Akbank’tan yeni bir adım daha: "Akbank Direkt"

“Akbank Direkt” ile şubeye gitmeden, beklemeden, bulunduğu yerden Akbank’lı olmak ve bankacılık hizmetlerinden yararlanmak artık mümkün hale geliyor.
Teknolojik gelişmeleri bankacılık hizmetlerine uyarlayarak geliştirdiği uygulamalarla müşterilerinin yaşamlarını kolaylaştıran Akbank, İnternet çağına yakışır bir yenilik ile ürünleri herkesin ayağına götürüyor. Geliştirdiği “Akbank Direkt” ile Türkiye’de bankacılık anlayışına yeni bir soluk katan Akbank, Akbanklı olmak isteyenlerin kapılarına kadar giderek “Akbank Direkt”li yapıyor ve tüm bankacılık hizmetlerini doğrudan sunuyor.
Müşteri hizmet kalitesini daha da ileriye götürmek için öncü uygulamalarına her geçen gün yenilerini ekleyen Akbank, "Akbank Direkt" ile bankacılıkta yeni bir sayfa açıyor. Akbank, İnternet ve mobil bankacılık kanallarını bu yeni felsefe doğrultusunda “Akbank Direkt” adı altında birleştirip müşterisi olsun olmasın herkesi bu avantajlar dünyasına davet ediyor. Akbank müşterisi olmayıp “Akbank Direkt” avantajlarından yararlanmak isteyenler (www.akbank.com) üzerinden kısa sürede Akbank müşterisi olabiliyor. Üstelik Akbank, müşterisi olmak isteyenleri yormuyor, onların yanlarına kadar geliyor. Böylelikle Akbank müşterisi olsun olmasın herkes “Akbank Direkt”in avantajlarından faydalanmaya başlayabiliyor.
“Akbank Direkt”in tanıtıldığı basın toplantısında, Türkiye’nin bankacılık sektörü için önemli ve heyecan verici fırsatlar sunduğuna işaret eden Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, “Ülkemiz 772 milyon dolarlık milli geliriyle Dünya’da 17., Avrupa’da ise 8. büyük ekonomi. 10 yıldan kısa sürede milli gelirimiz 3’e katlandı. 2023 yılında en büyük 10 ekonomi arasına girmemiz durumunda bankacılık sektörü toplam aktiflerimizin 6 trilyon TL büyüklüğe ulaşmasını bekliyoruz” dedi.
Genç ve dinamik bir nüfusa sahip Türkiye’de mobilitenin çok yaygın olduğunun altını çizen Binbaşgil, “Nüfusumuzun %50’si 30 yaşın altında. İnsanlarımız yeni teknolojileri hızla benimsiyor ve kullanmaya başlıyor. Evlerin %65’inde İnternet erişimi bulunuyor. Yaklaşık 31 milyon Facebook kullanıcısı ve 4 milyon Twitter hesabı var. Yaklaşık 66 milyon GSM abonesine sahibiz. Yeni teknoloji kullanımı ve yeni eğilimler tüketici dinamiklerinde değişime yol açıyor. Sosyal, bölge ve mobil olmak, ‘diğer bir değişle ‘SoLoMo’ kültürü yeni nesil tüketicilerin öne çıkan ortak özellikleri. Yaptığımız çalışmalar yeni nesil tüketicilerin sosyal medya üzerinden deneyimlerini ve bölgelerini paylaştıklarını, kolaylık peşinde olduklarını ve hayatlarını kesintisiz yaşamak istediklerini gösteriyor. Değişen tüketici görünüşü ve beklentiler bankacılık ürün ve hizmetlerinde farklılaşmayı getiriyor. Tüm bu faktörler bankacılık sektörümüze de büyük bir dinamizm katıyor. Dünyaya örnek yeni ürün ve hizmetlerin sunumunu, yaratıcılığı destekliyor” dedi. “Kalıcı Liderliği” hedefleyen Akbank’ın müşterilerin talebi olan “SoLoMo” kültürüne ayak uydurduğunu, bu kültüre öncülük ettiğini vurgulayan Binbaşgil, “Mobilitenin Türkiye’nin gündemine yeni yeni geldiği dönemlerde teknolojimize ve alt yapımıza bu günleri öngörerek yatırım yaptık. Cep Kredi, Web Kredi, SMS Kredi, Kredi Makinesi ve diğer birçok öncü uygulamayı Türkiye’de müşterilerimizle buluşturduk. Geçen sene ülkemizde ve Avrupa’da bir ilk olan ‘Akbank Cepten Öde’ ve ‘Para Gönder’ uygulamalarını müşterilerimizin kullanımına sunduk. Yeni teknolojilere yatırımlarımız devam ediyor. 2012 yılında da yaklaşık 120 milyon dolar yatırım planladık.” dedi. Hayatın temposunun hızlandığına da dikkat çeken Binbaşgil, artık zamanın özellikle çalışan kesim için çok kıymetli olduğunu vurguladı. Zamanın çok kıymetli olduğu bir ortamda banka müşterisi olmanın veya bankasını değiştirmenin çok kolay olmadığını, genelde şubeye gitmeyi gerektirdiğini belirten Binbaşgil “Akbank Direkt” ile bu zorlukların artık ortadan kalktığını, Akbanklı olmanın artık çok daha kolay hale geldiğini belirtti.
Binbaşgil şöyle devam etti: ‘‘Akbank Direkt sayesinde, hiç şubeye gitmeden Akbanklı olmak ve daha sonra da İnternet ve mobil uygulamalar sayesinde Akbank’ın hizmetlerinden yararlanmak artık mümkün. ‘Akbank Direkt’, aslında bankacılıkta bir felsefe değişikliği. ‘Akbank Direkt’e yatırım yapmaya, zaman içinde daha da geliştirmeye, dünyadaki ‘direkt bankacılığın’ en iyi örneklerini Türkiye’de sergilemeye devam edeceğiz. Artık Türkiye’de de ‘direkt bankacılık’ zamanı diyor ve ‘Akbank Direkt’ ile bu yolda yeni ve önemli bir adım atıyoruz.”

“İnternet ve mobil bankacılık, Türkiye’de hızlı büyümesine karşın hala ciddi bir gelişim potansiyelini barındırıyor.”
Akbank Strateji, CRM, Ürün ve Kanal Geliştirmeden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tunç Akyurt da İnternet ve mobil bankacılığının Türkiye’de hızla büyümesine karşı önemli gelişim alanı sunduğuna işaret ederek, “İnternet bankacılığı aktif kullanıcı adedi son 3 yıl içinde %72 büyüme göstererek 9,3 milyona yükseldi. Aynı dönemde bu kanaldan gerçekleşen para transferi ve ödeme işlemleri yaklaşık 2,5 - 3 kat arttı. Bu çarpıcı performansa rağmen, ülkemizdeki İnternet bankacılığı kullanım oranı %27 ile, %50-85 aralığında kullanım oranına seviyelerine sahip Norveç, İngiltere ve Almanya gibi ülkelerin gerisinde bulunuyor. Teknolojiyi süratle benimseyen genç nüfusumuzu, artan bankacılık hizmetleri gereksinimini ve yaklaşık 19 milyon kişinin bankacılık hizmetlerinden henüz yararlanamadığını dikkate aldığımızda İnternet bankacılığı alanında önemli bir büyüme potansiyeline sahip olduğumuzu görüyoruz” dedi. Akbank olarak geleceğin temel bankacılık kanalları olarak gördükleri sanal kanallara yatırımlarını artırdıklarına dikkat çeken Akyurt, “İnternet ve mobil bankacılık kanallarımızı geliştirmeye ve yeni müşterilerle tanıştırmaya çok önem veriyoruz. ‘Akbank Direkt’ projemiz de henüz Akbank’la tanışmamış yeni müşterilerimizi şubeye gitmeye gerek kalmadan tamamen İnternet üzerinden bankamızın ayrıcalıklı ürün ve hizmetleriyle tanıştırma üzerine kurulu bir kavram. Bu sayede daha geniş müşteri ve tüketici kitlesine hitap ederek onları Akbank’ın yüksek hizmet kalitesiyle buluşturmayı amaçlıyoruz. Bu kavramın, özellikle çok yoğun tempoda çalışan ve işlemlerinin çoğunu alternatif dağıtım kanalları üzerinden yapmayı tercih eden kitleye çok uygun bir bankacılık modeli olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

“Akbank müşterisi olmak isteyen herkes bir kaç tıkla oturduğu yerden Akbank avantajlarıyla tanışacak.”
Akbank Bireysel Bankacılık'tan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge de, konuşmasında, "Geleneksel kanalların yanı sıra, müşterilerimize direkt hizmet sunmak, onların oldukları her yerde yanlarında bulunmak ve yeni nesil dağıtım kanallarından hizmet vermek önceliklerimiz arasında bulunuyor. İnternette daha da mükemmelleşmeyi hedefliyoruz” dedi. Tözge sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu amaçla, geçtiğimiz sene Akbank Bireysel İnternet Şubesi’ni ve kurumsal Web sitemiz (akbank.com)’u kullanıcı dostu tasarımı, yepyeni tasarımı ve özellikleriyle zenginleştirmiştik. Akbank Kurumsal İnternet Şubesi’ni de Nisan ayında yeniledik ve müşterilerimizin kullanımına açmaya başladık. Dünya’nın en iyileriyle çalışarak yenilediğimiz İnternet Şubemiz ile Bugün Türkiye’de İnternet bankacılığı kullanan müşterilerin yaklaşık %15’ine hizmet veriyoruz ve Akbank’ın bu konuda pazardan aldığı pay her gün daha da artıyor.“
2012 yılında da, değişen ve çeşitlenen müşteri taleplerini karşılayabilmek ve onlara daha iyi hizmet sunabilmek amacıyla mobil teknolojiye yatırım yapmaya devam edeceklerini belirten Tözge, “Müşterilerimize yeni ürün ve hizmetler sunarak onların olduğu her yerde olmayı sürdürüyoruz. 1 milyon takipçi ile Dünyada facebook’ta en çok beğenilen 3. bankayız. Sosyal medya üzerinden tüketici ve müşterilerimizle kesintisiz çift taraflı iletişimimizi ve onlara 7/24 destek olmayı sürdürüyoruz. Bu amaçla yarattığımız Akbank Destek twitter hesabımız ve Tıklayın Arayalım uygulamamız da bunun en canlı örnekleri” dedi ve ekledi:
“Bugün burada hayata geçirdiğimiz diğer yenilikçi bir uygulamamızı – ‘Akbank Direkt’i tanıtmak için bir araya geldik. Akbank olarak, sanallaşan dünyada ‘direkt bankacılığın’ ilk adımlarını atarak öncülük edeceğimizin sözünü veriyoruz. Akbank müşterisi olmak isteyen herkesin bir kaç tıkla oturduğu yerden Akbank avantajlarıyla tanıştığı, çözümü müşterilerimize direkt sunduğumuz bu projeyi gururla duyuruyoruz. Bu projeyle, Akbank müşterisi olmayan herkes artık 5 dakikada başvurusunu direkt yapabilecek, kapısına kadar giden kuryeyle Akbanklı olacak. “Direkt Bankacılık ile, bankacılık hizmetlerine erişim sürecini daha da basitleştirdiklerini vurgulayan Tözge, “Akbank Direkt başvurusuyla Akbank müşterisi olmak çok kolay, sadece 3 adımda bu süreci tamamlamak mümkün. İlk adım İnternet’te başlıyor. (www.akbank.com) da yer alan ‘Akbank Direkt’ alanında, ‘Müşteri Ol’ tuşunu tıklanarak, gerekli bilgiler dolduruluyor. Bilgilerin doldurulmasıyla 5 dakika içinde başvuru adımı tamamlanıyor. İkinci adım sözleşmelerin gönderimi. Başvurusu alınanların sözleşmesi, imzalanması için başvuru sahibinin kapısına kadar kurye ile gönderiliyor. Sözleşme, yeni bir teknoloji olan sayısal kalem ile imzalandığı anda, yeni müşterimizin İnternet’te giriş yaptığı bilgiler Akbank Operasyon Merkezi’ne anında iletiliyor ve form bilgileri ile eşleştiriliyor. Üçüncü ve son adım ise onay adımı. Sadece birkaç dakika içerisinde başvurusu onaylanan yeni müşterimiz, ‘Akbank Direkt’ şifrelerini GSM telefonuna göndermemizin ardından tüm bankacılık işlemlerini çevrimiçi olarak gerçekleştirebiliyor.” dedi.