Bilkom sanallaşan yaşamın meşalesini bu kez İzmir’de yaktı

 

Bilkom, Sayısal Başkent etkinliğinden sonra İzmir’de düzenlediği ‘Dijital Ege’ ile teknolojinin hayatımızın her alanına yansıyan etkilerine ışık tuttu.
Bilkom Genel Müdürü Cömert Varlık, “Türkiye’nin sanal yaşam koçu” amaçları doğrultusunda çağa uygun sanal platformlar yaratmaya devam edeceklerini söyledi.
Türkiye’nin sayısal yaşam koçu Bilkom, sayısal değişimin fitilini ateşlemek için, 2011 Kasım ayında, Ankara’da gerçekleştirdiği, büyük bir coşku ve beyin fırtınası şeklinde geçen sayısal Başkent etkinliğinden sonra, şimdi de aynı fırtınayı sayısal Ege etkinliği ile İzmir’de estirdi.
Teknolojideki gelişmelerle birlikte nabzı her geçen gün daha da hızlı atan kent yaşamı, 30 Mayıs’ta İzmir Hilton Oteli’nde masaya yatırıldı. ‘Dijital Ege’ etkinliğinde sayısallaşma ile gelen değişimin ülkemizdeki yansımalarına bu kez İzmir’den ayna tutuldu.
Bilkom Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Erkan Tüfekçioğlu’nun açılış konuşmasıyla başlayan etkinlikte, Bilkom’un birbirinden ünlü ve sektöründe otorite olan yerli ve yabancı sayısal Yaşam Koçları, bu kez Ege Bölgesi’nde etkinlik katılımcılarına sayısal yaşamın keyfini ve tüyolarını aktardı. Konuşmacılar, oturumlarda geleceğin eğilimlerini oluşturan sayısal teknolojilerin günlük yaşama etkilerinin bireysel boyuta ve iş verimliliğine yansımasını ayrıntılı bir şekilde değerlendirdi.
Gazeteci Cüneyt Özdemir, Serdar Kuzuloğlu ve Kaan Sezyum, WIT’den Emre Özkan, Bilge Adam’dan Kemal Baransel, Atlantik’ten Bora Ünal, AKFA’dan Özgür Kaymaz, StruSoft’tan Jonas Salih ve Mohsen Ghaemi, M-Gen Gelecek Planlama Merkezi’nden Ufuk Tarhan, Erkan Ulu Eğitim Merkezi’nden Tunç Ulu, Vayen’den Mert Yentur, Adobe’den Barış Özcan ve Doğa Som, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden öğretim görevlisi Mehmet Koştumoğlu, Terra Bilgi İşlem’den Kemal Demir, Doğa Koleji’nden Serkan Kürkçü, Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Dr. Emrah Yurtçu, Graphisoft’tan Ferenc Matyas ile GEDS’den Gülay Özkan’ın katıldığı etkinlikte mimariden engelli eğitimine, sağlıktan günlük yaşama sayısal teknolojilerin hayatımız üzerindeki etkileri tartışıldı.
Sayısal Yaşam, sayısal Sağlık, sayısal Mimarlık ve sayısal Eğitim gibi temaların işlendiği etkinlikte, “Engelliler için yeni bir dünya; sayısal dünya”, “iPad-Hastane ve Ameliyathane Çözümü”, sayısal Modelleme ve Tablet bilgisayar üstü projeler”, “Ben sana sosyal olamazsın demedim”, sayısal eğitim metotları ve mobil uygulamalar”, “Görüntülemede Mobilite ve Pacs Uygulamaları”, “Sayısal Deprem Analizi”, “Sanal geleceğini sayısal planla”, “Öğrenciler için Apple dünyası”, “İlaç Sektörü Pazarlamasında Sanal Eğilimler”, “Sayısal Boyutta zengin ve dinamik belgeler”, sayısal sanatlara giriş – Fotoğraf”, “iPad üzerinde eğitime yönelik App Store ve Özel Uygulamalar”, “Sağlıkta Uzaktan Eğitim”, “Mimarlık dünyasında tasarım odaklı inovasyon ve girişimcilik”, “Sanal dünyada kendi markanı yarat”, “Eğitimde sayısal bir başarı hikayesi, Doğa Koleji”, “iPad üzerindeki en iyi bilinen sağlık uygulamaları”, “3 Boyutlu (3B) Mimari’de dünyaca ünlü projeler”, başlıkları taşıyan oturumları katılımcılar ilgiyle izledi.

“Bilkom Türkiye’nin sayısallaşma yolundaki en önemli ve kritik destekçisidir”
Bilkom Genel Müdürü Cömert Varlık, yaptığı basın açıklamasında, ‘Dijital Ege’nin etkinliğini gerçekleştirme nedenlerinin üstlendikleri “Sanal Yaşam Koçluğu” ilkesiyle kitleleri aydınlatmak olduğunu belirtti ve sayısal çağa uygun platformlar yaratmaya devam edeceklerini söyledi. Varlık yaptığı açıklamada, mobil teknolojilerin kent insanının yaşamının her alanındaki yansımalarına ayna tutmak amacı taşıyan ‘Dijital Ege’ etkinliğinde güncel teknoloji eğilimlerinin yanı sıra; Apple, Adobe ve Graphisoft markalarının sayısal dönüşümdeki rolünü tartışmaya açtıklarını aktardı. Cömert Varlık, “Bilkom güvencesiyle Türkiye’de kullanıcılara sunduğumuz, dünyada alanında öncü Apple, Adobe ve Graphisoft markalı ürünler toplumun her kesiminin sayısallaşma sürecine destek oluyor. Bu da bizi Türkiye’nin sayısallaşma yolunda önemli ve kritik destekçisi haline getiriyor. Medya, teknoloji, sağlık ve eğitim ile inşaat/mimarlık alanında sektörünün ünlü isimlerinden oluşan sayısal Yaşam Koçlarımızın hazırladığı sunumlar ve çalıştaylarla sayısal yaşamın sosyal, kültürel ve ekonomik boyutlarına dikkat çekeceğiz. Sanal çağa yakışır şekilde düzenlediğimiz bu önemli etkinliğin katılımcılarımıza yepyeni açılımlar sağlayacağına inanıyoruz.” dedi.
Bilkom’un sayısal yaşamın sağladığı kolaylıklar ve keyiften, eğlenceden vazgeçmeyenlerin platformu olan (www.dijitalyasamkocu.com) Net kapısı da ‘Dijital Ege’de konuklarla paylaşıldı. Teknoloji meraklıları, Bilkom ve sayısal yaşam koçları tarafından oluşturulan DYK Net kapısını, Bilkom’un oluşturduğu Deneyim Merkezi Masası’nda ilgiyle inceledi.

Her bir oturum ayrı bir ilgi odağı oldu
‘Dijital Ege’ye katılarak, Bilkom, KMT, Apple Mentörleri, Assistiveware Hollanda, Anne Carlsen Center USA işbirliği ile hayata geçen Engelsiz TeknoKamp ile hayatlarında nelerin değiştiğini anlatan Muhammet Mutlu, Emrullah Elitaş ve Hatice Duman isimli engelli gençler katılımcılar tarafından ilgiyle izlenirken, gazeteci Cüneyt Özdemir’in Dipnot ile yeni bir medya düzenini nasıl kurduklarını anlattığı oturum da en dikkat çeken oturumlardan biri oldu. ‘Dijital Ege’nin renkli ve ilgi çeken diğer oturumları da gazeteci Serdar Kuzuloğlu ile Kaan Sezyum’un oturumlarıydı.
Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Mehmet Koştumoğlu, fotoğraf, analog ve sayısal gelecek başlığı altında teknolojinin iyi görüntü oluşturmak için gerekli tüm kolaylıkları sağladığını ve sayısal fotoğrafın yakın geleceğinde, holografik görüntüler oluşturma hedefi olduğunu aktardığı konuşması da özellikle fotoğrafçılık öğrencileri ile fotoğrafçılığa ilgi duyanların ilgi odağı oldu. Fütüristler Derneği Başkanı Ufuk Tarhan, “Rinsanlarla sayısal Life Style” başlığı altında, artık yeni bir çağın başladığı bu dönemde insan ve Rinsanların birlikte nasıl yaşayacağına dair paylaşımlarını aktardığı oturum da katılımcıların akınına uğradı.
Uzaktan Eğitimin Sanal Hali başlıklı oturumda ise, Atlantik’ten Bora Ünal, uzaktan eğitimde teknolojinin işleri nasıl kolaylaştırabileceğinin, sanal çözümlere gerçekte nasıl ulaşılabileceğinin “tüyolarını” aktardı. Teknoloji ile eğitimde gerçek bir başarı hikayesi yaratan Erkan Ulu Eğitim Merkezi’nden Tunç Ulu, kişiye özel eğitim imkanı sunan iPad uygulaması ile teknolojinin doğru kullanılması ve somut ihtiyaçların karşılanmasında eğitimde farklılığın nasıl yakalandığını, yeni bir çığır açmanın nasıl mümkün olduğunu aktardı. Terra Bilgi İşlem’den Kemal Demir’in eğitim alanındaki yenilikçi yazılımlar konusunu ele aldığı oturum da büyük ilgi gördü. Doğa Koleji ARGE Müdürü Serkan Kürkçü de, “Eğitim ve Teknoloji İç İçe” başlığı altında, eğitimde tablet devrimini ve eğitim başarısının teknoloji ile nasıl yükseldiğini aktardı. Özgün ve teknolojik eğitim materyalleri konusunda ‘podcast’lerin anlatımı ile 40 binin üzerinde soru – çözüm videoları sunarak öğrencilerin gelişimlerine nasıl fark sağladıklarını aktaran Kürkçü, sayısal denizde yeni ufuklara yelken açarak ilerlemeye devam ettiklerini söyledi.
Sağlık sektöründe sayısal dönüşüm seminerleri de sayısal Ege’nin en ilgi gören bölümleriydi. sanal yaşam koçu Bilkom’un iş ortaklarıyla birlikte sunduğu sayısal çözümlerle sağlık sektörünün ihtiyaç duyduğu verimlilik ve dinamizm konuşmacılar tarafından paylaşıldı. WIT’den Emre Özkan, ameliyathanelerde ve hastanelerde iPad üzerindeki mobil teknolojiler ile sağlık süreçlerinin nasıl hız kazandığını aktarırken Akfa Bilişim’den Özgür Kaymaz ise, sağlıkta PACS devrimi (Görüntü Arşivleme ve İletişim Sistemleri) konusunda konuklara detaylı bilgiler verdi. Vayen Solutions GmbH’den Mert Yentür’ün ilaç pazarlamasında, özellikle ilaç mümessillerinin hem hastanelerde hem de eczanelerde günlük olarak karşılaştığı “en kısa zamanda en efektif içeriği aktarma” konusunda Avrupa ve dünyadan başarı hikayeleri eşliğinde, iPad’in önemli yerini aktardığı konuşması da büyük ilgi gördü. İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Dr. Emrah Yurtçu da, dünyada sağlık ekonomisinin geldiği noktada sağlığın tamamen sayısal platformlara, uygulamalara doğru kaydığını belirttiği konuşma da özellikle tıp öğrencilerinin ve sağlığına düşkün İzmirli katılımcıların ilgi odağı oldu. İzleyiciler, iPhone ,iPad ya da iPod touchlar üzerinde çalışan AppStore uygulamaları konusunda bilgilendirildi.
‘Dijital Ege’de, “Kağıt üzerinden sayısal yaşama” bölümü ise mimarlık ve inşaat alanında olanların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Gelişen teknolojiyle birlikte kağıt, gönye ve cetvellerin artık rafa kalktığı mimarlık/inşaat alanında Graphisoft’un çizimleri başarıyla üçüncü boyuta taşıyan yazılımlarındaki son gelişmeler konuklarla paylaşıldı. Yapı ve Bilişim sistemi araçlarının tasarım yeteneklerini artıran, modern ve klasik mimaride bulunan mimari formlar için en geniş yelpazeyi sunan ArchiCAd; yüksek performanslı ‘render’ için Artlantis programı katılımcıların büyük ilgisini çekti. Hareketli bir iş alanı olan inşaat ve mimaride iPad’in sahadaki en iyi dost olduğunun başarılı örneklerinin paylaşıldığı sayısal Ege’de, Bilge Adam’dan Teknik Çizim ve 3B uzmanlığı Bölüm Başkanı Kemal Baransel, inşaat ve mimarlıkta sayısallaşmada özellikle BIM (Yapı Bilişim Sistemleri) elemanları bilgisinin ve detaylı ölçülendirmenin paylaşılabilmesi tüm mimar, müteahhit ve inşaat mühendisleri için sınırsız imkanlar yarattığını aktardı. Deprem risk haritasında yer alan Ege Bölgesi’nin en yüksek katılımı alan konusu “Ya akşama deprem olursa” temasıyla işlenen Deprem Analiz Çözümüydü. İlk kez Egeli katılımcılara sunulan ve tanıtımı yapılan çözüm; StruSoft’un uluslararası teknik destek yöneticisi Dr. Mohsen Ghaemi ve Uluslararası İş Geliştiricisi Jonas N. Salih tarafından izleyenlere aktarıldı. Deprem dayanıklılığı için binaların analizi konusundaki son teknolojik gelişimler paylaşıldı. Son dönemde İstanbul’da gerçekleştirilen ve alanında en iyi teknolojiyle birlikte doğru yöntem ve uzmanlığın kullanıldığı bir çalışmanın sonuçlarının paylaşıldığı bu oturum, yine sayısal Ege’nin en çok ilgi gören seminerlerinden biri oldu. ‘Dijital Ege’ etkinliğini kaçıranlar için tüm seminer videoları, (www.dijitalyasamkocu.com) adresinde izlenebilecek. Bilkom, Türkiye’nin sayısal yaşam koçu olarak benzer etkinliklerini yıl boyunca Türkiye’nin farklı bölgelerinde sürdürecek.