Siemens 2011 yılında hedeflerini bir kez daha aştı

Sona eren 2011 mali yılında elde ettiği başarıları açıklayan Siemens, bu kapsamda hazırladığı Sürdürülebilirlik Raporu 2011’i paylaştı. Sürdürülebilir şehirlere yönelik çözümleri de içeren zengin yelpazesinden elde ettiği değerleri aktaran Siemens, dünyanın en büyük çevreci ürün yelpazesine sahip şirketlerinden biri olma ünvanını da korumuş oldu. Büyüklüğü 30 milyar avroya ulaşan Siemens’in çevreci yelpazesi, Siemens’in tüm satışları içindeki payını ise %40’a yükseltti.
Siemens, günümüz şehirlerinin en önemli sorunlarından biri olan karbon ayak izini düşürmede de önemli bir gelişim elde edilmesini sağlıyor. Rapordaki verilere göre, dünya genelinde müşterilerinin karbondioksit sürümlerini yaklaşık 320 milyon ton azaltmayı başaran Siemens, 2011 mali yılı için hedeflemiş olduğu 300 milyon tonluk barajı da aşmış oldu. Ulaşılan 320 milyon tonluk bu değer, İstanbul, Berlin, Delhi, Hong Kong, Londra, New York, Singapur ve Tokyo’nun tüketim toplamına eşit. 2011 mali yılında, Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi‘nde kendi sektöründe birinciliği sürdüren Siemens, ayrıca Alman Sürdürülebilirlik Ödülü’nün de sahibi olmayı başardı. Almanya’daki şehirlerin karbondioksit salınımında % 40’a varan oranlarda düşüş sağlanmasının yolunu açan Siemens, küresel ölçekte bakıldığında ise %1’lik bir düşüşe imza attı.
Siemens’in 2011’de sürdürülebilirlik hedeflerini aşmasında öne çıkan ülkeler ise; ABD, Çin ve Almanya oldu. Çin’in Nantong şehrindeki paslanmaz çelik konteyner üreticileri için geliştirdiği çözümlerde Siemens öne çıkarken, ABD’nin Charlotte şehrinde yer alan ve 2011’de genişletilen gaz türbin fabrikası bu ülkedeki gelişimin adresi oldu. Burada üretimi gerçekleştirilen 570 MW output’a sahip 8000H türbinler, 330,000 otomobilin 14,000 kilometrede ortaya çıkardığı sürüme eşdeğer tasarruf sağlıyor. Almanya’nın 2011’deki kazanımlarına bakıldığında ise Siemens’in 1980’li yıllardan bu yana geliştirdiği hızlı trenler dikkat çekiyor. Hızlı tren ailesinin yeni üyesi ICx’i geliştiren Siemens, bir önceki sürüm olan ICE 2 hızlı trenlere oranla koltuk başına % 30 daha hafif olmasıyla önemli bir enerji tasarrufu elde edilmesini sağlıyor. (www.siemens.com.tr)