Ocean 7.2 sürümü ile daha fonksiyonel

Cardtek Grup, ‘Ocean’ isimli ödeme sistemi çözümüyle finansal kurumların kartlı ödeme sistemleri alanında tüm ihtiyaçlarını baştan sona tek başına karşılayabilmenin gururunu yaşıyor... Sistem yılbaşında geliştirilen yeni sürümü ile pek çok avantajı da beraberinde getiriyor. Cardtek Grup tarafından geliştirilen Ocean, bankaların ve servis sağlayıcıların yatay marketteki tüm standart ihtiyaçlarını güncel teknolojisi ve performansı ile karşılayan bir sistem.
Ocean ürünü 2005-2006 senelerinde yurtiçi ve yurtdışı ödeme sistemleri projelerinde tecrübeli bir ekip tarafından toplam 18 ay gibi bir sürede geliştirildi ve ürününün 1.0 sürümü, 2006 senesinde bir özel finans kurumu tarafından ilk defa sahada kullanılmaya başlandı. Ürüne dair senelik olarak yapılan ürün geliştirme, yönetmelik yansımaları ve teknoloji güncellemeleriyle 2012 Ocak ayı itibarıyla 7.2 sürüm çıkarıldı. ‘Ocean Ödeme Sistemi’, özellikle esnek ve parametrik altyapısı, yüksek performansı, hızlı ürün geliştirme özellikleri ile ön plana çıkıyor.
Cardtek Grup Ürün Yönetiminden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Akgün, finansal kurumların Ocean ürününü seçme sebepleri arasında güvenli bir ‘Framework’ altyapısı üzerine kurulu olmasının büyük önem taşıdığını ifade ediyor. Bu altyapı ve hızlı kod geliştirme araçları ile bankaların yeni ürünlerini çok daha hızlı çıkartmalarına imkan tanıyor.
Akgün, düzenli altyapısal iyileştirmeler ve yeni sürümleri sayesinde teknoloji, güvenlik ve düzenlemeler anlamında da ürünün sürekli güncel kalmasının sağlandığını ifade ederek, tercihen banka ile ortak proje ekibi kurma, ürün konusunda eğitim ve akabinde birlikte geliştirme olanağının da mevcut olduğunu belirtiyor. Bu sayede banka yeni talepleri noktasında belirli geliştirmeleri kendi içinde planlayarak hızlıca yapabilme olanağına kavuşuyor.
Ayrıca Ocean sistemi sayesine, aktif çalışan altyapısı ile iş sürekliliğini desteklemesi, düşük yapılandırılmış donanımlar üzerinde dahi çok yüksek performans göstermesi sayesinde donanım yatırımını minimize ediyor. Kredi kartı, Banka kartı, PoS, ATM yönetimi gibi yatay çözümler sayesinde bankaların temel ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra, çipli ön ödemeli kart, esnek sadakat uygulamaları, mobil ödeme sistemleri ile tümleşik yapı, anında kart basım sistemi bütünleştirilmesi, ulaşım ve yerleşke sistemleri çözümleri gibi dikey pazar ihtiyaçlarına da aynı platformda cevap verebiliyor. Ocean - Exadata testlerini gerçekleştiren Oracle ürün yöneticisi İsa Özseyhan, yapılan testleri ve kazanımları şu şekilde özetledi; "Ocean ürünü, Ocean - Exadata çözümü ile çevrimiçi provizyon işlemede x3 gün sonu, raporlar noktasında da x10 kazanç oranı ile beklediğimizin çok üzerinde bir performans sergiledi. Bu uyum çalışmaları ile şu anda Ocean, Exadata üzerinde konumlandırılan ilk ve tek ödeme sistemleri çözümü olma kimliğini de taşıyor. Ürünlerini teknolojik anlamda sürekli güncel tutan ve güncel Oracle teknolojilerini ödeme sistemleri dünyasında yoğun olarak kullanan Cardtek gibi yenilikçi ve heyecanlı bir ekiple çalıştığımız için çok mutluyuz."