir arada barındıran ürünlerimizi kullanan kurumlar, karasal hatların olmadığı yerlerde bile tüm haberleşme teknolojilerinden rahatlıkla yararlanabiliyorlar. Böylelikle saha operasyonlarında, yerleşim birimlerinden uzak şantiyelerde ve hatta deniz taşıtlarında bile ses ve yüksek hızlı veri iletimi en kaliteli biçimde gerçekleştirilebiliyorlar. Bu sayede hem kurumsal verimlilik hem de saha ekiplerinin performanslarında önemli bir artış oluyor. İş süreçleri kolaylaşırken şirketlerin kârlılıkları da artıyor. Sunduğumuz çözümler Türkiye genelinde 300’ün üzerinde bayie ve onların on binlerce müşterisine ulaşıyor.

Phonsai ile Java tabanlı kendi mobil uygulamanızı oluşturun
Kurumlara yönelik sunduğumuz bu mobil uygulama hizmetini, yine kendi bünyemizde geliştirdiğimiz Phonsai adlı yazılımla gerçekleştirdiğimizi belirtmek istiyorum. Phonsai size kodlama yapmadan mobil uygulamalarınızı oluşturma, gönderme ve gönderilerinizi raporlama imkânı veriyor. Şu an Java, Blackberry, Windows Phone gibi platformları destekliyor ve çok kısa sürede iPhone ve Android desteğiyle tüm platformları kapsayacak. Phonsai, hem 2.000 farklı GSM telefonunda çalışabiliyor olması, hem de her ölçekteki kurumun her çeşit mobil ihtiyacına göre hızlı bir şekilde proje geliştirilmesine imkân tanıması nedeniyle büyük ilgi gören bir ürünümüz. Aras Kargo için geliştirdiğimiz projede de ondan yararlandık. Bu proje tamamen Aras Kargo’ya özel olarak, kurumun ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda geliştirildi.
Bunun yanında, Phonsai ile geliştirdiğimiz birbirinden tamamen farklı projelerimiz de mevcut. Örneğin, dünyada ilk defa U2’nun denediği gibi bir projeyi, biz de Türkiye’de ilk defa Nefes müzik grubu ile gerçekleştirdik. Şu anda Nefes grubunun albümünü ücretsiz olarak, sadece 2580’e NEFES yazıp göndererek telefona indirmek mümkün oluyor. Müzikseverler grubun albümünü şarkı sözleri, fotoğraflar, bilgiler ve şarkılar da dâhil olmak üzere telefonlarına ücretsiz olarak indirebiliyorlar. Dahası telefonlarına inen bu uygulamayı kullanmak için İnternet’e bağlı olmak da gerekmiyor. Bir ay önce indirilmeye başlanan albüm o günden beri yaklaşık 56.000 kişi tarafından indirilmiş durumda.
Bunun yanında Phonsai gerçekleştirilen bir diğer çözümümüz ise TOEFL uygulamasıdır. Bu hizmetten şu anda 2580’e “TOEFL” yazarak üye olan 2.000 kişi faydalanıyor. Ücretli bir hizmet olan TOEFL uygulamasını indirmek için kullanıcılar sadece 1,20 TL ödüyor, ancak sonrasında herhangi bir ücret ödenmiyor.

Şirketler mobil haberleşme için neden Bircom’un sunduğu altyapı platformunu tercih etmeli?
Bircom olarak kurumsal mobil projeler geliştirmekte kullandığımız Phonsai adlı yazılımımızla ortaya çıkardığımız bu uygulamanın en önemli özelliği, Türkiye’deki mobil telefonların yüzde 99’u ile uyumlu olması. Java tabanlı tüm telefonlarda çalışan uygulama sayesinde hedef kitlenize, taşıdıkları platformdan endişelenmeksizin, doğrudan erişebiliyorsunuz. Dahası müşteriler de artık her türlü bilgiye çok kısa bir zamanda ve en düşük maliyetle ulaşmak istiyor. Hepimizin bildiği gibi hedef kitleye en doğru zamanda doğru mesajı iletmenin en ekonomik yöntemlerinden bir tanesi mobil mecralar. Ancak kısa mesajlar 160 karakter ile sınırlı. ÇOMS-Çoklu Ortam Mesaj Servisleri ile her telefonda tutarlı bir içerik sağlamak mümkün değil. Oysaki Bircom olarak geliştirdiğimiz uygulamalar, Java tabanlı her telefonda çalışabiliyor ve içerik sınırlaması olmaksızın istenildiği şekilde genişletilebiliyor. Dolayısıyla geliştirdiğimiz bu mobil uygulama kurumların müşterilerine verdiği hizmetin kapsamını genişletiyor ve onlarla daha da yakınlaşmalarını sağlıyor. Örneğin, şu anda Aras Kargo müşterileri geliştirdiğimiz mobil uygulama sayesinde çağrı merkezini aramadan ya da İnternet’e bağlanmadan telefonlardaki uygulamaya bakarak en yakın Aras Kargo Şubesi’ni öğrenebiliyorlar. Ayrıca, uygulamanın kullanımında İnternet’e sürekli olarak ihtiyaç duymaması da onu rakiplerinden bir adım öne çıkarıyor. Bircom olarak mobil uygulamalar alanında Türkiye’ye işlevsel ve değer yaratacak bir öngörü sunduğumuza inanıyorum. Bu çerçevede her sektörden ve her büyüklükten kurumların bu çağdaş haberleşme yönteminin avantajlarından yararlanması için etkili çözümler sunmaya devam edeceğiz.