Doğu ile Batıyı birleştirecek “JADI LINK” ile sayısal ‘İpek Yolu’ kuruluyor


Cenk Yapıcı

Dört ülkenin telekom şirketleri işbirliği ile haberleşme köprüsü Türkiye olacak.
Ortadoğu, Güney Asya ve Uzak Doğu arasında dev bütünleşik çok geçişli fiber optik ağ kurulmasına ilişkin JADI LINK projesinde ilk adım atıldı. Türk Telekom (Türkiye), Saudi Telecom Company (Suudi Telekom), Jordan Telecom Group (Ürdün Telekom) ve Syrian Telecommunication Establishement (Suriye Telekom) işbirliği ile hayata geçen proje, Türkiye’yi bölgenin dünyaya açılan kapısı haline getiriyor.
Türk Telekom, telekomünikasyon sektöründe Türkiye’nin coğrafi önemini daha da güçlendirecek bir adım attı. Cidde, Amman, Şam ve İstanbul’u birbirine bağlayacak olan “JADI LINK” (Jeddah- Amman- Damascus- Istanbul) projesi düzenlenen bir törenle başladı. Törene Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Ürdün Krallığı BHT-Bilişim ve Haberleşme Teknolojileri Bakanı Marwan Juma’nın yanı sıra, Türk Telekom Genel Müdürü Dr. Paul Doany, Suudi Telekom Toptan Satış Başkanı Saad Al Demyati, Suriye Telekom Genel Direktörü Nazeem Bahsas ile Ürdün Telekom Şirketi Genel Müdürü Nayla Khawam katıldı.
Türkiye, Suriye, Ürdün ve Suudi Arabistan olmak üzere dört ülkenin işbirliği ile gerçekleştirilen JADI LINK projesi ile Türkiye, Asya ve Avrupa arasında bir haberleşme köprüsü haline geliyor. JADI LINK projesiyle bu ülkelerin telekom altyapıları tek bir hat üzerinden karşılıklı olarak kullanılabilecek. Böylelikle Akdeniz ve Kızıldeniz’den geçen denizaltı kablolarına, karadan geçecek önemli bir alternatif sunulmuş olacak. Bu devasa hat bir bakıma bölgeye sayısal bir ‘İpek Yolu’ kazandıracak.

Türk Telekom, Doğu ile Batı arasında haberleşme ağını örmeye devam ediyor
Geçtiğimiz haftalarda Orta ve Güneydoğu Avrupa'nın önde gelen bağımsız veri ve toptan kapasite servis sağlayıcılarından Invitel International'ın hisselerinin tamamını satın almak üzere bir anlaşma imzalayan ve Invitel International'ın 27 bin kilometrelik fiber optik altyapısı ile Avrupa'daki gücünü artıran Türk Telekom, Ortadoğu'yu kapsayan “JADI LINK” anlaşması ile Avrasya bölgesini birbirine bağlayan haberleşme köprüsünü kurmuş oluyor.
Sırasıyla Türkiye, Suriye, Ürdün ve Suudi Arabistan’dan geçecek olan fiber optik hat, İnternet (IP), veri ve kısmen ses iletişiminin Güney Asya ve Orta Doğu ile Avrupa ve ABD arasında Türkiye üzerinden sağlanması konusunda önemli bir alternatif sunmuş olacak. “JADI LINK” projesi, Akdeniz ve Kızıl Deniz koridorlarına güvenli, kısa ve tamamıyla karasal bir alternatif oluşturacak. Bu bağlantı aynı zamanda, söz konusu bölgede uluslararası veri ve İnternet hizmetleri alanında hızla artan talebin karşılanabilmesini sağlayacak. İmzalanan anlaşma uyarınca Türk Telekom, Suudi Telekom (STC- Saudi Telecom Company), Suriye Telekom (STE- Syrian Telecommunication Establishment) ve Ürdün Telekom (JTG- Jordan Telecom Group) kendi ülke sınırlarında ulusal ana fiber optik omurgaları üzerinde gerekli fiziksel bağlantıları gerçekleştirecek ve projenin hayata geçebilmesi için sistemlerinde 200 Gbps’lik kapasite genişletmesi yapacaklar.

Kıtalararası yeni sayısal ‘İpek Yolu’
“JADI LINK” projesi kapsamında Orta Doğu ve Avrupa arasında telekomünikasyon servislerini sağlamak üzere, TT, STE, JTG ve STC tarafından, bu ülkeler arasında kullanılacak karasal fiber optik kablo aracılığıyla birleşik çok geçişli bağlantı kurulacak. Karasal fiber optik ağ, hali hazırda Akdeniz deniz tabanı havzasında, üç büyük fay hattının olduğu bölgeden geçen ve bu nedenle depremlerden, sarsıntılardan sık zarar gören kablo sistemlerine güvenli ve sağlam bir alternatif sunacak.

JADI LINK

 • Akdeniz ve Kızıl Deniz koridorlarına alternatif olarak tamamıyla karasal, eşsiz ve kısa bir yol sunacak.
 • Kıtalararası veri ve İnternet servislerine olan hızlı talep artışı karşılanabilecek.
 • İstanbul’dan Avrupa ve ötesine, Cidde’den Güney Asya ve ötesine ek kapasite sağlayacak.
 •  Kaliteli, daha güvenli ve daha hızlı servis sunacak.
 •  Denizaltı kablo sistemlerinden kaynaklanan kesinti risklerini azaltacak.

JADI LINK
Adını Suudi Arabistan’ın Cidde (Jeddah), Ürdün’ün Amman, Suriye’nin Şam (Damascus) ve Türkiye’nin İstanbul şehirlerinin baş harflerinden alan JADI LINK projesiyle Orta Doğu, Güney Asya ve Uzak Doğu arasında birleşik çok geçişli fiber optik ağ kurulacak. JADI LINK sırasıyla Türkiye, Suriye, Ürdün ve Suudi Arabistan’dan geçecek. Proje için ülkelerin hâlihazırdaki fiber optik altyapısı kullanılacak.

Akdeniz ve Kızıldeniz koridorlarındaki denizaltı hatlarına karasal alternatif geliyor
JADI LINK kıtalararası İnternet, veri ve ses iletiminde Singapur, Japonya, Hindistan'dan başlayarak Hint Okyanusu - Kızıldeniz- Süveyş Kanalı - Akdeniz güzergahını takip eden ve İtalya, Fransa, İspanya ve İngiltere’de sonlanan denizaltı fiber optik kablo sistemleriyle ABD’ye bağlanan hatta en önemli ikinci bağlantı koridorunu oluşturacak. Karasal fiber optik ağ, hâlihazırda Akdeniz – Kızıldeniz koridorundaki deniz tabanı havzasında, üç büyük fay hattının olduğu bölgeden geçen ve bu nedenle depremlerden, sarsıntılardan sık zarar gören kablo sistemlerine güvenli ve sağlam bir alternatif sunacak. Bağlantı aynı zamanda, söz konusu bölgede uluslararası veri ve İnternet hizmetleri alanında hızla artan talebin karşılanabilmesini sağlayacak.

Toplam 2530 km fiber optik hat uzunluğu
JADI LINK, toplam 2530 kilometre fiber optik hat uzunluğunu kapsıyor. 2530 kilometre fiber optik hattın ülkelere dağılımı ise şu şekilde:

 • Türkiye: 770 km
 • Suriye: 480 km
 • Ürdün: 360 km
 • Suudi Arabistan: 920

JADI LINK, 200 Gbps veri ve ses taşıma kapasitesine sahip
İmzalanan anlaşma uyarınca Suudi Telekom (STC- Saudi Telecom Company), Suriye Telekom (STE- Syrian Telecommunication Establishment) ve Ürdün Telekom (JTG- Jordan Telecom Group) kendi ülke sınırında ulusal ana fiber optik omurgaları üzerinde gerekli fiziksel bağlantıları gerçekleştirecek ve projenin hayata geçebilmesi için sistemlerinde 200 Gbps’lik kapasite genişletmesi yapacaklar.

2010 üçüncü çeyrekte proje tam kapasiteyle faaliyete geçecek
JADI LINK, 1 Haziran tarihi itibariyle hazır hale getirilmiş olup Cidde – Frankfurt arasında ilk veri servisi Haziran ayının ikinci haftası içinde gerçekleştirilecektir. 200 Gbps veri ve ses taşıma kapasitesinin tamamı 2010 üçüncü çeyrek içinde hayata geçirilecektir.

JADI LINK

 • Akdeniz ve Kızıldeniz koridorlarından tamamıyla karasal, eşsiz ve kısa alternatif bir rota sunacak.
 • Kıtalararası veri ve IP-İnternet Protokolü servislerine hızla artan talep karşılanabilecek.
 • İstanbul’dan Avrupa ve ötesine, Cidde’den Güney Asya ve ötesine ek kapasite sağlayacak.
 • Yüksek kalitede ve daha hızlı servis sağlayacak.
 • Deniz altı kablo sistemlerinden kaynaklanan kesinti risklerini azaltacak.
 • Proje için ülkelerin hâlihazırdaki fiber optik altyapısı kullanılacak.

 

Türk Telekom ile İnternet’te yeni dönem: Her eve İnternet
Türk Telekom “Her Eve İnternet” uygulaması ile evlerde günlük İnternet kullanımı dönemini başlatıyor. Tüm İnternet servis sağlayıcılarına günlük 3 TL olarak öngörülen satış fiyatıyla sunulacak yeni paket ile kullanıcılar, istedikleri gün İnternet’e bağlanabilecek, bağlandıkları gün başına ödeme yapacak.
Türk Telekom, evlerde İnternet kullanımını artıracak ve herkesi İnternet’le tanıştıracak “Her Eve İnternet” paketini düzenlenen basın toplantısıyla tanıttı. Yeni paket ile İnternet servis sağlayıcıları,  tüm vergiler dâhil günlük 3 TL olarak öngörülen perakende satış fiyatından müşterilerine İnternet hizmeti sunabilecek. Türk Telekom Her Eve İnternet paketini toptan olarak İnternet servis sağlayıcılarına ve onlar aracılığı ile müşterilere ulaştıracak.
Yeni uygulamadan evinde henüz İnternet bağlantısı olmayanların yanı sıra, hâlihazırda ADSL kullanan müşteriler de faydalanabilecek. Sabah 03.00’den ertesi sabah 03.00’e kadar kullanılabilen paket kapsamında, kullanıcılar 1 Mb/s indirme ve 256 Kb/s yükleme hızlarında 500 MB’ye kadar İnternet erişimi satın alabilecekler.
Her Eve İnternet paketinin tanıtımı için düzenlenen basın toplantısına Türk Telekom Operasyon Başkanı Celalettin Dinçer ve Türk Telekom Pazarlama ve İletişim Başkanı Erem Demircan katıldı.

“Herkesi İnternet’le tanıştıracağız”
Türk Telekom Pazarlama ve İletişim Başkanı Erem Demircan, İnternet’te yeni bir dönemin başladığını vurgulayarak, “Her Eve İnternet” paketinin İnternet erişimini kolaylaştırarak, İnternet’i herkese ulaştıracağını söyledi. Türkiye’nin 2005 - 2009 yılları arasında ADSL kullanım oranı artışında Avrupa’da birinci, dünyada ikinci ülke olduğunu belirten Demircan, sözlerini şu şekilde devam etti:
“2010 yılı Mart ayı sonu itibariyle Türkiye’de ADSL kullanıcısı sayısı 6,5 milyona yaklaştı. Ancak bunu yeterli bulmuyoruz. Hedefimiz her haneyi İnternet’le tanıştırmak. ‘Her Eve İnternet’ paketiyle sunduğumuz yeni fiyatlandırma modelimizle bu hedefimizi gerçekleştireceğiz. Tüm İnternet servis sağlayıcılarına sunduğumuz bu hizmet ile İnternet’e basit ve kolay erişimin yolunu da açmış olduk. Türkiye’de İnternet kullanımını yaygınlaştırmak için önümüzdeki dönemlerde de çalışmalarımızı aynı kararlılıkla sürdürerek, toplumda bilgiye erişimin olanaklarını artıracağız.”

“8 Mb/s kullananlar 2,8 milyona ulaştı”
Türk Telekom Operasyon Başkanı Celalettin Dinçer ise, bugüne kadar yaptıkları yatırımlarla ADSL hizmetinin hız ve hizmet kalitesini sürekli geliştirdiklerini ve bunun ülkemizde İnternet erişiminde yaşanan artışta önemli rol üstlendiğine dikkat çekti. Gerek bağlantı hızlarında, gerek hizmet kalitesi ve çeşitliliğinde sürekli yatırımlar yaptıklarının altını çizen Dinçer, “Yatırımlarımız sonucunda minimum bağlantı hızı 2005 yılında 256 Kb/s iken, 2010 yılında 4 kat artışla 1 Mb/s ulaştı. En yüksek bağlantı hızı da bu yıllar arasında 16 kat artarak 2 Mbps’den 32 Mb/s’ye çıktı” dedi. Geçtiğimiz dönemde İnternet’e kolay ve avantajlı erişim için kampanyalar düzenlediklerini belirten Dinçer, 2009 yılında sundukları 8 Mb/s’e ADSL paketlerinin kullanıcı sayısının 2,8 milyona ulaştığını belirtti.

Görev İSS’lerde
Türk Telekom’un “Her Eve İnternet” paketinden yararlanmak için Türk Telekom’dan ev telefonu hizmeti almak yeterli oluyor. Her Eve İnternet paketinde, ilk kez İnternet bağlantısı sağlayacak müşteriler bir sefere mahsus olmak üzere etkinleştirme ücreti ödeyecek. Bağlantı ücreti istendiği takdirde 12 taksitte ödenebilecek.
İstenildiğinde kullanılabilecek İnternet’in bir defaya mahsus etkinleştirme ücreti 26 TL olarak belirlenmiş. Türk Telekom’un açıkladığı bu fiyatlar diğer İnternet Servis Sağlayıcılara sunulan fiyatlar. İSS’ler düzenleyecekleri çeşitli kampanyalarla kullanımı ve fiyatları son kullanıcı için uygun seviyelere çekeceklerdir.

Temmuz'da da akşam evden konuşmak bedava
Türk Telekom, 7’den 7’ye Bedava Kampanyası ile ev telefonundan akşamdan sabaha kadar bedava konuşturmaya devam ediyor. Kampanyadan Temmuz ayı süresince yararlanılabilecek.
Türk Telekom, akşam 7’den sabah 7’ye bedava konuşma fırsatı sunduğu “7’den 7’ye Bedava” kampanyasını, yoğun ilgi nedeni ile Temmuz ayı sonuna kadar uzattı.
7’den 7’ye Bedava Kampanyası’nda Türk Telekom müşterileri, sabit hatlarından akşam 7’den sabah 7’ye kadar yaptıkları şehir içi ve şehirlerarası aramalar için herhangi bir ücret ödemiyorlar. Kampanyada 3 bin dakikalık adil kullanım limiti uygulanıyor.
Türk Telekom Satış Başkanı Aydın Çamlıbel, 7’den 7’ye Bedava kampanyasının süresini müşterilerinin yoğun ilgisi üzerine uzatma kararı aldıklarını belirterek şunları söyledi:
“Müşterilerimize katma değerli hizmet ve ürünlerimizin yanı sıra, düzenlediğimiz kampanyalarla en ucuz arama ücretlerini sunarak, haberleşme giderlerinden tasarruf sağlamalarını amaçlıyoruz. 7’den 7’ye Bedava kampanyası da müşterilerimizden yoğun ilgi gördü. Türk Telekom’un avantajlar dünyasından daha fazla müşterimizin yararlanmasını sağlamak amacıyla, kampanyamızın süresini Temmuz ayı sonuna kadar uzattık. Böylelikle müşterilerimizin daha uzun bir dönemde bedava görüşme yapabilmesinin önünü açtık. Hayata değer katan kampanyalar düzenlemeye devam edeceğiz.”

Ev telefonu güvenlik de sağlayacak
Türk Telekom hayata geçirdiği "Ev Gibisi Yok" kavramı çerçevesinde ev/iş telefonuna değer katan kampanyalara bir yenisini ekledi. Avantajlı konuşma tarifelerine ek olarak kısa bir süre önce Konut Sigortası avantajını başlatan Türk Telekom şimdi de Tepe Güvenlik işbirliği ile ev/iş telefonu ve uyumlu alarm cihazı olana avantajlı koşullarda, 12 ay boyunca tüm vergiler dahil 9,90 TL’ye güvenlik hizmeti sağlayacak.
Türk Telekom, “Ev Gibisi Yok” olgusu ile sunduğu katma değerli hizmet ve kampanyaların kapsamını genişletmeye devam ediyor. Türk Telekom ev ve işyeri telefonları aracılığı ile sunulan katma değerli hizmetlere şimdi de Güvenlik hizmetini ekliyor. Ev ve iş telefonu kullanıcılarına yönelik olarak Tepe Güvenlik Sistemleri işbirliği ile yeni “Ev/ Ofis Güvenlik Sistemleri” hizmeti sunulmaya başlıyor.
Türk Telekom’un “Ev Gibisi Yok” avantajlarına yenilerini ekleyen Ev/ Ofis Güvenlik Sistemleri hizmeti ile ev ve iş telefonu kullanıcıları, can, mal güvenlikleri için Tepe Güvenlik’in sağladığı Ev/ Ofis Güvenlik Sistemleri kapsamındaki ürün ve hizmetlere çok avantajlı koşullarda sahip olabilecekler. Hırsızlığın yanı sıra; duman ve gaz detektörleri ile de üst düzeyde güvenlik sağlayan, Tepe Güvenlik’in sunduğu alarm sistemleri, ev ve iş telefonu kullanıcılarının acil durumlarda tek bir tuşla yetkililerin kendilerine ulaşmasını sağlıyor, yangın, ambulans ve panik düğmeleri ile Ev Güvenlik Hizmeti en iyi şekilde hayata geçiriliyor.
Ev/ Ofis Güvenlik Hizmeti’nde de ev ve iş telefonu üzerinden Tepe Güvenlik’e gönderilen sinyaller Alarm Merkezi konusunda uzman ve tecrübeli operatörler tarafından 7 gün 24 saat takip ediliyor. Operatörler gerçekliğini ve sorunun içeriğini saptamak için sinyal geldiğinde kullanıcıyı arıyor ve gerekli durumlarda onay alıp irtibata geçtikleri emniyet, itfaiye ya da sağlık birimini söz konusu adrese yönlendiriyor.
Tüm Türk Telekom müşterilerinin faydalanabilecekleri “Ev/ Ofis Güvenlik Hizmeti”nden yararlanmak için Türk Telekom Bayileri ve Ofislerine başvurmak, Türk Telekom’un 444 1 444 numaralı çağrı merkezini aramak mümkün.

12 ay boyunca 9.90 TL'ye güvenlik hizmeti
Türk Telekom ile Tepe Güvenlik işbirliği çerçevesinde ev ve işyerlerinde uyumlu alarm cihazı bulunan müşterilere Ev/ Ofis Güvenlik Hizmeti, 12 ay boyunca tüm vergiler dahil ayda 9,90 TL’den sunulacak. “Kablosuz Ev/Ofis Güvenlik Paketi” ile “Kablolu Ev/Ofis Güvenlik Paketi”nde, uyumlu alarm cihazı olmayan müşteriler 24 ay boyunca tüm vergiler dahil ayda sadece 29,90 TL ödeyerek hem Ev/Ofis Güvenlik Hizmetinden faydalanacaklar hem de bu 24 ayın sonunda DSC marka Ev/Ofis Alarm cihazına sahip olabilecekler. 24 ayın sonunda cihaz taksitlerinin sona ermesinin ardından bu müşteriler sadece Ev/ Ofis Güvenlik Hizmeti bedelini ödeyerek hizmetten yararlanmaya devam edecekler.

‘Ev Gibisi Yok’ kavramının avantajları artıyor
Türk Telekom’un ‘Ev Gibisi Yok’ olgusu ile hayata geçirdiği Ev Avantaj tarifeleri halen akşam 7’den sabah 7’ye bedava konuşma, dakikası 6,5 kuruşa evden cebi arama gibi avantajları nedeniyle büyük ilgi görüyor. Bugüne kadar Ev Gibisi Yok kavramı ile çok sayıda kampanya ve uygulama hayata geçirildi. Bayram gibi özel günlerde hediye dakikalar, ev ve iş telefonlarından yapılan uluslararası görüşmelerde indirim bunlar arasında yer alıyor. Videofon ile evden görüntülü konuşma, Wirofon ile evden ve her yerden avantajlı konuşma, medikal koçluk hizmeti, konut sigortası ve ferdi kaza sigortası da Ev Gibisi Yok olgusu ile sunulan ürün ve hizmetlerden bazıları.

Müşterilere daha fazla katma değer
Türk Telekom ve Tepe Güvenlik Sistemleri arasında sağlanan işbirliğine dair detaylı bilgilerin aktarımı ve ‘EV GİBİSİ YOK’ kavramının son ürününün tanıtımı, 2 Haziran'da Türk Telekom Satış Başkanı Aydın Çamlıbel, Türk Telekom Pazarlama ve İletişim Başkanı Erem Demircan ve Tepe Güvenlik Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kurtdarcan katılımı ile düzenlenen basın toplantısında geçekleştirildi.
Tepe Güvenlik güvencesi ve tecrübesi ile sunulan Türk Telekom’un “Ev/ Ofis Güvenlik Hizmeti” hakkında ayrıntılı bilgi için, (www.turktelekom.com.tr) adresi ziyaret edilebilir. Bu hizmetten faydalanabilmek için ise Türk Telekom Bayileri ve Ofislerine başvurmak, Türk Telekom’un 444 1 444 numaralı çağrı merkezini aramak mümkün.

Türk Telekom’dan iPod touch ve Wirofon fırsatı
Türk Telekom, en az 6 aydır aboneliği devam eden tüm bireysel müşterileri için 24 ay taksitle ayda 19,90 TL'ye Wirofon özellikli iPod touch kampanyası sunuyor. Kampanyadan yararlananlar ayrıca şehir içi ve şehirlerarası görüşmelerde sene sonuna kadar her ay 1000 dakika bedava konuşma hakkı ve MP3 formatında 100 şarkı hediye kazanacaklar.
Türk Telekom, Apple işbirliği ile Wirofon özellikli iPod touch kampanyası başlattı. 31 Temmuz 2010 tarihine kadar sürecek olan kampanya ile Türk Telekom bireysel müşterileri ayda 19,90 TL ve 24 ay taksitle iPod touch sahibi olma fırsatını yakalıyor.
Türk Telekom müşterileri kampanya ile ayrıca Wirofon ile birlikte şehir içi ve şehirlerarası yapılan görüşmeler için sene sonuna kadar her ay 1000 dakika bedava fırsatı kazanacaklar. GSM yönüne yapılan aramaların dakikası tüm vergiler dahil 9 kuruş, Ev Avantaj tarifeleri ile ise GSM yönüne yapılan aramaların dakikası tüm vergiler dahil 6,5 kuruş olarak ücretlendiriliyor.
Bu kampanyaya katılarak, 8 GB kapasiteli, 3,5 inçlik geniş ekranı, 30 saate kadar ses çalma ve 6 saate kadar video oynatma özelliği olan, Wi-Fi destekli, çoklu dokunmatik ekranlı iPod touch sahibi olmak isteyenlerin en az 6 aydır Türk Telekom abonesi olmaları gerekiyor.
Bunların yanı sıra; Wirofon / iPod touch kampanyası ile Türk Telekom müşterileri, TTNET Müzik’den MP3 formatında 100 şarkı indirme hediyesi de kazanıyorlar. MP3 kartını aktive etmek için, İnternet tarayıcılarının adres kısmına (www.ttnetmuzik.com.tr) yazarak üye girişi yapmak veya e-posta adresi ile ücretsiz üye olmak gerekiyor. Sayfanın üst tarafındaki E-PIN aktivasyonu linkini tıkladıktan sonra MP3 kartındaki E-PIN seri no ve E-PIN şifresini giren kullanıcılar aktivasyondan itibaren 30 gün boyunca MP3 formatında 100 şarkı indirebilecekler. Diğer yandan TTNET Müzik üyeliği ile aynı zamanda sınırsız müzik dinleyebilecekler. (www.turktelekom.com.tr)

“Ev Avantaj Uluslararası 6,5 Kuruş” kampanyası Eylül sonuna kadar devam ediyor
Türk Telekom’un Ev Avantaj tarifeleri kapsamındaki müşterileri Eylül ayı sonuna kadar, 1. Kademe uluslararası sabit telefon görüşmelerini “Ev Avantaj Uluslararası 6,5 Kuruş” kampanyası kapsamında dakikası tüm vergiler dahil 6,5 kuruştan yapabilecekler.
Kampanyanın sunduğu cazip indirim fırsatının Ev Avantaj tarifelerine ilgiyi daha da artırdığını belirten Türk Telekom Türk Telekom Pazarlama ve İletişim Başkanı Erem Demircan şunları söyledi:
“Müşterilerimize katma değerli ürün ve hizmetlerimizin yanı sıra, sunduğumuz avantajları daha da çoğaltmak için çalışıyoruz. Ev Avantaj Uluslararası Çağrı kampanyamız da bu yöndeki gayretlerimizin bir sonucu. Ev Avantaj tarifeleri kapsamındaki müşterilerimiz halen Almanya, Fransa, İngiltere, İsviçre, Çin, ABD ve Avustralya gibi genel olarak en çok aranan ülkeleri içeren toplam 40 ülkeye sabit telefon aramalarını dakikası sadece 6,5 kuruşa yapabiliyorlar. Yeni kampanyamızın Eylül süresince de, daha fazla müşterimizin Ev Avantaj tarifelerinin avantajları ile tanışmasını sağlayacağına inanıyoruz.”
Türk Telekom uluslararası arama yönleri dört kademede toplanıyor. Ev Avantaj Uluslararası Çağrı kampanyası kapsamındaki 1. Kademe yönlerinin listesi şöyle:

KADEME I

A.B.D.

ÇEK CUM.

İRLANDA

MACARİSTAN

A.B.D. (ALASKA)

ÇİN HALK CUM.

İSPANYA

MALEZYA

A.B.D. (HAWAİİ)

DANİMARKA

İSRAİL

NORVEÇ

A.B.D. (PORTO RİKO)

ESTONYA

İSVEÇ

POLONYA

A.B.D. (VİRJİN ADL.)

FİNLANDİYA

İSVİÇRE

PORTEKİZ

ALMANYA

FRANSA

İTALYA

RUSYA

AVUSTRALYA

GÜNEY KORE

İZLANDA

SİNGAPUR

AVUSTURYA

HOLLANDA

JAPONYA

SLOVENYA

BULGARİSTAN

HONG KONG

KANADA

SLOVAK CUMH.

BELÇİKA

İNGİLTERE

LÜKSEMBURG

YUNANİSTAN

(A.B.D. VE KANADA GSM ARAMALARI 1.KADEME PSTN TARİFESİNDEN ÜCRETLENDİRİLİR.)

İTÜ'de dev ARGE merkezi
Türk Telekom’un iştiraklerinin birlikte ARGE faaliyetlerini yürüteceği, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Arı Teknokent bölgesi içinde bulunan yeni ARGE merkezinin tahsisine ilişkin anlaşma İTÜ ve Türk Telekom arasında imzalandı.
Türk Telekom Grubu ve iştirakleri ARGE faaliyetlerini, önümüzde dönemde İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından tahsis edilen yeni binasında sürdürecek. Toplam 5 bin 205 metrekare alana sahip binanın 20 yıllığına Türk Telekom’a tahsis edilmesine ilişkin anlaşma, Türk Telekom ve İTÜ arasında imzalandı. Anlaşmaya Türk Telekom Regülasyon ve Destek Hizmetleri Başkanı Şükrü Kutlu ve İ..T.Ü Rektörü Prof. Muhammed Şahin imza attı.
Türk Telekom’un yeni ARGE merkezinde öncelikle Türk Telekom Grubuyla Innova ve Sobee şirketlerinin görev yapması planlanıyor. Tesiste Türk Telekom ve İ.T.Ü araştırmacıları öncelikle, ulusal ve uluslararası ARGE projelerinde ortak işbirliği imkanlarının geliştirilmesi amacıyla çalışmalar yürütecekler. Türk Telekom ayrıca uygun tez çalışmaları için İ.T.Ü doktora ve yüksek lisans programlarına destek sağlayacak. İ.T.ܒnün bir sosyal sorumluluk projesi olan Çekirdek Merkez de ARGE merkezinin faaliyetleri kapsamında olacak. Türk Telekom, genç nesillerde ARGE ve yaratıcılık kültürünün oluşturulmasını amaçlayan projeye destek sağlayacak.
ARGE yatırımları sonucu, iştirakleri ile birlikte yurtdışına teknoloji ihraç eder bir konuma ulaştıklarını, İTÜ ile işbirliği ile bu konumlarını daha da güçlendireceklerini belirten Türk Telekom Regülasyon ve Destek Hizmetleri Başkanı Şükrü Kutlu şunları söyledi:
“Telekomünikasyon alanında rekabet gücü için yeni teknolojilerin takipçisi değil, bizzat geliştiricisi, üreticisi olmak durumundasınız. Bu nedenle yaratıcılık Türk Telekom için olduğu kadar Türkiye telekomünikasyon sektörü için de önem taşıyor. Biz, tüm iştiraklerimizle birlikte yürüttüğümüz yaratıcılık ve ARGE çalışmaları ile bu alanda önemli bir boşluğu dolduruyoruz. Bugün dünyaya, ses getiren teknolojiler ihraç ediyoruz. İ.T.Ü işbirliği ile kazandığımız dev ARGE merkezi bize bu alanda çok daha geniş olanaklar, yeni fırsatlar sunacak. Sahip olduğumuz güçlü altyapı, uzman insan kaynakları ve deneyimle elde edeceğimiz olanakları rekabet gücüne çevireceğiz. Bu işbirliğinin, akademi ve özel sektör arasında kurulan verimli işbirliklerine en güzel örneklerden birini oluşturacağına inanıyoruz.”
İ.T.Ü Rektörü Prof. Muhammed Şahin ise konuyla ilgili olarak, " 237 yıllık geçmişi ile Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden biri olan İ.T.ܒnün, araştırma üniversitesi olma yolunda attığı önemli adımlardan biri de Türk Telekom’la gerçekleştirilen anlaşmadır. ARGE’ye yatırım yapan ve ürünlerini uluslararası piyasalarda tüketime sunan Türk Telekom’un İ.T.ܒyü tercih etmesi önemlidir. 2200 seçkin öğretim elemanı ve 25 bin 979 öğrencisi ile İ.T.Ü, bu yatırım için çok doğru bir karardır. Yapılan anlaşma çerçevesinde belirli yüksek lisans ve doktora programlarında da işbirliği yapılacak. Bu merkez, öğrenci ve akademisyenlerimiz için yeni bir araştırma alanı yaratmakla kalmayacak aynı zamanda Türkiye’nin telekomünikasyon teknolojileri alanında çok önemli bir rol oynayacaktır” şeklinde konuştu.