KOBİ’ler, e-ticaret ile tanışıyor

 

Türkiye’deki KOBİ’lerin rekabet gücü, “İşinizi İnternet’e Taşıyın” platformu ile artacak
Google öncülüğünde, Yurtiçi Kargo, Garanti Bankası, IdeaSoft ve SadeceHosting ile KOBİ’lerin e-dönüşüm süreçlerinde onlara rehberlik edecek olan, “İşinizi İnternet’e Taşıyın” platformu hayata geçirildi. Türkiye çapındaki KOBİ’lerin rekabet gücünü artırarak destek sağlayacak olan proje, ilk yılın sonunda, mevcut bulunan 10 bin aktif e-ticaret sitesini ikiye katlayacak. KOBİ’ler istediği desteği ücretsiz bir şekilde her saat sağlayabilecekler. Türkiye’nin öncülüğü ile hayata geçirilen bu proje ile KOBİ’ler sadece kendilerine değil aynı zamanda ülke ekosistemine de katkı sağlayacaklar.

Ücretsiz sunulan çözümler 1 yıl boyunca KOBİ’lerin hizmetinde
“İşinizi İnternet’e Taşıyın” platformu kapsamında; KOBİ’ler istedikleri desteği sağlayarak ücretsiz çözümlerden yararlanarak, 1 yıl boyunca (www.isinizinternette.com.tr) adresine girerek ücret ödemeden buradaki faaliyetlerden destek alabilecek. Örneğin; (.com) alan adı alabilecek, Web sayfalarını oluşturabilecek, e-ticaret altyapılarını kurabilecek, sunucu servisinden faydalanabilecek ve böylece ürün ve hizmetlerinin İnternet üzerinden tanıtımını ve satışını yapabilecekler.

E-ticaret yapan firmalar, yapmayanlara oranla 4 kat daha fazla büyüyor
KOBİ’lerin iş faaliyetlerini İnternet ile bütünleşik olarak devam ettirmesiyle rekabet güçlerinin artacağını savunan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, e-ticaret yapan firmaların, yapmayanlara oranla 4 kat daha fazla büyüdüğüne dikkat çekti. Teknolojinin de gelişmesiyle birlikte İnternet’ten uzak kalmanın kaçınılmaz olduğunu da belirten Ergün, KOBİ’lerin İnternet ekonomisine dâhil olarak rekabet güçlerini artırabileceği ve yaratılan dinamizm ile ülke ekonomisinin büyümesine katkı sağlayabileceklerini de sözlerine ekledi.

Sürekliliği sağlamanın formülü: İnternet
Ticarette sürekliliği sağlamanın İnternet’ten geçtiğini söyleyen Google Türkiye Ülke Direktörü Bülent Hiçsönmez, “İnternet ile birlikte hızlı bir değişimin yaşandığı, kullanıcı karar verme ve satın alma eğilimlerinin değiştiği bu dönemde işletmeler için rekabette kalıcı olabilmenin ve başarıda sürekliliği sağlayabilmenin formülü İnternet’e yapılacak doğru yatırım ile mümkün olacaktır. Tüketicinin 24 saat açık mağaza kavramıyla yaşamaya başladığı bu süreçte İnternet’i satış kanalı olarak konumlandırmak işletmelerin sürdürülebilir büyümelerini sağlamaları için önemli” dedi.

Mustafa İçil: “KOBİ’lerin dünyaya açılmasıyla ekosistemimiz büyüyecek.”
İlk kez Google Türkiye öncülüğünde başlatılan ve Garanti Bankası, Yurtiçi Kargo, IdeaSoft ve SadeceHosting desteği ile gerçekleştirilen projenin diğer ülkelere de örnek olmasını hedeflediklerini belirten Google Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Pazarlama Müdürü Mustafa İçil, “İşletmelerin İnternet teknolojilerini etkin kullanması, ülke ekosisteminin büyümesi açısından da büyük önem taşıyor. “İşinizi İnternet’e Taşıyın” platformu olarak hedefimiz; ekonomimizin büyümesinde büyük öneme sahip KOBİ’lerin bu dünyada yer alabilmesi için gerekli olan altyapı ve desteği sunabilmek, hızlı değişime rağmen rekabette kalıcı olmalarına, işlerini farklı pazarlara taşıyabilmelerine yardımcı olmaktır.” diyerek sözlerini tamamladı.