HP, 5 farklı ‘ultrabook’ modeli ile değişimi başlattı

 

HP, değişen yüzünü Intel ile gerçekleştirdiği ‘ULTRA TECH FASHION BY HP & INTEL’ isimli büyük bir buluşma ile duyurdu.
Gecede, değişimin detaylarını basın mensuplarıyla paylaşan HP Baskı ve Kişisel Sistemler Grubu Türkiye Ülke Müdürü Ertuğ Ayık, HP’nin değişim sürecini, tam 5 farklı kasaya ve performansa sahip Intel ‘ultrabook’lar ile başlattıklarını açıkladı. Sektördeki en geniş ultrabook ürün yelpazesini duyururken, bu değişimin ileride de farkı ürünlerle devam edeceğini aktaran Ertuğ Ayık, Intel ile olan birlikteliklerinden duydukları memnuniyeti dile getirdi. 200’ü aşkın davetli tarafından bire bir test edilen Intel ultrabook serisinin renkleri olan kırmızı, siyah ve gümüş grisinin parti mekanına egemen olduğu ‘ULTRA TECH FASHION BY HP & INTEL’ gecesinde; tasarım ve mühendisliğin sınırlarını zorlayan, tasarım ödüllü HP Spectre Ultrabook ve HP Envy Ultrabook modelleri davetlilerden büyük beğeni topladı.
Partide, inanılmaz ince ve hafif olmasının yanı sıra, en yeni nesil Intel işlemci ile güçlendirilen HP Ultrabook modelleri, tasarıma bilmiş ve stil sahibi detaylar katan görünümüyle adından epey söz ettirdi.

HP, teknoloji ve stil eğilimlerini değiştirdi
HP’nin yeni nesil Intel işlemcili Ultrabook’ları sayesinde değişen ve yenilenen teknoloji ve tip eğilimleri; tüketicinin her ihtiyacına uygun olarak düzenlendi.
HP Baskı ve Kişisel Sistemler Grubu Ülke Müdürü Ertuğ Ayık, “Kabul etmek gerekir ki, bilgisayar tasarımları bir süredir tüketicileri heyecanlandırmıyordu. Bugün, sunduğumuz yeni HP Ultrabook serisi, bilgisayar tasarımında muazzam bir yenilik ve heyecan getirmekle kalmıyor, en üst kalitede ses sistemlerinden alabileceğiniz müzik dinleme performansını da HP Beats Audio teknolojisi ile bütün ürünlerinde sunuyor. Bu, şu ana kadar yakaladığımız en üst teknoloji ve tasarım üstünlüklerinden biri” şeklinde konuştu. HP, gecenin yıldızlarından yeni HP Spectre'yi hazırlarken, tasarımın ve mühendisliğin sınırlarını zorladı. İnanılmaz güçlü, hafif, ince ve çizilmeye dayanıklı bir cama sahip olan yeni HP Spectre, şık ve bilmiş bir görünüm sunarak, beklentileri sıra dışı olanlar için tasarlandı. HP Spectre Ultrabook modellerinin yanı sıra, HP Envy Ultrabook modelleri de tarz ve sağlamlığı ile hafiflikten daha fazlasını isteyenlere özel olarak üretildi.

HP Ultrabook serisinin göz alıcı özellikleri
1,39kg - 2,2 kg arasındaki hafiflikleri ile farklı ihtiyaçlar için tasarlanan HP Ultrabook’ların, mat alüminyum kasalarının yanı sıra, göz alıcı kırmızı ve siyah detayları ile yumuşak rötuşlara sahip farklı seçenekleri bulunuyor.
2nci Nesil Intel Core işlemcili HP Ultrabooklar incelirken, performanstan ödün vermeden kullanıcılarına hızlı ve güvenilir bir deneyim sunuyor. 1,77cm – 2 cm arasındaki incelikleri ve 13,3- 15,6 inç arasında değişen ekran boyutlarının yanı sıra, HP Spectre’ye özel HD Radiance ekran seçeneği muazzam izleme keyfi sunuyor. HP Ultrabook’lar, Beats Audio ses sistemi, içinde ’subwoofer’ ve 2 hoparlörden 4 hoparlör desteğine kadar müziği en yüksek kalitede dinleyebilmeniz için yaratıldı. Müziği birden çok hoparlörden kablosuz bir şekilde yayınlayarak evinizi veya ofisinizi sinemaya çeviren yeni HP Spectre, Beats Audio teknolojisi ile müziği sanatçıların tasarladığı şekilde dinlemenizi sağlıyor.
Ada tarzında arkadan aydınlatmalı klavyesi ile HP Ultrabook’lar, loş ortamlarda rahatça bilgisayarı kullanmanıza imkan tanıyor. Kullanıcısını tanıyan akıllı klavye özelliği ile HP Spectre Ultrabook, varlığınızı sezerek yakınken aydınlanıp, uzaklaştığınızda kararıyor.
En yeni nesil Intel işlemciler ve katı hal sürücüsü (SSD) ile yeni HP Ultrabook serisi ne zaman isterseniz saniyeler içinde açılıyor. Uzun pil ömrü sayesinde ve birden fazla bağlantı noktası ile sınırsız çalışma ve özgürce oyun oynama imkanı sağlıyor.
(www.hp.com.tr/envy) (www.hp.com.tr/spectre)

HP dünyanın ilk Sıfır Net Enerji Veri Merkezi Mimarisini tanıttı
HP Labs, dünyanın ilk “Sıfır Net Enerji Veri Merkezi” mimarisini tanıttı. HP’nin merkezi araştırma kolu olan HP Labs’in geliştirdiği devrimsel veri merkezi mimarisi, elektrik şebekesinden net enerjiye ihtiyaç duymadan çalışabiliyor. Bu da gelecek kuşak veri merkezlerinin elektrik tüketimini azaltarak maliyetlerden tasarruf sağlayacağı anlamına geliyor.
HP Labs’in araştırması bu mimarinin bütüncül bir enerji yönetimi yaklaşımı ile birlikte şirketlerin toplam enerji kullanımını yüzde 30 düzeyinde düşürmenin yanı sıra, elektrik şebekesine bağımlılığını ve maliyetlerini de yüzde 80 oranında azaltıyor.
HP Sıfır Net Enerji Veri Merkezi araştırması, kurumların BT sistemlerinde coğrafi konuma, enerji arzına ve maliyetlere bağımlılığı ortadan kaldırarak, bölgesel yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanmasına olanak sağlayacak. Bu da BT-Bilişim Teknolojileri hizmetlerinin tüm büyüklüklerdeki firmalara yayılabilmesi anlamına geliyor. HP Teknoloji Uzmanı ve HP Labs Sürdürülebilir Ekosistemler Araştırma Grubu Direktörü Cullen Bash, “Bilgi teknolojilerinin toplumları eşit hale getirme gibi bir gücü vardır, ancak BT hizmetlerinin yüksek maliyeti ve buna bağlı olarak da yüksek enerji harcamaları, bilgi teknolojilerinin dünya genelinde yaygınlaşmasının önünde engel olmuştu. HP Sıfır Net Enerji Veri Merkezi yalnızca BT’nin çevreye etkilerini en aza indirgemeyi amaçlamıyor, aynı zamanda BT’ye dünya çapında erişimi kolaylaştırmak üzere veri merkezi operasyonlarının enerji maliyetlerini de azaltıyor” dedi. HP Labs uzmanları, “HP Sıfır Net Enerji Veri Merkezi mimarisini” BT işlemleri için gerekli enerji arzıyla enerji talebini tam olarak dengelemek olarak tanımlıyor. Enerji bilançosunun açık vermesini önleyen kavram, “Sıfır Net Enerji Veri Merkezlerinin Tasarım ve Operasyonu Alanındaki Gelişmeler” başlıklı bir rapor ile 30 Mayıs 2012 tarihinde ABD, San Diego’da yapılan IEEE 13. Yıllık Kurumlar Arası Elektrik Sistemlerde Termal ve Termodinamik Davranışlar Konferansı’nda sunuldu. ARGE sürecinde HP Labs’in Palo Alto, Californiya’daki sürdürülebilir veri merkezi de sektörde oyunun kurallarını değiştiren bu çözüm için test yatağı olarak kullanıldı. Sıfır Net Enerji Veri Merkezi mimarisi, işletim ve soğutmada kullanılan elektrik şebekesini rüzgâr enerjisi gibi bölgesel yenilebilir enerji kaynaklarına bağlıyor. HP Labs mimarisinin devrimsel yanı ise, BT iş yükünü veri merkezi enerji arzı ve performans talebine göre dinamik olarak planlaması.
Bu mimari ile kritik iş süreçlerine içinde olmayan gecikme toleranslı iş yükü gündüz saatlerine kaydırılarak güneş enerjisi santralleri veya güneş panelleri ile beslenecek. Ayrıca gündüz şarj olan sistemler, veri merkezini gece beslemeye devam edebilecek. Sistemin en büyük avantajı, kurumların enerji altyapı yatırımlarını ve operasyon maliyetlerini azaltarak müşterilerine yeni ürün ve hizmetleri daha avantajlı fiyatlardan sunmasıdır.

Sıfır Net Enerji mimarisi
HP Sıfır Net Enerji Veri Merkezi, veri merkezi enerji kaynaklarının planlamasını 4 özel parçayla yapıyor:

  • Öngörü Parçası: Yenilenebilir enerji kaynakları ile BT iş yükü talebini dengelemek için arz-talep dengesi kuran öngörü analiz yazılımları.
  • Planlama Parçası: İş yükü planlamasını Sıfır Net enerji operasyonu gibi üst düzey idari hedeflerle dengeleyerek iş yükünü kaynak arzına göre dağıtmayı ve böylece veri merkezi işletme hedeflerine ulaşmayı sağlayan yazılımlar.
  • İdari Parça: Kurumların, iş yükü ve enerji tüketimini, performans gereksinimleri ile veri merkezi işletme hedefleri çerçevesinde gerçek zamanlı olarak yönetmesini sağlayan yazılım uygulamaları.
  • Doğrulama ve Raporlama Parçası: Planlamanın doğru uygulanması amacıyla, planlama süreci ve idari süreçler arasında eşgüdüm sağlayarak muhtemel sorunların hızla tespit edilmesi ve giderilmesini sağlayan programlar.

“Öngörü Parçası”, HP Açık İnovasyon modelinin bir parçası olarak HP Labs’in Virginia Tech (Blacksburg, Va.) ve Limerick Üniversitesi (İrlanda) ile birlikte geliştirdiği en ileri teknolojileri kullanıyor.

Kurumsal yaratıcılık
HP Kurumsal Çözümler Grubu, HP Sıfır Net Enerji Veri Merkezi teknolojisini, sunucularda enerji tüketimini azaltmayı amaçlayan HP Discovery Lab Moonshot Proje Grubu ve HP Discovery Lab Houston HP EcoPOD Proje Grubuyla işbirliği yaparak geliştirecek.
HP Labs’in kurduğu ABD Fort Collins Colorado’daki gelişmiş araştırma merkezi de HP Sıfır Net Enerji Veri Merkezi mimarisini geliştirmek üzere çalışmalar yürütüyor. Bu tesis, ARGE dışında ilk örnek üretiminde de kullanılıyor ve tanıtım merkezi olarak sürdürülebilir mimarinin sektöre tanıtılmasında önemli rol üstleniyor. HP Sıfır Net Enerji Merkezi mimarisi, HP Discover Las Vegas etkinliğinde tanıtılacak (4-7 Haziran 2012).

Kaynaklar:

  • Videolar: HP Sıfır Net Enerji Veri Merkezi
  • Görseller: HP Sıfır Net Enerji Veri Merkezi mimarisi
  • Slaytlar: Çizimlerle HP Sıfır Net Enerji Veri Merkezi mimarisi
  • Sürdürülebilir Ekosistemler Araştırma Grubu
  • HP Sürdürülebilirlik sitesi
  • (1)HP şirket içi laboratuar testleri: Yeni sistemin mevcut teknolojilerle karşılaştırılması.
(http://www.hp.com)